Online Coverage

World Dairy Expo – International Ayrshire Show 2013

DATE October 1, 2013
LOCATION Madison
JUDGE Judge; Paul Trapp, WI Associate: Keith Topp, OH



Junior Champion of Open Show

Junior Champion
Stein-Bush Reality Dazzle (Reality-ET), Ann Lerum & Tammy Voegeli, WI
Reserve Junior Champion
De La Plaine Burdett Bling (Burdette), Ferme Charest & ferme De La plaine, QC
HM Junior Champion
Glenmar-Dale Burdette Becky ( Burdette-ET), Becky L. Brown & Cheyene Hughey, WI



Junior Champion of Junior Show

Junior Champion of Junior Show
Four-Hills Burdette Alex 3908 (Burdette-ET), Britney Hill, VT
Reserve Junior Champion of Junior Show
P&A J Crosby Rhianna (J C Jack-ET), P&A Ayrshires – T, S, K, C & C Kruse, IA
HM Junior Champion of Junior Show
Scapeland DD Siclicy (DBL Barrel), Dacey Anechiarico, VT

 



Intermediate Champions

Intermediate Champion
Kler-Vu Ramius Christmas (Ramius), Tom Gillette, NY, 1st Senior 3-year-old
Reserve Intermediate Champion
DVC Potter Paprika (Potter), Eric Bogardus, NY, 2nd Senior 3-year-old
HM Intermediate Champion
Four-Hills Abush Sammy (Ambush-ET), Britney and Bradley Hill, VT, 1st Junior 2-year-old



Senior & Grand Champion

Senior Champion
Sunny Acres TSB Silk (Burdette)Gregory Evans, NY
Reserve Senior Champion
Melody-Lane Burdette Sally (Burdette-ET), Kaylyn Wood, NY
HM Senior Champion
Sweet-Pepper Senator Hokusai (Senator-ET), The Farmstead at Falls Hill, LLC, VT



Spring Calf (15)

1.(BO & 1st Jr) Scapeland DD Siclicy (DBL Barrel), Dacey Anechiarico, VT
2. De La Plaine Dreamer Shilling (Dreamer), Ferme De La Plaine, QC
3. De La Plaine Dreamer Sterling (Dreamer), Ferme De La Plaine, QC
4. Sandbur halpin Hammer Sarah (Hammer), Sandburr Farms & Halpin farms, IL
5. Le-An Burdett Allue (Burdette), A hetke, E Siefert, S Sextex, V Westie, WI
6. Gher-Land Madmax Duepr (madmax), Elisabeth forsting, WI
7. Flower Land loch Tic Toc (Lochinvar), Rex & Seth Eilter, IN
8. Grand-View Dazzle dash (Dazle), Timothy H Bush, WI
9. Moy-Ayr Lean Free beer Lover (Free Beer), Kara Kelly, Rebecca & Eamily Schmidt, WI
10. MJH whammy Kacy (Doublewhammy), Mike & Julie Hemp, IL



Winter Calf (24)

1. Sco-Lo Reality Mystique (Reality), Michale Maier, WI
2. (BO) Onword Mordicus Ali (Mordicus), Jonna B Shuttte, IA
3. (1st Jr) Wignerts Burdett diva (burdette), Trenet Winger Jr., IL
4. Grand-View Burdette Dixie (Burdett), Timothy H Busch, WI
5. P&A Prime runner (Primer), P&A Ayrshires, T, S, K C & C Kruse, IA
6. 2699 – added entry
7. Family Af-Ayr Rem Maddy (remdington0, family Af-Ayr Farm, IL
8. Edgebrook Tri-Star Paxton (Tri-Star), Ashley & Megan Bushman, IA
9. JCC showstar Vera (Showstar), Bobby, Joyce, Joscelyn & Caleb Elliott, KY
10. Lazy M Dreamer Lexus (Deramer), Michael Maier, Nicole & Cameron Allen, WI



Fall Calf (28)

1. Stein-Bush Reality Dazzle (Reality-ET), Ann Lerum & Tammy Voegeli, WI
2. Glenmar-Dale Burdette Becky ( Burdette-ET), Becky L. Brown & Cheyene Hughey, WI
3. Family-AF-Ayr Maxum Barbie ( Maxum), Family-Af-Ayr Farm, IL
4. Kellcrest Asteroid-ET (Reality), Ridale Genetics & Henri Hofer, Ashlie Hardy, MA
5. Palmyra Dreamer LH Rosy-ET (Dreamer), Palmyra Farm – Evan Creek, MD
6. Palmyra Berkely P Rosy (Berkley-ET), Palmyra Farm – Evan Creek, MD
7. Sco-Lo Reality Marlow-ET (Reality-ET), Ferme De La Plaine, QC
8. Roussettes Dreamer Zadine (Dreamer), Ferme Roussettes, QC
9. Sunny-Acres TSB Karma-ET (Burdette-ET), Nancy Vail, NY
10. Palmyra Dreamer R Giner (Dreamer), Kayla Lenhart, MD



