Online Coverage

World Dairy Expo Red & White Holstein Show 2014

DATE Oct 2 @ 1:30pm-International Red & White Show - heifers & Oct 3 @ 7:30am-International Red & White Show-Cows and Groups
LOCATION Madison, WI
JUDGE Lead Judge: Callum McKinven, Canton de Hatley, QC & Associate Judge: David Crack, Jr., Richmond, Quebec
WATCH LIVE FEED HERE



Photo Gallery

To view photo gallery click here



Junior Champion of Junior Show

Junior Champion
MS Absolute Glory Red, (Absolute), McKenna & Coltin Coffeen & Breya Pollack, WI
Reserve Junior Champion
PA-LYN-Leigh SD Lover Red, (Super Dick), Kayleigh Lynn & Colton Wayne Hartman, PA
HM Junior Champion
Sunnylodge Reali Laurel Red, (Reality), Whitney Kugler, NY



Junior CHampion of Open Show

Junior Champion
Siemers Defnt Great Red (Defiant), C, J, J, J, C, L Siemers, WI
Reserve Junior Champion
Earincliffe Redliner Sarah, (Redliner), C & J Hill, C & S Umbel, M& S Hawbaker, MD
HM Junior Champion
Morrill Heztry Clover Red, (Heztry), Allyndale, Conroy, Hammertime, & Kimball, WI



Intermediate Champion of Junior Show

Intermediate Champion of Junior Show
Krull Larson Dirty Gilr Red 9Larson), Cassy, Bryce & Carley Krull, WI
Reserve Intermediate Champion of Junior Show
Fisherons Redmen Hiccup Red (Redman), Tyler Fisher, IA
HM Intermediate Champion of Junior Show
Milksource Dty Tammy Red (Destry), G&L Wendorf & DK Nickels, WI



Intermediate Champion

Intermediate Champion
Strans-Jen D Tequila Red (Director), Milksource Genetics LLC., WI
Reserve Intermedaite Champion
Meadow Green Abso Fanny Red 9Absolue), Triple T Holsteins, T&L Cattle , Mike Berry & Pat Conroy, OH, BC, WA, IN
HM Intermediate Champion
Reyncrest Real Laredo Red (Reality), Milksource Genetics LLC., WI



Senior Champion

Senior Champion Junior Show
Milksource Adv Lilac Red, (Advent), Jenna Langer, WI
Reserve Senior Champion
M-Croakypond BA Ruby Red, (Big Apple), Gary L Snyder & Autumn L Worman, IN

HM Senior Champion
Ridgedale Runway Red, (Advent), Cyrus Conard, NY

 



Champions of Junior Show

Grand Champion
Krull Larson Dirty Girl Red, (Larson), Cassy, Bryce & Carley Krull, WI
Reserve Grand Champion
Milksource Adv Lilac Red, (Advent), Jenna Langer, WI

Champion Bred & Owned of the Junior Show
Krull Larson Dirty Girl Red, (Larson), Cassy, Bryce & Carley Krull, WI



Senior Champion

Red & White Champion Bred & Owned
Luck-E Advent Kandi Red, (Advent), Matt Engel, IL

Senior Champion
Luck-E Advent Kandi Red, (Advent), Matt Engel, IL
Reserve Senior Champion
Blondin Redman Seisme Red (Redman) Milsource Genetics, WI
HM Senior Champion
MS-SRP Absolute Pro Red, (Absolute), Mike Garrow, & Kevin & Barb Ziemba, NY



Grand Champion

Grand Champion
Strans-Jen D Tequila Red (Director), Milksource Genetics LLC., WI
Reserve Grand Champion
Luck-E Advent Kandi Red, (Advent), Matt Engel, IL
HM Grand Champion
Blondin Redman Seisme Red (Redman) Milsource Genetics, WI



Spring Calf (22)

