Southern Spring National Holstein Show 2019
April 13, 2019 @ Stillwater, OK
Brian Behnke, WIThe judging has concluded at Southern Spring National Holstein Show in Stillwater, OK! Judge Brian Behnke of Wisconsin placed 134 head and selected his winning aged cow, Tex-Stein Goalie Talytha, as Senior and Grand Champion, exhibited by Gavin Steinberger, TX. Tex-Stein also had the Intermediate Champion with Tex-Stein Defiant Claire, the 1st place senior 3-year-old.
Kaleb Osinga took Junior Champion honors with his fall yearling, Plum-Line Solomon Coachella while John Cunningham’s purchase in yesterday’s Oklahoma State Sale, Blondin Avalanche Chelsey-ET, took the Reserve Junior Champion title as the winning fall calf.
Tex-Stein Holsteins was the Premier Breeder and Exhibitor at the show.
Grand Champion
Grand Champion and Champion Bred & Owned
Tex-Stein Goalie Talytha (Goalie), 1st aged cow, Gavin Steinberger, TX
Reserve Grand Champion
Elm-Spring Stanleycup Angie (Stanleycup), 2nd aged cow, Esmae Velsen, TX
HM Grand Champion
Tex-Stein Defiant Claire (Defiant), 1st senior 3-Year Old, Grayson Steinberger, TX
Senior Champion
Senior Champion
Tex-Stein Goalie Talytha (Goalie), 1st aged cow, Gavin Steinberger, TX
Reserve Senior Champion
Elm-Spring Stanleycup Angie (Stanleycup), 2nd aged cow, Esmae Velsen, TX
HM Senior Champion
Tex-Stein McCutch Annaleigh (McCutchen), 1st 4-year-old, Gage Steinberger, TX
Intermediate Champion
Intermediate Champion
Tex-Stein Defiant Claire (Defiant), 1st senior 3-Year Old, Grayson Steinberger, TX
Reserve Intermediate Champion
Quietcove JMKCurran Darling (McCutchen), 1st senior 2-year-old, Nina Koster, TX
HM Intermediate Champion
Apple-PTS Arrazola-ET (Corvette), 2nd senior 2-year-old, Esmae Velsen & Makayla Osinga, TX
Junior Champion
Junior Champion
Plum-Line Solomon Coachella (Solomon), 1st fall yearling, Kaleb Osinga, TX
Reserve Junior Champion
Blondin Avalanche Chelsey-ET (Avalanche), 1st fall calf, John Cunningham, CA
HM Junior Champion
Golden-Oaks AV Target-ET (Avalanche), 2nd fall calf, Lora Wright, MO
Premier Breeder & Exhibitor
Tex-Stein Holsteins, TX
Winter Calf (11)
1. Holbric Heavenly Spa-Red (Spa), Theo Goldenberg, TX
2. Delcreek Shes Crankin (High Octane), Jason Pareo, NM
3. Peace&Plenty Doc Jubielle-ET (King Doc), Justin, Daniel, Nevaeh, Emmet & Tyler Chupp, OK
4. Petitclerc Solomon Sublime (Doorman), Alyson & Kenlee Philips, TX
5. Sco-Lo- Aval Rosalee 2340-ET (Avalanche), Devon Benfer, KS
Fall Calf (19)
1. Blondin Avalanche Chelsey-ET (Avalanche), John Cunningham, CA
2. Golden-Oaks AV Target-ET (Avalanche), Lora Wright, MO
3. Budjon-Abbot AV Andales-ET (Avalanche), Justin, Daniel, Nevaeh, Emmet & Tyler Chupp, OK
4. JMK Doorman 3614 (Doorman), Nina Koster, TX
5. Aragorn MakeMe A Star-ET (Goldwyn), Daniel Yorton, MO
Summer Yearling (11)
1. Kingsway Unix Ledger (Unix), Alyson & Kenlee Philips, TX
2. Sheeknoll Avala Aubree-ET (Avalanche), Blaine Zapalac, TX
3. RBR-FRM Dman Remington (Doorman), Addison & Jacob Raber, IL
4. Hodglynn Slater Gumdrop (Slater), Esmae Velsen, TX
5. B-J-Grove Doorman Beauty (Doorman), Kasey Clanton, IL
Spring Yearling (16)
1. Goldenflo Leighside A Stripper-ET (Avalanche), Nina Koster, TX
2. Blondin Jordy Dallas-ET (Jordy-Red), Makayla & Kaleb Osinga, TX
3. Kingsway Dempsey Aloha (Dempsey), Alyson & Kenlee Philips, TX
