Online Coverage

World Dairy Expo – Milking Shorthorn Show 2013

DATE
LOCATION
JUDGE



Junior Champion of Junior Show

Junior Champion of Junior Show
Buckeye Knoll Pimamazing (Lirano), Sarah Rhoades, OH
Reserve Junior Champion of Junior Show
Lazy M Nitro Dez (Nitro-EXP), Mena Schmitt, WI
HM Junior Champion of Junior Show
North Star Dakotas Parti EXP (Dakota), Christopher Pederson, MN

 



Junior Champions of Open Show

Junior Champion of Open Show
Topp-View Moonshine Alexa (Moonshine-ET), Topp-View, OH
Reserve Junior Champion of Open Show
Buckeye Knoll Pimamazing (Lirano), Sarah Rhoades, OH
HM Junior Champion of Open Show
Lazy M Lothario Peachy EXP (Lothario), Michael Maier, WI

 



Intermediate Champions

Intermediate Champion
Lands brook Chippewa (Julius), Monica Landsgard of Lands Brook Farms, IA
Reserve Intermediate Champion
Innisfial RU Lady 072 EXP (Ruben), Innisfail-exel Shorthorns, CA
HM Intermediate Champion
North Stars Mega Peanut EXP (Megadeath), Cory Salzi, MN

Judge Harbaughs comments:
My Junior 3 year old has the advantage she is longer in frame and has more extension at top of rear udder over our senior 2 year old. Advantage of openness in rib structure over Junior 2 year old.

 



Grand Champion of Junior Show

Grand Champion of Junior Show
BDF Lothario Tammy (Lothario), Klya Jarvis of BDF Farms, IN
Reserve Grand Champion of Junior Show
Innisfail ST Lady 859-EXP (Storm), Bradley Byers, IA



Senior Champions of Open Show

Senior Champion

Lands Brooks Christina EXP (Othello), Jordan Landsguard of Lands-Brook Farms, IA
Reserve Senior Champion
Halpins Monarch (Target), Mackinson & G&M Halpin of Halpin Farms, IL
HM Senior  Champion 
Halpins Ruthanne (Othello), Halpins Farms, IL



Grand Champion

Senior & Grand Champion
Lands Brooks Christina EXP (Othello), Jordan Landsguard of Lands-Brook Farms, IA
Reserve Senior & Reserve Grand Champion
Halpins Monarch (Target), Mackinson & G&M Halpin of Halpin Farms, IL
HM Senior & HM Grand Champion
Halpins Ruthanne (Othello), Halpins Farms, IL



Spring Heifers (18)

1.Spungold-R Poppys Petal-ET (Prince of Diamonds), Aaron Sparling, GA
2.Hills-Acres RR Kits Korie-EXP (Red Ruben), Bob Hill, IN
3.B-D-F Pappy Lynette (Pappy-ET), Hayden Hughes of B-D-F Farm, IN
4.Lazy M C-Tile Bailey (Mega C-Tie-EXP-ET), Lazy M Farm LLC-Michael & Heman Maier, WI
5.Spungold-R Poppys Pearl-ET (Prince of Diamonds), Dale & Deanna Bendig, Mark Geiron, PA 6.Edgebrook Zues Lady-in-Red-TW (RR Zeus-EXP-ET), Brian Arthur, IA
7.Easter Brook Liri Mailin-EXP (Liriano-ET), Easter Brook, WI
8.Corstar Dragon Attack-EXP (Grandsun of Di-EXP), Cory Salzi, MN
9.Lazy M RR Zip-EXP (Red Ruben), Nicole Allen, WI
10.NI Sweetheart 3rd (Jazzs), Brandton Baxter, IL

 



Winter Calf (20)

1. (BO) Lazy M RR Zeus Escalade (Zeus), Lazy M farm LLC- Michael 7 Hman Maier, WI
2. BDF Pappy Lou (Pappy), Hyden Hugesof BDF Farms, IN
3. M-K Keil Co S Shirley 2120(Coal), M-K Keil Cattle co., KS
4. Ourway IR Alsha Amber 12EXP (Red Ruben), Emily Winton of Wall Street Dairy LLC, NY
5. (1 Jr), Cherrywood Rubens Maya EXPO (Red ruben), Eric Seifert, MN
6. Mapleton Vly IM exquisite (Ironman), Mapleton Valley Farms, WI
7. (2nd Jr) BDF Pappy Gore (Pappy), Kyla Jarvis of BDF Farms, IN
8. Redien Acres cookie EXPO (Logic Adventure), Emmy Days of Redien Acres, OH
9. Heavenly Indigo (Robin Nitro), Heavenly Show attle- Carrie Ritschard, WI
10. Twilite Rockstar Lights EXPO (Rock Star), Logan Lattire, IN