Summer Yearling (15)

1. (BO) De La Plaine Burdett Bling (Burdette), Ferme Charest & ferme De La plaine, QC
2. Sunny-Acres BRDK Princess (Braddock), Douglas E Evans, NY
3. Mowry’s KV Georgia (Victor), Chase Eller, PA
4. Foggy Valley Dreamer Zeva (Dreamer), John & Shauna Offer, WI
5. De La Plaine Dreamer Perfecta (Dreamer), Ferme De La Plaine, QC
6. (1 Jr) K-Bar Bee Miss priss (Kelvin), Kailey Barlow, KY
7.Holtz View Burdett Dani (Burdette), Jeff, lisa & Mary Holtz, IA
8. (2 Jr) Emerald Farms Burdett Nita (Burdettte), Logan Fenton & Kassidy, taylor, Corey, Cody Jodrey, OH
9. Silver Shea Burdette Casion (Burdette), Kristin allen, WI
10 Briar-Brry Poker Macy (Poker), Aubrey Andrews III & Suanna Camacho, RI



Spring Yearling (14)

1. Four-Hills Burdette Alex 3908 (Burdette-ET), Britney Hill, VT
2. P&A J Crosby Rhianna (J C Jack-ET), P&A Ayrshires – T, S, K, C & C Kruse, IA
3. Blue-Spruce Burdette 10555 (Burdette-ET), Blue-Spruce Farm, VT
4. Yellow Briar J Beverly (Burdette-ET), Garrett Schmidt & Jess Peter,WI
5. Bushman Reality Molly (Reality-ET), Cameron Allen, WI
6. Moy-Ayr Harmony Jewels (Harmony-ET), Steven, Pauline, Rebecca & Emily Schmidt, WI
7. Foggy Valley Cooper Nattie (Cooper), John & Shauna Offer, WI
8. Toll-Gate Poker Stephanie ( Poker-ET), Megan J. Davenport, CT
9. Kleins Dantes Delight (Reno Dante), James Klein & Family,IN
10. Moy-Ayr Le-An Poker Lipstick (Poker-ET), Kara Kelly & Rebecca and Emily Schmidt, WI



Winter Yearling (15)

1. (BO) Briarwoods Miss Libby (Burdett), Dylan & tyler Tindel, Kelsey Bishiop, KY
2. (1 Jr) Toppglen Poker Suzie (Poker), Tanner top, OH
3. (2 Jr) Edgebrook Remington Albany (Remington), Brad & Brian Arthur, IA
4. Lazy M Reality Shelby (Reality-ET), Michael Maier, Stitzer, WI
5. De Fraserville Decibelle (Oblique), Alexandre Beauchemin & Mireille Cloutier, QC
6. Starlight-Acres Edge Cinabun (Edge), Sydney Kleingartner, ND
7. Family Af-Ayr Lance Polly (Lancelot-ET), Family Af-Ayr Farm, IL
8. Honor-Roll Burdette Rose-A-Lee ( Burdette-ET), Harold Deering, VT
9. Halls Griggs Shazzy (Griggs), Kristin Allen & Tyler Borey, WI
10. Paragon-Acres Reality Kendall (Reality-ET), Adam Buckenmeyer, NY



Fall Yearling (8)

1. Covey-P&A Reality Jenna-ET (Reality-ET), Scotch Haven Farm, IL
2. De La Plaine Reality Sting-ET (Reality), Ferme De La Plaine, QC
3. Daltondale Dozer Shamrock (Dozer-ET), Monica Streff, WI
4. JCC Burdette Vals Zoey (Burdette-ET), Joscelyn & Caleb Elliott
5. CKO Conn Raspberry-ET (Conn), Tony and Dan Overmann, IA
6. Daltondale Reality Reba-ET (Reality-ET), Katie Carlson, IL
7. Wingerts Ambush Monique (Ambush-ET), Trent Wingert, Jr., IL
8. Cloverkey Diego Eclaire (Diego) Andrew, Dale & Serenity Hetke-