4. DJLPurePride AV Pizzazz-ET (Avalanche), Hayden Burrus, TX
5. Sco-Lo Avalanche Roll On-ET (Avalanche), Kaylie Zapalac, TX
Winter Yearling (9)
1. Intense Devour Pomlisa-Red-ET (Devour), Alyson & Kenlee Philips, TX
2. Carters-Corner Doorman Apex (Doorman), Taylor Whitehead & Stormi Hopkins, MO
3. Rokeyroad Doorman Beeswax-ETS (Doorman), Dwight Rokey, KS
4. B-J-Grove Doorman Bugsy-ET (Doorman), Kasey Clanton, IL
5. Ms Borderview Doorman Salty (Doorman), Justin, Daniel, Nevaeh, Emmet & Tyler Chupp, OK
Fall Yearling (9)
1. Plum-Line Solomon Coachella (Solomon), Kaleb Osinga, TX
2. Skeenoll Doorman Amelia-ET (Doorman), Mason Dairy Farm LLC & Norman Bayless, OK
3. P-Jaybelle Mc Little Bea (McCutchen), Jayden Pritchett, OK
4. Maple-Downs Adrianna-Red-ET (Awesome-Red), Rachel & Raylee Yewell, OK
5. Koll-Kreek S Goldielocks (Solomon), Miranda Kollman, IL
Junior Best Three (1)
1. Rokeyroad, KS
Unfresh 2-Year-Old (7)
1. Erbacres Dback Natalie (Diamondback), Kaylie Zapalac, TX
2. OCD Solomon Bubbly-ET (Solomon), Justin & Daniel Chupp, OK
3. OSU-Cowboy Beemer Kory (Beemer), Ryne Crosthwait, OK
4. Ms Lin-HBD Chip Flannery-ET (Gold Chip), Erin & Sophie Leach, KS
5. Hoff-Hill Boris Missy-Red (Boris-Red), Dakota Hall, OK
Junior 2-Year-Old (2)
1. Fraeland Solomon Liberty (Solomon), Makayla & Kaleb Osinga, TX
2. Tex-Stein Uptown Juanita (Uptown), Grayson Steinberger, TX
Senior 2-Year-Old (13)
1. Quietcove JMKCurran Darling (McCutchen), Nina Koster, TX
2. Apple-PTS Arrazola-ET (Corvette), Esmae Velsen & Makayla Osinga, TX
3. AR-Line Awesme Wendy-Red-ET (Awesome-Red), Mason Dairy Farm LLC, OK
4. Erbacres Beemer Demetra (Beemer), Thomas Meyer Dairy, OK
5. Four Streams Beemer Bell (Beemer), Trevor & Katelyn Klipp, KS
Junior 3-Year-Old (8)
1. Wrightvale Aftrshk Pauli-ET (Aftershock), Dakota Hall, OK
2. Stu-Felt Doorman Galaxy-ET (Doorman), Kaylie Zapalac, TX
3. Rokeyroad D Raspberry-P-ETS (Diamondback), Jody Strahm, KS
4. Tex-Stein Atwood Ms Milagro (Atwood), Gavin Steinberger, TX
5. Lin-Crest-AHF TG Dazzle-TW (Topgun-Red), Larson Vieth, TX
Senior 3-Year-Old (10)
1. Tex-Stein Defiant Claire (Defiant), Grayson Steinberger, TX
2. Ratliff App-4 Fiesta-Red-ET (Adonis-Red), Ron & Christy Ratliff Trust, KS
3. Ruann Beemer Jean 56083-ET (Beemer), Kaylie Zapalac, TX
4. Crater Rhiana Goldwyn-ET (Goldwyn), Nina Koster & Cordell Fishback, TX
5. Cobequid Doorman Belle-ET (Doorman), Makayla Osinga, TX
4-Year-Old (9)
1. Tex-Stein McCutch Annaleigh (McCutchen), Gage Steinberger, TX
2. MS D Angel Daelyn-ET (Kingboy), Kaylie Zapalac, TX
3. Rokeyroad Rokstar Jave (Rokstar), Dwight & Anita Rokey, KS
4. Tex-Stein Atwood Breeana (Atwood), Gage Steinberger, TX
5. Ms B-J-Grove Gldchp Hoosier (Gold Chip), Miranda Kollman, IL
5-Year-Old (6)
1. Toecky Shotglass (Shot Laser), Becky Durst, MO
2. Goldfawn Rburt Pep-Red-ET (Redburst-Red), Oklahoma State University, OK
3. Ms Tri-Day Mariachi-Red-ET (Destry), Janice Ling, Bill Scott & Matt Day, MO
4. MDF Atwood Bree-ET (Atwood), Kaylie Zapalac, TX
5. Tex-Stein Atwood Arlene (Atwood), Gavin Steinberger, TX
Aged Cow (4)
1. Tex-Stein Goalie Talytha (Goalie), Gavin Steinberger, TX
2. Elm-Spring Stanley Cup Angie (Stanleycup), Esmae Velsen, TX
3. Rokeyroad TS Massey Jacie (Massey), Dwight & Anita Rokey, KS
4. River-Valley Barbara 5-ET (Goldwyn), Mason Dairy Farm LLC, OK
Best Three Females (1)
1. Tex-Stein Holsteins, TX