IDW Illawarra Show 2019
January 22, 2019 @ Tatura, Australia
Max Hyland, Vic, AustraliaCongratulations to the Hayes Family on receiving Premier Breeder & Exhibitor at the IDW Illawarra Show 2019. Max Hyland from Victoria, Australia resided as the Judge. See results and Champion photos.
Junior Champion
Junior Champion
Llandovery Queens Clarie 1969th (Quarnie), 1st Class 3, Heifer born 1/7/17 to 31/12/17, Rachael Barnes, NSW
Reserve Junior Champion
Panorama Blossom 2 (Fabulous), 1st Class 2, Heifer born 1/1/18 to 30/6/18, Cherrylock & A Dorries, VIC
HM Junior Champion
Riversleigh Alston Miraculous (Tuck), 2nd Class 2, Heifer born 1/1/18 to 30/6/18, Tuhan Family, VIC
Intermediate Champion
Intermediate Champion
Panorama Angeline 48th (Empire), 1st Class 7, Heifer 2 1/2 years in milk, B & J Gavenlock, VIC
Reserve Intermediate Champion
Illinga Visions of Victory (Prophet), 1st Class 9, Cow Senior 3 years in milk, Robert Coburn, VIC
HM Intermediate Champion
Llandovery Jettas Laurel 1779 (Jetta), 1st Class 6, Heifer 2 years in milk, Hayes Family, VIC
Champion
Champion Cow & Best Udder
Wallumlands Sunstorm 8th (Absolute), 1st Class 13, Cow 7 years in milk, Gordon, Bacon & Govett, VIC
Reserve Champion
Sun Vale Kian Peta (Kian), 1st Class 11, Cow 5 years in milk, Sun Vale, VIC
HM Champion
Eagle Park Anticipation Pamela 4221 (Anticipation), 1st Class 10, Cow 4 years in milk, R & K Bailey, VIC
Class 1, Heifer born after 1/7/18
1. Llandovery Foremans Betty 2127, Hayes Family
2. Glenbrook Rhapsody 64th, Jackie Davies
3. Riversleigh Alston Medusa, Tuhan Family
Class 2, Heifer born 1/1/18 to 30/6/18
1. Panorama Blossom 2, Cherrylock Cattle & A Dorries
2. Riversleigh Alston Miraculous, Tuhan Family
3. Riversleigh Treleven Jean 28, Tuhan Family
Class 3, Heifer born 1/7/17 to 31/12/17
1. Llandovery Queens Clarie 1969th, Rachel Barnes
Class 4, Heifer dry 1/1/17 to 30/6/17
1. Rubyvale PB Duchess, R & K Bailey
2. Llandovery Foremans Emma 1906, Hayes Family
3. Llandovery Standards Queenette 1901, Hayes Family
Class 5, Heifer born 1/7/16 to 31/12/16
1. Gorbro BT Pingerly Sunstorm, Lachlan Alwer
Class 6 Heifer 2 years in milk
1. Llandovery Jettas Laurel 1779, Hayes Family
2. Riversleigh Pingerly Dorris 7, Tuhan Family
3. Llandovery Visions Joan 1828, Hayes Family
Class 7 Heifer 2 1/2 years in milk
1. Panorama Angeline 48th, B & J Gavenlock
Class 8, Cow 3 years in milk
1. Llandovery Empires Eva 1570, Tuhan Family
2. Holburn Park Peachy 3, Andrew Family
Class 9, Cow Senior 3 years in milk
1. Illinga Visions of Victory, Robert Coburn
2. Llandovery I.K. Stella 1515, Hayes Family
3. Ovensdale Scarlet 356, Amor Illawarras
Class 10, Cow 4 years in milk
1. Eagle Park Anticipation Pamela 4221, R & K Bailey
Class 11, Cow 5 years in milk
1. Sunvale Kian Peta, Sunvale and Dakota Doyle
2. Wallumlands Fussy 37, Tidcombe & Cullen
3. Llandovery Pingerlys Pride 1360, Hayes Family
Class 12, Cow 6 years in milk
1. Llandovery Blushs Jinny 1158, James Breen
Class 13, Cow 7 years in milk
1. Wallumlands Sunstorm 8th, Gordon, Bacon, Govett
2. Llandovery RM Emerald 954, Hayes Family
Pen of 3 Cows
1. Hayes Family
2. Tuhan Family
Premier Awards
Premier Breeder & Exhibitor
Hayes Family, Vic
Illawarra Show Encouragement Award
Ricky Bailey, Vic