Online Coverage

World Dairy Expo – Jersey Show 2013

DATE October 1st & 2nd, 2013
LOCATION Madison, Wisconsin
JUDGE Callum McKinven & Associate Steve Borland
WATCH LIVE FEED HERE



Junior Champion of the Junior show

Junior Champion of Junior Show
MeadowRidge Bart Betsy (Blackbart), Michael Riebe & Alleah Anderson, WI
Reserve Junior champion
Ryans Louie Polly (Jade Louie), Janelle Renee Remington, WI
HM Junior Champion
Miss Nastias Tequila Nutcracker (Tequila), Gracie Krahn, OR



Junior Champion of Open Show

Junior Champion
Stoney Point Tequila Sunrise (Tequila), D Cole, M Heath, S Stanford, Bowen & Doeberiener, OH
Reserve Junior Champion
Shulte Bros Tequila Shot (Tequila), Landree Fraley, PA
HM Junior Champion
MeadowRidge Mac katiynn (Mac), Michael Riebe & Gene Henderson, WI



Intermediate Champion

Intermediate Champion
Page-Crest Excitation Karlie (Excitation), Arethusa Farm LLC., CT
Reserve Intermediate Champion
Payneside GG Got Milk (Governor), Nic, Jeni, Ben & Andy Sauder, IL
HM Intermediate Champion
Mayrnole Excit Rosey (Excitation),Ernest Kueffner & Terri Packard, MD

Judge McKinven Comments:
The winning Senior 3 year old will be the intermediate champion. IT is her strength of centre ligament and how her fore udder blends into the belly wall as well as the shape of her teat that is her advantage over the winning Junior 3 year old. The Junior 3 year old uses her height and width at the top of the rear udder to beat out this long necked 2nd place Senior 3 year old.



Senior Champions of Open Show

Senior Champion
Stoney Point Excitation (Excitation), Andy Sauder, IL
Reserve Senior Champion
Extreme Electra (Extreme), Triple T Holsteins, Entrougage & Cybil Fisher, OH
HM Senior Champion
Pine Haven SSM Marmie (Minister), Nic, Jeni, Ben & Andy Sauder, IL



Grand Champions

Grand Champion
Page-Crest Excitation Karlie (Excitation), Arethusa Farm LLC., CT
Reserve Grand Champion
Stoney Point Excitation (Excitation), Andy Sauder, IL
HM Senior Champion
Extreme Electra (Extreme), Triple T Holsteins, Entrougage & Cybil Fisher, OH

Judge MCKinvens Comments:
After showing his respect for the ringstaff and thanking his wife and kids who he noted as “incredible“ allowing the opportunity to judge these shows. Callum also thanked his associate Steve Borland and noted his greatest respect for his knowledge of cows and his ability to always able to pick out those best cows.
This grand and reserve are cows that go together but when you stand back and look at this young cow she has dairyness quality and open rib. They are made alike but the 3 Year Old has a little more of a dairy edge, cleaner in hock, nicer blend of fore udder into bodywall. Reserve over HM more hardness of loin goes with age and height and width of rear udder taking nothing away from the HM who is a quality quality dairy cow.



Greand Champion of Junior Show

Grand Champion of Junior Show
Willdina Jade Bee (Jade), Nic, Jeni, Ben & Andy Sauder, IL
Reserve Grand champion of Junior Show
Four-Hills 1st Blue (First Prize), Britney & Megan Hill, VT
HM Grand Champion
Avonlea Iatola Victoria (Iatola), Nic, Jeni, Ben & Andy Sauder, IL



Spring Calf (25)

1. Ryans Louie Polly (Jade Louie), Janelle Renee Remington, WI
2. Gil-Bar Giller Becky (Giller), Gil-Bar Farm, Gordon & Michelle Barlass & Sons, WI
3. DKG Motion Blinky (Ren Motion), John, Donna, Trevor, Lane & Blake Greiwe and Grace, Garrett & Meredith Hageman
4. Miss Triple T Showtime (Guapo), Purple Fever, QC
5. Purple Fever VR Crystal Brown-ET (Response), Purple Fever, QC
6. Stranshome-JK Sealwithakiss-ET (Tequila), Mike & Megan Moede,
WI
7. K&M Velocity Gwen-ET (Velocity), Lila Sloan, IL
8. Synerjy Tequila Smuckers (Tequila), Mason, Carter & Even Jauquet, WI
9. MeadowRidge Bart Maci (Blackbart-ET), Roger Riebe, WI
10. GR Heartwood Percival Rochelle 1952-P (Percivale-ET), Heartwood Farm, WI