1. Heatherstone Redhot Red (Barnie), Westcoast Holsteins, BC
2. MS Shkn Brdy Lt Bell Red (Lotus), Glamourview-Iager & Walton, MD
3. (1st Jr & 1st BO) PA Lyn-Leigh-SD Lover Red (Super Dick), Kaleigh Lynn & Colton Wayne Hartman, PA
4. Legend-Maker Defi Goldy-Red-ET (Defiant), Colganados Genetics & Carlos Felipe Rey
5. Schluter Barbwire Avery-Red (Barbwire), Tynnlee Schluter, IL
6. (2nd Jr) PA-Lyn-Leigh-SD Kisser (Super Dick), Colton Wayne Hartman & Dylan Coleman, PA
7. Overland Alwys Gorgeious Red (Always), McKenna & Coltin Coffeen, WI
8. Oakfield Abs Emelia Red (Absolute), Alicia Lamb, NY
9. Four-Hills Destry Kay (destry), Elizabeth & Britney Hill, VT
10. Deslacs Barbwire Almira Red (Barbwire), Deslacs Holsteins, QC



Winter Calf (23)

1. (BO) Siemers Defnt Great-Red-ET (Defiant), C, J, J, J, C, L Siemers, WI
2. Ms Stranshome Gucci Red (Armani), William A Schultz & Yvonne E PReder, WI
3. MS Hot N Heavenly-Red-ET, Nathan Thomas, Mike Heath & Will Iager, OH
4. Ms Absolute Sunspot Red (Absolute), C& J Hill, F Onnelly, G Couglin & T Merwarth, MD
5. Ms Advent Redcinder-Red-ET (Advent), Jamie Judd & Mike Deaver, WI
6. Siemers Dfnt J-Stare Red (Defiant), C, J,J,J,C,L Siemers, WI
7. Ms Palter JT TulsaRed (Contender), Joe Paltzer & Jon Thurk, WI
8. (1st Jr) Coutnry Path A Hunter Red (Absolute), Katelyn Nolt, PA
9. Macland ABS Juliet Red (Absolute), Scott Culbertson & James MacFarland, MN
10. (2nd Jr) Lonely-Mile HY Cinnamon Red (Barbwire), Jade Pinter, WI



Summer Yearling (20)

1. Our-Favorite Rlnr Truth Red, (Redliner), Frank & Diane Borba, Frank & Carol Borba, WI
2. Colganados D Avianca Red, (Destry), Colganados Genetics LLC & Carlos Felipe Rey, IL
3. (B&O) Nicrest Patrick Ace Tassle Red, (Ace), Peter Tuytel & Nicole Parlinson, BC
4. MS Toaster Waffle Red, (Contender), Wayne R Debruhr, WI
5. Strans-Jen-D Tia Red, (Contender), Glamourview-Iager & Walton, MD
6. Oguilantin GT Hvezda Elody Red, (Hvezda), Deslacs Holsteins & Donald Dubois & France Lemieux, QC
7. Siemers Defiant Juby Red, (Defiant), C & J Hill, J & S Keihollz, B Johnson, C Umbel, MD
8. (1st Jr), Berryridge Defian Merlo Red, (Defiant) Elizabeth, Nicole & Zachary Endres, WI
9. (2nd Jr) Go-Make Landmark Red, (Barbwire), Brandon Smith, (WI
10. Bergeroy Infrarouge Dalic, (Infrarouge, Bergeroy Holsteins, QC



Spring Yearling (20)

1. Morrill Heztry Clover Red, (Heztry), Allyndale, Conroy, Hammertime & Kimball, WI
2. Strans-Jen D Tempt Me Red, (Destry), Westcoast Holsteins, BC
3. Deslacs Hvezda Ariane Red, (Hvezda), Deslacs Holsteins, QC
4. (1st Jr) Sunnylodge Reali Laurel Red, (Reality), Whitney Kugler, NY
5. (B&O) Bucks Pride Prince Boop Red, (Prince), Bucks Pride LLC, OH
6. (2nd Jr) Four-Hills Destry Amber Red, (Destry), Jonathon Hill, VT
7. Miss Redlights Raven Red, (Redburst), Thomas Wolf, OH
8. ST-YLE-SA Is Springtime Red, (Redburst), Stephanie Aves, IL
9. Schulter Sydney Lee Red, (Barnie), Cooper Galton, NY



