Ohio Summer Junior Holstein Show 2020
July 31st & August 1st, 2020 @ Circleville, OH
Brian Kelroy, WICapturing Grand Champion honors of the Ohio Summer Junior Holstein Show is T-Triple-T Petunia-ET (Goldwyn), the winning Aged Cow owned by Colton Thomas, OH. The show was held July 31-Aug 1 at the Pickaway County Fairgrounds in Circleville, OH. Judging the show was Brian Kelroy, WI. Cowsmo was there covering the show thanks to Golden Link Microbial Supplements Inc.
Grand Champion
Grand Champion
T-Triple-T Petunia-ET (Goldwyn), 1st Aged Cow, Colton Thomas
Reserve Grand Champion
MC-Dun-Loafin Dbk Excite-ET (Diamondback), 1st Senior 3-Year-Old, Kristopher Ackley, K & Z Conroy
HM Grand Champion
Ren Bow Corvette Lolliepop (Corvette), 1st Senior 2-Year-Old, Ruth Bambauer
Senior Champion
Senior Champion
T-Triple-T Petunia-ET (Goldwyn), 1st Aged Cow, Colton Thomas
Reserve Senior Champion
Futurama Atwood Lynell-TW (Atwood), 2nd Aged Cow, Aiden Topp
HM Senior Champion
Etgen-Way Crvtte Subliminal (Corvette), 1st 5-Year-Old, Kayla Cring
Intermediate Champion
Intermediate Champion
MC-Dun-Loafin Dbk Excite-ET (Diamondback), 1st Senior 3-Year-Old, Kristopher Ackley, K & Z Conroy
Reserve Intermediate Champion
Ren Bow Corvette Lolliepop (Corvette), 1st Senior 2-Year-Old, Ruth Bambauer
HM Intermediate Champion
Prestige-Gen All the Way (Beemer), 1st Junior 3-Year-Old, Aubree Topp
Junior Champion
Junior Champion
Petitclerc Solomon Sublime-ET (Solomon), 1st Winter Yearling, Alyson & Kenlee Philips
Reserve Junior Champion
Liberty-Gen Knockin Boots (Avalanche), 1st Winter Calf, Kenlee Philips
HM Junior Champion
Toppglen WS Doorman Wink (Doorman), 1st Fall Calf, Marissa & Logan Topp
Spring Calf (26)
1. Winright Atwood Corona (Atwood), Kenlee Philips
2. Ren Bow DBack Licorice (Diamondback), Ruth Bambauer
3. MS Quietcove Denver Daisy (Denver), Grace Siegrist
4. T-Triple-T Peach Crown-ET (Doorman), Colton Thomas
5. Plainfield Dlynes Domino-ET (Denver), Breanna & Gage Workman
Winter Calf (25)
1. Liberty-Gen Knockin Boots (Avalanche), Kenlee Philips
2. Duckett Doorman Victory-ET (Doorman), Colton Thomas & Logan Duckett
3. Topp-View Doorman Eyecandy (Doorman), Madelyn Topp
4. Toppglen Avalanche Winn-ET (Avalanche), Marissa & Logan Topp
5. Ack-Lee Doorman Embassy-ET (Doorman), J&K Ackley, P Conroy, Mt Elgin Farm
Fall Calf (17)
1. Toppglen WS Doorman Wink (Doorman), Marissa & Logan Topp
2. McWilliams Capture Glory (Capture), Grace Gunkelman
3. Koneta Goldchip Jinx (Gold Chip), Ella Brown
4. Quietcove Durham Dashing (Durham), Amelia Sammetinger
5. White-Light Tatoo Lasandra (Tatoo), Nora Menzie
Summer Yearling (9)
1. Toppglen Def Wildrose-Red (Defiant), Marissa & Logan Topp
2. Kozy-Kountry Apple Crisp (Undenied), Kayla Cring
3. Topp-View Byway MaryElise (Byway), Madelyn Topp
4. Beardsly Doc Valentina (King Doc), Carli Binckley
5. Pond-Ridge McCutchen Grace (McCutchen), Cole Pond
