Online Coverage

World Dairy Expo Milking Shorthorn Show 2014

DATE Sept 30- 2pm Heifers, Oct 1- 12:30pm Cows
LOCATION Madison, WI
JUDGE Lead Judge: Michael Heath, Westminster, Md. Associate Judge: Jack Lomeo, Jr., Lowville, N.Y.



Photo Gallery

To view Photo Galleries click here



Junior Champion

Junior Champion
Lazy M Pirelli Got It EXP, (Pirelli), Lazy M Farm LLC-Michael & Heman Maier, WI

Reserve Junior Champion
Topp-View Moonshine Alexa, (Moonshine), Keaton, Kinley & Madelynn Topp, OH

HM Junior Champion
Hills-Acre Nation Kissnhugs-P (Poppy Nation), Bob Hill, IN

 



Junior Champion of JUnior Show

Junior Champion (Junior Show)
PD Presto Don’t Be Jealous, (Presto), Tucker Peterson, MO



Intermediate Champion

Intermediate Champion
COrstar Lovely Lady EXP 9Red Robin) Cory Salzi, MN
Reserve Intermediate Champion
Kuszmar Megadeath Poppy (Megadeath), John & Marjorie Kuszlyk, NY
HM Intermediate Champion
North Stars Mega Peanut-EXP-ET (Megadeth), Cory Salzi, MN



Junior Show Champions

Grand Champion
Innisfial Ro Lady 906 EXP (Red Robin), Brooke M Clarke of GMC Farm, NH
Reserve Champion
Innisfail JB Lady 121 (Jubilee Exp), Michael Pederson, MN
HM Grand Champion
Heavenly Melody (Zodiac), Janean Boss, WI



Senior Champion

Senior Champion
Hard Core Rebel Rockette (Rebel 9th), Cor Bloo Syndicate, IN
Reserve Senior Champon
R Generation Otellos Lust EXP (Othello), Jason & Jessica Kennedy, PA
HM Senior Champion
Innisfial RO Lady 7088 EXP (Red Robin), Logan Lattire Of Latire Twilite Farm, IN



Best Udder of Show

Best Udder of Show
Hard Core Rebel Rockette (Rebel 9th), Cor Bloo Syndicate, IN



Grand Champion

Grand Champion
Hard Core Rebel Rockette (Rebel 9th), Cor Bloo Syndicate, IN
Reserve Grand Champion
Corstar Lovely Lady EXP (Red Robin) Cory Salzi, MN
HM Grand Champion
Kuszmar Megadeath Poppy (Megadeath), John & Marjorie Kuszlyk, NY



Junior Best Three Females

1. Lazy-M Farms LLC-Michael & Heman Maier, WI
2. Jason & Jessica Kennedy, PA
3. Michael Pederson, MN



Spring Calf (25)

1. (BO) Hills-Acre Nation Kissnhugs-P (Poppy Nation), Bob Hill, IN
2. Daysland Acres Logic Cece (Logic), Katie Albaugh, MD
3. (1st Jr) GMC DL Dairybar-EXP (Destry Ladd), Brooke Morgan Clark of GMC Farm, NH
4. Mapleton VLY J Catniss-ET (Julius), Mapleton Valley Farms, WI
5. Halpins Ellanie (Clancy), Owen Halpin of Halpin Farms, IL
6 . (2nd JR) Designer Genes Pf Connie Callie Whiting, PA
7. (3rd Jr) Breezy Ridge Kandi-EXP (Liriano), Rachel Hefel, IA
8. Lazy M Powerstroke Beyonce (Powerstroke), Lazy M Farm LLC – Michael & Heman Maier, WI
9. Easter Brook Bombay Rizzo (Bombay), Easter Brook, WI
10.Corstar PVF Love Bird-EXP (Liriano),Jason & Leah James, WI



Winter Calf (19)

