International Ayrshire Show 2021

October 1, 2021 @ Madison, WI

Michael Creek, MD Associate: Jamie Howard, ON


The International Ayrshire Show 2021, Madison, WI, has concluded with  judge Michael Creek, MD and his associate judge Jamie Howard, ON selected Marilie Gentleman Karmina as Grand Champion! Thank you to our premier sponsor Balchem Animal Nutrition & Health for sponsoring our coverage of the show!

Grand Champion Female


Grand Champion
Marilie Gentleman Karmina (Gentleman), Senior Champion & 1st Aged Cow, Budjon Farms and Peter & Lyn Vail, Lomira, WI

Reserve Grand Champion
Palmyra Predator B Ruthless- ET (Predator), Intermediate Champion & 1st Jr Three Year Old, Kurt Wolf & John Cannon, Epworth, IA

Grand Champion Junior Show


Grand Champion Junior Show
Toppglen Wishful Thinking- ET (Prime), 1st Lifetime Component Cow, Tanner, Brennan, Marissa & Logan Topp, OH

Reserve Grand Champion Junior Show
Family Af-Ayr Maxxx Dreamer, (Maxxx), 1st Senior 2-Year-Old, Rachel Hefel and Mark Fisher, Epworth, IA

Senior Champion of the Open Show


Senior Champion
Marilie Gentleman Karmina (Gentleman), 1st Aged Cow, Budjon Farms and Peter & Lyn Vail, Lomira, WI

Reserve Senior Champion
Toppglen Wishful Thinking- ET (Prime),1st Lifetime Component Merit Cow, Tanner, Brennan, Marissa & Logan Topp, OH

HM Senior Champion
Old-Bankston JC Banner (Reagan), 1st 4-Year-Old Cow, Glamourview, Walkersville, MD

Senior Champion of the Junior Show


Senior Champion
Toppglen Wishful Thinking- ET (Prime),1st Lifetime Component Merit Cow, Tanner, Brennan, Marissa & Logan Topp

Reserve Senior Champion
River-Valley Gavin’s Brooke (Gavin), 7th Production Cow, Megan, Johnathan, Bradley, & Sarah Hill, Bristol, VT

HM Senior Champion
Stil-Dreaminn Burdette Candy (Burdette), 7th Aged Cow, Vallowhill Farms- C, K, B & I Emery, Sullivan, WI

Intermediate Champion


Intermediate Champion
Palmyra Predator B Ruthless- ET, (Predator), 1st Junior 3-Year-Old, Kurt Wolf and John Cannon, Epworth, IA

Reserve Intermediate Champion
Miss Malibu Mimosa, (Reagan), 2nd Junior 3-Year-Old, D Cole, M Wolf and M Burns, Epworth, IA

HM Intermediate Champion
Palmyra Reagan BR Blush (Reagan), 1st Senior 2-Year-Old, Peter Vail. Englewood, FL

Intermediate Champion of the Junior Show


Intermediate Champion
Family Af-Ayr Maxxx Dreamer, (Maxxx), 1st Senior 3-Year-Old, Rachel Hefel and Mark Fisher, Epworth, IA
Reserve Champion
Moy-Ayr Burdette Lightning-ET, (Burdette), 5th Senior 3-Year-Old,  Steve, Pauline, Rebeca & Emily Schmidt, Delavan, WI
HM Champion of the Junior Show
Cedarcut PBR Colata Champagne, (Reagan), 7th Junior 2-Year-Old, Erin Curtis Szalach, Cazenovia, NY

Junior Champion of the Open Show


Junior Champion
Mackinson Gentle Dreams (Gentleman), 1st Fall Calf, Ava & Eli Faber, Pontiac, IL
Reserve Junior Champion
Hawver-Crest Don’t Be Suspicious, (Barclay), 1st Spring Calf, Glamourview, Walkersville, MD
HM Junior Champion
Old-Bankston-Al Watch Me Win-ET, (Tuxedo), 1st Spring Yearling, Kurt, Ted & Scott Wolf and Adam Ludwig, Epworth, IA

