International Holstein Show 2019

October 4-5, 2019 @ Madison, WI

Chad Ryan, WI; Associate: Lynn Harbaugh, WI
428

And it’s Gold Barbara for the win! Congratulations to Kueffner, Iager, Hetts, Beilke and Armbrust owners of Butz-Butler Gold Barbara-ET, the 2019 International Holstein Grand Champion! See full results and photos on Cowsmo!

 

Watch LIVE on ExpoTV

 

 

 

 

View Cowsmo’s results from the 2018 International Holstein Show

 

 

Partner Sponsors


Thank you to our Platinum Sponsor STgenetics and Performance Probiotics and their sponsorship of the 2019 International Holstein Show!

Grand Champion


Grand Champion
Butz-Butler Gold Barbara-ET (Goldwyn), 1st Lifetime Production, Kueffner, Iager, Hetts, Beilke and Armbrust, Boonsboro, MD

Reserve Grand Champion
Oakfield GC Darby-ET (Gold Chip), 1st 5-Year-Old, Trent Valley, T&L Cattle LTD., Mell and Borba, Peterborough, ON

HM Grand Champion
K-Land Kilo Black Diamond (Kilo), 2nd 5-Year-Old, Majestic View, Lintvedt, Shore and Probert, Sun Prairie, WI

Senior Champion


Senior Champion
Butz-Butler Gold Barbara-ET (Goldwyn), 1st Lifetime Production, Kueffner, Iager, Hetts, Beilke and Armbrust, Boonsboro, MD

Reserve Senior Champion
Oakfield GC Darby-ET (Gold Chip), 1st 5-Year-Old, Trent Valley, T&L Cattle LTD., Mell and Borba, Peterborough, ON

HM Senior Champion
K-Land Kilo Black Diamond (Kilo), 2nd 5-Year-Old, Majestic View, Lintvedt, Shore and Probert, Sun Prairie, WI

Intermediate Champion


Intermediate Champion
Floydholm Mc Emoji-ET (McCutchen) 1st Junior 3-Year-Old, La Femme Fatale Syndicate and Shawn & Seth Nehls, Kaukauna,WI

Reserve Intermediate Champion
Jacobs Doorman Victoire (Doorman), 1st Senior 3-Year-Old, Milk Source, Ransom-Rail & L Fisher, Kaukauna, WI

HM Intermediate Champion
Ms Beautys Black Velvet-ET (Goldwyn), 2nd Senior 3-Year-Old, Mike & Julie Duckett, Rudolph, WI

Junior Champion


Junior Champion
Windcroft Drman Irreplaceable (Doorman), 1st Summer Yearling, Irreplaceable Syndicate, Canaan, CT

Reserve Junior Champion
Blexys Crush Budweiser-ET (Crush), 1st Winter Calf, Budjon, Vail, Abbot, Van Exel & Woodmansee, Lomira, WI 

HM Junior Champion Show
Miss OCD Doorm Georgette-ET (Doorman), 1st Winter Yearling, K Doeberiener, L Bowen, B Schilling, West Salem, OH

Champion Bred & Owned


Champion Bred & Owned
Hazels Gldwn Hatty-ET (Goldwyn), 2nd Lifetime Production, Clark Woodmansee, Preston, CT

Spring Calf (30)


1. Ms Rollnview Solo Day Dream (Solomon), Hayden Acres, Portageville, NY
2. Duckett Doorman Sierra-TW (Doorman), Glamouview-Iager & Walton, Walkersville, MD
3. Windy-Knoll-View Cat (Doorman), Brian Joseph Enright and Jaquemer Holsteins, Winchester, ON
4. Ms McWilliams Demp Lady Luck (Dempsey), Triple-T Holsteins, Mike Heath & Sam McWilliams, North Lewisburg, ON
5. Ernest-Anothy Temptation (Solomon), Alyson & Kenlee Philips, Lingleville, TX
6. Winright Solomon Espresso (Solomon), Ferme Blondin, Blondin Sires, Saint-Placide, QC
7. Dappleholm Denver Jones (Denver), Glamourview and Joel Phoenix, Walkersville, MD
8. (B&O) Harvestacre Runway Model (Goldwyn), Ferme Blondin, Andrew & Joel Mcouat, Jean Philippe Proulx, JM Valley, Saint-Placide, QC
9. Miss Diamond Devotion-ET (Doorman), Black Diamond Partners, Sun Prairie, WI
10. Reyncrest Legendary (Control), Reyncrest Farm, Corfu NY