1. BDF Showtime Sweet Feet (Showtime), Dalls Butts of BDF Farms, IN
2. Lazy Ma LIriano Ally EXP (Liriano), Lazy M Farm LLC – Michael & Heman Maier, WI
3. (1st Jr) R Generation Logic Emily EXP (Logic), Olivia F Kennedy, PA
4. Hard Core Premium Viper EXP (Premium), Josiah Mowry, PA
5. Hillholm Lirian Daydream EXP (Liriano), Elizabth Fleming, NY
6. GMC Kaiser Dallas (Kasier), Brooke Morgan Clark of GMC Farm, NH
7. Bredlau RT Rutabaga EXP (Royal Treble), Josh Bredlau, WI
8. Twiliter R-Star Pink Tulip (Rock Star), Kiersten Lattiere of Lattires Twilite Farm, IN
9. Corstar OC Starfish EXPO (O Connor), Cory Salzi, MN
10. Daylsand Acres Prince Blaze (Logic), Katie Albaugh, MD



Fall Calf (26)

1. (B&O) Lazy M Pirelli Got It EXP, (Pirelli), Lazy M Farm LLC-Michael & Heman Maier, WI
2. Hard Core Premium Fire Maid EXP, (Premium), Peter Vail, & Hillpoint Partners, & Frank & Diane Borba, NY
3. Lazy M RR Zeus Tahiti, (Zeus), Ann Lerum & Tammy Voegeli, WI
4. (1st Jr) PD Presto Don’t Be Jealous, (Presto), Tucker Peterson, MO
5. (2nd Jr) Gibbs Liriano Capene EXP, (Liriano), Taylor Graves, KY
6. Valley View Timber, (Jackson), Jessica Crawley, AR
7. Blue Spruce Megad Myranda, (Megadeth), Ashley Hawvermale of Blue Spruce Farm, OH
8. Eichlers Breakfast in Bed, (Megadeth), Mike & Jill Eichler, MN
9. B-D-F Mudslinger Gwenlyn, (Mudslinger), Kyla Jarvis of B-D-F Farm, IN
10. North Star Jacks Lady 148, (Jack), Michael Pederson, MN



Summer Yearling (16)

1. (B&O) Lazy M Storm Denali EXP, (Storm), Lazy-M Farm LLC-Michael & Herman Maier, WI
2. Lazy-M Storm Diedra EXP, (Storm), Lazy-M Farm LLC-Michael & Herman Maier, WI
3. Mapleton Vly Cancun Zunique, (Cancun), Mapleton Valley Farms, WI
4. (1st Jr) Lazy-M Pirelli Excitement EXP, (Pirelli), Mena Schmitt, WI
5. JLJ Ms Zeus Cabriolet EXP, (Zeus), Julie Aves & Jason & Linda Swanson, IL
6. Gibbs Liriano Carper, (Liriano), Lincoln Gibbs, IA
7. (2nd Jr) Mapleton Vly Chris Fresca, (Christoph), Mapleton Valley Farms, WI
8. Thunderhead Genesis Levi, (Genesis), Jamie Wilson, WI
9. (2nd Jr) North Star Jacks Cocoa, (Jack), Michael Pederson, MN
10. Heavenly Tator Tot, (Zeus), Brett Groebner of Heavenly Show Cattle, WI



Spring Yearling (13)

1. Lazy-M RR Zip EXP (Ruben), Lazy-M Farm-Michael Maier, Cameron & Britton Allen, WI
2. (B&O) Spungold-R Poppys Pearl, (Diamonds), Dale & Deanna Bendig, PA
3. (1st Jr) Buckeye Knoll Pattycake, (Nitro), Hannah Rhoades of Buckeye Knol Farm, OH
4. Innisfail Mega Laycee, (Megadeth), Katie Bue, WI
5. B-D-F Pappy Lynette, (Pappy), Kyla Jarvis of B-D-F Farms, IN
6. (2nd Jr) Spungold-R Poppys Petal, (Diamonds), Aaron Sparling, PA
7. Hills-Acre RR Kits Korie EXP, (Ruben), Lazy-M Farm-Michael Maier, Cameron & Britton Allen WI
8. Blue Moon Pirelli Inca, (Pireli), Faith Palmer, IA
9. Cherrylock Lovers Liriano, (Liriano), Brad & Jessica Gavenlock, SD
10. Edgebrook Zeus Lady-in-Red, (Zeus), Brian Arthur, IA



Winter Yearling (9)