Junior Champion of the Junior Show


Junior Champion
Wingert’s Bigtime Journey, (Bigtime), 3rd Spring Yearling, Avery Kotlarczyk and Eva Gilmore, Brandenton, FL
Reserve Junior Champion
Flambeau Manor King Bacardi, 2nd Fall Calf, (Kingsire), Isabelle Vandoorn, Tony, WI
HM Junior Champion
 Englan R Daiquiri, (Reagan), 1st Winter Calf, Peyton Wright, Dekalb Junction, NY

Spring Calf (27)


1. Hawver-Crest Don’t Be Suspicious, (Barclay), Glamourview, Walkersville, MD
2. (B&O) Myline On Top At Midnight, (Gentle On Top), Jill Kopfer, Durand, IL
3. Marilie Reality Makina-ET, (Reality), Steven Mcdonald, Princeton, IL
4. Coulee-Crest Kingsire Clover, (Kingsire), Jill Kpfer and Brad Kinney, Durand, IL
5. Twincounty Bacardi Breezer-ET, (Reagan), Brothers Three Swiss, North Prairie, WI
6. Bricker Farms Gentle Chaos, (Gentleman), T,L,A,K&L Bricker and C Binckley, Salem, OH
7. Tri-Line Mcrio Lox, (Micro), Glamourview, Walkersville, MD
8. Mackinson Ferdy Denise, (Fernand), Mike & Julie Hemp and Isaac Mackinson, Beaverville, IL
9. Good-Vue Burdette Gabbi-ET, (Burdette), Gunnar Monsen, Guttenberg, IA
10. (Jr) Ronn-Ayr Barclay Myka (Barclay), Ronn-ayr Farms- H,B&B Ronnebaum, Earlville, IA

Winter Calf (46)


1. Deer-Hill PBR Priceless-ET, (Reagan), Kurt & Scott Wolf, Epworth, IA
2. Englan R Daiquiri, (Reagan), Peyton Wright, Dekalb Junction, NY
3. Good-Vue King Vana, (Kingsire), Good-Vue Farms, Goodridge, MN
4. Grand-View Kingsire Ryleigh, (Kingsire), Mackenzie Ullmer, Seymour, WI
5. Blackstone R Vengeance-ET, (Reagan), Blackstone Genetics- Damrow, Damrow & Riness, Pocatello, ID
6. Toll Gate Reagan Sophie, (Reagan), Megan J. Davenport, Litchfield, CT
7. Old-N-Lazy-JC King Cougar, (Kingsire), TJ & Jazmin Wingert and Stepehn McDonald, Kent, IL
8. Miss Malibu ACC PBR Maci-ET, (Reagan), Acclaimed Ayrshires, Epworth, IA
9. Flower Land Lloyd Truly, (Lloyd), R,S,B,K,K&T Eiler, Larwin, IN
10. Sunny Acres Ks Beezie, (Kingsire), Douglas Evans, Georgetown, NY

Fall Calf (32)


1. Mackinson Gentle Dreams (Gentleman), Ava & Eli Faber, Pontiac, IL
2. (B&O)(Jr) Flambeau Manor King Bacardi, (Kingsire), Isabelle Vandoorn, Tony, WI
3. Jomil Burdette Kalypso- ET, (Burdette), Taylor L Heeter, Shade Gap, PA
4. Fishersons Burdette Mary Kay- ET, (Burdette), R Hefel, M & J Fisher and P & P Mashek, Epworth, IA
5. Mackinson King Mercedes, (Kingsire), Peter Vail, Englewood, FL
6. Grand-View Bigstar Brielle, (Bigstar), Steve & Sara Schneider, Pulaski, WI
7. Glamourview Micro Ava, (Micro), Glamourview, Walkerville, MD
8.  Blue Spruce Gentle Macey-ET, (Gentleman), Blue-Spruce Farms, Bridport, VT
9. B-Ruthless Gentle Revenge-ET, (Gentleman), Cael, Chase, Caden Cannon and Colton Wolf, Guttenberg, IA
10. Eller’s Reagan Gracelyn, (Reagan), Katelyn Renee Taylor, Allenwood PA