Winter Calf (50)


1. (B&O) Blexys Crush Budweiser-ET (Crush), Budjon, Vail, Abbot, Van Exel & Woodmansee, Lomira, WI
2. Vandoskes Denver Cami-ET (Denver), Mark, Matt & Will Iager and Lucas Hetts, Boonsboro, MD
3. Weigland Dempsey Alexjo-ET (Dempsey), Kaelyn, Kenadee & Keegan Weigel, Platteville, WI
4. Cashells Defiant Louis V (Defiant), Brian Joseph Enright and Jaquemer Holsteins, Winchester, ON
5. Reyncrest Doorman Carmen-ET (Doorman), Reyncrest Farm, Corfu, NY
6. Miss OCD Undeny Google-ET (Undenied), Oakfield Corners Dairy & Barclay Phoenix, Oakfield, NY
7. ZBM M Undenied Luxury (Undenied), Mason Ziemba, Durhamville, NY
8. SF-Shadylane Adran (Monterey), Christopher Wayne Savage and Sam Fisher, Union Bridge, MD
9. Hammertime Alltway Riley-ET (Alltheway), Hammertime Holsteins-Ryan & Haley Krohlow, Poynette, WI
10. Sidbeauty Wb Beatrice-ET (Windbrook), Eaton Holsteins, B&C Murphy & Co-Vale Holsteins, Marietta, NY

Fall Calf (51)


1. (B&O) Reyncrest Drm Lovebug-ET (Doorman), Reyncrest Farms, Corfu, NY
2. Crystal-Star Avlnch Cali-ET (Avalanche), Matt Hawbaker, Mb Lucky Lady Farms & B Almedia, Clear Spring, MD
3. Bujon-Vail Ava Ellusive-ET (Avalanche), Chandler & Calvin Bening, Lomira, WI
4. ZBW Baileys Denver Banjo-ET (Denver), Esmae Velson and Makayla Osigna, Hico, TX
5. Milk&Honey DM Madison (Doorman), Hullcrest, P.Conroy, Clark Valley, London Dairy, Woodville, ON
6. Sun-Made Crave Jby Jazz-ET (Jacoby), Crave Brothers Farms LLC, Waterloo, WI
7. Petitclerc Avalanche Syrah-ET (Avalanche), C&J Hill, M Hawbaker, T&S Abbott, Stylin Gen, Clear Spring, MD
8. Ms Jacobs Doorman Bette-ET (Doorman), Mike & Julie Duckett & Pat Conroy, Rudolph, WI
9. Blondin Undenied Tia Maria (Undenied), Ferme Blondin, Blondin Sires, Saint-Placide, QC
10. Budjon-Abbott Ava Amanda-ET (Avalanche), MB Lucky Lady, Lomira, WI

Summer Yearling (37)


1. Windcroft Drman Irreplaceable (Doorman), Irreplaceable Syndicate, Canaan CT
2. Hammertime Doorman Nova-ET (Doorman), Weeksdale Holsteins, F&D Borba, F&C Borba, Pleasant Valley, PEI
3. (B&O) Blondin King Doc Chewy (King Doc), Ferme Blondin, Blondin Sires, Saint-Placide, QC
4. Budjon-Vail Hi Oct Callista (High Octane), Budjon Farms and Peter & Lyn Vail, Lomira, WI
5. Brabantdale Sidekick Amazon (Sidekick), Weeksdale, R Allyn, K Doeberiener, L Bowen, Pleasant Valley, PE
6. Liddlehome Slmn Crystal-ET (Solomon), Eaton Holsteins, Morril, Zeh, Marietta, NY
7. Lizettes Avlanch Lillian-ET (Avalanche), Budjon Farms and Peter & Lyn Vail, Lomira, WI
8. Jim Valley Unix Salsa (Unix), Jm Valley, Pat Conroy, Jp Proulx, Allyndale, Amqui, QC
9. Reyncrest Gold Digga-ET (Doorman), Reyncrest Farm, Corfu, NY
10. Petitclerc Goldchip Sensas (Gold Chip), Ferme Petitclerc et Fils & Dan Hovden, St-Basile, QC

Spring Yearling (33)