1. (B&O) Ourway IR Alsha Amber 12, (Ruben), Emily Winton of Wall Street Dairy LLC, IL
2. (1st Jr) Cherrywood Rubens Maya EXP, (Ruben), Eric Seifert, MN
3. Lazy-M Rr Zeus Escalade, (Zeus), Lazy-M Farm LLC-Michael & Heman Maier, WI
4. R-Generation, (Disney), Jason & Jessica Kennedy, PA
5. Duzan Cowlico, (Nitro), Josh Huelsmann, IL
6. (2nd Jr) Bonanza-B Warlord Raven, (Warlord), Kaylin Luck of Bonanza B Farm, IN
7. Pine-Valley Lir Jae-Pea EXP, (Liriano), Jessica James, WI
8. Heavenly Indigo, (Nitro), Brett Groebner of Heavenly Show Cattle, WI
9. SDG Georgia, (Nitro), Jamie Wilson, WI



Fall Yearling (13)

1. (B&O) Topp-View Moonshine Alexa, (Moonshine), Keaton, Kinley & Madelynn Topp, OH
2. SAK Mocha Tierney, (Mocha), Andy, Kara & Steven Paulson, SD
3. Ourway Logic Alisha 11, (Logic), Ourway/Dillon Lien, WI
4. Miss Titan Paris, (Titan), Ryan Ritchie of Ritchie Farms, IN
5. Roth Regal Breeze Bristol, (Regal), Jonathon & Michelle Roth, NE
6. (2nd Jr) Noth Stars Raider Bayonet, (Raiders), Christoph Pederson, MN
7. Lazy-M Cyclone Dixie, (Cyclone), Lazy-M Farm LLC-Michael & Heman Maier, WI
8. Easter Brook Liri Daisy EXP, (Liriano), Easter Brook, WI
9. Lazy-M Nitro Dez, (Nitro), Mena Schmitt, WI
10. Jerbie Genesis Hush Puppy, (Genesis), Gerald & Debra Merril of Jerbie Farms, NY



Milking Yearling (2)

1. (BO & BU) HC-HP Moonshine Spinner-ET, Keith & Donnette Fisher, PA
2. Ecua Farm Liriano Fancy EXP (Liriano), Morgan Sageser, KY



Futurity (12)

1. Corstar Lovely Lady EXP (Red Robin), Cory Salzi, MN
2. Innisfail CY Lady 212 (Cyclone), Lailah J Clark of GMC Farm, NH
3. Mapleton Vly Cancun Aleza (Cancun), Catherine S Agnew of Mapleton Valley Farms, WI
4. Corstar Lothario Sharky (Lothario), Wyatt Navis, WI
5. Heavenly AJ Chance Roxi (Samson), Janean Boss, WI
6. Halpins Mars 4th (Morning After), Samantha Ropp of Halpin Farms, IL
7. Mapleton Vly Chris Ziti (Christoph), Mapleton Valley Farms, WI
8. Mapleton Vly Rv Gidget Exp-ET (Red Ruben), Thomas Agnew, WI
9. Pine-Valley Lothario Latte (Lothario), Jessica James, WI
10. Storytown Ruben Zada EXP (Red Ruben), William J Solberg, WI



Junior 2 Year Old (16)

1. (BU) Innisfial Wo Mega Ladyluck (Megadeth), Lazy M Farm LLC- Michael & Heman Maier, WI
2. (1st Jr) Ecufarm Zues Paty EXP (Zues), Tyler Endres, WI
3. (2nd Jr & BO) North Star Dakotas Partial EP (Dakota), Christopher Pederson, MN
4. Riverdale Heavenly Straberry (Lothario), Heavenly Show Cattle & Carrie Ritschard, WI
5. (3rd Jr) North Stars Mega Jalapena (Megadeth), Michael Pederson, MN
6. (4th Jr) Rovin Lacy M Titan Lucy (Titan), Julia Heiman, WI
7. Mysha Roth Regal Marie Monarch (Regal), Jonathan & Michelle Roth, NE
8. (5th Jr) Buckeye Knoll Lira Pickles EXP (Liriano), Sarah Rhoades of Buckeye Knoll Farm, OH
9. (6th Jr) Buckeye Knoll Phenomenal EXP (Liriano), Samel Rhoades of Buckeye Knoll Farm, OH
10. (7th Jr) Halpins Mars 4th (Morning After), Samantha Ropp of Halpin Farms,IL



