Online Coverage

World Dairy Expo – Guernsey Show 2013

DATE October 3, 2013
LOCATION Madison, Wisconsin
JUDGE Gary Estes, Rogersfield, MO and Associate Judge: Bob Griggs, Seminole, OK
WATCH LIVE FEED HERE



Junior Champions - Junior Show

Junior Champion of the Junior Show
Maplehurst Judgements Brilliant (Judgement), Megan Bushman, IA

Reserve Junior Champion of the Junior Show
Hartdale Keystone Summer (Keystone), Summer Yearling, Lauren Robison, IL



Junior Champions

Junior Champion
Maplehurst Judgements Brilliant (Judgement), Megan Bushman, IA

Reserve Junior Champion
Bluemoons L Dandy  (Lightning), Winter Calf, Bill and Linda Blue, OH



Intermediate Champions of the Junior Show

Intermediate Champion of the Junior Show
Knapps Hillpoint Regis Tweetie (Regis), Senior 3 Year Old, Austin & Landen Knapp, IA
Reserve Intermediate Champion of the Junior Show
Praire Moon Y Antebella (Yogibear), Junior 2 Year Old, Lars, Landon & Leslie Sivesind, IA



Intermediate Champions

Intermediate Champion
Millborne Hillpoint S Fiesta (Spider), Senior 2 year Old, Morey Miller, Hillpoint Partners, & D Sarbacker, CT
Reserve Intermediate Champion
Up the Creek Super Lux Kazoom (Lux), Senior 3 Year Old, Karen Anderson, WI



Senior Champions and Grand Champions of the Junior Show

Senior Champion and Grand Champion of the Junior Show
Wee Acres Spider Clara Bell (Spider), Aged Cows, Cara Woloohojian, RI
Reserve Senior Champion and Res Grand Champion of the Junior Show
Knapps Regis Tambourine (Regis), Five year Old, Austin & Landen Knapp, IA

HM Grand Champion of the Junior Show
Knapps Hillpoint Regis Tweetie (Regis), Senior 3 Year Old, Austin & Landen Knapp, IA



Senior Champions

Senior Champion
Wee Acres Spider Clara Bell (Spider), Aged Cow, Cara Woloohojian, RI
Reserve Senior Champion
Adams Creek Hillpoint  Marsha (Tiller), 4 year Old, Adams Creek, Basse, & Hillpoint, WI



Grand Champions

Grand Champion
Wee Acres Spider Clara Bell (Spider), Aged Cow, Cara Woloohojian, RI
Reserve Grand Champion
Millborne Hillpoint S Fiesta (Spider), Senior 2 year Old, Morey Miller, Hillpoint Partners, & D Sarbacker, CT
HM Grand Champion
Adams Creek Hillpoint  Marsha (Tiller), 4 year Old, Adams Creek, Basse, & Hillpoint, WI



Spring Calf (19)

1. B&O Coulee Crest AP Lexi (American Pie), Coulee Crest LLC, WI
2. Millborne HP Bentley Holly (Bentley), Morey Miller & Hillpoint Partners, CT|
3. Four Winds DC Cashmere (Aaron), Lauren McDonald, WI
4. Knapps Toolite Regis Trista (Regis), Jason Tooley, NY
5. Misty Meadows HP Fame Pixar (Fame), Randy Peterson & Hillpoint, WI
6. Four Winds DC Devon (Tiller Nick), Clark and Joy Vilter, WI
7. Morning Star MM Kaydeej (Marksman), Michael Tyler Fridenstine, OH
8. Faria Farms HP PC QR Natalynn (Royal), Hellenbrand & Lakey, WI
9. Knapps Prada Twitter (Prada), Austins & Landen Knapp, IA
10 Disos Patriot Dove (Patriot), Disco Partners, WI



Winter Calf (27)

1. B&O Bluemoons L Dandy  (Lightning), Bill and Linda Blue, OH
2. Four Winds HP Fame Doreen (Fame), Four Winds & Hillpoint, WI
3. Cedar Way Christmas Miracle (Fame), John and Pam Arnold, IA
4. Misty Meadows Rebel Satchel (Rebel), Beth Anne Clark, PA
5. Bredlau Copper Delanie (Copper), Josh Bredlau, WI
6. Up the Creek Casanova Kacey (Casanova), Karen Anderson, WI
7. Jastes Vinny Persimmon (Vinny), Andrew Ashlton & James Terhune, KY
8. Pine Grove Yogi Ritzy (Yogibear), Jet Synicate, PA
9. Four Winds HP D Dynasty (Fame), Larry & Deb Lakey, WI
10. Sunset Ridge Geo Lacy (George), Kelsey & Ty Jurgilewicz, CT