1. Mapel Wood Doorman Dancer (Doorman), Howard-View Holsteins and Howard-Haven Holsteins, Burgessville, ON
2. (B&O) Reyncrest Solomn Lucille-ET (Solomon), Reyncrest Farm, Corfu, NY
3. Harvue Doorman Fiji-ET (Doorman), Jacob Bingman, Clear Spring, MD
4. Red Brae Doorman Theresa-ET (Doorman), Elise & Brady Bleck, Glenbeulah, WI
5. Sun-Made Larions Crayon (Crush), Enright, Liberty, Borba, Almeida, Winchester, ON
6. Sco-Lo-Coons Alison (Sid), K Doeberiener, L Bowen, J Cannon, West Salem, OH
7. Blondin T&L Avalanche Angelina (Avalanche), Glamourview, Walkersville, MD
8. Blondin T&L Avalanche Angela (Avalanche), Ferme Blondin, Blondin Sires, Saint-Placide, QC
9. Trinal Love To Win (Solomon), Westcoast Holsteins, Chilliwack, BC
10. Budjon-Vail Halleluia-ET (Doorman), Christian Cunningham, Penngrove, CA

Winter Yearling (18)


1. Miss OCD Doorm Georgette-ET (Doorman), K Doeberiener, L Bowen, B Schillings, West Salem, OH
2. Petitclerc Impression Auralie-ET (Impression), Glamourview-Iager/Walton, Eaton Holsteins, Marietta, NY
3. (B&O) Keystone Solomon Allstar (Solomon), Ella Hlavarty and Luke Seipt, Lititz, PA
4. Geno Doorman Tesla (Doorman), Alyson & Kenlee Philips, Lingleville, TX
5. Milksource Zest-ET (Avalanche), Reyncrest Farm, Corfu, NY
6. C-Cove Airlift Comet (Airlift), Cessna Brothers, Clearville, PA
7. Arrowridge Atwod Lucille-ET (Atwood), Hanna Richman, Mannington, NJ
8. GBM C Jills Jewel (Crush), Greg, Kimberly & Kayla Moret, Prairie Du Chien, WI
9. Desperle Shanie Gold Chip (Gold Chip), Makayla Osinga, Hico, TX
10. Bucks Pride Slater Maria (Slater), Bucks Pride LLC, Bucyrus, OH

Fall Yearling (9)


1. (B&O) Mase’s Manor Dback Luxury (Diamondback), Makenna Mase, Cochranton, PA
2. All-Glo O Kool Tully (O’Kool), Westcoast Holsteins, Chilliwack, BC
3. Blexys Doorman Brandy-ET (Doorman), Hill, Abbott, Woodmansee, Thurmont, MD
4. Milksource Dempsey Amour (Dempsey), Austen Schmidt & Brad Laack, Cascade, WI
5. Engleking KC GC Pita-ET (Gold Chip), Ben Mitchell and Caitlin Cox, Speedwell, TN
6. T-Triple-T Blake Pewter (Blake), Kristopher Ackley, East Liberty, OH
7. Brook-Corner Door Wakeup-ET (Doorman), Tim & Grace Gunkelamn, Burbank, OH
8. R-E-W So Lois (Solomon), Michael R Wolf, Lebanon, CT
9. Opsal Solomon Fireball (Solomon), Daniel Wonders, Mineral Point, WI

Junior Best Three Females (8)


1. Reyncrest Farms
2. Ferme Blondin, Blondin Sires
3. Budjon, Vail, Abbott, Van Exel & Woodmansee
4. Ferme Petitclerc, St-Basile, QC
5. Hammertime Holsteins, Ryan & Haley Krohlow, Poynette, WI
6. Crave Brothers Farm LLC, Waterloo, WI
7. Budjon Farms and Peter & Lyn Vail, Lomira, WI
8. Austen Schmidt, Cascade, WI

Heifer Show Premier Breeder & Exhibitor


Premier Breeder & Exhibitor of the Heifer Show
Reyncrest Farm, Corfu, NY

Premier Sire of the Heifer Show


Premier Sire of the Heifer Show 
1. Val-Bisson Doorman-ET
2. Walnutlawn Solomon-ET

Yearling in Milk (15)


