Atlantic Dairy Championship Show 2019

October 19, 2019 @ Truro, NS

Kevin McGrisken, ON


The 2019 Atlantic Dairy Championship Show was held on Saturday, October 19th in Truro, Nova Scotia. Kevin McGriskin of Melancthon, ON served as official judge. He selected his winning senior 3-year-old as Grand Champion – Weeksdale Bradnick Delauney exhibited by Elmer Weeks of Breadalbane, PE.

A huge thank you to Angela Masters of the Atlantic Holstein News for providing photos and placings!

Grand Champion


Grand Champion
Weeksdale Bradnick Delauney (Bradnick), 1st senior 3-year-old, Elmer Weeks, Breadalbane, PE

Reserve Grand Champion
Bernadale Goldwyn Nikki (Goldwyn), 1st 5-year-old, Bernadale Holstein, Richmond, PE

HM Grand Champion
Jarondale Gold Kandy (Gold Chip), 1st 4-year-old, Valleyside Holsteins, Upper Stewiacke, NS

Intermediate Champion


Intermediate Champion
Idee Imac 645 (Imac), 1st milking yearling, Elmer Weeks, Frank & Diane Borba, Gerardo Gonzalez, Jose Gonzalez, Hodglynn Holsteins, Select Farm & Export, Breadalbane, PE

Reserve Intermediate Champion
Cobequid All the Way Up (Solomon), 1st summer junior 2-year-old, Cobequid Holsteins, Lower Debert, NS

HM Intermediate Champion
Cobequid Doorman Peta (Doorman), 1st senior 2-year-old, Cobequid Holsteins & Diamond Hill Farms, Lower Debert, NS

Junior Champion


Junior Champion
Weeberlac Jacoby Pandora (Jacoby), 1st junior yearling, Chestico Holsteins, Port Hood, NS

Reserve Junior Champion
Cobequid Radiant Real Deal (Diamondback), 1st winter calf, Elmer Weeks, Breadalbane, PE

HM Junior Champion
Belcher Acrobat Nancy Mulligan, 1st senior calf, Belcher Holsteins, Belmont, NS

4-H Champion


Junior Champion
Belcher Acrobat Nancy Mulligan, 1st senior calf, (Ryan Porter) Belcher Holsteins, Belmont, NS

Reserve Junior Champion

Homtosta Jacoby Gracie, 1st summer yearling, (Riley Masters) James R. Ward Farm, Bridgetown, NS

HM Junior Champion

Homtosta Denver Laila, 2nd senior calf, (Andrew Long) James R. Ward Farm, Bridgetown, NS

Premier Breeder & Exhibitor


Cobequid Holsteins, Lower Debert, NS

Junior Premier Breeder & Exhibitor


Junior Premier Breeder
Cobequid Holsteins, Lower Debert, NS

Junior Premier Exhibitor
Greenough Family Farms, Newport, NS

Summer Calf


1. Allegro Ton of Fun Misty (Ton of Fun), Greenough Family Farms, Newport, NS

Junior Calf


1. Homtosta Sidekick Amy (Sidekick), James R. Ward Farm, Bridgetown, NS
2. Windarra Rambo Thankfully (Rambo), Windarra Farms, Upper Rawdon, NS
3. Cobequid Doorman Slick (Doorman), Bernadale Holstein, Cobequid Holsteins, Therindale Farms, Lower Debert, NS
4. Allegro Sidekick Fireball (Sidekick), Greenough Family Farms, Newport, NS
5.Bernadale Undenied Carrot (Undenied), Bernadale Holstein, Richmond PE

Winter Calf


1. Cobequid Radiant Real Deal (Diamondback), Elmer Weeks, Breadalbane, PE
2. Extondale Mafia Felicia (Mafia), Extondale Farms, Oyster Bed Bridge, PE
3. Winterbay Victor Jewel (Victor), Winterbay Farms, Mt. Stewart, PE
4. Ballam Stunner Stacy (AltaStunner), Ralph Ballam, Shubenacadie, NS
5. Cobequid Dempsey Lass (Dempsey), Cobequid Holsteins, Lower Debert, NS

Senior Calf


1. Belcher Acrobat Nancy Mulligan (Acrobat), Belcher Holsteins, Belmont, NS
2. Homtosta Denver Laila (Denver), James R. Ward Farm, Bridgetown, NS
3. Weeksdale Dundee Diode (Dundee), Blair Weeks & Elmer Weeks, Breadalbane, PE
4. Cobequid Diamondback Access (Diamondback), Bloyce Thompson, Cobequid Holsteins, RM Farms, Frenchfort, PE
5. Cobequid Alister Lysine (Alister), Cobequid Holsteins, Lower Debert, NS