Fall Calf (19)

1. Topp-View Moonshine Alexa (Moonshine-ET), Topp-View, OH
2. Lazy M Cyclone Dixie (Cyclone), Michael Maier, WI
3. Lazy M Nitro Dez (Nitro-EXP), Mena Schmitt, WI
4. Twilite RK Ginas Gi Gi (Rakishi), Lattire’s Twilite Farm, IN
5. North Stars Raider Bayonet-EXP (Raiders-EXP), Christopher Pederson, MN
6. Mapleton Vly Chris Mia (Christoph), Mapleton Valley Farms, WI
7. SAK Mocha Tierney-EXP (Mocha), Andy, Kara, and Steven Paulson, SD
8. Ecuafarm Adventure Nevada (Adventure), Morgan Sageser, KY
9. Miss Titan Paris (Titan-ET), Ryan Ritchie of Ritchie Farms, IN
10. Glen-V-DF MRB Remy (Donnie-Twin), Andrew I Laffey, Jr., PA



Summer Yearling (19)

1. North Star Dakotas Parti EXP (Dakota), Christopher Pederson, MN
2. Halpins Montana (Parker) Andrew Rice of Halpin Farms, IL
3. Innisfail-Wo Mega Ladyluck (Megadeth), Lazy M Farm LLC Michael & Heman Maier, WI
4. Added entry 2672
5. Mapleton Vly zumba Neve (Zumba), Mapleton valley Farms, WI
6. Roth Regal Doll Dharma (IR Regal), Jonathan roth, NE
7. (2 Jr) Maunesha Creeks Ace Matty (Jurist Ace),Mena Schmidtt, WI
8. Easter Brook Sunny Maureen TW (Sunny Boy), easter Brook, WI
9. (3 Jr) Mikes Dar PS Casino (Perfect Storm), Colton Gregory, IL
10. Twilite Ru Mopsy Lopsy EXP (Red Ruben), Logan Lattire, IN

 



Spring Yearling (10)

1. North Stars Mega Joker (Megadeth), Nicole Allen, WI
2. Easter Brook Bombay Georgie (Bombay), Easter Brook, WI
3. (1 Jr) Buckeye Knoll Nitro Piazazz (Nitro), Hannha Rhoades, OH
4. Cates Muddy quincy (Mudslinger), Peter cate, NH
5. (2 Jr) Halpins Mars 4th (Morning After), Samantha Ropp of Halpin Farms, IL
6. (3 Jr) GMC Othello Lacey (Othell0), Brooke M Clark of GMC Farm, NH
7. (4 Jr) Buckeye Knoll Phenomenal EXP 9Liriana), Sam Rhoades, OH
8. Easter Brook Bombay Rachael (Bombay), Easter Brook, WI
9. (5 Jr) North Stars Mega Jalapena (Megadeth), Michael Pederson, MN
10. Ritchies Koy Birdie (Koyote), Abbey Poe, IN



Winter Yearling (10)

1. (BO & 1 Jr) Buckeye Knoll Pimamazing (Lirano), Sarah Rhoades, OH
2. Mapleton Vly Cancun Aleza (Cancun), Catherine S Agnew of Mapleton Valley Farms, WI
3. Lazy M Lothario Sybil (Lothario), Michael Maier, WI
4. Heavenly (Samson), Heavenly ShoCattle – Carrie Ritscchard, WI
5. Enhancer Chia Tea (Enhancer), Thomas & Keely Agnew of Mapleton Valley Farms, WI
6. En Nitro Athena (Nitro), Alex Thyen, SD
7. Lovely Lady EXP (Red Robin), Cory Salzi, MN
8. (3 Jr) Richies Kov Linda (Koyote)Ryan Ritchie of Ritchie Farms, IN
9. Eischlers RN Big Blessing 2 (Nitro), Mike & Jill Eichler, MN
10. Heavenly Aj chance Roxi (Samson), Janean Boss, WI

 



Fall Yearling (8)

1. Lazy M Lothario Peachy EXP (Lothario), Michael Maier, WI
2. Washita Sami Ricibobi EXP (Liriano), Jesse Arture of Washita Herd, IL
3. Gibbs Pokee Jamaca EXP (Poker), Joe Gibbs, IA
4. HC HP Red Rob Fireball (Red Robin) Hard Core 7 Hillpoint, PA
5. Elron Megadetah Wrigley EXP (Megadeth), Halie Gruenwald/ElronFarms, IA
6. (1 Jr) Ritchies Ctie Flora (C Tie EXP), Taylor Ritchie of Ritchie Farms, IN
7. North Stars Jewlery EXP (Dapper Ruben), Michael Pederson, MN
8. Eichlers Nitro Bilys Brandy (Nitro), Jamie Wilson, WI