Summer Yearling (23)


1. Old-N-Lazy ACC Bking Mafia-ET(Bking), Cael, Chase,Caden Cannon & Cooper Wolf
2. Stylin R Maleficent (Reagan), Leslie and Linda Bruchey, Westminister, MD
3. Old-N-Lazy Acclaimed Wish- ET, (Champion), Cael, Chase and Caden Cannon, Epworth, IA
4. Dale Vista Animate Imagine, (Animate), Glamourview, Walkerville, MD
5. Emerald Farms Reagan Nita (Reagan), K,T, C & C Jodrey and P Sheets, Winchester, OH
6. Jomill Bendig Kendra- ET, (Bendig), Beth Clark, and Chris Reichard, New Paris, PA
7. Paragon- Acres Big Star Kaboom, (Bigstar), Adam Buckenmeyer, Alexander, NY
8. Glenmar-Dale Reagan Magic, (Reagan), Mark and Becky Brown, Fennimore, WI
9. Hinz Sight Rosetta, (Saguenay), Hinz Sight Dairy, Houghton, NY
10. (B&O) Myline G Carbon Copy, (Gentleman), Austin Kopfer, Durand IL

Spring Yearling (14)


1. (B&O) Old-Bankston-Al Watch Me Win-ET , (Tuxedo), Kurt, Ted & Scott Wolf and Adam Ludwig, Epworth, IA
2. Shadow- W Champ Alibi, (Champion), Linda Wolf, New Bavaira, OH
3. (Jr) Wingert’s Bigtime Journey, (Bigtime), Avery Kotlarczyk and Eva Gilmore, Brandenton, FL
4. Jomill Gentle Kreation,(Gentleman-ET), Peter Vail, Englewood, FL
5. Sco-Lo Burdette Rev- ET, (Burdette-ET), Cael, Chase and Caden Cannon, Epworth, IA
6. Grand-View Tuxedo Damita, (Tuxedo-ET), Gregory Evans and Diana & Mary Lou Parker, Georgetown, NY
7. Brook Hollow Hope’s Dream, (Prime), Delbert & Heather Yoder, West Salem, OH
8. River-Bridge KS Lady Di, (Kingsire), Braelyn, Elodie & Aniston Ott, Brillon, WI
9. Sco-Lo Remsberg Belle- ET, (Reagan-ET), Cael, Chase and Caden Cannon, Guttenberg, IA
10. Ridale Distinct Star- ET, (Distinction), Jeffrey McKissick, Chambersburg, PA

Winter Yearling (14)


1. (B&O) Old- N-Lazy Monotonu-ET (Gentleman-ET), Megan Syndicate, Epworth, IA
2. Kozy Kountry Reagan Peekaboo (Reagan-ET), Cassie Clark, Springville, PA
3. Old-Bankston-AL Whoops (Remsberg), Ava Lahmers, Marysville, OH
4. Palmyra Lochinvar B Rejoice- ET (Lochinvar), K&M Wolf, D Tews, R Link and L Adams, Guttenberg, IA
5. Old-N-Lazy Reagan Willow (Reagan-ET), Jeffrey Winkler, Woodbine, MD
6. (JR) Jomill Burdette Oakley-ET, (Burdette), Karlie Supplee, Chambersburg, PA
7. Moy-Ayr Berkley Darling, (Berkley-ET), Steve, Pauline, Rebecca & Emily Schmidt, Delavan, WI
8. Elite-HP Karuba- ET, (Burdette-ET), Eric W Lang, Brooklyn, IA
9. AJH CHamp Story, (Champion), Andy, Jennifer, Kaitlyn, Abbi & Zach Hauser, Clarksville, IA
10. Des Prairies Stacy, (Tuxedo-ET), TJ & Jazmin Wingert & Stephen McDonald, Kent, IL

Fall Yearling (Not In Milk) (9)


