Online Coverage

World Dairy Expo Holstein Show

DATE October 2, 2012
LOCATION
JUDGE Mike Heath, MD (Associate Judge: David Dyment, ON)
WATCH LIVE FEED HERE




Klussendorf-MacKenzie Award Winner: Jack Ross, NY
Klussendorf Memorial Trophy: Paul “Buddy” Fleming, NY
Honorary Klussendorf Award: Corey Geiger, WI



Spring Calf (34)
  1. Siemers Gwyn Glam Thisup (Goldwyn), Gene Iager & Kevin Erhardt, MD
  2. Beaver-Top Destry Tally (Destry), Lauren Dana, NY
  3. (B&O) Ryan-Vu Damion Relish (Damion), Chris & Jennifer Hill & Chad & Amy Ryan, WI
  4. Gebarten Alexander Evie (Alexander), Ryan Morrill, NY
  5. AIJA Goldwyn Evita (Goldwyn), Co-Vale Holsteins & Aaron Eaten, NY
  6. Siemers Braxton Alexa (Braxton), C, J, J, J, C, L Siemers, WI
  7. Petitclerc Goldwyn Alcatraz (Goldwyn), Westcoast Holsteins, BC
  8. Rokeyroad Atwood Renew (Atwood), Kevin Doeberiener, Starmark & Robert Yeoman, OH
  9. Demmers Atwood Delta (Atwood), Demmer Farms, MN
  10. Highlight Titan Beauty (Titan), Olivia Marie Finke, OH


Winter Calf (39)
  1. Welsh-Edge Fever Huggable (Fever), G Cacciola, J Lloyd, D Packard, L&D PEase, PA
  2. Heart & Soul Dundee Rhyme (Dundee), Matthew Boop, PA
  3. Old-Acres Gold Sidney (Sid), Velthuis Farms, ON
  4. Windy-Knoll-View Pantene (Pley), Reese O. Burdette, PA
  5. Devans Linsay (Sid), Justine Allyn, CT
  6. Petitclerc Goldwyn Sidney (Goldwyn), Ferme Jean-Paul Petitclerc & Fils, QC
  7. Purple-Fever Dempsey Sam (Dempsey), Steven Morrill, Co-Vale Holsteins, Aaron Eaton & Brad Cates, NY
  8. Ms. Gold Chip Bright (Gold Chip), J. Butler, C&P Shed, F&D Borba, IL
  9. Cobequid Goldwyn Bayonet (Goldwyn), Pierre Boulet, QC
  10. McWilliams Damion Shine (Damion), C&J Hill, S&C Umbel & T. Whittier, MD


Fall Calf (31)
  1. Fanico Reginald Marty (Reginald), Steve Morrill, Co-Vale Holsteins & Aaron Eaton, NY
  2. Fusion Passions Poison (Dempsey), Ferme Petitclerc & Fils QC
  3. Rivercross Atlantic Rhianna (Atlantic), River Cross & Hill N Hollow, NY
  4. Siemers Dstry Sunraygal (Destry), Mike & Megan Moede & Hailey Jauquel, WI
  5. Benner Windbrook Jocasa (Windbrook), Westcoast Holsteins, BC
  6. Petitclerc Goldwyn Anouk (Goldwyn), Ferme Jean-Paul Petitclerc & Fils, QC
  7. Velthuis Jasper Janice (Jasper), Topflight Holsteins, ON
  8. Bella-Ridge Go For Broke (Braxton), Lynn & Sara Harbaugh & Kurt & Sarah Loehr, WI
  9. Jacobs Jordan Babe (Jordan), Ferme Jacobs, QC
  10. Ernest-Anthony Taffeta (Goldwyn), Arethusa Farm, CT


Summer Yearling (24)
  1. Co-Vale Fever Camila (Fever), Co-Vale, Aaron Eaton, Max Petitclerc & Jenny Henchoz, NY
  2. Welk-Shade Sanchez Kate (Sanchez), Elijah Dobay & Kevin Doeberiener, OH
  3. Liddleholm Asteroid Bird (Asteroid), Westcoast Holsteins, BC
  4. T-Triple-T Paradise (Anigma), Triple-T Holsteins, OH
  5. Heart & Soul C U In the Ring (Spirte), Douglas & Jennifer Boop, PA
  6. Red Oak Sanchez Odyssey (Sanchez), Lookout, B. Weeks, G. Halbach & Frank & Diane Borba, QC
  7. Windy-Knoll-View Pure (Everest), Jimmy A. Bergen, NY
  8. Vandyk-K Gold Preppie (Goldwyn), G. Iager, K. Erhardt, J. Phoenix & Trent Valley, MD
  9. Kostka Steady Dinamite (Steady), Jeff Butler, IL
  10. Ms. Opportunity Patricia (AltaAmazing), J&P Black & D&H Meier, NY