Winter calf (31)

1. (BO, 1st Jr), MeadowRidge Bart Betsy (Blackbart), Michael Riebe & Alleah Anderson, WI
2. Charlyn JK Sherry (Jade Keeper), Gerald Roefs, ON
3. South Mountain Tequila Sangria-ET (Tower Vue Prime Tequila), Ernest Kueffner & Terri Packard, MD
4. Steenshanie Iatola Tinker Bell (Iatola), Madison Ann Iager, PA
5. (2 Jr) Miss Nastias Tequila Nutcracker (Tequila), Gracie Krahn, OR
6. Gil-Bar Barron Emma (Barron), Gil bar farm, Gordon & Michelle Barlass & Sons, WI
7. Avonlea Guapo Kylie (Guapo), Avonlea Genetics Inc., ON
8. Partee HP DH Verbatim Linda (Response), Emma Olstead, WI
9. Edges rita (Cutting Edge), Triple T , Rider Jerseys & Tim cummings, OH
10. MeadowRidge King Hotshot (Tel King), Micheal Riebe, Gene Henderson & Alleah Anderson, WI



Fall Calf (31)

1. Shulte Bros Tequila Shot (Tequila), Landree Fraley, PA
2. Edgebrook Tequila Shiloh (Tequila), Purple Fever, QC
3. (BO) Charlyn Impression Shine (Impression), Charyln Jerseys, ON
4. (1 Jr) Aces-Hi Stookeyholm HG Taffy (Hired Gun), Brand Sley & Brody & Jordan Stookey, IN
5. DKG Vindication Passion (Vindication), John, donna, Trevor, Lane, Blake Greiwe & Grae, garrett, Meredith Hageman, OH
6.Latimore Hired Gun Izzy (Hired Gun), Jacklyn Booth, NY
7. Brenbe Impression No Fuss (Impression), Schirm & Popp, IL
8. L’ormiere Piedmont Panam (Furor), Belfontaine Genetics, QC
9. Stars Tequila Salt-ET (Tequila), Luke & Megan Iverson, Mike Berry & Dave Brown, OR
10. Miss triple T Sure Bet (Tequila), Kyle & Deven McGuire, OH



Summer Yearling (17)

1. TJ Classic Remake Vanna (Remake), Triple T, Mike Heath & Joe Nash, OH
2. Tower vue Lil Whiskey (Bad Whiskey), C Walton, E Thornburg, D cole, Ca Mazzzaro & Ma Mazzaro, OH
3. (BO) Woodmohr Marlo Luscious Lady (Marlo), Woodmorh Jerseys, WI
4. (1 Jr) Avon Road Getaway Ellie (Getaway), Iris Quinlan & Skyler Strandberg, WI
5. MeadowRidge Fire Jackpot (Balls of Fire), Roger Riebe, WI
6. Gil Bar RM Jessie (Musketeer), Gil Bar farm, Gordon & Michelle Barlass & Sons, WI
7. Sweet Peas Verbatim Jamie (Response), Henry & Carolyn Van Exel, CA
8. Perennial Tequila Becka (Tequila), Purple Fever, QC
9. GR Victory Arrow 371197 (Arrow), Victory Farms LLC., SD
10. (2 Jr) Ehrhardt Iager Iatola Sunset (Iatola), Scott Stanford & Brianna Hall, WI

 



Spring Yearling

1. Stoney Point Tequila Sunrise (Tequila), D Cole, M Heath, S Stanford, Bowen & Doeberiener, OH
2. (BO) MeadowRidge Mac katiynn (Mac), Michael riebe & Gene Henderson, WI
3. Homeridge Reward iolet (Reward), Belfontaine Genetics, QC
4. Yellow Briar Dream the Day Away (Vendetta), Tyler Reynolds & Kelly Lee, NY
5. Tierneys Hired gun Teagan (Hired Gun), Tierney Farm & Kathryn Bosley, NY
6. South Mountain Verb Sublime (Action Verb), Ernest Keuffner & Terri Packard, MD
7. Added entry 2682
8. Charlyn Tequila Evening (Tequila), Charlyn Jerseys, ON
9. JR Tequila Justina (Tequila), Purple Fever, QC
10. Chilli Premier Cinema (Premier), Ernest Kueffner & Terri Packard, MD



