Swiss Expo Jersey Show 2019

January 10, 2019 @ Lausanne, Switzerland

Bruno Charrière, CH
80

The Swiss Expo Jersey Show 2019 took place at Expo Beaulieu, Lausanne, Switzerland, 10th January.  Bruno Charrière, Switzerland,  served as official judge. Thank you to Swissgenetics for sponsoring Cowsmo’s live coverage of the event!

Watch the show LIVE.

View the show catalog HERE.

Show Sponsor


Thank you to Swissgenetics for sponsoring Cowsmo’s live coverage of the event!

See the latest news on their Facebook page as well!

 

Junior Champion


Junior Champion
Studerama Oliver-P Olina P (Oliver), 1st Class 5,  Alfred Studer, CH
Reserve Junior Champion
Burkli’s JE Victorious Viola (Victorious), 1st Class 3, Jean-Marc Moennat & Emma Ballif, CH
HM Junior Champion
V-Cow Tequilla Seline (Tequilla), 1st Class 1, Ah von Fredy, V-Cows, CH

Best Udder


Best Udder 
Supreme May Pomme D’Api (DJ May), 1st Class 9, Patrick Demont, CH
Reserve Best Udder
Burkli’s JE Tequila Trulla (Tequila), 1st Class 6, Ueli Burkli, CH

Grand Champion


Grand Champion
Supreme May Pomme D’Api (DJ May), 1st Class 9 & BU, Patrick Demont, CH
Reserve Grand Champion
Burkli’s JE Tequila Trulla (Tequila), 1st Class 6, Ueli Burkli, CH
HM Grand Champion
Burkli’s JE Action Vancouver (Action), 2nd Class 9, Ueli Burkli, CH

Class 1, Heifers born 1st April - 30th June 2018 (7)


1, V-Cow Tequilla Seline (Tequilla), Ah von Fredy, V0Cows, CH
2, Vedette (Fireman), Michael & Paul Fohn, Yannick Moser & Fabian Betchart, CH
3, Schonhof’s Colton Jamaika (Colton), Franz Egger-Riedmuller & Rupert Wassermann, AUT
4, Schaerbrook Casino Kylie (Casino), Bruno Schar & Daniela Hafelfinger, CH
5, Decrausaz Lix Delores-J (Lix), Thierry & Noemie Golay, CH

Class 2, Heifers born 1st January – 30th March 2018 (10)


1, C.M.E Tequilla Lilly (Tequilla), Az Ag La Magnolia di Balma, Ambra Baruffini, IT
2, ValGo Regal Molly (Regal), Thierry & Noemie Golay, CH
3, Midali Joel Olbia (Joel), Gaec Butsch, FR
4, O’Hara du Tombuy (Joel), Ferme du Tombuy, FR
5, Siegas Yegabomb Joya (Yegabomb), Dominic Sieber, CH

Class 3, Heifers born 1st October - 30th December 2017 (10)


1, Burkli’s JE Victorious Viola(Victorious), Jean-Marc Moennat & Emma Ballif, CH
2, Arethusa Colton Venus (Colton), Matthias Vitali * Alex Bareno, CH
3, Jer’Hys Kyara (Joel), Gaec Ferme Jers’Hys, FR
4, Studerama Impressio Iibiza (Impression), Alfred Studer, CH
5, Lili-Rose (Barnabus), Jocelyne Pittet, CH

Class 4, Heifers born 1st July – 30th September 2017 (12)


1, Schonof’s Tequila Jodie (Tequila), Schonhof Holstein, AUT
2, Rapid Bay Redpath Glitzi (Redpath), Alfred Studer & Marcel Nussbaumer, CH
3, Burkli’s JE Tequila Tiffany (Tequila), Ueli Burkli, CH
4, ParderGrens Joel Paolita (Joel), Alexandre & Emilie Pradervand, CH
5, Heinzer Genetik Tequila Janaia (Tequila), Peter Heinzer, CH

Class 5, Heifers born 1st October 2016 – 30th June 2017 (5)


1, Studerama Oliver-P Olina P (Oliver), Alfred Studer, CH
2, Lux Nikkita (Ladd), Gaec Missouri.Novalait, FR
3, Herma Barnabas Beloze (Barnabus), Lars Zuttel, CH
4, Decrausaz Hihl Diva (Hihl), Camille Decrausaz, CH
5, CE Brot-Som Barnabas Julie (Barnabus), Maxime & FIls Perrin, CH

Class 6 Cows born 1st October 2016 – 31st January 2017 (7)


1, Burkli’s JE Tequila Trulla (Tequila), Ueli Burkli, CH
2, Toscana (Tequila), Franz Meier, CH
3, Toulze Mia (Tequila), Gaec Toulze & Thierry Gauthier, FR
4, Burkli’s JE Tequila Tunia (Tequila), Ueli Burkli, CH
5, Studerama Oliver-P Ortega (Oliver-P), Alfred Studer, CH

Class 7 Cows born 1st January – 20th September 2016 (10)


1, Ormonts-Jer Oliver-P Occitane (Oliver-P), Blaise Chablaix, CH
2, Pippo Farms Oliver-P Sunshine(Oliver-P), Adrian & Jonas Schmutz & Philippe Luginbuhl, CH
3, Thea (Tequila), Numa & Chantal Donnet, CH
4, Supreme Primero Twixine (Primero), Patrick Demont, CH
5, Rocmountain Barnabas Rachelle (Barnabas), Nyla, Leya, Mayline & Christophe Rohrbach, CH

Class 8 Cows born 1st February 2015 – 31st December 2015 (9)


1, Bul-R Oliver-P Melodie (Oliver-P), Jean-Marc Moennat, CH
2, Les Pralies Valentino Lea (Valentino), Pascal Menoud, CH
3, Redspy Topeka Tenation (Topeka), Mathurin Spycher, CH
4, Avonlea Kayla (Excitation), Gaec Ferme Jers’Hys, FR
5, Chicoutimie (Topeka), Pascal Henchoz, CH

Class 9 Cows born 1st August 2012 – 30th November 2014 (10)


1, Supreme May Pomme D’Api (DJ May), Patrick Demont, CH
2,Burkli’s JE Action Vancouver (Action), Ueli Burkli, CH
3, Supreme Oliver-P Rosaline(Oliver-P), Patrick Demont, CH
4, Schonhof’s Tequila Hailey (Tequila), HiHU Holsteins & Matthias Neurauter, AUT
5, Jers’Hys Jewel (Valentino), Gaec Ferme Jers’Hys, FR

Premier Awards


Premier Breeder & Exhibitor
Ueli Burkli, CH