Milking Yearling (10)

1. Covey P&A Reality Jamaica (Reality), P&A Ayrshires T,S,K,C & C Kruse
2. Ski Pal LG Phoenix (Loto Greg), Ski Pal Ayrshires- R, A, K Koss, IA
3. Daltondale duffy maddy (Duffy), Bear-Ayr Farm, Donna, Casey & Haley Mertz, WI
4. Palmyra Burdette R Greer (Burdette), Palmyra Farm, Erin Shank, MD
5. Blue Spruce Reality 10198 (reality), Blue Spruce Farm, VT
6. Royale Divide B Starburst (Burdette), Brian & Kristi Dinderman & Royal-Divide, IL
7. Halls Winston caramel (Winston), Leanne vanderlaan & Halls Ayrshires, IA
8. Emerald Farms Pokders Sweething (Poker), Kassady, tyalor, Cody & Corey Jodrey, OH
9. 7 Oaks HL Prestige Emily (Prestige), Margaret Hazeltine & Makhi Lawrence, WI
10. Halls dozer Ritzy (Dozer), Shannon Vanderlaan/Halls Ayrshires, OK



Junior 2 Year Old (19)

1. Four Hills Abush Sammy (Ambush), & Bradley Hill, VT
2. Grand View Calimero Dea (Calimero) Tim Bush & Rick, WI
3. Family Af-Ayr Cdominque (Calimero), Family Af-Ayr Farm, IL
4. Cres Pokers Pardy (Pokder), Gregory Evans, NY
5. Palmyra Ramius T Gene(Ramius), Palmyra Farm & Mike & Michael Creek, MD
6. Added entry
7. (2 Jr) Mackinson Jackson Darcy (Jackson), Matthew & mary mackinson & Andrew Rice, IL
8. Daltondale Hannibal roxy (Hannibal), Daltondale farms- John Dalton, WI
9. Blue-Spruce Baltimore 9822 (Baltimore), Blue Spruce Farm, VT
10. Stillmore BBJ Iris (Jaye), Steve Searles- Stillmore Cattle Company, MN



Senior 2 YEar Old

1. (BO & BU) Yellow Brian Penguin (Presley), Jeff Stephens, ON
2. Chaluka Nemo Xiolie (Nemo), Ferme Charest 2001 Inc, QC
3. Stillmore Lexy Mandy (Calimero), Stilmore Cattle Co & Wayne & Donna Lexvold, MN
4. Maplecrest potter Gold Medal (Potter), Michael Maier, WI
5. Michael Whammy Sami (Doublwhammy) Michael Maier, WI
6. Stillmore-Lexy Mindy (Calimero), Stillmore Cattle Co & Wayne & Donna Lexvold, MN
7. Palmyra Burdette LH Rosy (Burdettt), Palmyra Farm, Evan Creek, MD
8. G force Realty Gina (Reality Tim, Mary & Katie Gillette, WI
9. Palmyra Reality R Ginger (Reality), Palmyra Farm, MD
10. Family Af Ayr P Kym (Prestige), Tyler Fisher, IA



Ayrshire 2013 World Dairy Expo International Futurity (16):

1. Daltondale Captain Rosid-ET (Captain), Bear-Ayr Farm – Donna, Casey & Haley Mertz, WI
2. P&A OB Superior Goldmine (Superior), P&A Ayrshires – T, S, K, C & C Kruse, IA
3. Family Af-Ayr Calimero Dot-ET (Calimero), Sarah Borchardt, IL
4. Palmyra Ambush Randy (Ambush-ET), Palmyra Farm – Jordan Creek, MD
5. Se-Ayr-A Poker India-ET (Poker-ET), Starlight Acres – Q. Scott & J. Schaefer, MN
6. Daltondale Hammer Rosebud (Hammer-ET), Katie, Tom & Kelly Agnew, WI
7. Ronn-Ayr Poker Marilyn (Poker-ET), Mitch and Marty Ronnebaum – Ronn-Ayr Farms, IA
8. Stillmore Modem Imogene-ET (Modem-ET), Old Bankston Ayrshires – Ted & Kurt Wolf, IA
9. Family Af-Ayr Poker Leaha (Poker-ET), Family Af-Ayr Farm, Caledonia, IL
10. Ronn-Ayr-JC Potter Mitchie-ET (Potter), Mitch and Marty Ronnebaum – Ronn-Ayr Farms, IA

 



Junior 3-Year-Old (10)

