Westerner Championship Holstein Show 2019

October 19, 2019 @ Red Deer, AB

Jeff Stephens, ON


It’s a Grand Champion win for Wendon Holsteins! Wendon Goldwyn Alberta, the winning Mature Cow, is the 2019 Westerner Championship Grand Champion in Red Deer, AB! Jeff Stephens, ON was the show’s official judge.

Show Sponsor


Thank you to Cargill for their Show coverage sponsorship!

Grand Champion


Grand Champion, Best Bred & Owned and Best Udder
Wendon Goldwyn Alberta (Goldwyn), 1st Mature Cow, Wendon Holsteins, Red Deer County, AB

Reserve Grand Champion
Stranshome Heztry Nali-Red (Heztry), 1st 5-Year-Old, Fred Fornwald & Sons Farms Ltd., Brandon, MB

HM Grand Champion
Donfield Doorman Bridget (Doorman), 1st Senior 3-Year-Old, Fred Fornwald & Sons Farms Ltd., Harold & Miriam Sweetnam, Mark Sweetnam, Brandon, MB

R&W Grand Champion


R&W Grand Champion
Stranshome Heztry Nali-Red (Heztry), 1st 5-Year-Old, Fred Fornwald & Sons Farms Ltd., Brandon, MB

Reserve R&W Grand Champion
Kozak Aussie Destiny Red (Apple-IMP), 2nd Senior 2-Year-Old, Kozak Holsteins Ltd., New Serepta, AB

HM R&W Grand Champion
Westcoast Action Regina (Action), 5th Five-Year-Old, Westcoast Holsteins, Chilliwack, BC

Intermediate Champion


Intermediate Champion
Donfield Doorman Bridget (Doorman), 1st Senior 3-Year-Old, Fred Fornwald & Sons Farms Ltd., Harold & Miriam Sweetnam, Mark Sweetnam, Brandon, MB

Reserve Intermediate Champion
Mosnang Solomon Liquify (Solomon), 1st Junior 2-Year-Old, Mosnang Holsteins Ltd., Rimbey, AB

HM Intermediate Champion
Benbie High Octane Ciara (High Octane), 1st Junior 3-Year-Old, Benbie Holsteins Ltd., Caron, SK

Junior Champion


Junior Champion
Trinal Love to Win (Solomon), 1st Junior Yearling, Westcoast Holsteins, Chilliwack, BC

Reserve Junior Champion
Wedgwood Avalanche Rosie (Avalanche), 1st Summer Yearling, Wedgewood Holsteins, Cobble Hill, BC

HM Junior Champion
Roselane Unstopabull Hailey (Unstopabull), 1st Junior Calf, Wendon Holsteins, Red Deer County, AB

R&W Junior Champion


R&W Junior Champion
Roselane Unstopabull Hailey (Unstopabull), 1st Junior Calf, Wendon Holsteins, Red Deer County, AB

R&W Reserve Junior Champion
Lavender Jordy Razzle Red (Jordy), 1st Senior Calf, Lavender Farms Ltd., Abbotsford, BC

HM R&W Junior Champion
Mosnang Ammo Whisky 7 P (Ammo-P), 1st Intermediate Yearling, Mosnang Holsteins Ltd., Rimbey, AB

Premier Breeder & Exhibitor


Benbie Holsteins, SK

Summer Calf (4)


1. Aldee Doorman Shimmer (Doorman), Laurie D. & Donna Harp, Brandon, MB
2. Wendon Unix Cleo (Unix), Wendon Holsteins, Red Deer County, AB
3. Wendon Deman Deva (Deman), Lampada Holsteins, SK
4. Wendon Chill Allboard (Chill), Hammie Holsteins, Vernon, BC

Junior Calf (7)


1. Roselane Unstopabull Hailey (Unstopabull), Wendon Holsteins, Red Deer County, AB
2. Wendon Douglas Dustoff (Douglas), Wendon Holsteins, Red Deer County, AB
3. Kozak Solomon Divine (Solomon), Kozak Holsteins, New Sarepta, AB
4. Chris-Adie Apple C Gypsy (Apple Crisp), Chris-Adie Holsteins Ltd., Vibank, SK
5. Chris-Adie Arizona Rosa (Arizona), Chris-Adie Holsteins Ltd., Vibank, SK