Senior 2 Year Old (22)

1. (BO & BU) COrstar Lovely Lady EXP 9Red Robin) Cory Salzi, MN
2. Elron Megadeath Wrigley EXP (Megadeath), Halie Gruenwald, IA
3. Elron Megadeath Waveland EXP (Megadeath), Halie Gruenwald, IA
4. (1st Jr) Innisfial CY Constance 215 (Cylcone), Kyla Jarvis Of BDF Farms, IN
5. Innisfail Cy Lady 212 (Cyclone), Lailah J Clark of GMC Farm, NH
6. Washita Sami Richibobo (Liriano), Jesse Arthur, IL
7. Hard Core Othello Margariat ET (Othello), Keith A & Donnette F Fisher of Hard Core Farm, PA
8. Mysha Wo Mc Cinnamon (Othello), Mysha Herd & Katie Bue, IA
9. HC-HP Red Rob Fireball EXP (Red Robin), Pter Vail & Hillpoint Partners, NY
10. Elron Megadeath Wind EXP (Meagdeath), Halie Gruenwald, IA



WDE International Futurity

1. North Stars Mega Peanut-EXP (Megadeth),Cory Salzl, MN
2. GMC Zues Jamie-EXP (Zues), Lindsey Clark, NH
3. Mapleton VLY Zues Florida (Zues), Thomas & Keely Agnew of Mapleton Farms, WI
4. Cherrywood KClays Ruben-EXP-ET (Rueben) Brad & Jessica Gavenlock, Halpin Farms & Matt Mackinson, IL
5. Halpins Isabelle (Stubby), Samantha Ropp of Halpin Farms, IL
6. Heavenly Applecider () Phebe Christen of Heavenly Show Cattle, WI
7. GMC Zues Rosanne-EXP (Zues ), Lindsey Clark of GMC, NH
8. Mapleton VLY LT Borroloola, (Lothario), Mapleton Valley Farms & Catherine Agnew, WI
9. Eichlers RN Blessing Breakfast (Nitro), Mike & JIll Eichler, MN
10. Cherrywood Mitzercat-EXP-ET (Rueben), Ryan Benter, IN



Junior 3 Year Old (11)

1. Kuszmar Megadeath Poppy (Megadeath), John & Marjorie Kuszlyk, NY

2. North Stars Mega Peanut-EXP-ET (Megadeth), Cory Salzi, MN

3. Innisfail JB Lady 121 (Jubilee Exp), Michael Pederson, MN

4. R-Generation Poker Miley-Exp (Poker-ET)Jason & Jessica Kennedy, PA

5. Michaels Nitro Chili (Nitro-Exp), Kurt Wolf & Jeremy Kinslow, KY

6. Mapleton Vly Zues Florida (Zues-EXP-ET) Thomas & Keely Agnew of Mapleton Valley Farms, WI

7. Hard Core Prfect Rendezvous-EXP (Perfect Storm) Chriselle Fischer, PA

8. North Stars Sandra (Zues-EXP-ET) Christopher Pederson, MN

9. Cherrywood KClays Ruben-EXP-ET (Red Ruben) Brad & Jessica Gavenlock, Halpin Farms, and Matt Mackinson, IL

10. Heavenly Applecider, Phebe Christen, WI



Senior 3 Year Old (12)
  1. (BO & BU) Halpins Gracie 2nd (Morning After), Amy Halpin Of Halpin Farms, IL

2. Cates Ruben Tulsa-Time-EXP (Red Ruben), Peter J Cate, NH
3. Homestead SS Maggie-Mae (Supreme Slipery), Arne L. Poser, MN
4. (1st Jr) Holy-Ayr Logic Caylee (Logic), Katy Heine, WI
5. Michaels Lothario Ginger (Lothario), Lazy M Farm LLC – Michael & Heman Maier, WI
6 (2nd Jr) GMC Zues Jaime-EXP (Zues), Lindsey Clark of GMC Farm, NH
7. (3rd Jr) Halpins Isabelle Samantha (Stubby), Ropp of Halpin Farms, IL
8. (4th Jr) GMC Zues Rosanne-EXP (Zues), Lindsey Clark of GMC Farm, NH
9 . (PA) Mapleton Vly LT Borroloola (Lothario),Mapleton Valley Farms & Catherine Agnew,WI
10. (5 Jr) Weissway Lirano Aliria May-EXP (Liriano), Alex Weiss Of Weissway Farms, OH