1. Kingswood Chelyote Destiny (Chelyote), Peter Vail, Englewood, FL
2. Paragon- Acres Bigstar Katalina (Bigstar-ET), Adam Buckenmeyer, Alexander, NY
3. (B&O) Glenmar-Dale G Peanut Butter, (Gentleman-ET), Mark & Becky Brown, Fennimore, WI
4. Glenmar-Dale Ks Dreamsicle, (Kingsire), Mark & Becky Brown, Fennimore, WI
5. (Jr) Family Af-Ayr Loch Down, (Lochinvar), Rachel Hefel and Mark Fisher, Epworth, IA
6. Pleasant- Knob Dr Generous-ET (Dreamer), Bethany & Bryant Fortin and Kade Coplen, Ellenburg Center, NY
7. Palmyra Timothy L Bethany (Timothy-ET), Lydia Rasmussen, Seymour, WI
8. Clovekey Saguenay Firefly (Saguenay), Dale & Serenity Hetke, Ladysmith, WI
9. Mueller’s Kingsire Royal (Kingsire), Tami Mueller, Cuba City,WI

Junior Best Three Females (5)


1. Old Bankston & Mike Maier, Epworth, IA
2. Old Bankston & Adam Ludwig, Epworth, IA
3. Mark & Becky Brown, Fennimore, WI
4. Blackstone Genetics, Pocatello, ID
5. Tami Mueller, Cuba City, WI

Yearling Heifer in Milk (7)


1.(BU) Chaluka Burdette Xana-ET, (Burdette-ET), Peter Vail, Englewood, FL
2. (B&O) Sunny Acres Lloyds Kamilla, (Lloyd), Gregory Evans, Georgetown, NY
3. Old-Bankston Al Merica-ET, (Distinction), Scott Wolf & Adam Ludwif, Epworth, IA
4. (Jr) Jomill Burdette Kaliente- ET (Burdette-ET), Taylor L Heeter and Csadin R & Gavin R Valentine, Shade Gap, PA
5. Family Af- Ayr Midas Carmel (Midas-ET), Family Af-Ayr Farm, Caledonia, IL
6. Ayr-Jer DW Mandy Magnolia (Doublewhammy-ET), Matthew, Mitchell & Chaz Boeder, Kewaunee, WI
7. Cloverkey Dwammy Skylar k (Doublewhammy-ET), Dale & Serenity Hetke, Ladysmith, WI

Junior 2-Year-Old (18)


1. (BU) Palmyra Reagan BR Blush(Reagan-ET), Peter Vail. Englewood, FL
2. (B&O) Three JK Jaye Dempsey Rubiemae (Dempsey-ET), Joel, Jillian & Janell Koch, Winsted, MN
3. Elite- HP Masterpiece, (Reagan-ET), Peter Vail, Englewood, FL
4. Sunny Acres KS Jypsy, (Kingsire), Gregory & Douglas Evans, Georgetown, NY
5. Old-N-Lazy Reagan Wren, (Reagan-ET), David Hanson and Ashley Swenson, Nicollet, MN
6. Shadow-W Burdette Animosity, (Burdette-ET), Linda Wolf, New Bavaria, OH
7. (1st Jr) Cedarcut PBR Colata Champagne, (Reagan-ET), Erin Curtis Szalach, Cazenovia, NY
8. Sunny Acres TSB Prose- ET, (Burdette-ET),Gregory Evans and Eric & Taylor Bogardus, Georgetown, NY
9. Ridale Vicking Vogue (Vicking-ET), Michael Maier, Stitzer, WI
10. Arthuracres Handsome Annalise, (Handsome), Myron Arthur, Olewein, IA

Senior 2-Year-Old (12)