1. (BU, B&O) Budjon-Vail Solmn Apache-ET (Solomon), Budjon Farms and Peter & Lyn Vail, Lomira, WI
2. Pierstein-EXPander Royse (Expander), Pierre Boulet and London Dairy Farms, Montmagny, QC
3. Duckett Solomon Leta (Solomon), Mike & Julie Duckett, Rudolph, WI
4. Desperle Bunny Doorman (Doorman), Pierre Boulet, Clark Valley and London Dairy Farms, Montmagny, QC
5. Opportunity Gold Phoenix-ET (Goldwyn), Triple-T Holsteins and Jamie Black, North Lewisburg, OH
6. OCD Defiant Lethal-ET (Defiant), William Taylor and Beth Roberts, Oldwick, NJ
7. Garay Doorman Blind Date (Doorman), Brian Joseph Enright, Winchester, ON
8. Vale-O-Skene Goldwyn Kala-ET (Goldwyn), Kristopher Ackley, East Liberty, OH
9. Jacobs Doorman Mikelle-ET (Doorman), Mike & Julie Duckett, T&L Cattle Co and Mark Butz, Rudolph, WI
10. Reyncrest Byway Letty-ET (Byway), Reyncrest Farm, Corfu, NY

Summer Junior 2-Year-Old (15)


1. Sweetview Dempsey Hurryup (Dempsey), Lookout, F & D Borba and Sweetview, Canton De Hatley, QC
2. Jacobs Diamondback Lisan (Diamondback), Ferme Jacobs Inc., Cap-Sante, QC
3. Pierstein Devour Roula (Devour), Ferme Jacobs Inc. and Pierre Boulet, Cap-Sante, QC
4. Heart & Soul Dempsey Raelynn (Dempsey), Milk Source, Kaukauna, WI
5. Sidbeauty Dmpsy Brittany-ET (Dempsey), Eaton Holsteins and B&C Murphy, Marietta, NY
6. Jacobs Solomon Biotiful-ET (Solomon), Glamourview-Iager and Eaton Holsteins, Marietta, NY
7. Oakfield Byway Ms Taboo-ET (Byway), Hailee Liddle, Argyle, NY
8. Petitclerc Sid Suzie (Sid), Ferm Petitclerc Et Fils, St-Basile, QC
9. Miss Petitclerc Serena (Solomon), Graisson Schmidt, Garrett Schmidt and Ronald Deboer, Riverdale, CA
10. Erbacres Dback Natalie (Diamondback), Kaylie Zapalac, Lagrange, TX

Junior 2-Year-Old Cow (18)


1. (BU) Jacobs Solomon Bridal (Solomon), Elmvue – Randy & Ricky Frasier, Johnstown, NY
2. Petitclerc Doorman Sapphire-ET (Doorman), Ferme Jacobs, T&S Abbott and T&L Cattle Co, Cap-Sante, QC
3. (B&O) Sweet Peas Gchip Alex-ET (Gold Chip), Lloyd & Denise Pease, Susquehanna, PA
4. Oakfield Solom Footloose-ET (Solomon), Jonathan & Alicia Lamb, Oakfield, NY
5. Jacobs Control Brisk (Control), Milk Source, Ransom-Rail and L Fisher, Kaukauna, WI
6. Benrise Blister Loveable (Blister), Ferme Blondin, Blondin Sires, Saint-Placide, QC
7. Vogue Lmf Love Actually (Light My Fire), David Dyment, Justin Hogge and Wadeland Dairy, Dundas, ON
8. Windy-Knoll-View Poser (Brady), Reese Burdette, Mercersburg, PA
9. Hillpine Doorman Asap-ET (Doorman), Oakfield Corners Dairy, Oakfield, NY
10. Esperanza-CC Tasha (Brady), Esperanza Cattle Co., Peterson, MN

Senior 2-Year-Old Cow (20)


1. Golden-Oaks Sid Chrome-ET (Sid), Miles, Macrae & Madison Price and Christian Cunningham, Pengrove, CA
2. Eastriver Windhammer Ruth 405 (Windhammer), Ferme Glauser et Fils, Pike River, QC
3. (B&O) Westcoast Expander Lauramie (Expander), Westcoast Holsteins, Chilliwack, BC
4. Milksource Goldwyn Capri-ET (Goldwyn), Milk Source and Robert Sabo, Kaukauna, WI
5. Lellavan Avalanche Fuji (Avalanche), B Almeida, and F, C A L J & H Borba, Canton De Hatley, QC
6. J-Folt Awesome Hokulani (Awesome), Mike & Julie Duckett and David Dyment, Rudolph, WI
7. Apple-Pts Amita-ET (Crush), Golden Oaks Farm, Wauconda, IL
8. Craigcrest Rubies Smarty Pants (Goldwyn), Westcoast Holsteins, Chilliwack, BC
9. Jacobs High Octane Babe (High Octane), Ferme Jacobs, Cap-Sante, QC
10. Bosdale Solomon Portlea (Solomon), Oakfield Corners Dairy, Oakfield, NY