Spring Yearling (13)
1. Ernest-Anthony Temptation (Solomon), Alyson & Kenlee Philips
2. MS PU KL Diamondback Dee (Diamondback), Kanani Price
3. Etgen-Way Undeniable (Undeniable), Devin Foster
4. Toppglen Awesome Woohoo (Awesome), Marissa & Logan Topp
5. Beardsly Doc Kaidence (King Doc), Maci Mclean
Winter Yearling (11)
1. Petitclerc Solomon Sublime-ET (Solomon), Alyson & Kenlee Philips
2. Toppglen Defiant Winter (Defiant), Marissa & Logan Topp
3. Jennell Beardsly So Garicia (Solomon). Maci Mclean
4. G & S Diamondback Amy (Diamondback), Lauren L’Amoreaux
5. Etgen-Way Doc Honeymoon (King Doc), Taylor Klopfenstein & Carter Liette
Fall Yearling (10)
1. Jacobs Doorman Alaska-ET (Doorman), Alyson & Kenlee Philips
2. Kiko Doorman Myila (Doorman), Lizzie Kiko
3. Stox Undeniably Dilly 172 (Undenied), Kayla Cring
4. Pond-Ridge Defiant Champ (Defiant), Cole Pond
5. Tri-ohio Doorman Amber (Doorman), Cale Henry
Summer Junior 2-Year-Old (1)
1. Price-View Addiction Gamer (Addiction), Kanani Price
Junior 2-Year-Old (2)
1. Ack-lee Doorman Lucky Lady (Doorman), Kristopher Ackley
2. Ms Rocklan Crush Crystal (Crush), Kristopher Ackley
Senior 2-year-old (7)
1. Ren Bow Corvette Lolliepop (Corvette), Ruth Bambauer
2. K-Hurst Doorman Profound-ET (Doorman), Madelyn Beyer
3. Del-Valley Mitchell Shalene (Mitchell), Sarah Lehner
4. SH-Edge-NCM Avlnch Skye-ET (Avalanche), Hannah Griffith
5. Miss Doorman Promise (Doorman), Brady McCumons
Junior 3-year-old (4)
1. Prestige-Gen All the Way (Beemer), Aubree Topp
2. McGuires Solomon Danae (Solomon), Madelyn Topp
3. Southern-Hills Lovemn Tulip (Loveman), Hannah Griffith
4. Southern-Hills Defnt Legend (Defiant), Jenna Griffith
Senior 3-year-old (6)
1. MC-Dun-Loafin Dbk Excite-ET (Diamondback), Kristopher Ackley, K & Z Conroy
2. Lah-Dale Special-Red (Diamondback), Elaina Lahmers
3. Greenlea ABS Sweetie-Red (Absolute), Ava Menzie
4. Indian-Stone Intgl Gipsy-ET (Integral), Cale Henry
5. Jacobs Solomon Louisa-ET (Solomon), J Garrett Havens
4-year-old (5)
1. Quietcove JMK Curran Del-ET (Armani), Lilly Elsass
2. Toppglen Defiant Wowwee (Defiant), Marissa & Logan Topp
3. Ms Doorman Gill-ET (Doorman), Cole Pond
4. Toppglen Awesome Wild Flower (Awesome), Marissa & Logan Topp
5. Maple-Tree Mogul Delani (Mogul), Zachary Steinke
5-year-old (5)
1. Etgen-Way Crvtte Subliminal (Corvette), Kayla Cring
2. Brookview Sid Loverslane-ET (Sid), J Garrett Havens
3. Bertke GC Bentley (Gold Chip), Lilly Elsass
4. Barmoral Laron Accolade (Laron), Alex Richardson
5. Butterview Door AK 9293-ET (Doorman), Hannah Griffith
Aged Cow (5)
1. T-Triple-T Petunia-ET (Goldwyn), Colton Thomas
2. Futurama Atwood Lynell-TW (Atwood), Aiden Topp
3. Marste Gold Chip Cher (Gold Chip), Taylor Birkmeier
4. Ms Elmvue Kountry Fever (Fever), Logan & Wyatt Schlauch
5. Topp-View Lane Maybel (Lane), Madelyn Topp
150,000lb Cow (1)
1. Ky-Blue Allen Rachel (Allen), Madelyn Topp