Online Coverage

World Dairy Expo – Red & White Holstein Show 2013

DATE October 3 & 4, 2013
LOCATION Madison, WI
JUDGE Judge Mike Heath, MD Associate: Mike Berry, WA
WATCH LIVE FEED HERE



Junior Champion of Junior Show

Junior Champion of Junior Show
Milksource LD Teagin Red (Ladd P ) Jordan Elmore & Kayden Gibson, KY
Reserve Junior Champion of Junior Show
Krull Larson Dirty Gorl Red (Larson), Cassy, Bryce & Carley Krull, WI
HM Junior Champion
Bohnview Barb Lingling (Barbwire), Benjamin Buske, WI



Junior Champion of Open Show

Junior Champion
Hanalee G Busty Babe (Glacier), Hank & Nancy-Lee Hazeleger & Marty Hazeleger, ON
Reserve Junior champion
Sejane Camden Vania (Camden), Sejane Holstein Selexie Holstein, QC
HM Junior Champion
Lake Prairie Alison Red (advent), Marvin & Joe Schluter, IL



Intermediate Champion of Junior Show

Intermediate Champion of Junior Show
Liddleholme Roxbury Red (Ressurrect Red), Jennifer King, NY
Reserve Intermediate Champion of Junior Show
Criter-Ridge Reba (Contender), C,J,J,J,C,L Siemers, WI
HM Intermediate Champion of Junior Show
Arsenal Cntndr Dizzy (Contender), Rick S Youse, MD



Intermediate champion

Intermediate champion
Charpentier Destry Sidney (Destry), Kevin Ehrhardt & Gene Iager, MD
Reserve Intermediate champion
Lookoiut Elmbridge Lady Rouge (Director), Lookout Holstein, Elmbridge, Frank & Diane Borba, Pat Conroy & George Morasci, QC
HM Intermediate Champion
Harvue Contender Britta (Contender), Kevin Ehrhardt & Gene Iager, MD

Judge Heath comment:
This Junior 2 year Old made the class really easy she gets me wound up. She uses her definition of crease and height and width of rear udder to beat out the winning Senior 2 yEar old. The senior 2 year old uses her length and extension to frame and strength of pasterns over the HM the winning Junior 3 Year Old.



Grand Champions of Junior Show

Grand Champion Bred & Owned of Junior Show
Krull Advent Smiley (Advent), Carley Krull, WI

Senior & Grand Champion of Junior Show
Cleland Advent korie Red (Advent), J, Z, J & D Stransky & Ryan Lauber, MN
Reserve Senior & Reserve Grand Champion of Junior Show
Krull Advent Smiley (Advent), Carley Krull, WI
HM Senior Champion of Junior Show
Ridgedale T Raichi Red (Talent), Wayne Cyrus Conard, NY
HM Grand Champion
Liddleholme Roxbury Red (Ressurrect Red), Jennifer King, NY



Grand Champions

Senior & Grand Champion
KHW Regiment Apple 3 ETN CLN (Regiment), Westcoast Holsteins, BC
Reserve Senior & Reserve Grand Champion
KHW Regiment Apple Red (Regiment), Apple Partners, WI
HM Reserve Senior Champion & Best Udder of the Show
MS Candy Apple Red (Talent) Frank & Diane Borba & Frank & Carol Borba, WI



Spring Calf (27)

1. Hillcrest –Vue Butler –Up Red (Touchdown), Katie Muntz, KY
2. Lavas Redburst Layla Red (Redburst), Hill, Pease, whittier, St Jacobs, MD
3. Schluter Sydney Lee Red (Barnie) Cooper Galton, NY
4. Deslacs Hzezda Aslana Red (Hvezda), Deslacs Holstein, QC
5. Miss Apple Snapple Red (Redburst), Connor Erbsen, WI
6.Elmbridge Lkout Burst of Rain (Redburst), Nicrest, Elmbridge & Lookout, BC & QC
7. Morrill Heztry Clover Red (Heztry), Allyndale, P Conroy, Hammertime, Kimball, CT
8. Miss Redlights Raven Red (Redburst), Thomas Wolf, OH
9. Lyn-Vale Solo cup Red (barbwire), William Schultz III, WI
10. Miss Colt Passadena (Colt P), Elginvue Cattle Marketing & William Sampson, MN