Junior 3-Year-Old Cow (23)


1. (BU) Floydholm McEmoji-ET (McCutchen), La Femme Fatale Syndicate and Shawn & Seth Nehls, Kaukauna,WI
2. Idee Doorman Lysa (Doorman), Mike & Julie Duckett, Rudolph, WI
3. Fraeland Doorman Bonnie-ET (Doorman), Mike & Julie Duckett, Rudolph, WI
4. Midas Touch Jedi Jangle (Jedi), Westcoast Holsteins, Chilliwack, BC
5. (B&O) Quietcove Foxys Lollipop (Archrival), Quietcove Holsteins, Wapakoneta, OH
6. Tolomika Armani Will (Armani), Ferme Glauser et Fils, Pike River, QC
7. Petitclerc Lotus Spyro (Lotus), Ferme Petitclerc et Fils, St-Basile, QC
8. Petitclerc Sid Shania (Sid), Ferme Petitclerc et Fils, St-Basile, QC
9. Vinbert Durbin Army (Durbin), Ferme Jacobs Inc., and T & L Cattle Co., Cap-Sante, QC
10. Best Nord Atwood Lolly (Atwood), Yvon Sicard, Pierre Boulet, Mathieu Chartrand and Kelly Hardy, Trois-Rivieres, QC

Senior 3-Year-Old Cow (35)


1. (BU) Jacobs Doorman Victoire (Doorman), Milk Source, Ransom-Rail & Laurie Fisher, Kaukauna, WI
2. Ms Beautys Black Velvet-ET (Goldwyn), Mike & Julie Duckett, Rudolph, WI
3. (B&O) Ruann Doorman Jean-55162-ET (Doorman), Stephen & Patrick Maddox, Riverdale, CA
4. Sco-Lo-Af Sid Sangria-ET (Sid), James Ostrom and John Vosters, Kaukauna, WI
5. Duckett Doorman Giselle-ET (Doorman), Mike & Julie Duckett, Rudolph, WI
6. Ms Smith-Oak P W D Millie-ET (Doorman), Oakfield Corners Dairy, Oakfield, NY
7. Jacobs Gold Chip Attorney (Gold Chip), Ferme Jacobs Inc. and A & R Boulet, Cap-Sante, QC
8. Ms Exels Doorman Bella-ET (Doorman), Henry & Carolyn Exel, Lodi, CA
9. Ms Smith-Oak P W D Maggie-ET (Doorman), Mike & Julie Duckett, Rudolph, WI
10. Lookout Sid Voodoo (Sid), Lookout, F & D Borba, A Garland and A McKinven, Canton De Hatley, QC

4-Year-Old Cow (32)


1. Alfinch Zelgodis Taci (Zelgadis), T&L Cattle Co., Frank & Carol Borba and Frank & Diane Borba, Rosedale, BC
2. Mapleley Goldwyn Julia (Goldwyn), Lookout, Gerald Todd, Frank & Diane Borba, and Elite Haven, Canton De Hatley, QC
3. (BU) Arethusa Daryl Sienna (Daryl), Milk Source, Kaukauna, WI
4. Rach-Len Dundee Lilly (Dundee), Eaton Holsteins, Glamourview, Morrill and Zeh, Marietta, NY
5. (B&O) T-Triple-T Perfect Storm-ET (Reginald), Triple-T Holsteins & Entourage-LLR, North Lewisburg, OH
6. Oakfield WB Tiffany-ET (Windbrook), Jonathan & Alicia Lamb. Oakfield, NY
7. Gleann Brady Privateer (Brady), M & S Mitchell, J Eby, B Engelking & Rosay Farms, Speedwell, TN
8. Miss Wbk Brittany-ET (Windbrook), Mike & Julie Duckett, Rudolph, WI
9. Peace&Plenty OBR Jubie 2-ET (O Kaliber), Peace&Plenty Farms LLC, Union Bridge, MD
10. Ms Listerines Look At Me-ET (Atwood), Mike & Julie Duckett, Rudolph, WI

5-Year-Old Cow (19)