Winter Yearling (13)

1. (B&O) Lyn-Vale Cherrypepper Red, (Barbwire), William A Schultz III, WI
2. Sejane Camden Vania, (Camden), Ferme Sejane & Mike Larrivee, QC
3. Westcoast Ladd Aspen Red, (Aspen), Westcoast Holsteins, BC
4. (1st Jr) Booth-Haven Classy Lady Red, (Classic) Cole, Ava & Campbell Booth, WI
5. (2nd Jr) Oakland View H Champ Red, (Heztry), Katelyn Nolt, PA
6. Glad-Ray K Allstar Red, (Contender), Kayla Umbel, MD
7. Renely Darwynn Red Bull Red, (Darwynn) Carley Krull, WI
8. Oakland View Cowgirl Red, (Heztry), Triple-T Holsteins, Mike Heath, & Mike Berry, OH
9. Scenic-Edge HR Julep Red, (Reality), Cole, Ava, Campbell & Royce Booth, WI
10. Schluter Sandy Lee Red, (), Brennan Woker & Austin Featheston, IL



Fall Yearling (11)

1. Bohnview Barb Ling Ling Red, (Barbwire), C & J Hill, M & M Sloan, & Budjon, MD
2. Ovaltop Rlty Ronnie Red, (Reality), Milksource Genetics
3. (1st Jr) Milsource LD Teagin Red, (Ladd P), Jordan Elmore & Kaydn Gibson, KY
4. (2nd Jr) ( B&O) Country Path Con Hazel Red, (Contender), Katelyn Nolt, PA
5. Greenlea P Candy Red, () Nicholas John Raggi, PA
6. Maple-Nook Redial Red, (Destry), Kayla Umbel, & Caitlyn & Chelsea Abbott, MD
7. Rosedale Rsng Legend Red, (Acme), Rosedale Genetics, WI
8. Ovaltop Picolo Rojo Red, (Picolo), Michael D Wolfe, NY
9. Ms Al-Shar SDG Esme Red, (Desry), Troy & Darin Zoellner, SD
10. Gaedtke Absolute Cami Red, (Absolute), Justin Gaedtke, WI



Milking Yearling (7)

1. (BU) Jolibois Floria Contender-Red (Contender), Milksource Genetics LLC., WI
2. (BO) Milksource BST Terry Red (Redburst), MIlksource Genetics LLC., WI
3. Oakfield RB Shantay Red (Redburst), Elton Shuknecht, NY
4. Morrill Bluebell 2765 Red (Remy), ryan Morrill, NH
5. Crestomere RL Lovable (Redliner), Everett Simanton, AB
6. Jerland SH Gemma Red (Absolute), Curtis & Evelyn Griffin, MN
7. Even-Part Mit Riley-Red-ET (Mitey P), Daniel Brandt and Robert Landis, PA



Junior 2 Year Old

1. (BU) L Maples Hzezda Calli Red (Hvezda), Cooper Galton, NY
2. (BO) Crescentmead Swetie Pie-Red (Reed), Grady Wendorf, WI
3. Ms Trikoebel Glamour Red (Contender), Great & TEra Koebel & Kelly Epperly, MI
4. Crasdale Destry Stellar (Destry), Wendon & Southrise Hoslteins, AB
5. (1st Jr) Fisherons Redmen Hiccup Red (Redman), Tyler Fisher, IA
6. Fortale Barbwire Pomile (Barbwire), Ferme Intense, VT
7. Milksource Spectacular Red (Contender), Kimberley, Rayn & Robert Morrill, NH
8. Blondin Redliner Rosetta (redliner), Ferme Blondin, QC
9. (2nd Jr) Tiger-Lily Aron Sheila Red (Aaron), Cael Hembury, pA
10. Rosedale Eye Canda (Absolute), Jenna Langer, WI