Winter Calf (19)

1. Sejane Camden Vania (Camden), Sejane Holstein Selexie Holstein, QC
2. Ms Apples Aleda (Redburst), Westcoast Holstein, BC
3. Lyn-vale Cherry pepper Red (Barbwire), William Schultz III, WI
4. Rosedale Rumor Hassit Red (Redburst0, Rosedale Genetics Ltd., WI
5. Renely Darwin Redbull (Darwin), Kevin Ehrhardt & Gene Iager, MD
6. Four-Hills RB Jess Red (Redburst), Britney Hill, VT
7. Our-Deestiny BW Roxane Red (Barbwire), Nicholas, Catherine & Clara Thompson, MN
8. PA Lyn Leight low rider (Mike red), colton wayne Hartman, PA
9. Ten-Win SS deuce Ivey (Dusk), Michael Berby, IN
10. Schluter Sandy Lee Red (Barbwire), Tynnlee Schluter, IL



Fall Calf (23)

1. Gnat hill Rdlnr Ralley Red (Redliner), Kelsey Trwobridge & Makensey Edwards, KY
2. Ovaltop Rlty Ronnie Red (Reality), Co-Vale Holsteins, A Eaton & P Conroy, NY
3. (1Jr) Milksource LD Teagin Red (Ladd P ) Jordan Elmore & Kayden Gibson, KY
4. Bohnview Barb Lingling (Barbwire), Benjamin Buske, WI
5. Hammertime Noniberry Red (Contender), Milksource Genetics, WI
6. (BO) Greenlea P Carrie Red (Picolo), Ken Main & Peter Vail, NY
7. New Star Barbwire Prize (Barbwire), Rocco Cunningham & Suton Paulson, WI
8. Bri-Mel Acres Dr Avalanche (Durham Red), Caitlin Meyer, IL
9. Sunny Hillvue Brandy Red (Destry), Kevin Ehrhardt & gene Iager, MD
10. Ovaltop Picolo Rojo Red (Picolo) Michael D Wolfe, NY



Summer Yearling (17)

1. Maiz-N Blue Adve Scarlet Red (Advent), Milksource Genetics , WI
2. (BO) Glad Ray K rock on Red (Revolution), Glad Ray Farm, MD
3. Monanfran Des Rok On Red (Destry), Jenny K Mills & Maurice & Kelsey, NY
4. Calbrett Rdlnr Surprise Red (Redliner), Dupasquier, Ehrhardt & Iager, MD
5. MS Opportunity Lauryn Red (Spectrum), Siemers Hoslteins, WI
6. (1 Jr)Ms Kampy Brbwr Prudence Red (Barbwire), Derrek Kamphuis, WI
7. Crescentmead Swetie Pie Red (Reed), Brice & Brett Perth, WI
8. Milksource My Whiskey Red (Gold Chris), Milksource Genetics, WI
9. Ms By Acres And Sophia red (Advent), Ben, Linda, Richard & Henry Byma, NY
10. Lookout Elmbridge Lil Red (Spectrum), Lookout Holsteins, Elmbridge & Frank & Diane Borba, QC



Spring Yearling (20)

1. (BO) Hanalee G Busty Babe (Glacier), Hank & Nancy-Lee Hazeleger & Marty Hazeleger, ON
2. L-Maples Hvezda Calli Red (Hvezda), Cooper Galton, NY
3. Monanfran Pich Baby Red (Picolo), Justine Kelsey, NY
4. Siemers Brbwire Reba Red (Barbwire), Siemers Holsteins, WI
5. Vons Zast Deuce Diva Red (Deuce), Luke Peterson, WI
6. Nisenfacny Piclo Fizzle Red (Picolo), Milksource Genetics, WI
7. Liddleholme Ribbon ET (Hvezda), Kennedy Kimball, ME
8. Ms Trikoebel Glamour Red (Contender), Greta & Tera Koebel & Kelly Epperly, MI
9. (1 Jr) Tiger-Lily Aaron Sheila (Aaron), Cael Hembury, PA
10. (2 Jr) Funny Proposition Red (Redliner), Tyler, Cole & Mikayla Endres, WI