Junior Yearling (28)
  1. Jaslyn Aftershock Avila (Aftershock), Lookout, Purple-Fever, G. Halbach & F&D Borba, QC
  2. (B&O) Jacobs Atwood Lilly Boy (Atwood), Ferme Jacobs, QC
  3. Heart & Soul CS Roxanne (Spirte), Matthew Boop, PA
  4. Gebarten Allwyn Gloss (Allwyn), Paige Morrill, NY
  5. Morsan Atwood Burka (Atwood), Mosnag, J. Farrell, Marbrae & D. Martin, ON
  6. Crestbrooke Gap Torrie (Palermo), Kyle Natzke & Laura Finley, WI
  7. Ms Vale Freemont Amee 3826 (Fremont), Co-Vale & Aaron Eaton, NY
  8. Belfontaine Bolton Anne (Bolton), Jared Dueppengiesser, NY
  9. Miss Beauty Bombshell (Goldwyn), Co-Vale, A. Eaton, B&C Murphy & T. Galton, NY
  10. Arethusa Goldwyn Mona Lisa (Goldwyn), Gene Iager & Kevin Ehrhardt, MD


Winter Yearling (23)
  1. Lafontaine Aftershock Arrie (Aftershock), Westcoast Holsteins, BC
  2. (B&O) Co-Vale Dundee Jemma (Dundee), Co-Vale Holsteins, NY
  3. Claquato-RH Elicit (Atwood), Kevin Doeberiender & Gene Iager, OH
  4. Valleyville Braxton Stella (Braxton), JM Valley Holstein & Ferme Jendro Inc., QC
  5. Sweet-Peas Asteroid Amber (Asteroid), Lloyd & Denise Pease, PA
  6. Petitclerc Alexander Amycale (Alexander), Ferme Jean-Paul Petitclerc & Fils, QC
  7. Devans Denzel Angela (Denzel), Lookout, B. Weeks, G. Halbach, F&D Borba, QC
  8. Scientific Donatella Rae (Braxton), Matthew Nunes, WI
  9. Rob-Sara Jasper Betti (Jasper), John Roberts, NY
  10. Siemers Dundee Goldn-One (Dundee), C, J, J, J, C, L Siemers, WI


Senior Yearling (18)
  1. Kingsway Goldwyn Artichoke (Goldwyn), Gene Iager & Kevin Ehrhardt, MD
  2. Kingsway Sanchez Magician (Sanchez), JM Valley, Cormdale, Jendro & Perfection, QC
  3. Pellerat jasper Ginger (Jasper), Jeff Butler, Dusty & Nicole Schirm, IL
  4.  (B&O) Peace & Plenty Asteroid Fishy (Asteroid) Austin E Schwartzbeck, MD
  5. Trefle Angola Goldwing (Goldwyn) , Jeff Butler, Mapelwood L&C O’Connor Frank & Diane Borba, IL
  6. Bella-View Shot of Gin (Shottle), C&J Hill, F Connella, T mErwarth & Todd Whittier, MD
  7. Crave Dusk Penny 6262 (Dusk), Roseanne Crave, Wi
  8. Petitclerc Goldwyn Spady (Goldwyn) Ferme Jean Paul Petitclerc & Sons, QC
  9. Ms Ecstasy Encore (Jasper), Ludwig Farms, IL
  10. Siemers Sanchez Happygal (Sanchez), Spencer Michael Weimer, PA


Judge Heaths comments

Truly bottom of my heart an honor and privilege to judge Holstein show at world dairy expo. I love good cattle and good people. Congratulations to the Breeders and exhibitors and cattle fitters. These heifers are like pees in pod, march calf really hit you one of first ones to come in and silky dairy open ribbed great feet and legs, winter calf, she came in ring right up on top of that calf, style openness flatness of bone, fall calf, mid october to late october calf, she extreme feminity length openness with a wide rump. Summer yearling easy made the rest of class style and balance and correctness all through and beatiful set of feet and legs spring yearling very correct , extreme length, winter yearling, long necked, nice breed character open ribbed flat boned break reallly no  holes in her.

Your Junior Champion will be the Winter yearling I must say when you get analyzing her she has no faults. She is big open rib, feet and legs and depth of body over spring yearling. She has a cleaner and flatter bone in the hawk area and I just couldnt leave out this spring calf she has a great future ahead of her.




Junior Champion
Lafontaine Aftershock Arrie (Aftershock), Westcoast Holsteins, BC

Reserve Champion
Jaslyn Aftershock Avila (Aftershock), Lookout, Purple-Fever, G. Halbach & F&D Borba, QC

HM Champion
Siemers Gwyn Glam Thisup (Goldwyn), Gene Iager & Kevin Erhardt, MD



Junior Best 3 (7)
  1. Covale , NY
  2. Douglas Boop, PA
  3. Ferme Petitclerc, QC
  4. Ferme Jacobs, QC
  5. Siemers Holsteins, WA