1. De La Plaine Calimero Kiss (Calimero), Ferme De La Plaine, QC
2. Don Haven BBBK Tipsy (Kellogg) Mackenzie Ullmer, WI
3. P&A OB Superior Goldmine (Superior), P&A Ayrshires – T, S, K, C & C Kruse, IA
4. Se-Ayr-A Poker India-ET (Poker-ET), Starlight Acres – Q. S Cott & J. Schaefer, MN
5. Daltondale Hammer Rosebud (Hammer-ET), Katie, Tom & Kelly Agnew, WI
6. Ronn-Ayr Poker Marilyn (Poker-ET), Mitch & Marty Ronnebaum – Ronn-Ayr Farms, IA
7. Covey-P&A Poker Jentley-ET (Poker-ET), Old Bankston Ayrshires – Ted & Kurt Wolf, IA
8. Sathre Reality Shelby (Reality-ET), Cristy Sathre, MN
9. Daltondale Dozer Marty (Dozer-ET), Daltondale Farms – John Dalton, WI
10. Muellers Harmony Crystal (Harmony-ET), Brian Mueller, WI



4 Year Old (13)

1. Sunny Acres TSB Silk (Burdette)Gregory Evans, NY
2. Palmyra Poker LH Rosy (Poker), Palmyra FarmEvan Creek, MD
3. Mackayr R Primetime (Romeo), Blake Bever, Ski-Pal ayrshires & Dane Lang, IA
4.Cottrells Hanibal Midnitemoon (Hanibal), Aubrey w Andres II Susanna Camacho, RI
5. Moy-Ayr Sarge Lollipop (Sarge), Perry, Dorothy, Mary, Paul Moyer, WI
6. Goodvue Pokers Roxi (Poker), Michael, Linda, David, Matthew & Steven hanson, MN
7. Kleins Roosters Sarah (Rooster), James Klein & Family, IN
8. Starmark Farm Hope Floats (Sakic), Nick 7 Grant Randle, IN
9. Old Bankston Sausage Shocker (Sausage), Old Bankston Ayrshires Ted wolf, IA
10. Old Bankston Ristourn Shawn (ristourn), Old Bankston Ayrshires Ted wolf, IA



5-Year-Old (9)

1. Melody-Lane Burdette Sally (Burdette-ET), Kaylyn Wood, NY
2. Magic-Meadows Bbbk Alexus (Kellogg), Britney Hill, VT
3. Millers Burt Bran Muffin ( Burt), Jack Miller, OH
4. Forever Schoon Ping (Modem-ET), Ferme De La Plaine, QC
5. Ski-Pal Burdette Hannah (Burdette-ET), Ski Pal & Mitchel McDermott, IA
6. Grand-View Sumtotal Divot (Sum Total-ET), Timothy H. Busch, WI
7. Foggy Valley Brendan Nastia (Brendan), John and Shauna Offer, WI
8. Forest-Park Burdettes Lucy (Burdette-ET), Christopher Vomastic, WI
9. Reinholts Shipley Valentine (Shipley-ET), D, N, R, T, J & T Reinholt & D, D & B Freeman, IN



Aged Cows (8)

1. Sweet-Pepper Senator Hokusai (Senator-ET), The Farmstead at Falls Hill, LLC, VT
2. Sharwards Calimero Megan (Calimero), Megan Syndicate, IA
3. Daltondale Bbk Kuddles (Kellogg), Bear-Ayr Farm – Donna, Casey and Haley Mertz, WI
4. Daltondale Lucifer Misty (Lucifer-ET), Family Af-Ayr Farm, IL
5. Sunny Acres Harmonys Kennedy (Harmony-ET), Greg Evans, NY
6. Edgebrook Raven Afton (Raven), Old Bankston Ayrhshires – Kurt Wolf, IA
7. Shiredale Phils Susan (S.K. Phil), Tanner Topp, OH
8. Amber Conn Glee (Conn) McKenzie Stanford, OK|



100,000 Lb. Production Cows (4)

1. Steam-Valley Wilton Magic Bri (Wilton-ET), Old Bankston Ayrshires – Kurt Wolf, IA
2. Right-Angle T Harley (Traveler), Yarrabee Cows & Ski-Pal Ayrshires, IA
3. Conebella Sarge’s Wendy ( Sarge-ET), Tanner Topp, OH
4. Family Af-Ayr Kellogg Devine-ET (Kellogg), Sarah Borchardt, IL



Premier Breeder & Exhibitor

Premier Breeder
Daltondale Farms, WI
Premier Exhibitor
Old Bankston Ayrshires, IA