Winter Yearling (20)

1. Willow-Marsh Sundance Red (Redliner), Chris & Jennifer Hill & Frank Connelly, MD
2 Carhol Redliner Kasyppe (Redliner), K Doeberiener, L Bowen & D Davis, OH
3. Krull Larson Dirty Gorl Red (Larson), Cassy, Bryce & Carley Krull, WI
4. Milksource Dty Tanya Red (Destry), Cathryn & Christopher Gunst, WI
5. Carhol Camden Rosye Red (Camden), Andre Carbonneau, QC
6. Roll-N View Jet R Tessa Red (Jet Red), Allison Galton, NY
7. Monanfran Dolcevita (Secure), Justine & Maurice Kelsey, NY
8. Hoesly Hvezda Kiss me Red (Hvezda), Milksource Genetics, WI
9. Rosedale Serephena Red (Mr Burns), Rosedale Genetics, WI
10. Siemers Destry Joy (Destry), Siemers Holsteins, WI



Fall Yearling (11)

1. Lake Prairie Alison Red (advent), Marvin & Joe Schluter, IL
2. Greenlea ad Ace Red (Advent), Golden Oaks Farm, IL
3. Budjon-Vail Damaris Red (Camden0, Frank & Diane Borba, CA
4. (BO & 1 Jr) Revncrest Real Laredo Red (Reality Red), Andrew Reynolds, NY
5. Mcwilliams Torch Red (Picolo), Ken Main & Peter Vail, NY
6. (2 Jr) RSC Redliner Modern Red (Redliner), Tyler & Morgon Marotz, NE
7. Greenlea AD AE red (Advent), steve & Deb Heuer & Alan Dykshorn, MN
8. Bossir Charger Rae Red (Charger Red), Golden Oaks Farm, IL
9. Pheasant Echos Re Diego Red (Reality), Trinity Kaye Miller, MD
10. Stranshome Simply Red (Contender), Joseph, Zach, Jerome & Darian Stransky, MN



Junior Herd (6)

1. Monanfran Farms, NY
2. Ferme Carb
3. Deslacs Holstein, QC
4. William Schultz III, WI
5. Siemers Holsteins, WI
6. Morgon Olbrich, IL



Milking Yearling (8)

1. (BU)Rokey Benfer R Futie Red (Redmaan), Kyle Natzke & Zachary Lemke, WI
2. (BO) Deslacs contender Amy Red (Contender), Deslacs Holstein, QC
3. Budjon Vail Deidra Red (Secure), Michael & Laura J Rammer, WI
4. Saybrok-Mrk C carly Red (Contender), Milksource Genetics, WI
5. Scientific Pico Doll Red (Picolo), John Paul, Elise & Elisabeth Regusci, CA
6. Lake-Prairie Anya red (Advent), Megan Herberg, MN
7. Crescentmead Att Mirage Red (Attitude Red), Brice & Brett Peth, WI
8. Zimbre Redliner Trisha (Redliner), Kaycia Zimmerman, IL

 



Junior 2 Year Old (18)

1. (BU) Charpentier Destry Sidney (Destry), Kevin Ehrhardt & Gene Iager, MD
2. Duckett P Lucy Red (Picolo), Westcoast Holsteins, BC
3. (BO) Rosedale Lucky Rose Red (Preseus), Rosedale Genetics Ltd., WI
4. Spungold MVU Seabreeze Red (Redliner), Dale & Deanna Bendig, Ester Geiren, PA
5. Bergeroy String Dalico Red (Sterling), Bergeroy Holstein, QC
6. Paulsoncrest Stormy (Deuce), Paulsoncrest, WI
7. Probert C Bree Ella (Contender), Kate Smith, WI
8. CS Redvue Detox Pepper Red (Detox), Douglas H Wolfe, NY
9. Phoenix HH Asia Red (Audacity), Richard Green, Barclay Phoenix & Orville Schmidt, DE, ON, AB
10. Trulea Picolo Velvet Red (Picolo), Westcoast Holsteins, BC



