International Dairy Week 2022
January 18-20, 2022 @ Tatura, Victoria, Australia
It was the Holstein for the Supreme Champion win at the International Dairy Week 2022 in Tatura, Victoria, Australia! View Fort Dictator Dottie, exhibited by B, J, M & N Templeton was Grand Champion of the National Holstein Show and Interbreed Senior Champion All Breeds! An incredible show was put forward with exceptional entries and exhibitors! Full Results and photos can be found on the IDW Facebook page. Class Champions are posted below with photos thanks to the IDW official photographer, Brooke Somerville of Full Cream Photography!
Watch the show LIVE here!
Show Schedule
Tuesday, January 18th
8:00am … Australia’s National Ayrshire Show
8:00am … Australia’s National Guernsey Show
11:30am … Australia’s National Illawarra Show
11:30am … Australia’s National Brown Swiss Show
3:00pm … Australia’s National Jersey Heifer Show
Wednesday, January 19th
8:00am .. Australia’s National Jersey Cow Show
1:30pm … Australia’s National Holstein Heifer Show
5:00pm … IDW Interbreed – Junior Champion Presentation
7:00pm … STG Australia “Create the Future” Sale
Thursday, January 20th
8:00am … Australia’s National Holstein Cow Show
11:30am … IDW Interbreed – Intermediate Champion Presentation
3:00pm … IDW Interbreed- Senior Champion Presentation
3:30pm … IDW Interbreed- Australia’s Grand Champion Presentation
7:30pm … The Final Wrap Up Celebration
Photo Credit
Brooke Somerville of Full Cream Photography is the 2022 IDW Official photographer.
Supreme Champion
2022 International Dairy Week Supreme Champion
Holstein – View Fort Dictator Dottie, B, J, M & N Templeton
Interbreed Senior Champion All Breeds
Interbreed Senior Champion All Breeds Champion
(Holstein) View Fort Dictator Dottie, B, J, M & N Templeton
Reserve Interbreed Senior Champion All Breeds Champion
(Jersey) Windy Ways Galaxies Dawn 7, Cherrylock & Windy Ways
Interbreed Intermediate Champion All Breeds Champion
Interbreed Intermediate Champion All Breeds Champion
(Jersey) Kings Vale Joel Madge, R & H Perrett
Reserve Interbreed Intermediate Champion All Breeds Champion
(R&W Holstein) Eclipse Altitude J Princess-Red, Robsvue & Busybrook Holsteins
Junior Interbreed Champion Heifer
Junior Interbreed Champion Heifer
Lightning Ridge Thunderstorm Nico (Thunderstorm), Bleijendaal & Nikora/ Busybrook Holsteins
Reserve Junior Interbreed Champion Heifer
Finesse Reagan Maisie (Reagan), Casey Treloar
National Holstein Show
Holstein Champion Cow
View Fort Dictator Dottie, B, J, M & N Templeton
Reserve Champion Cow
Avonlea Rival Ruth, Gorbro Holsteins
HM Champion Cow
Coomboona Pety Satin, B, J, M & N Templeton
Premier Breeder
Avonlea Holsteins
Premier Exhibitor
Gorbro Holsteins
Holstein Intermediate Champion
Eclipse Altitude J Princess-Red (Altitude), Robsvue & Busybrook
Reserve Intermediate Champion
Byrne Lea Octane Buttersnap (High Octane), Rowlands Park
HM Intermediate Champion
Avonlea Tatoo Dixie (Tatoo), J & C Gardiner
Holstein Junior Champion
Lightning Ridge Thunderstorm Nico (Thunderstorm), Bleijendaal & Nikora/ Busybrook Holsteins
Reserve Junior Champion
Windy Vale Warrior Rose (Warrior), Windy Vale Holsteins
HM Junior Champion
Quality Ridge Radio Plum (Radio), Quality Ridge
National Red Holstein Show
Robley Park Dback Shakira, G & K Wilson
Cairnsdale Absolute Red Delight, Menzies Farm & View Fort Holsteins
Bluechip EV Shesawesome Apple, B & J Gavenlock
Red & White Intermediate Champion
Eclipse Altitude J Princess-Red (Altitude), Robsvue & Busybrook
Reserve Intermediate Champion
Gorbro Unstopabull Admire (Unstopabull), Gorbro Holsteins
HM Intermediate Champion
Lightning Ridge Cmd Dback Barbara (Diamondback), J Jennings & B, E & R Thomas
Red & White Junior Champion
