Midwest Jersey Jamboree 2019

June 13, 2019 @ 2pm @ Litchfield, MN

Brian Kelroy, WI


The Midwest Jersey Jamboree 2019 is underway in Litchfield, MN. Brian Kelroy, WI, serves as official judge. Cowsmo is providing coverage of the show thanks to the show committee!

 

Grand Champion - Open Show


Grand Champion – Open Show
Rollingriver Poinsettia-ET (Tequila), 1st senior 2-year-old, Mikel & Dan Brasch

Grand Intermediate Champion – Open Show
Stadview Excitation Genesis (Excitation), 1st junior 3-year-old, Stadview

HM Grand Champion – Open Show
Twin Cty Premier Superstar-ET (Premier), 1st 4-year-old, Riley Zoellner

Senior Champion


Senior Champion – Open Show
Twin Cty Premier Superstar-ET (Premier), 1st 4-year-old, Riley Zoellner

Reserve Senior Champion – Open Show
Ratliff Premier Mattie (Premier), 2nd 4-year-old John Sauber

HM Grand Champion – Open Show

Grand Champion - Junior Show


Grand Champion – Junior Show
Woodmohr Amber of Rollingriver (Belmont), 1st aged cow,  Kamrie Mauer

Reserve Grand Champion – Junior Show
Stadview Gunman Sophie (Gunman), 2nd senior 2-year-old, Cory Schmidt

Intermediate Champion


Intermediate Champion – Open Show
Rollingriver Poinsettia-ET (Tequila), 1st senior 2-year-old, Mikel & Dan Brasch

Reserve Intermediate Champion – Open Show
Stadview Excitation Genesis (Excitation), 1st junior 3-year-old, Stadview

HM Intermediate Champion – Open Show
Northern Lites Angstman Nina (Excitation), 2nd junior 3-year-old, Riley Zoellner

Junior Champion - Open Show


Junior Champion – Open Show
Smith-Haven Joel Honor (Joel), 1st fall calf, Sarah Beck & Pat Heeren

Reserve Junior Champion – Open Show
Intrigue Andreas Viola (Andreas), 1st summer yearling, Cody & Kendalyn Schmidt

HM Junior Champion – Open Show
Smith-Haven Casino L Vegas (Casino), 2nd spring yearling, Nathan Donnay & Austin Smith

Junior Champion - Junior Show


Junior Champion – Junior Show
Miss Showdown Finesse (Showdown), 1st spring yearling, Kamrie Mauer

Reserve Junior Champion – Junior Show
Intrigue Andreas Viola (Andreas), 1st summer yearling, Cody & Kendalyn Schmidt

Junior Calf (4)


1. Stadview Impression Magical-ET (Impression), Stadview
2. Al-Shar Sure Thing (Colton), Riley Zoellner
3. MJ Charge Jemma (Charge), Marissa Roden
4. Desthaven VIP Flore (VIP), Danielle Heuer

Winter Calf (3)


1. Lake-Point Veras Victoria (Colton), McKenzie & Ryleigh Endvick
2. (1st Jr) Rollingriver VP All-Star (VIP), Jacob Schimek
3. Dream Ridge Colton Memory (Colton), Marissa Roden

Fall Calf (2)


1. Smith-Haven Joel Honor (Joel), Sarah Beck & Pat Heeren
2. (1st Jr) Oat-Hill Viral Nadine (Viral), Kim & Katie Olson and Emily & Gina Fredrickson

Summer Yearling (8)


1. (1st Jr) Intrigue Andreas Viola (Andreas), Cody & Kendalyn Schmidt
2. (2nd Jr) T-Spruce Colton Jolene-ET (Colton), Arnie, Ashley & Andy Gruenes
3. Oat-Hill Roman Nancy (Roman), Kim & Katie Olson
4. Klinedell-TL Colton Princess (Colton), Nathan Popp
5. Diamond-Oak Akers Marie (Impression), Vincent & Vanessa Lee

Spring Yearling (4)


1. (1st Jr) Miss Showdown Finesse (Showdown), Kamrie Mauer
2. Smith-Haven Casino L Vegas (Casino), Nathan Donnay & Austin Smith
3. Oat-Hill Colton Nuance (Colton), Kim & Katie Olson and Greg Nelson
4. Oat-Hill Irresistable Fawn (Irrestistable), Kim & Katie Olson

Winter Yearling (1)


  1. Budjon-Vail VIP Jezzabell-ET (VIP), Chandler Bening

Fall Yearling (1)


1. Schulte Bros Teq Gatsby-ET (Tequila), Arnie, Ashley & Andy Gruenes

Junior Best Three (1)


1. Oat Hill

Junior 2-Year-Old (3)


1. (BU) Sunkist Texas Rodeo (Texas), Nathan & Ben Donnay
2. Oat-Hill Cheers Nova (Cheers), Kim & Katie Olson
3. Swede Alley Gator Fury (Gator), Kayti Lyseth

Senior 2-Year-Old (5)


1. (BU) Rollingriver Poinsettia-ET (Tequila), Mikel & Dan Brasch
2. (1st Jr) Stadview Gunman Sophie (Gunman), Cory Schmidt
3. South Mountain Roseys Ripley (Back In Time), Nelson Farm
4. Rosebuds HG Ringo (Hired Gun), Nelson Farm
5. Ravenwood Belmont Fleur (Belmont), Danielle Heuer

Junior 3-Year-Old (6)


1. Stadview Excitation Genesis (Excitation), Stadview
2. (BU) Northern Lites Angstman Nina (Excitation), Riley Zoellner
3. (1st Jr) Budjon-Vail Excitation Gina (Excitation), Arnie, Ashley & Andy Gruenes
4. Marynole Roman Lily (Roman), Nelson Farm
5. Oat Hill Notable Impression-ET (Impression), Kim & Katie Olson

Senior 3-Year-Old (1)


1. Oat Hill Primero Nanette (Primero), Kim & Katie Olson

4-Year-Old (2)


1. Twin Cty Premier Superstar-ET (Premier), Riley Zoellner
2. Ratliff Premier Mattie (Premier), John Sauber

5-Year-Old (1)


1. Rollingriver Riley (Comerica), Jillian & Janell Koch

Aged Cow (1)


1. (1st Jr) Woodmohr Amber of Rollingriver (Belmont), Kamrie Mauer

Senior Best Three Females (1)


1. Oat Hill

Dam & Daughter (1)


1. Danielle Heuer