Winter Yearling

1. M Signature Tequila Clara Marie (Tequila), Ehrhardt & Iager, MD
2. (BO) Woodmohr Berbatim Fame (Response), Woodmohr Jersey, WI
3. Townside Jade Andra (Belles Jade), Chris Van Dyk, WI
4. ZJF Tequila Betsy (Tequila), Purple fever, QC
5. South Mountain Comerica Sassy (Remake), Ernest Kueffner & Terri Packard, MD
6. Elliots Tequila Seniorita (Tequila), Ernest Kueffner & Terri Packard, MD
7. Demmer Furor Magical (Furor), amy & Rick Demmer, MN
8. Stee La Minister Flavie (Minister), Laurent Lambert & Weavercroft Farms Ltd., QC
9. Woodmohr Fever Dear Me (Rambo Fever), Woodmohr Jerseys, WI
10. Gil-Bar RM Camay (Musketeer), Gil-Bar Farm, Gordon & Michelle Barlass & Sons, WI



Fall Yearling (9)

1. Elliotts Exiting Chalice (Excitation), Ernest Kueffner & Terri Packard, MD
2. Arethusa (added Entry)
3. Arethusa Vida Tequila (Tequila), Arethusa Farm LLC, CT
4. (1 Jr) ZJR Karsons Lexie (Karson), Wayne Melton, Delanie Melton & Jaysa Melton, IN
5. Edgebrook Sonic Lemay (Sonic), Brad Suess, MN
6. Harvard Molly (Harvard), Michael Hardy Rider, KY
7. (2 Jr) Pfaffs Prairie Tequila Gracious (Tequila), Larissa & Olivia Pfaff, WI
8. Pine Prairie Reagan Tatum (Reagan), Pine Prairie Jerseys, WI
9. PM Do Spice (Keynote), Proud Moment Jerseys, WI



Junior Best 3 Females (9)

1. Ernest Kueffner
2. Roger Riebe & Family
3. Arethusa Farm
4. Charlyn Jerseys
5. Ernest Kueffner & Terri Packard



Milking Yearling

1. (BO & BU) Meadowridge Roosevelt Marlie (Roosevelt), Roger Riebe, WI
2. South Mountain Tequila Jem (Tequila), Ernest Kueffner & Terri Packard, MD
3. Garhaven Iatola Dusk (Iatola), Ernest Kueffner & terri Packard, MD
4. Lampada Tequila Bobby Jane (Tequila), Jon & Christina Fornwald, SK
5. Huronia Verbatim Connie 16Y (Verbatim), Belfontaine Genetics, QC
6. Underground L-Marmie Lola (Action), Nic, Jeni, Ben & Andy Sauder, IL
7. Bridon Exploit Germaine (Exploit), Nabholz Farm & Keightley Core, IA
8. Ratliff Tequila Shotglass (Tequila), Ron & Christy Ratliff, KS
9. Over-Dose Stowe Malori (Stowe, Austin Seely, WI
10. Xanadu Grand Total (Grand), Andrew Weber & Josh Kellen, SD



Junior 2 Year Old (28)

1. (BU) Mi-San 2 Verbatim effortless (Response), Nic, Jeni, Ben & Andy Sauder, IL
2. Ronada Viv Peggy (Vivitar), Belfontaine Genetics, QC
3. (BO) Page-Crest Kookies Victory (Victory), Derek Leon Page, MO
4. Tierneys Tequila Linda Lou (Tequila), Ernest Kueffner & Terri Packard, MD
5. Avonlea Comerica Velvet (Comerica), Jones, Genervations, Mapelwood & O’Connor Land & Cattle Co., ON
6. Marlan Socrates Acrcadios (Socrates), Patty Jones & Cybil Fisher, ON & WI
7. (1 Jr) Underground Leahs Lollipop (Grand), Jacklyn Booth, NY
8. MeadowRidge Roosevelt Susie (Roosevelt), Roger Riebe, WI
9. Edgebrook Jade Alyissa (Jade), Derek Leon Page, MO
10. Discoverys Tequila Jewelene (Tequila), Lisa Demmer, MN