Intermediate Calf (17)


1. Benbie Undenied Peighton (Undenied), Benbie Holsteins Ltd., Caron, SK
2. Silvermaple Sidekick Sayne (Sidekick), Ben & Suzanne Cuthbert, Ladysmith, BC
3. Robella Sidekick Mara (Sidekick), Robella Holsteins & Westcoast Holsteins, Balgonie, SK
4. Wendon Byway Arrow (Byway), Wendon Holsteins, Red Deer County, AB
5. Craila Impressive Nic Nac (Impression), Craila Dairy Ltd., Langham, SK

Senior Calf (18)


1. Lavender Jordy Razzle Red (Jordy), Lavender Farms Ltd., Abbotsford, BC
2. Hamming Sidekick Darlina (Sidekick), Hamming Holsteins Ltd., Vernon, BC
3. Rietben Sandstorm Sizzle (Sandstorm), Butte Holsteins, Lakefeld Farm, Rietveld Dairies Ltd., Rockymountain Holsteins, Picture Butte, AB
4. Skycrest Undenied No Brainer (Undenied), Skycrest Holsteins Ltd., Athabasca, AB
5. Vyecroft Lautrust Bianca (Lautrust), Nienhuis Family Farm Inc., Saskatoon, SK

Summer Yearling (8)


1. Wedgwood Avalanche Rosie (Avalanche), Wedgewood Holsteins, Cobble Hill, BC
2. Millen Solomon Ellie (Solomon), Hamming Holsteins Ltd., Vernon, BC
3. Benbie Doorman Elise (Doorman), Benbie Holsteins Ltd., Caron, SK
4. Lucky Jordy Ever After (Jordy), Harold & Miriam Sweetnam & Lucky Hill Dairy Ltd., Winkler, MB
5. Wendon Prime Precise (Prime), Wendon Holsteins, Red Deer County, AB

Junior Yearling (10)


1. Trinal Love to Win (Solomon), Westcoast Holsteins, Chilliwack, BC
2. Indies-View-GW Daniella Rae (Deman), Mosnang Holsteins Ltd., Rimbey, AB
3. Robella Avalanche Barbie (Avalanche), Nienhuis Family Farm Inc., Saskatoon, SK
4. Robella Avalanche Blossom (Avalanche), Robella Holstein, Balgonie, SK
5. Wendon Goldwyn Prim (Goldwyn), Red Deer County, AB

Intermediate Yearling (7)


1. Westcoast Avalanche Geneva (Avalanche), Westcoast Holsteins, Chilliwack, BC
2. Mosnang Ammo Whisky 7 P (Ammo-P), Mosnang Holsteins Ltd., Rimbey, AB
3. Skycrest King Royal Sangria (King Royal), Skycrest Holsteins Ltd., Athabasca, AB
4. Spallvue Solomon Gracie (Solomon), Hamming Holsteins Ltd., & Luttmerding Farms, Vernon, BC
5. Wendon Solomon Precious (Solomon), Matthew Vaandrager, Langham, SK

Junior Breeders Herd (5)


1. Don Chalack, Red Deer County, AB
2. Kenton Lindenbach, Balgonie, SK
3. Benbie Holsteins, Caron, SK
4. Jason Rietveld, Fort Saskatchewan, AB
5. Mosnang Holsteins, Rimbey, AB

Milking Senior Yearling (8)


1. Benbie Altaundado Daya (Altaundado), Benbie Holsteins Ltd., Caron, SK
2. Chris-Adie Brew Marla (Brewmaster), Chris-Adie Holsteins Ltd., Vibank, SK
3. Benbie Light My Fire Phoebe (Light My Fire), Benbie Holsteins Ltd., Caron, SK
4. Pappys Golden Risky (Goldwyn), Gord Rendle, Victoria, BC
5. Skycrest Goldenset Foxygirl (Control), Chris Dewitt, JR., Skycrest Holsteins Ltd., Sicamous, BC

Junior 2-Year Old (10)