1. (BU) Oakfield GC Darby-ET (Gold Chip), Trent Valley, T&L Cattle Ltd, J Mell, F&D Borba and F&C Borba, Peterborough, ON
2. K-Land Kilo Black Diamond (Kilo), Majestic View, Lintvedt, Shore and Probert, Sun Prairie, WI
3. Pierstein Cicero Time Out (Cicero), Elmvue Farm –  Randy & Ricky Frasier, Johnstown, NY
4. Fradon Armani Jordey-ET (Armani), Mike & Julie Duckett, Rudolph, WI
5. Skycrest Mincio Prickles (Mincio), Oakfield Corners Dairy, Oakfield, NY
6. Gamblin Armani Glade (Armani), MB Lucky Lady, D Hovden and Rosedale Genetics, Oxford, WI
7. Musthaven Goldwyn Jaelyn-P (Goldwyn), M, M & M Price and C Cunningham, Lomira, WI
8. Sunny Plains Dempsey Laurel (Dempsey), Tim & Sharon Abbott, Paul Page and Dan
Bensen, Enosburg, VT
9. (B&O) T-Triple-T Play It Again-ET (Fever), Triple-T Holsteins, North Lewisburg, OH
10. Milgene Halo Jiggy With It (Halogen), Ariona, Tianda & Treyton Hildebrandt, Hustisford, WI

Aged Cow (15)


1. (BU) Jacobs Jordan Carmel (Jordan), Ferme Blondin, Blondin Sires, Saint-Placide, QC
2. Lafontaine After Amaz Seven-ET (Aftershock), Mike & Julie Duckett, Rudolph, WI
3. Lida-Acres Atwood Annie (Atwood), Olivia & Madilyn Johnson, Pelican Rapids, MN
4. Co-Vale Dempsy Dina 4270-ET (Dempsey), Milk Source & Ransom Rail, Kaukauna, WI
5. Long-Haven Sid Carla (Sid), Oakfield Corners Dairy, Oakfield, NY
6. Webb View Lady Bell Wildthing (Wildthing), L&D Fraley, F,C,A,L,J,L & H Borba and C,C,C Cannon, Muncy, PA
7. Posthaven Absolute Sasy (Absolute), Andrew Post, Hobart, NY
8. (B&O) Go-Sho Like A Rolling Stone (Sid), Tessa VL & Stella RB Schmoker, Whitewater, WI
9. Vriesdale Control Bethany (Control), Mike & Julie Duckett, Rudolph, WI
10. Tombeth Linjet Elouise-ET (Linjet), Tom Kearns, Gays Mills, WI

Lifetime Production Cow (7)


1. (BU) Butz-Butler Gold Barbara-ET (Goldwyn), Kueffner, Iager, Hetts, Beilke and Armbrust, Boonsboro, MD
2. (B&O) Hazels Gldwn Hatty-ET (Goldwyn), Clark Woodmansee, Preston, CT
3. Blondin Goldwyn Subliminal-ETS (Goldwyn), Budjon Farms and Peter & Lyn Vail, Lomira, WI
4. Cavanaleck Bg Bruin (Goldwyn), Majestic View Genetics, R. Shore & R. Connery, Sun Prairie, WI
5. Smith-Crest -TW Sh Virgie (Shottle), Matthew & Kate Smith and Jonathan Heinsohn, Watertown, WI
6. Robella Goldwyn Edgeley (Goldwyn), Ferme Petitclerc et Fils, St-Basile, QC
7. Winterbay Fever Legacy (Fever), Ferme Blondin, Blondin Sires, Saint-Placide, QC

Best 3 Females


1. Ferme Jacobs, Inc., Cap-Sante, QC
2. Oakfield Corners Dairy, Oakfield, NY
3. Triple-T Holsteins, North Lewisburg, OH
4. Ferme Petitclerc, St-Basile, QC
5. Brett Hildebrandt, Hustisford, WI

Produce of Dam


1. Henry P & Carolyn Van Exel, Lodi, CA
2. Triple-T Holsteins, North Lewisburg, OH
3. Ferme Petitclerc et Fils, St-Basile, QC
4. Quietcove Holsteins, Napaoneta, OH
5. Ferme Petitclerc, St-Basile, QC
6. Smith-Oak Farm, Reynoldsville, PA
7. Sheeknoll Farms, Rochester, NY

Premier Awards


Premier Breeder
Ferme Jacobs, Inc., Cap-Sante, QC

Premier Exhibitor
Mike & Julie Duckett, Rudolph, WI

Premier Sire
Braedale Goldwyn

State Herd


1. Wisconsin
2. Quebec
3. Ontario

Nasco International Type & Production Award


Nasco International Type & Production Award
Pierstein Cicero Time Out (Cicero), 3rd 5-Year-Old, Elmvue Farm – Randy & Ricky Frasier, Johnstown, NY