Senior 2 Year Old (22)

1. (BU & 1 Jr) Four-Hills 1st Blue (First Prize), Britney & Megan Hill, VT
2. (BO) Woodmohr La Diva La Jamah (Jamaica), Woodmohr Jerseys, WI
3. Elliots Cosmo Action (Action), Ehrhardt & Iager, MD
4. Ratliff Dually Paris (Dually), Ron & Christy Ratliff, KS
5. Hawk Pond Rosecrans Maddie (Rosecrans), Janice Ling, MO
6.Milo VR Summer (Response), Budjon Farms & Peter & Lynn Vail, WI
7. Woodmohr Jade Myla (Jade), Woodmohr Jerseys, WI
8. (2 Jr) Budjon Minister Lighten-Up (Minister), Shelby Ostrom, WI
9. (3 Jr) Saybrook Minister Sawyer (Minister), Patrick S Youse, MD
10. RJF Unique Ontime Marathon (On Time), Unique Stock Farm, AB



International Futurity (23)

International Futurity (23)

1. (BU) Arethusa On-Time Vogue (ontime), Pleasant Nook Farms & Whiskey River, ON
2. Arethusa Action Varsity (Action), Greg Lambert, WI
3. TJ Classic Minister Venus (Minister), Joel & greg Bourne & Brandon Ferry, OH
4. Ratliff Sambo Dream (Sambo), Ron & Christy Ratliff, KS
5. Bridon Jade Eliza (Jade), Topp-View, OH
6. Ratliff Remake Morgan (Remake), Budjon Farms & Peter & Lyn Vail, WI
7. Snafu Holbric Tbone Diamond (TBone), Isaac Neverl & Brian & Mark Obrich,IL
8. Avonlea Kookies M keepsake (Minister), Avonlea Genetics Inc., ON
9. Ratliff Action Deva (Action), Derek Leon Page, MO
10. Meadowridge King Kiera (Tel King), Roger Riebe, WI



Junior 3 Year Old (20)

1. Payneside GG Got Milk (Governor), Nic, Jeni, Ben & Andy Sauder, IL
2. (BU & PA) Arethusa On-Time Vogue (ontime), Pleasant Nook Farms & Whiskey River, ON
3. (1 Jr) Avonlea Iatola Victoria (Iatola), Nic, Jeni, Ben & Andy Sauder, IL
4. Klinedell Iatola Rebecca (Iatola), Mike Heath, Jon Prokop & Allan Danforth, MD
5. Arethusa Action Varsity (Action), Greg Lambert, WI
6. TJ Classic Minister Venus (Minister), Joel & greg Bourne & Brandon Ferry, OH
7. Arethusa Tequila Vision (Tequila), Mike Deaver, WI
8. MeadowRidge Stowe Frisky (Stowe), Mark Riebe, WI
9. Iota Comerica Patricia (Comerica), Ron & Christy Ratliff and Dianne Ossenkop, KS
10. Gordons Governor Rose (Governor), Andrew Weber & Josh Kellen, SD



Senior 3 Year Old (23)

1. (BU) Page-Crest Excitation Karlie (Excitation), Arethusa Farm LLC., CT
2. Mayrnole Excit Rosey (Excitation),Ernest Kueffner & Terri Packard, MD
3. Underground Hazels Holly (Ace), Jacklyn booth, NY
4. (BO) Miss Triple T Serenity ET (Giller), Triple T Holsteins, OH
5. (PA) Sho-Me giller Trina (Giller), Derek Leon Page, MO
6. Elmrock Kobalt Mandi (Kobalt), Belfontaine Genetics, QC
7. Ratliff sambo Dream (Sambo), Ron & Christy Ratliff, KS
8. Lone Pine Ringmaster Fashion (Ringmaster), Charlyn Jerseys, ON
9. Bridon Jade Eliza (Jade), Topp-View, OH
10. Ratliff Remake Morgan (Remake), Budjon Farms & Peter & Lyn Vail, WI