Fall Calf (20)

1. B&O Springhill MentorJazzy (Mentor), Marshall Overholt, OH
2. Coulee Crest Fame Taryn (Fame), Foggy River Dairy, WI
3. Coulee Crest Fame Joanna (Fame), Clark & Joy Vilter, WI
4. Cedar  Way Director Virtue (Director), Pamela Arnold, IA
5. Fudges Aaron Brooke (Aaron), Sydney Willingham, KY
6. Cedar Way Secrets Silk (Kurtis), John & Pam Arnold, IA
7. Four Winds HP Fame Diamon (Fame), Four Winds and Hillpoint, WI
8. Idlemont Laredo Rhyme (Laredo), Laura Jenson, WI
9. Maunesha Creeks Banger Elanie (Banger), Mena Schmitt, WI
10. Whirlwind Acres George Eden (George), Arlon E Fritsche, MN



Summer Yearling (24)

1. B&O Hartdale Keystone Summer (Keystone), Lauren Robison, IL
2. Misty Meadows Levi Sienna (Levi), Beth Anne Clark, PA
3. Littlefield RR Showtime Bambi (Showtime), Catherine Littlefield-Bush, NY
4. Hartdale Alstar Skittles (Alstar), Lauren Robison, IL
5. Gurn-Z Meadow Charlies Cherry (Charlie), Jennifer Orchard, WI
6. Knapps Regis Tabby (Regis), Kaila Stoltzfus, PA
7. Faria Farms Activate Narnia (Activate), Jenna Langrehr, WI
8. Trotacre AP Honolulu (American Pie), Cara Trotter, PA
9. Terphill Challenge Luck (Challenge), Richard Terpstra, WI
10. Misty Meadows Levi Seybert (Levi), Beth Anne Clark, PA



Spring Yearling Heifer (13)

1. B&O Knife Lake Kringle (Kringle), Kristen & Jesse Heitke, MN
2. Warwick Manor Jester Lollipop (Jester), Karli Stoltzfus, PA
3. Hollow View Kojack Dolly (Kojack), Scott & Elsie Wolff, PA
4. Chupps Autumn Gold Sweetheart (Atlantic), Jamie Trotter, PA
5. Knapps Jackson Quarry (Jackson), Austin &  Landen Knapp, IA
6. Chupps Hillpoint Fames Asia (Fame), Morey Miller & Hillpoint Partners, CT
7. Hartdale Regal Omega (Regal), Lauren Robison, IL
8. Lantz Farm Achieve Bid (Achieve), Anders & Jens Lantz, WI
9. Adams Creeks Prada macy (Prada), Lauren & Trey McDonald and Alyssa & Kate Nuttleman, WI
10. Knapps Hillpoint CSC Twyla (Challenge), Daniel Basse & Mike Hellenbrand, IL



Winter Yearling (13)

1. B&O Fudges Jessica Amber (Lambert), Sydney Willingham, KY
2. Warwick Manor Grumpy Aliya (Grumpy), James Riley, OH
3. Knapps HP Fame Topeka (Fame), Tyler, Paige, Justin & Daniel Chupp & Keenan Wolf, OH
4. Knapps HP MB Fame Thunar (Fame), Morey Miller & Hillpoint Partners, WI
5. Up The Creek Kingston Colorado (Kingston), Donna Anderson, MN
6. Coulee Crest HP Crown J Jazzy (Challenge), Hillpoint & Josey Morris, WI
7. Gurn-Z Meadow YB Poetry Polar (Yogibear), Dane Laufenberg, WI
8. Knapps Regis Rena (Regis), Austin & Landen Knapp, IA
9. Bottom-Line Challenge Maggie (Challenge), Maggie Matthews, OH
10. Toolite Sunsets H Suki (Holiday), Jason Tooley, NY



Fall Yearling Heifer (7)

1. Maplehurst Judgements Brilliant (Judgement), Megan Bushman, IA
2. Chupps Farm Adacka Magan (Adacka), Erdman Dairy, IL
3. Adams Creek Tiller MaryPat (Tiller), Alyssa & Kate Nuttleman, WI
4. Valley Gem Barney Frolic (Barney), Doug Johnston, WI
5. Land of Living L Adorable (Laredo), Foggy River Dairy, WI
6. Bluemoons A Emily (Advance), Bill & Linda Blue, OH
7. Muffets Twin Acre E Hailey (Earl), Elizabeth Marie Roedl, IL