Senior 2 Year Old (16)

1. (BO) Lookoiut Elmbridge Lady Rouge (Director), Lookout Holstein, Elmbridge, Frank & Diane Borba, Pat Conroy & George Morasci, QC
2. Strans-Jen-D Tequila red (Directory), R&S Stransky, E&M Bue & J Dingbaum, MN
3. Duckett D Layla (Destry), Mike & Julie Duckett & Westcoast Holsteins, BC & WI
4. Blondin Destry Sally (Destry), Oscar Dupasquiet, Calbrett & Whittier, QC
5. (BU) Ms D Apple Danielle Red (Destry), She-Ken Holsteins, PA
6.(1 Jr) Arsenal Cntndr Dizzy (Contender), Rick S Youse, MD
7. Strans-Jen-D Taffeta (Advent), J, Z, J&D Stransky & N, C& C Thompson, MN
8. Ms Glamours Destini (Destry), Destini Partners, WI
9. KHW Regimnt Apple A2 Red ETN CL (Regiment), Apple Partners II, WI
10. Fancypants Hopeful Rae-Red (Director), R&S Stransky, E& M Bue & J Dingbaum, MN



International Futurity (4)

1. Kara-Desh Cntndr Spark Red (Contender), Ryan Griffin, MN
2. Synergy Absolt Supprise Red (Absolute), Milksource Genetics & Synergy Dairy, WI
3. Lenkaitis Lax Lady Red (Axhole), Kendal Grace Maxwell & Carley Krull, IL
4. Ms Starmark Renita red (Advent), Beechwood H LLC., WI



Junior 3 Year old (13)

1. (BU) Harvue Contender Britta (Contender), Kevin Ehrhardt & Gene Iager, MD
2. (BO) Maple-Downs CC Cindy Red (Debonair), C Countryman & Maple Downs Farm II, NY
3. (1 Jr) Criter-Ridge Reba (Contender), C,J,J,J,C,L Siemers, WI
4. Lochdale Shqauille Missy (Shaquille), Kawartha Holsteins & Barclay Phoenix, ON
5. (2 Jr & BO Jr) Four-Hills Adv Cait3122 Red (Advent), Elizabeth, Britney & Megan Hill, VT
6. Northwind Destry Lisa Red (Destry), James, Lynette, Cheryl & Scott Miler, MN
7. Gloryland-HM Candy Red (Royce), Mikayla Bailey, VA
8. Scha-Kett Dusk Glamor Red (Dusk), Lane Johnson, MN
9. Willows Edge R Lou Myra (Redlou), Claire VanDyk, WI
10. (Jr BO) Lyons-DL Rly Baby Cakes Red (Reality), Michael D Lyons, IA

 



Senior 3 Year Old (()

1. (BO & BU) Macs –Acres Dy 523 Red (Destry), Delbert Heather Yoder & Scott & Robert McMahan, OH
2. (2 Jr & PA) Liddleholme Roxbury Red (Ressurrect Red), Jennifer King, NY
3. Budjon-Vail Dione Red (Advent), ME Ladina, WI
4.(2 Jr) M-Riverview Audra Red (contender), Austin Yoder, GA
5. Kara-Kesh Cntndr Spark Red (Contender), Ryan Griffin, MN
6. Four-Hills Adv Kalie (advent), Elizabeth, Britney & Megan Hill, VT
7. Ms Green Genes Marie Red (Debonair), Dylan Reed, IL
8. Greenlea TM Real AB Red (reality) Cassidy Lynn Schirmer, MD