Junior Herd (5)

1. Lazy M farm LLC, WI
2. Hannah Rhoades,OH
3. Michael pederson, MN
4. Lattieres Twilite Farm, IN
5. Heavenly Show cattle- Carrie Ritschard, WI



Milking Yearling (7)

1. (BO & BU) Hard Core Othello Margarita (Othello), Hard Core Farm, PA
2. (1Jr) North Star Getin Mega Jiggy (Megadeath)’ Tucker Peterson, MO
3. Corstar Lothario Sharky (Lothario), Wyatt Navis, WI
4. Mapleton Vly Ru Gidget EXP (Red Ruben), Thomas Agnew, WI
5. (2 Jr) Pine-valley Lothario Latte (Lothario), Jessica James, WI
6. Mysha Outlaw Dinah (Outlaw), Morgan Paulson of

 



International Futurity (10)

1. North Stars Mega peanut EXP (Megadeth), Cory Salzi, MN
2. Halpins Isabell (Stubby), Samantha Ropp of Halpin Farms, IL
3. Innisfial St Princess 063 EXP (Perfect Storm), John Stuart Rowe & Greg Clark, NH
4. BDF Presley Leah (Presley), Kyla Jarvis of B-D-F Farms, IN
5. Halpins Ashley 2nd (Othello), Mark Pell & Kent Butts, IN
6. Halpins Ruthanne 2nd (Morning After), Halpin Farms, IL
7. Landrums Othello Arleen (Othello), Thomas W Landrum & Family, IN
8. Vinra Storytown jenni (KA Edward0, Wiliiam J Solberg, WI
9. Easter Brook Liri Brooklyn EXP (Liriana), easter Brook- Don Damrow Family, WI
10. Mauesha Creeks Poker Miracle (Poker), Mena Schmitt, WI



Junior 2 Year Old (14)

1. North Stars mega Peanut EXP (Megadeath), Cory Salzi, MN
2. Michaels Nitro chili (Nito), Lincoln Gibbs, IA
3. Cherrywood KClays Ruben EXP (Ruben), Brad & jess Gavenlock, Halpin Farms & Matt Mackinson, IL
4. GMC red Ruben passion EXPO (Ruben), Justin John Clark of GMC Farm, NH
5. Cherrywood Mitzercat EXP (Ruben), Ryan Benter, IN
6. Blue Spruce RR Mays Macy EXP (Ruben), Blue Spruce Farm, Ashley Hawvermale, OH
7. Halls Lirano Sherry Exp (Liriano), Leanne Vanderlaan Halls Ayrshires, OK
8. Elm-Roc Taser Livvy (Taser), Josh bredlau, WI
9. Halpins Ashley 2nd (Othello), Mark Pell & Kent Butts, IN
10. Halpins Ruthanne 2nd (Morning After), Halpin Farms, IL



Senior 2 Year Old (15)

1. Innisfial RU Lady 072 EXP (Ruben), Innisfail-exel Shorthorns, CA
2. Blue Spruce Megad McKenzie (Megadeth), Blue Spruce Farm jason Robinson, OH
3. Weissway Liran Airia May EXP (Lirano), Alex Weiss, OH
4. Eichlers RN Blessing Breakfast (Nitro-EXP), Mike & Jill Eichler MN
5. Ourway Alishas Angel 9th EXP (Liriano), Alex Thyen, SD
6. (2 Jr) Halpins Isabell (Stubby), Samantha Ropp Of Halpin Farms, IL
7. (3 Jr) Thyen Liriano Lightning EXP (Liriano), Alex Thyen, SD
8. Stone-Huel Carmel Rowan-EXP (Crmel-TW), Dakota Grayling, IL
9. Innisifial St Princess 063 EXP (Perfect Storm), Innisfail-Exel Shorthorns, CA
10. BDF Presley Leah (Presley), Kyla Jarvis of BDF Farms, IN



International Futurity WDE (8)

1.(BO & BU) Lands Brook Chippewa (Julius), Moica Landsgard of Lands-Brook Farms, IA
2. Lands-Brook MVFL Claire (Logic), Mapleton Valley Farms, WI
3. Spring Meadiws Spark Hatti (Sparkler), Elaine P Halterman of Spring Meadows, OH
4. Mapleton Vly Alad Zena (Aladdan), Mapleton Valley Farms, WI
5. Blue Spruce Famous Mallory (Famous), Brooke M Clark of GMC Farm, NH
6. Cherrywood Magenta EXP (Ruben), Kyle Benter, IN
7. Elron Kings Winnie (Kingsdale 2nd), Halie Gruenwald- Elron Farms, IA
8. Lanrums RR Clarese EXP (Red Robin), Thomas W Landrum & Family, IN