1. (B&O)(BU) Heineeman Reagan Roz (Reagan-ET), Angela Fuller, Attica, NY
2. Steel Fire Burdette Gracen (Burdette-ET), Jeffrey Winkler, Woodbine, MD
3. Stillmore Vicking Irena (Vicking), Rustic Creek- B,K, L &K Kinnard, Kewaunee, WI
4. Sunny Acres Perfecter Silk, (Perfecter), Gregory Evans, Georgetown, NY
5. Family Af-Ayr Gentle Devil, (Gentleman-ET), Family Af-Ayr Farm, Caledonia, IL
6. Old-Bankston-AL Wynonna-ET, (Distinction), David Hogan, Tillamook, OR
7. Old-N-Lazy-JC Reagan Carissa, (Reagan-ET), K Gibson, T Wright and C Thompson, Eminence, KY
8. Family Af-Ayr Reagan Carmela, (Reagan-ET), Family Af-Ayr Farm, Caledonia, IL
9. 4JAB Gentlemans Attraction, (Gentleman-ET), Jenna & Jackie Breuch and Aubree Feit, Epworth, IA
10. Dk Dbl Barrel Pebbles, (Barrel-ET), Dale Rupprecht and Karen Gorentz, Thief River Falls, MN
11. (1st Jr) Kleins Doublewhammys Didi (Doublewhammy-ET), E,R,T,M,K,M, T,B Klein and R, A & M Kelly, Milton, IN

Junior 3-Year-Old (9)


1.  (BU) Palmyra Predatir B Ruthless- ET, (Predator-ET), Kurt Wolf and John Cannon, Epworth, IA
2. (B&O) Miss Malibu Mimosa, (Reagan-ET), D Cole, M Wolf and M Burns, Epworth, IA
3. Old-N-Lazy Reagan Willa, (Reagan-ET), Michael Maier and Kurt Wolf, Stitzer, WI
4. Family Af-Ayr Gentle Nirvana, (Gentleman-ET), Family Af-Ayr Farm, Caledonia, IL
5. Sunny Acres Perfecter Kenzi, (Perfecter), Gregory Evans and Jason Zimmerman, Georgetown, NY
6. Glenmar-Dale Reagan Dezi, (Reagan-ET), Mark & Becky Brown, Fennimore, WI
7. (Jr) Graybill Lochinvar Alexis, (Lochinvar), Eli & Emily Graybil, Freeport, IL
8. Hi Ayr View Circus Cow, (Reagan-ET), Alaina Dinderman, Orangeville, IL
9. Dream-On R. Chocolate Chip, (Reagan-ET), K,K,E & E BAranczyk, Gillett, WI

Senior 3-Year-Old (8)


1. (1st Jr) (BU) Family Af-Ayr Maxxx Dreamer, (Maxxx), Rachel Hefel and Mark Fisher, Epworth, IA
2. Dale Vista Midas Lulu, (Midas-ET), Wyatt Johnston, Canton De Hatley, QC
3. (B&O) Old- Bankston JC Abercrombie- ET, (Reagan-ET), K Wolf, S McDonald and J Cannon, Epworth, IA
4. Elite-HP Promise-ET, (Reagan-ET), Peter Vail, Englewood, FL
5. Moy-Ayr Burdette Lightning-ET, (Burdette-ET), Steve, Pauline, Rebeca & Emily Schmidt, Delavan, WI
6. Dale Vista Vicking Love-ET, (Vicking-ET), Glamourview, Walkersville MD
7. Nor-Bert Lochin Vesta, (Lochinvar), Dalton, Dillon & Breanne Freeman, Bremen, IN
8. Old-N-Lazy JC Always Winning-ET, (Class Act), Kurt Wolf and Mike Maier, Epworth, IA

4-Year-Old (16)


1. (BU) Old-Bankston JC Banner (Reagan), Glamourview, Walkersville, MD
2. (B&O) Mowry’s Burdette Scarlet (Burdette), Kadyn Gibson, Tre Wright and Lukus Schmitt, Eminence, KY
3. Old-N-Lazy V Melania-ET, Blue Spruce Farms, Bridport, VT
4. (Jr) Old-Bankston-JC Avalanche- ET (Reagan), Sarah Hill, Bristol, VT
5. Old-N-Lazy March Madness- ET (Gentleman), Peter Vail, Englewood, FL
6. Redwood Dempset Shardha (Dempsey), Steve & Sara Schneider, Pulaski, WI
7. Arthuracres Dempsey Alisa-ET (Dempsey), Myron Arthur, Oelwein, IA
8. Stil-Dreamn Dreamer Funnybe (Dreamer), Ridale Genetics and TJ Wingert, Worthington, MA
9. Chaluka Predator Dentine (Predator), Hall’s Ayrshires and Cimarron Valley, Oxford, WI
10. Hi Ayr View Gentle Mandolin (Gentleman), Alaina Dinderman, Orangville, IL