Rusty Red Avalanche Georgia-Red (Avalanche), Judson & Claudia Jennings
Reserve Junior Champion
Mario Park Unstopabull (Unstopabull), Murray & Jane Polson
HM Junior Champion
Cherrylock Applesauce-Red (Unstopabull), R & S Goode- Sire: Unstopabull
All Breeds National Youth Show
All Breeds Champion
Warrian Askn Express exhibited by Jett Easterbrook
Reserve Champion
Brookbora Dainty 31, exhibited by Kaitlyn Aitkens
HM Champion
Brookbora Eileen 130 exhibited by Anna Dickson
National Jersey Heifer Show
Jersey Champion
Windy Ways Galaxies Dawn 7 (Celebrity), Cherrylock Cattle Co. & Windy Ways Jerseys
Reserve Champion
Brookbora Vanahlem Deronica (Vanahlem), Brookbora Jerseys
HM Champion
Bushlea Irwins Jenny (Irwin), R Allen/ Omeara Family/ Weeksdale/ F&D Borba
Premier Breeder & Exhibitor
Brookbora Jerseys
Jersey Intermediate Champion
Kings Vale Joel Madge (Joel), R & H Perrett
Reserve Intermediate Champion
Brookbora Eileen 130 (Casino), Brookbora Jerseys
HM Intermediate Champion
Cairnbrae Casino Daisy (Casino), R & A Heath & Family-
Jersey Junior Champion Heifer
Foleama Casino Silvermine (Casino), Foleama Jerseys
Reserve Junior Champion Heifer
Lightning Ridge MB Premier Spritz 2 (Premier), Michaela Thompson
HM Junior Champion Heifer
Miami Matt Fernleaf 7305 (Matt), D Patten, C Moscript & F & D Borba, USA
National Illawarra Show
Illawarra Champion
Llandovery JR Joan 982, Gorbro Holsteins and C Rapley
Reserve Champion
Illinga Handsomes Homerun, Coburn Family
HM Champion
Panorama Angeline 48th, B&J Gavenlock Cherrylock Cattle Co
Premier Exhibitor
Tuhan Family Trust
Premier Breeder
Llandovery Illawarra
Illawarra Intermediate Champion
Llandovery Gus Freda, Hayes Family
Reserve Intermediate Champion
Riversleigh Blush Tulip 26, Tuhan Family Trust
HM Intermediate Champion
Llandovery Adventures Buttercup, Hayes Family
Illawarra Junior Champion
Llandovery Josh’s Joan, Hayes Family
Reserve Junior Champion
Riversleigh Beemer Tulip 30, Tuhan Family Trust
HM Junior Champion
Cherrylock Malda-ET, R & A Heath & Family
National Brown Swiss Show
Brown Swiss Champion
Tandara Vivid Lunda 260, Tandara
Reserve Champion
Tandara TD Heidi 273, Tandara
HM Champion
Linderlan Richards Tess, Linderlan and Sherbrooke Brown Swiss
Premier Breeder & Exhibitor
Tandara
Brown Swiss Intermediate Champion
Tandara Paray Lola 74, Tandara
Reserve Intermediate Champion
Tandara Glenwood Heidi 393, Tandara
HM Intermediate Champion
Tandara Bender Lotus 2, Tandara
National Ayrshire Show
Ayrshire Champion
Magic Park Shady Maiden, Munden Farms
Reserve Champion
Roland Lodge Cornette, Canobie Partnership
HM Champion
Paschendaele Forever Gigi, Eagles Partnership
Premier Exhibitor – The Lex and Ian Bunn Wattle Park Memorial Trophy
Ferguson Farms
Premier Breeder
Paschendaele – Eagles Partnership
Ayrshire Intermediate Champion
Lara Orlando Connett, Ferguson Farms
Reserve Intermediate Champion
Paschendaele Klassy Tri Time, Eagles Partnership
HM Intermediate Champion
Cher-Bar Lady Bradman, Ferguson Farms
Ayrshire Junior Champion
Finesse Reagan Maisie, Casey Treloar
Reserve Junior Champion
Arila Primitive Marquisite, W & A Macadam
HM Junior Champion
Geelunga Reagan Joyous, Geelunga Ayrshires
National Guernsey Show
Guernsey Champion
Kerrilyn Pistoll Peach, Crookslea
Reserve Champion
Kearla Latimer Koala 4, M & R Shea/ T & S Shea
HM Champion
Brookleigh Jocelyn, LF & JM CleggetT
Premier Breeder & Exhibitor
LF & JM Cleggett
Guernsey Intermediate Champion
Brookleigh Butterworld, LF & JM Cleggett
Reserve Intermediate Champion
Portbridge Kakadu Annette, Harrop & Lenehan
HM Intermediate Champion
Kalaso Kinsman Marchie, Steve Joyce
Guernsey Junior Champion
Kalaso Drone Weave, Steve Joyce
Reserve Junior Champion
Rockmar Tango Graceful, M & R Shea
HM Junior Champion
Rockford Indigo Sweetpea, Graeme Norris