Junior 3 Year Old (11)

1. Lands brook Chippewa (Julius), Monica Landsgard of Lands Brook Farms, IA
2. Lands-brook MVF L Claire (Logic), Mapleton Valley Farms, WI
3. Springhill Moonshine Fire EXP (Moonshine), Hard Core Farm, PA
4. Cold Springs GSR Lucky (Rulter), John Tyron & Mitchell White, NY
5. Mapleton Vly Alad Zena (Aladdan), Mapleton Valley Farms, WI
6. BDF Lothario Kiwi (Lothario), Andrew Rice of Halpin Farms, IL
7. Innisfial KO Lady 032 (Othello), Greg & Marcia Clark, NH
8. Spring Meadows Basil EXP (Ruben), Jamie Wilson, WI
9. Innisfial Jo Edda 036 TWIN (Jonathan), Jeff & Kathy Byers Family, IA
10. Kulp Gen Logic Ali Ami (Logic), Ross & Sue Kleingartner, ND



Senior 3 Year Old (6)

1. (BU & 1 Jr) BDF Lothario Tammy (Lothario), Klya Jarvis of BDF Farms, IN
2. (BO & PA) Spring Madiws Spark Hatti (Sparkler), Elaine P Halterman of Spring Meadows, OH
3. Broken Road K ldy Liberty Twin (Kourt), Josh Bredlau, WI
4. Blue Spruce Famous Mallory (Famous), Brooke M Clark of GMC Farm, NH
5. Heavenly Melody (Zodiac), Janean Boss, WI
6. MJ Eichler MD Bianca Beulah (Megadeath), Mike & Jill Eichler, MN



4 Year Old (8)

1. Halpins Ruthanne (Othello), Halpins Farms, IL
2. Innisfail ST Emily 864-EXP (Storm), Emily B. Rowe, CA
3. (1st JR) Innisfail ST Lady 859-EXP (Storm), Bradley Byers, IA
4. Corstar Liriano Mazie EXP (Liriano), Cory Salzi, MN
5. Nevr Idle Fairys Othello 2nd (prince of Paul0, Kent Butts & Matt Baxter, IN
6. Easter Brook Llir Boston EXP (Advent Liriano), Easter Brook – Don Damrow family, WI
7. Easter Brook Bombay Doinque (KC Bombay), Easter Brook, WI
8. RovinHillpint Cindy Lou (Perfucssion0, Sean Brown, WI

 



5 Year old (7)

1. Halpins Monarch (Target), Mackinson & G&M Halpin of Halpin Farms, IL
2. Hard core Rebell Rockette (Rebel 9th), Cor-Bloo Syndicate, IN
3. NT O Me O My Lady (Othello), Nix-Thyen, MN
4. North Stars Slingin poptart (Mudslinger), Trisha Pederson, MN
5. Innisfial RO Lady 7064 (Robin), Jeff & Kathy Byers & Family, IA
6. Innisfail Jo Lady 824 (Jonathan), Brooke M clark of GMC Farm, NH
7. Innisfail St Emily 847 EXP (Perfect Storm), Jeff Byers, IA



Aged Cow (8)

1. Lands Brooks Christina EXP (Othello), Jordan Landsguard of Lands-Brook Farms, IA
2. Innisfail Jo Emily 7042 EXP (Jonathan), Jeff & Kathy Byers Family, IA
3. Tex-Star Othello Peri (Othello), Springville Farm, TX
4. Blue Spruce HTA Melody Mya (Academy), Blue Spruce Farm Jason Robinson, OH
5. Halpins Mary (Kingsdale 2nd), Halpin Farms, IL
6. Lake Efect MD Lauren 7215 (Megadeath), Greg jr & Liz Clark John Anderson, NH
7. North Stars Robins Jazz EXP (Red Robin), Jazz Syndicate, MN
8. Easter brook Lee Rosa EXP (Elwood Lee), Easter Brook Don Damrow Family, WI



Best Udder of Open Show

Best udder of Open Show
Lands Brooks Christina EXP (Othello), Jordan Landsguard of Lands-Brook Farms, IA



Premier Breeder & Exhibitor

Premier Breeder
Innisfail
Premier Exhibitor
Halpin Farms, IL



Group classes

Exhibitors Herd (2):
1. Halpin Farms, IL
2. Byers, IA

Best Three Females (4)
1. Halpin Farms, IL
2. Lands-Brook Farms, IA
3. Stuart Rowe, CA

Produce of Dam (3)
1. Innisfial-Exel Shorthorns, CA
2. Kyle Benter, IN
3. Blue Spruce farm Jason Robinson, OH







error: Content is protected !!