Senior 2 Year Old (17)

1. Reyncrest Real Laredo Red (Reality), Milksource Genetics LLC., WI
2. Big Guns Ready to Run Red (Big Guns), Westcoast Holsteins, BC
3. Canyon Breeze R Dew Red (Redliner), Gilbert Teixeria & Frank & Diane Borba, CA
4. (1st Jr & BO) Krull Larson Dirty Gilr Red 9Larson), Cassy, Bryce & Carley Krull, WI
5. Oneeda Cntnd RachelRae-Red (Contender), Milksource Genetics, WI
6. Lake-Prairie Alison Red (Advent), Marvin & Joe Schluter, WI
7. (2nd Jr) Milksource Dty Tammy Red (Destry), G&L Wendorf & DK Nickels, WI
8. (3rd Jr) Saybrook-Mrk C Carma-Red-ET (Contender), Patrick S. Youse, MD
9. Siemers Destry Joy Red (Destry), C,J,J,C,& L Siermers, WI
10. Budjon Vail Deidra Red (Camden), Michael & Latura J Rammer, WI



Futurity (4)

1. KHW Regmnt Apple A2 Red (Regiment), Apple Partners, WI
2. (BU & BO) Paulson Crest Storymy Red (Duece), Paulsoncrest, WI
3. Synergy Absolute Salute (Absolute), Synergy Dairy LLC, WI
4. Milksource Cndr Lynn Red (Contender), Cole, Ava Campbell & Royce Booth, WI



Junior 3 Year Old (11)

1. (BU) (B&O) Probert C Bree Ella Red, (Contender), Kate Smith & Sam Probert, WI
2. Blondin Artie Saphyr, (Artie), Ferme Blondin, QC
3. Ziems Reality Lol Red, (Reality), Ziems Farm & Mason Ziemba, NY
4. Paulsoncrest Stormy Red, (Deuce), Paulsoncrest, WI
5. Duckett P Lucy Red, (Picolo), Westcoast Holsteins, BC
6. Willows Edge Moscato Red, (Talent), Claire VanDyk, WI
7. Rosedale Lucky Rose Red, (Perseus), Rosedale Genetics, WI
8. (1st Jr) Milksource Cntdr Lovely Red ((Contender), Cassy & Carley Krull & Bradley Griswold, WI
9. Spungold-MVU Seabreeze Red, (Redliner), Dale & Deanna Bendig & Ester Geiron, PA
10. (2nd Jr), AHM Lady Priscilla Red, (Reality), Tyler, Cole, & Mikayla Endres, WI



Senior 3 Year Old (18)

1. (BU) Strans-Jen D Tequila Red (Director), Milksource Genetics LLC., WI
2. Meadow Green Abso Fanny Red 9Absolue), Triple T Holsteins, T&L Cattle , Mike Berry & Pat Conroy, OH, BC, WA, IN
3. (PA) MS D Apple Damielle Red (Destry), Chip Savage & Amanda Kennedy, MD
4. Greenlane Destry Laurel Red (Destry), Westcoast Holsteins, BC
5. Briar Berry Cntdn Tabby Red (Contender), Chris & Jen Hill, T Whittier & C Hawthorne, MA
6. (BO) Ms Glamours Destini Red (Destry), Apple Partners, WI
7. Blondin Destry Sally (Destry), Ferme Blondin & Oscar Dupasquier, QC
8. (1st Jr) Seimers Destry Sunny Red (Destry), Gage Lisowe, Owner 7 Kendyll Kress & James Jens, WI
9. KHW Regment Apple C Red (Regiment), Unique Holsteins, David Dyment & Mike Deaver, WI
10. KHW Regmnt Apple AA2 Red (Regiment), Apple Partners, WI