4 Year Old (13)

1. Lands Brook MVF L Claire (Logic), Mapleton Valley Farms, WI
2. (BO) Halpins Rosalie 2nd EXP (Liriano), Andrew Rice of Halpin Farms, IL
3. Mapleton Vly Alad Zena (Aladdan), Mapleton Valley Farms, WI
4. Lands-Brook Chippewa (Julius), Land Brook Farms, IA
5. (1st Jr) Heavenly Melody (Zodiac), Janean Boss, WI
6. Michaels Liriano Damoose-EXP (Liriano), Michael Maier, WI
7. (2nd Jr) North Stars Jamaica EXP (Red Ruben), Christopher Pederson, MN
8. Innisfial Jo Edda 036 TW (Jonathan), Jeff & Kathy Byers & Family, IA
9. Lands-Brook VMF L Cassidy (Logic), Mapleton Valley Farms, WI
10. Purple Idalee RR Zeva EXP (Red Ruben), Taylor Graves, KY



5 Year Old (7)

1. (BO & PA) r Generation Otellos Lust EXP (Othello), Jason & Jessica Kennedy, PA
2. (BU) Halpins Ruthanne (Othello), Elizabeth Rice of Halpin Farms, IL
3. Innisfial St Emily 864 EXP (Perfect Storm), Emily Syndicate – Barlette, Clark, Rowe & Vonteungeln, NH
4. (1st Jr) Innisfial Ro Lady 906 EXP (Red Robin), Brooke M Clarke of GMC Farm, NH
5. Innisfial CY Ivy 920 (Cyclone), Jeff & Kathy Byers & Family, IA
6. Innisfial St Princess 939 EXP (Perfect Storm), John Stuart Rowe, CA
7. Innisfial St Lady 859 EXP (Perfect Storm), Bradley Byers, IA



Aged Cow (10)

1. (BU) Hard Cored Rebel Rockette (Rebel 9th), Cor Bloo Syndicate, IN
2. (BO & PA) Blue Spruce HTA Melody Mya (Acadamy), Blue Spruce Farm, Jason Robinson, OH
3. Innisfial Jo Emily 7042 EXP (Jonathan), Jeff & Kathy Byers Family, IA
4. Halpins IH (Bicenturion), Samantha Ropp of Halpin Farms, IL
5. Halpins Ashley EXP (Advent), Amy Halpin of Halpin Farms, IL
6. NT O Me O My Lady ( Othello), Nix Thyen, MN
7. Hard Core Ace Roxy-EXP (Ace), Hard Core Farm, MN
8. MPS Moonshine Still 175 (Moonshine), Bradley Byers, IA
9. Homestead Magnum Mona (Magnum), Arne L Poser & Sons, MN
10. Innisfial Jo Lady 821 EXP (Jonathan), Jeff & Kathy Byers Family, IA



Lifetime Merit Cow (3)

1. (BU & PA) Innisfial RO Lady 7088 EXP (Red Robin), Logan Lattire Of Latire Twilite Farm, IN
2. Hard Core MRB LIzzie (Rebel), Keith Fisher 7 Allen Hess, PA
3. (1st Jr) Hard Core MRB Lizzie (Rebel), Keith Fisher & Allen Hess, PA



Group Classes

Best 3 Females
1. Halpin Farms
2. Haile Guenwald, IA
3. Hard Core Farm, PA

Produce of Dam
1. Hard Core Farm, PA
2.
3. Halpin Farms, IL
4. Lazy M Farm LLC, WI
5. Jason & Jessica Kennedy, PA



PRemier Breeder & Exhibitor

Premier Breeder
Innisfial Farm, CA
Premier Exhibitor
Mapleton Valley Farm, WI