4 Year Old (24)

1. (BU) Cowbell guapo Richochet (Guaupo) Nic, Jeni, Ben & Andy Sauder, IL
2. (BO) Ratliff Minster Porscha (Minster), Ron & Christy Ratliff, KS
3. Goal Linita (TJ Goal), Walton, rader & Mazzaro, OH
4. Stoney Point Giller Farah (Giller), Yosemite Jersey, B Barlass & R Teixeira, CA
5. K&M Comerica Ginny (Comerica), Budjon Farms & Peter & Lyn Vail, WI
6. Pennwood Hired Gun Polka (Hired Gun), Chase & Willow Oehmichen, WI
7. (1 Jr) Ratliff Sultan Velvet (Sultan), Nic, Jeni, Ben & Andy Sauder, IL
8. Woodmohr Marlos Divine (Marlo), Woodmohr Jerseys, WI
9. (2 Jr) Harmony Corners Fozzy (Sultan), Jacob Morgan & Mathew Richards, OH
10.Plain O Remake Darby (Remake), Rosewood & Maplebranch, IN



5 Year Old (13)

1. (1 Jr) Willdina Jade Bee (Jade), Nic, Jeni, Ben & Andy Sauder, IL
2. (BO) Page-Crest Wild Jenny (Golden Fire), Derek Leon Page, MO
3. Hawkpond Jamaica Roxie (Jamaica), Kara Hale & Joe & Sarah Rocha, OR
4. (BU) Ron-Net Sultan Bailey (Sultan), Lavon Farms, TX
5. Charyln Nevada Emma (Nevada), Charlyn Farms, ON
6. (PA) Woodmohr Synergy Lily (Synergy), Woodmohr Farms, WI
7. Stephen Comerica Viola (Comerica), Ernest Kueffner & Terri Packard, MD
8. Woodmohr Indiana Rosebud (Indiana), Ernest Kueffner & Terri Packard, MD
9. Peninsula Barbaros Drama (Barbaros), Jacob & Annie VanderMeulen, ON
10. Meadow Winds Starlet (Walker), Janice Ling, MO
10. Meadowridge Masestro Petunia (Maestro), Alan & Stephanie Hughes, WI



6 Year Old & Older (15)

1. (BU) Stoney Point Excitation (Excitation), Andy Sauder, IL
2. Pine Haven SSM Marmie (Minister), Nic, Jeni, Ben & Andy Sauder, IL
3. Hillacres Morrae Maryland (Belmont), Budjon farms & Peter & Lyn Vail, WI
4. Arethusa Veronicas Comet (Furor), Arethusa Farms LLC., CT
5. Milo Vindication Season (Vindication), Arethusa Farm LLC., CT
6. TJ Classic Moment Layla (Seize the Moment), Joel Bourne & Tabitha Francis, OH
7. Frederick 2783 Adventure (Hercules), Lackey, Rader, Iager & Walton, OH
8. Edgebrook Nevada Nibbles (Nevada), Myron & Brad Arthur, Jason Steinlage, Jason, IA
9. PJF Jamaica Briella (Jamaica), Dean Alan Peterson, WI
10. Shome Easys Sig of Starstruck (Signature), Starstruck Cattle Co., MO



100,000 lb Cow (5)

1. (BU) Extreme Electra (Extreme), Triple T Holsteins, Entrougage & Cybil Fisher, OH
2. Forever Hopeful Tanya (Rocket), Derek Orth, WI
3. (PA) GB Jade Diva of Woodmohr (Jade), Woodmohr Jerseys, WI
4. (1 Jr & BO) OF Thor Laurene (Thor), Julia M Owens, WI
5. Ambition Hercules Jordan (Hercules), Aces-Hi, Stookeyholm, J Stookey, B Brand, IN



Senior Breeders Group (4)

1. Ratliff Jerseys, KS
2. Woodmohr Jerseys, WI
3. MeadowRidge Jerseys, WI

 



Exhibitor Herd (4)

1. Ernest Kueffner & Terri Packard, MD
2. Ratliff Jerseys, Ron & Christy Ratliff, KS
3. Meadow Ridge Jerseys, WI
4. Woodmohr Jerseys,WI



Premier Awards for Senior Show

Premier Sire
Tequila
Premier Breeder
Ratliff Jerseys, KS
Premier Exhibitor
RiverValley Farm, IL