4 Year Old (16)

1. (BU) MS SRP Absolute Pro Red (Absolute), Mike Garrow & Kevin & Barb Ziemba, NY
2. Critter Ridge Reba Red (Contender), Frank & Carol BOrba & Frank & Diane Borba, CA
3. (BO & PA) Macs Acres Dy 523 Red (Destry), Delbert & Heather Yoder & Scott & Robert McMahan, OH
4. (1st Jr) Milksource Adv Lilac Red 9Advent), Jenna Langer, WI
5. (2nd JR), M-Croakypond BA Ruby Red (Big Apple), Gary L Snyder & Atumn L Worman, IN
6. Miss read Hot Red (Reality), Grady & Lane Wendorf, WI
7. Gloryland JG Julia Red (Jet), Westcoast Holsteins, BC
8. (3rd Jr) Sellcrest S Candy Apple Red (Samar), Andrew Sell, WI
9. Kara-Kesh RK Spark Red (Contender), Ryan Griffin, MN
10. (4th Jr) Four Hills Adv Kalie Red (Advent), Elizabeth & Britney Hill, VT



5 Year Old (11)

1. Luck-E Advent Kandi-Red (Advent-Red), Matt Engel, IL
2. Paula-Bro-SP Shar-Red-ET (Advent-Red), Milksource Genetics, WI
3. Valleyriver Jup Rudy-Red (Jupiter-Red), Milksource Genetics, WI
4. Paulo-Bro-SP Shari-Red-ET (Advent-Red), Christian Cunningham, CA
5. Jerland Advent Greta-Red-ET (Advent-Red), Greta & Tera Koebel & Kelly Epperly, MI
6. ST-YLE-SA Jumpn4Joy-Red-ET (Advent-Red), C&A Galton and M&B Winnie, IL
7. Greenlea Adv Maemay-Red (Advent-Red), Grant Randle and Bryce & Abigail Easter, IL
8. Foltzbrook Advent Janie-Red (Advent-Red), Bryce & Brant Gingerich & Ryland Helbig, IN
9. Swanee-Acres SD Jolly-Red (Debonair-Red-ETS), Jason Swanson, IL
10. Holbric Talent Shandy-Red (Talent-IMP-ET), Morgan Olbrich, IL



Aged Cow (8)

1. (BU & BO) Blondin Mr Burns Laurence (Mr Burns), Ferme Blondin & Carlos I Herrera, QC
2. Ms Hack SS Ella Rae Red (Sept Storm), Nora Hackmann, WI
3. Ms Delicious Apple Red (Talent), John & Conner Erbsen & Mike & Sheryl Deaver, WI
4. (1st Jr) Ridgedale Runway Red (Advent), W Cyrus Conard, NY
5. Leeland Advent Star Red (Advent) Kimberley, Ryan & Robert Morrill, NH
6. (2nd Jr) Grace Advetn Carlen Red (Advent), Mikayla Knorn, WI
7. TJ Pollema RDLNR Shania Red (Redliner), Dr David Clayton, IN
8. (3rd Jr) Holbric Adventure Red (Advent), Adam & Morgan Olbrich, IL



125,000 lb Production Cow (6)

1. (BU) Blondin Redman Seisme Red (Redman), Milksource Genetics LLC., WI
2. KHW Regiment Apple Red (Regiment), Apple Partners, WI
3. (1st Jr & PA) Cleland SS Alexis Red (Sept Storm), Jason Cleland, WI
4. (2nd Jr) Ainger Advent Jessa Red (Advent), B&N Schirm, B Hill & G Schmidt, VT
5. (3rd Jr) Swiss Acres Morris UBI D Red (Morris), Nick Schuster, WI
6. Bir Mel Acres Avt Arika Red 9Advent), Heatherstone Enterprises Inc., WI