5-Year-Old (10)


1. (BU) Grand-View Hp Gibbs Dips-ET (Gibbs), Matthew Hanson and Kelsey Petit, Goodridge, MN
2. (B&O) Sunny Acres Perfecter Kirby (Perfecter), Gregory Evans, Georgetown, NY
3. Old-N-Lazy Gentle Wipeout-ET (Gentleman), Peter Vail, Englewood, FL
4. (1st Jr) Foxxi-Meadows Burdette Lava (Burdette), Lacey Nelson, Ellendale MN
5. (2nd Jr) Rainbow Rckstr Marquee (Rockstar), Andrew & Anna Cornell and Ashell Garbers, Lacrosse, WI
6. Shaker Hollow Dbl Barl Elysia (Barrel), Bridey R Nolan, Eagle Bridge, NY
7. Hawksfield B Shocktop-ET (Burdette), Austin Raymond, New Richmond, WI
8. Sathre Distinction Sapphire (Distinction), Crisy Sathre, Adams, MN
9. Stony-Acres Dazle Twinkle (Dazzle), Ziemer’s Cedarburg, WI
10. Good-Vue Riggins Bethany- ET (Riggins), Matthew Hanson, Goodridge, MN

Aged Cows (8)


1. (BU) Marilie Gentleman Karmina (Gentleman), Budjon Farms and Peter & Lyn Vail, Lomira, WI
2. Hardy-Farm PRime Kringle (Prime), Ridale Genetics and Hardy Farm, Worthington, MA
3. Old-N-Lazy Dream Of A Diva (Dreamer), Rosedale Genetics and Mike Maier, Oxford, WI
4. De La Plaine Prime Rose-ET (Prime), Alexandre Beachemin, Ste Perpétue, QC
5. (B&O) Locust-Spring Prime Snickers (Prime), Eric Bogardus, Sloansville, NY
6. Yellow Briar J Beverly, Garrett Schmidt & Red Carpet Holsteins, Melrose, WI
7. (1st Jr) Stil-Dreaminn Burdette Candy (Burdette), Vallowhill Farms- C, K, B & I Emery, Sullivan, WI
8. (2nd Jr) Mueller’s Burdette Rachel (Burdette), Hunter Holewinski, Pulaski, WI

Lifetime Component Merit Cow (6)


1. (1st Jr) (B&O)(BU) Toppglen Wishful Thinking- ET (Prime), Tanner, Brennan, Marissa & Logan Topp
2. Mowry’s Burdette Summer (Burdette), Hall’s Ayrshire and V-Lane Farm, Oxford, WI
3. Bear-Ayr Burdette Ray (Burdette), Budjon Farms and Peter & Lyn Vail, Lomira, WI
4. De La Plaine Bingo Stinger, Blue Spruce Farms, Bridport, VT
5. Ridale Nemo Serenity-ET (Nemo), Ryan& Marjrie Rida; Ridale Genetics, Worthington, MA
6. Sathre Dempsey Savannah (Dempsey), Spencer Seuss, Adams, MN
7. (2nd Jr) River-Valley Gavin’s Brooke (Gavin), Megan, Johnathan, Bradley, & Sarah Hill, Bristol, VT
8. Forest-Park Percy Sway (Percy), Steve & Sarah Schneider, Pulaski, WI

Total Performance Winner


 Mowry’s Burdette Summer (Burdette), 2nd Lifetime Component Merit Cow, Hall’s Ayrshire and V-Lane Farm, Oxford, WI

Exhibitor's Herd


Sunny Acres, Georgetown, NY