Junior Best Three Heifers (9)

1. Lauren T Robison, IL
2. Beth Anne Clark, PA
3. Clark & Joy Vilter, WI
4. Austin & Landen Knapp, IA
5. John & Pam Arnold, IA
6. Alyssa & Kate Nuttleman, WI
7. South Lane Farm, IA



Milking Yearling (6)

1. Up The Creek Spider Saffron (Spider), Karen Anderson, MN
2. Flambeau Manor Tiller Leona (Tiller), Gary Van Doorm, WI
3. Up The Creek Crunch Ambrosia (Crunch), David Anderson, MN
4. Toolite Vannessas S Calerie (Sarge), Ruchard Tooley, NY
5. Knapps Les Reba (Tiller), Austin & Landen Knapp, IA
6. Whirlwind Acres Crunch Time (Crunch), Arlon Fritsche, MN



Fight Back Guernsey Gold Furturity (8)

1. BU Millborne Hillpoint S Fiesta (Spider), Morey Miller & Highpoint Partners & D Sarbacker, CT
2. Sniders Barney Avalynn (Barney), Allie Snider, PA
3. Sniders Pie Allegra (American Pie), Jacob Andrew Roedl, IL
4. Four Winds HP S Barbi Doll (Skipper), Adams Creek, Four Winds, Hillpoint, WI
5. Hartdale Alster Cutie (Alster), Lauren Robison, IL
6. Misty Meadows HP A Liza Jane (Adacka), Jaclyn Peterson, Hannah Nelson & Paige & Ben Powers, WI
7. Snifers Pie Alamode (American Pie), Elizabeth & Evelyn Roedl, IL
8. Maunesha Creeks Jackpot Pia (Jackpot), Mena Schmitt, WI



Junior 2 Year Old (16)

1. B&O Praire Moon Y Antebella (Yogibear), Lars, Landon & Leslie Sivesind, IA
2. Knapps Mentor Harley (Mentor), Austin & Landen Knapp, IA
3. BU Sniders Pie Allegra (American Pie), Jacob Roedl, IL
4. Land of Living L Saucy (Laredo), John & Bonnie Ayars & Sons, IA
5. Four Winds HP S Barbi Doll (Skipper), Adams Creek, Four Winds & Hillpoint, WI
6. Knapps Les Trisha (Tiller), Austin & Landen Knapp, IA
7. Hartdale Alstar Cutie (Alstar), Lauren Robison, IL
8. Valley Gem Carters Llie (Carter), Brandon Grewe, WI
9. Kadence Pie Sphinx (American Pie), Kadence Farms, WI
10. Valley Gem Annsons Flame (Annson), Brandon Grewe, WI



Senior 2 Year Old (12)

1. B&O, BU Millborne Hillpoint S Fiesta (Spider), Morey Miller, Hillpoint Partners, & D Sarbacker, CT
2. Knapps Fayette Tambrae (Fayette), Austin & Landen Knapp, IA
3. Snifers Barney Avalyn (Barney), Allie Snider, PA
4. Coulee Crest Kringle Jackie (Kringle), Anders & Jens Lantz, WI
5. Lavon Farms Gembo Pepper (Gembo), Springville Farm, TX
6. Lantz Farm Adacka Relish (Adacka), Erdman Dairy, IL
7. Jens Gold Les Lux (Tiller), Jens Gold Farms LLP, WI
8. Knapp Mozier Aarons Secret (Aaron), John & Bonnie Ayars & Sons, OH
9. Coulee Crest Chall Jessica (Chammlenge), Couleee Crest LLC, WI
10 . Kenefick Neon Aphrodite (Neon), Jessica Kenefick, IA



Guernsey 2013 World Dairy Expo International Futurity (7)

1. Walnut Corner Kojack Mya (Kojack), Ray & Lay lindsey, OH
2. Knapps Hillpoint Regis Tweetie (Regis), Austin & Landen Knapp, IA
3. Knapps Atlantic Tamber (Atlantic), Austin & Landen Knapp, IA
4. South Lane Yogibear Briella (Yogibear), South Lane Farm, IA
5. Derinda Aaron Camero (Aaron), Michael Offenheiser, IL
6. Misty Meadows Babes Haven (Babe), Jaclyn Peterson, WI
7. Misty Meadows Neon Raindrop (Neon), Jaclyn Peterson, Hannah Nelson & Paige & Ben Powers, WI



Junior 3 Year Old (11)