1. (B&O)Mosnang Solomon Liquify (Solomon), Mosnang Holsteins Ltd.,& Stanhope Wedgewood, Rimbey, AB
2. Wendon Doorman Dezi (Doorman), Wendon Holsteins, Red Deer County, AB
3. Rietben So Fine (Solomon), Brian Gross & Rietveld Dairies Ltd., Leduc County, AB
4. Crestomere Solomon Cookie (Solomon), Crestomere Holsteins, Ponoka, AB
5. Skycrest Dempsey Prickly (Dempsey), Skycrest Holsteins Ltd., Athabasca, AB

Senior 2-Year-Old (7)


1. (B&O) Wendon Zimmer Diamond (Zimmer) Wendon Holsteins, Red Deer County, AB
2. Kozak Aussie Destiny Red (Apple-IMP), Kozak Holsteins Ltd., New Serepta, AB
3. Borderview Luchesse Red-ET (Addiction-P), Westcoast Holsteins, Chilliwack, BC
4. Bauman Sid Halloween (Sid), Baumann Holsteins, Kipling, SK
5. Wedgwood Doorman Cindy (Doorman), Morsan Farms Ltd., Stanhope Dairy Farm Ltd., Wedgwood Holsteins, Ponoka, AB

Junior 3-Year-Old (6)


1. Benbie High Octane Ciara (High Octane), Benbie Holsteins Ltd., Caron, SK
2. Wendon Lotus Mouse (Lotus), Wendon Holsteins, Red Deer County, AB
3. Crestomere Goldwyn Lively (Goldwyn), Everett Simanton, Ponoka, AB
4. Chris-Adie Alphorn Lynard (Alphorn), Chris-Adie Holsteins Ltd., Vibank, SK
5. Campbell-Run GChip Amelia (Gold Chip), Westcoast Holsteins, BC

Senior 3-Year-Old (9)


1. Donfield Doorman Bridget (Doorman), Fred Fornwald & Sons Farms Ltd., Harold & Miriam Sweetnam, Mark Sweetnam, Brandon, MB
2. Serli Sammy Belinda (Sammy), Laurie D. & Donna Harp, Brandon, MB
3. Morsan Doorman Missy 3362 (Doorman), Benbie Holsteins Ltd., & Westcoast Holsteins, Caron, SK
4. Wendon Chariot Rain (Chariot), Wendon Holsteins, Red Deer County, AB
5. Corlane Deman Easy (Deman), Corlane Holsteins Ltd., Leduc County, AB

4-Year-Old (11)


1. Benbie Doorman Pisces (Doorman), Benbie Holsteins Ltd., Caron, SK
2. Benbie Cashcoin Marvle (Cashcoin), Benbie Holsteins Ltd., Caron, SK
3. Rockymountain Absolute Winnie (Absolute), Mosnang Holsteins Ltd., Rimbey, AB
4.  Lampada Durban Candy (Durbin), Derek Schellenberg, Downyork Holsteins, Fred Fornwald & Sons Farms Ltd., Lakefield Farm & Serli Holstein Ltd., Anola, MB
5. Westcoast Action Regina (Action), Westcoast Holsteins, Chilliwack, BC

5-Year-Old (5)


1. Stranshome Heztry Nali-Red (Heztry), Fred Fornwald & Sons Farms Ltd., Brandon, MB
2. Benbie Defender Laura (Defender), Benbie Holsteins Ltd., Caron, SK
3. Skycrest Golddust Doozy (Golddust), Skycrest Holsteins Ltd., Athabasca, AB
4. Mosnang Cat Scratch Fever (Fever), Mosnang Holsteins Ltd., Rimbey, AB

Mature Cow (2)


1. Wendon Goldwyn Alberta (Goldwyn), Wendon Holsteins, Red Deer County, AB
2. Delgren Steady Locuss (Steady), Laurie D. & Donna Harp, Brandon, MB

Production Class (3)


1. Morningview Destry Lani (Destry), Westcoast Holsteins, Chilliwack, BC
2. Donfield Sid Marquis (Sid), Donfiled Farms Ltd., Donfield Farms, MB
3. Wendon Jordan Dixie (Jordan), Wendon Holsteins, Red Deer County, AB

Breeders Herd


1. Wendon Holsteins, Red Deer County, AB
2. Benbie Holsteins, Caron, SK
3. Mosnang Holsteins, Rimbey, AB

Premier Awards


Premier Breeder & Exhibitor
Benbie Holsteins, Caron, SK

Herdsman Award
Mazylake Holsteins, Bashaw, AB