4 Year Old (21)

1. (BU) KHW Regiment Apple 3 ETN CLN (Regiment), Westcoast Holsteins, BC
2. (BO) Elmbridge Lookout Lady in Red (Advent), Lookout Holsteins, Embridge, Frank &Diane Borba, QC
3. Lookout Advnt Flicka (Advent), Chris & Jennifer Hill, Trent Valley & Richard Green, MD, ON & MD
4. Valleyriver Jup Rudy (Jupiter), Milksource Genetics, WI
5. Androscoggin I Redlight Red (Advent), Triple T Holsteins & Hank & Carolyn VanExel, OH & CA
6. Jerland Tal Giovanna (Talent), Reid Stransky & Dykshorn Holsteins, MN
7. Benrise Royce Gretchen Red (Royce), C,j,J,J,C,L Siemers, WI
8. Ms Shes A Siren Red (Advent), Milksource Genetics, WI
9. (1 Jr & PA) Highborn Ad Koles 1979 Red (Advent), Kyle Cacciola, NY
10. Mellsunset Destry Sabrina (Destry), Pierre Boulet & Ferme Fortale Holstein, QC



5 Year Old (13)

1. (BU) Ms Candy Apple Red (Talent) Frank & Diane Borba & Frank & Carol Borba, WI
2. (1 Jr & BO) Krull Advent Smiley (Advent), Milksource Genetics, WI
3. Ms Apples Asset Red (Redliner), Westcoast Holsteins, BC
4. Greenlea adv Cara Red (Advent), Richard M Green Sr, DE
5. Oakvale Advent Cinnabar Red (Advent), Milksource Genetics, WI
6. ST-YLE-SA its Joytime (Advent), Stephanie Aves, IL
7. Sherona-Hill Redclover Red (Advent), Westcoast Holsteins, BC
8. Cyrmo Mr Burns rainbow Red (Mr Burns), Pierre Boulet, QC
9. Milgene Advn Jezabel Red (Advent), Brett Hildebrandt, WI
10. Sunnylodge MB Gabrielle Red (Mr Burns), Deslac Holstein & Fleury Holstein, QC



Aged Cow (6)

1. (BU & 1 Jr) Cleland Advent korie Red (Advent), J, Z, J & D Stransky & Ryan Lauber, MN
2.(BO) Jen-D Devil tiffany Red (Red Devil), Reid Stransky & Jeni Dingbaum, MN
3.(2 Jr & PA) Ridgedale T Raichi Red (Talent), Wayne Cyrus Conard, NY
4. Creeknook Advent Dawn Red (Advent), Kelsey Crull, WI
5. MS Radiance Adv Rae (Advent), Joseph Osinga & John Koster, TX
6. Budjon-Tizy Destiny Red (Advent), Milksource Genetics, WI



125,000 lb (5)

1. KHW Regiment Apple Red (Regiment), Apple Partners, WI
2. (BU & BO) Elmbridge FM Loveable Red (Fireman), Nicrest, Elmbridge & Lookout, QC
3. Greenlea Advent Leta Red (Advent), Duckett & Junemann, WI
4. Rosedale Tea-Rose Red (Redliner), Rosedale Genetics, WI
5. Mergold Adv Sandy Red (Advent), Jim, Janet & Ryan Kappers & Nate & Adam Goldenberg, MN



Group Classes

Senior Best 3 Females (2)
1. Lookout Holsteins, QC
2. Doug & Lynette Lyons Family, IA

Produce of Dam (4)
1. Lookout Holsteins (Elmbridge FM Lovable Red), QC
2. Reid Stransky (Jen-D Devil Tiffany Red), MN

Dam & Daughter (3)
1. Lookout Holsteins & Elmbridge Holsteins , QC (Elmbridge FM Lovable Red)
2. Reid Stransky, MN (Jen-D Devil Tiffany)
3. Lookout Holsteins, QC (Elmbridge Lookout Lady in Red)



Premier & Special Awards

Premier Breeder & Exhibitor of Junior Show
Milksource Genetics, WI
Premier Breeder
Milksource Genetics, WI

Premier Exhibitor
Westcoast Holsteins, BC

Premier Sire
Advent

State Herd
Wisconsin