1. BU Four Winds MM St Patty (Magicman), C &R Nicley, LM Tormoehlen and ELCrowshaw, KY
2. B&O  Walnut Corner Kojack Mya (Kojack), Ray & Kay Lindsay, OH
3. Lavon Farms Gamble Penny (Gamble), Lavon Farms, TX
4. Warwick Manor Atlas Clarabelle (Atlas), Karli Stoltz, PA
5. Land of Living A Pizazz (Adurable), John & Bonnie Ayars & Sons, OH
6. Knapps Atlantic Tamber (Atlantic), Austin & Landon Knapp), IA
7. Lantz Farm Preppy Bingo (Preppy), Anders & Jens Lantz, WI
8. Lan Haven Yogi Kiddo (Yogibear), Kristie Langrehr, WI
9. Misty Meadows Babes Heaven (Babe), Jaclyn Peterson, WI
10. Derinda Aaron Camero (Aaron), Michael Offenheiser, IL



Senior 3 Year Old (10)

1.  B&O, BU Up the Creek Super Lux Kazoom (Lux), Karen Anderson, WI
2. Campbells Regal Utopia (Regal), Friendship Farm, NY
3. Knapps Aaron Jade (Aaron), Marshall Overholt, OH
4. Four Winds Dynamic Jubilee (Dynamic), Lane Ayars, OH
5. Knapps Hillpoint Regis Tweetie (Regis), Austin & Landen Knapp, IA
6. Valley Gem Geos Deanna (George), Brandon Grewe, WI
7. Adams Breek Aaon Marin (Aaron), Aylssa & Kate Nuttleman, WI
8. Whirlwind Acres Mint Ember (Mint), Arlon Fritsche, MN
9. South Lane Yogibear Briella (Yogibear), South Lane Farm, IA
10. Jens Gold Yogi Rypple (Yogibear), Karen Klugow, WI



Four Year Old (14)

1. BU Adams Creek Hillpoint  Marsha (Tiller), Adams Creek, Basse, & Hillpoint, WI
2. B&O Lavon Farms Gemin Jill (Gemin), Lavon Farms, TX
3. Knapps Aaron Olivia (Aaron), Austin & Landen Knapp, IA
4. Idle Gold Stud Humorous (Stud), Jillian Jensen, WI
5. Four Winds Hillpoint D Bella (Deemand)Erdman Dairy, Jim Meyer and Friendship Farm, IL
6. Four Winds MM Devie (Magicman), Jacob Worden, IA
7. Up the Creek Aaron Waconia (Aaron), Donna Anderson, MN
8. Lantz GD Advance Vivian (Advance), Donna Anderson, MN
9. Knapps Challenge Red (Challenge), Austin & Landen Knapp, IA
10. Knapps Apie Jayden (American Pie), Troy and Lindsey Nevil, WI



Five Year Old (6)

1. B&O, BU Lavon Farms Rowe Ready (Rowe), Lavon Farms, TX
2. Knapps Regis Tambourine (Regis), Austin & Landen Knapp, IA
3. Rutter Bros Showtime Candy (Showtime), Kelly Johnson, PA
4. Valley Gem Neons Horizon (Neon), Brandon Grewe, WI
5. Kadence Levi Bingo (Levi), Kadence Farm, WI
6. Misty Meadows Hillpoint Icecream (Spider), Jaclyn Peterson, WI



Aged Cow (4)

1. B&O, BU Wee Acres Spider Clara Bell (Spider), Cara Woloohojian, RI
2. Sniders Deemand Alabye (Deemand), Lavon Farms, TX
3. Knapps Regis Sissy (Regis), Austin & Landen Knapp, IA
4. Knapps Mentor Maxine (Mentor), Austin & Landen Knapp, IA



Best 3 Females

1. Lavon Farms, TX
2. Donna Anderson, MN
3. Austin Landen Knapp, IA
4. Brandon Grewe, WI
5. South Lane Farm, IA



Exhibitors Herd

1. Austin & and on Knapp, IA
2. South Lane Farm, IA



Produce of Dam

1. Austin & Landon Knapp, IA
2. Austin & Landen Knapp, IA
3. Clark & Joy Vilter, WI
4. Beth Anne Clark, PA
5. Jacob Roedl, IL
6. Bill & Linda Blue, OH
7. Austin & Landen Knapp, IA



Dam and Daughter

1. Austin and Landen Knapp, IA – Dam: Knapps Hillpoint Regis Tweetie
2. Paul Fritsche, MN – Dam: WhirlwindAcres Laredo Tina



Premier Breeder and Exhibitor

Austin & Landen Knapp, IA







error: Content is protected !!