Summer Yearling


1. Homtosta Jacoby Gracie (Jacoby), James R. Ward Farm, Bridgetown, NS
2. Vogue Sidekick Passion (Sidekick), Elmer Weeks, Breadalbane, PE
3. Extondale Denver Ruler (Denver), Extondale Farms, Oyster Bed Bridge, PE
4. Cobequid Doorman Bed of Roses (Doorman), Cobequid Holsteins, Lower Debert, NS
5. Cobequid Jacoby Some Day (Jacoby), Cobequid Holsteins, Lower Debert, NS

Junior Yearling


1. Weeberlac Jacoby Pandora (Jacoby), Chestico Holsteins, Port Hood, NS
2. Cobequid Ceo Amelia (AltaCEO), Cobequid Holsteins, Lower Debert, NS
3. Allegro Abbott Nirvana (Abbott), Greenough Family Farms, Newport, NS
4. Cobequid Strait S Stage-Fright (Windbrook), Cobequid Holsteins & Straitside Holsteins, Lower Debert, NS

Winter Yearling


Junior Breeders Herd


1. Cobequid Holsteins, Lower Debert, NS
2. James R. Ward Farm, Bridgetown, NS
3. Greenough Family Farms, Newport, NS
4. Cobequid Holsteins, Lower Debert, NS
5. Winterbay Holsteins, Mt Stewart, PE

Milking Yearling


1. Idee Imac 645 (Imac), Elmer Weeks, Frank & Diane Borba, Gerardo Gonzalez, Jose Gonzalez, Hodglynn Holsteins, Select Farm & Export, Breadalbane, PE
2. Cobequid Lady in Black (Stud), Cobequid Holsteins, Lower Debert, NS

Summer Junior 2-Year-Old


1. Cobequid All the Way Up (Solomon), Cobequid Holsteins, Lower Debert, NS
2. Tween Bays Sid Electra (Sid), Extondale Farms, Oyster Bed Bridge, PE
3. Lonelymaple Monterey Spring (Monterey), Lonelymaple Holsteins, Upper Stewiacke, NS
4. Belcher CCF Callen Daisy (Callen), Belcher Holsteins Limited, Cycle Campbell, Finesse Holsteins, Belmont, NS

Junior 2-Year-Old


1. Cobequid Solomon Alawnee (Solomon), Cobequid Holsteins, Lower Debert, NS
2. Etel Pame Avalanche Red (Avalanche), Bernadale Holstein, Richmond, PE
3. Bernadale Chelios Ding a Ling (Chelios), Bernadale Holstein, Richmond, PE

Senior 2-Year-Old


1. Cobequid Doorman Peta (Doorman), Cobequid Holsteins & Diamond Hill Farms, Lower Debert, NS
2. Cobequid Decode May(Decode), Cobequid Holsteins, Lower Debert, NS
3. Lonelymaple Atwood Miranda (Atwood), Ralph Ballam, Shubenacadie, NS

Senior 3-Year-Old


1. Weeksdale Bradnick Delauney (Bradnick), Elmer Weeks, Breadalbane, PE
2. Eastriver Atwood Deb 344 (Atwood), David Dyment, Dundas, ON
3. Melboro Goldwyn Sassy (Goldwyn), Bernadale Holstein, Richmond, PE
4. Hi-Calibre Goldchip Heaven (Gold Chip), Elmer Weeks & Hi-Calibre Holsteins, Breadalbane, PE

4-Year-Old


1. Jarondale Gold Kandy (Gold Chip), Valleyside Holsteins, Upper Stewiacke, NS
2. Royalwater Lineman Bouquet (Lineman), Elmer Weeks, Breadalbane, PE
3. Goldenflo Durbin Mickey (Durbin), Macbeath Farms, Marshfield, PE
4. Winright Goldwyn Scarlett (Goldwyn), Cobequid Holsteins, Lower Debert, NS
5. Eastriver Gold Deb 268 (Goldwyn), Belcher Holsteins, Belcher Holsteins, Belmont, NS

5-Year-Old


1. Bernadale Goldwyn Nikki (Goldwyn), Bernadale Holstein, Richmond, PE
2. C V F Windbrook Rosette (Windbrook), Elmer Weeks, Breadalbane, PE
3. Cobequid Declan Brae (Declan), Cobequid Holsteins, Lower Debert, NS
4. Lonelymaple Atwood Crista (Atwood), Lonelymaple Holsteins, Upper Stewiacke, NS
5. Lellavan Windbrook Fancy (Windbrook), Lellavan Farms, Maitland, NS

Mature Cow


1. Cobequid Gldsun Sybill (Goldsun), Cobequid Holstein, Lower Debert, NS
2. Grand Slam Destry Bluejay (Destry), Bernadale Holstein, Richmond, PE
3. Bernadale Seaver Camisole (Seaver), Bernadale Holstein, Richmond, PE

Breeders Herd


1. Cobequid Holsteins, Lower Debert, NS
2. Bernadale Holstein, Richmond, PE

Top Showperson of the Show


Reid Eikelenboom