Milking Yearling (25)
  1. R-E-W Happy Go Lucky (Goldwyn), Jeff Butler, IL
  2. Brackley Farm Chelias Cherrio (Chelios), Milksource genetics LLC, WI
  3. Dougal Lea Goldwyn Danita (Goldwyn), Kyle Natzke & Cally Strobel, WI
  4. Charwill Attic Marcy (Attic), Budjon Farms & Peter Vail, WI
  5. (BO) Pierstein Atwood Rosine (Atwood), Pierre Boulet, QC
  6. Jacobs Goldwyn Classic (Goldwyn), Co-Vale, C Galton & A Eaton, NY
  7. Heritage-E Debbies Diva (Jasper), Nick & Jessica Sarbacker, Matthew & Lauren Evangelo, WI
  8. Starcrest Thyme Casablanca (Rhyme), Wendon Holsteins & Starcrest Holsteins, AB
  9. Lochdale FC Sizzle (Final Cut), Richard Allyn, John & Leslie Hayes, CT
  10. Claquato-RHH at Rocky Ridge (Atwood), T&L Cattle Inc., BC


Junior 2 Year Old (38)
  1. BVK Atwood Arianna (Atwood), Jeff butler, Frank & Diane Borba, IL
  2. JOleanna Gold Pourinrain (Goldwyn), Joleanna holsteins, NY
  3. MS Ken-Dren Sanchez Feather (Sanchez), Todd Wendorf & Doug Lemke, WI
  4. Roquet Jasmine Sanchez (Snahcez), Gen-Com Holstein Ltd, QC
  5. Jacobs Atwood Melody (Atwood), Freme Jacobs, QC
  6. WOC-ABW Atwood Skittles (Atwood), Gregg Hardy, MI
  7. WindyKnoll-View Chantilly (Big Time), James & Nina Burdette, PA
  8. RockyMountain Goldwyn Winnie (Godlwyn), Wendon, Mosnang, SOuthrise & RockyMountain Holsteins, AB
  9. Mel-Rob Sanchez Milly (Snachez), Budjon Farms & peter vail, WI
  10. Phoenix Go Go Sanchez (Snachez), Ferme Blondin, QC


Senior 2 Year Old (23)
  1. Butz-Butler Gold Barbara (Goldwyn), Budjon Farms & Peter Vail, WI
  2. Pappys Goldwyn Rave (Goldwyn), WEstcoast Holsteins, BC
  3. Ehrke Tyina Gold Athiena (Goldwyn0, Cierra Ehrke Essock, WI
  4. Kingsmill Ashlyns Annisa (Destry), Triple T Holsteins & Gene Iager, OH
  5. Huntcliff Goldwyn Nani (Goldwyn), Ludwig Farms, IL
  6. Ernest Anthony Astoria (Goldwyn), Arethusa Farm, CT
  7. Porpa Goldwyn Barby (Goldwyn), Ferme Blondin, QC
  8. Torpedo Damion Susan (Damion) Elmvue, NY
  9. Blondin Alexander Armana (Alexander), Ferme Blondin & Ferme Yvon Sicard, QC
  10. Budjon-Vail Gold Dreams (Goldwyn), Budjon Farms & Peter Vail, WI


International Futurity (9)
  1. Arethusa Jasper Velour (Jasper), Arethusa Farm, CT
  2. Lake-Prairie Kite Anika (Kite), Joseph, zach, Jerome & Darian Stransky, MN
  3. Siemers Goldwyn Glams (Goldwyn), C,J,J,J,C,L Siemers, WI
  4. MS Crescentmeade Gld Aqua (Goldwyn), Jordan 7 Whitney Ebert, WI
  5. Hardys Talent Danika (Talent), Parker Hardy, MI
  6. Kingsway Goldwyn Ashbury (Goldwyn), Mike & Sheryl Deaver, WI
  7. Arethusa Goldwyn Valerie (Goldwyn0, Arethusa Farm, CT
  8. Philmarkdo Jolie Jasper (Jasper), Kyle Natzke, Kayli & Kalista Hodorfl, WI
  9. Lyn-Vale Aspen Primrose (Aspen), William Schultz, WI


Champion Futurity Cow

Arethusa First Prize Vienna (First Prize), Kari Behling, WI
Reserve International Futurity Winner
Arethusa Jasper Velour (Jasper), Arethusa Farm, CT
HM International Futurity Winner
MD-Hillbrook Sunburst (Redliner), G Iager & Oscar Dupasquier, MD



Junior 3 Year Old (23)
  1. (BO) Arethusa Jasper Velour (Jasper), Arethusa Farm, CT
  2. Jacobs Goldwyn Valena (Goldwyn), Ferme Jacobs, QC
  3. Robrook Goldwyn Cameron (Goldwyn), Gen-Com Holsteins Ltd., QC
  4. Ludwigs DG Goldwyn Ella (Goldwyn), Ludwig farms & Tony Netemeyer, IL
  5. Drumlee Mischief Denison (Denison) Ferme Blondin & Butz Hill Holsteins, QC & IA
  6. Howardview-WG Gold Casey ( Goldwyn), Howard-Vieew Holsteisn & White Gold Dairy ltd., ON
  7. Blondin Goldwyn Subliminale (Goldwyn), Budjon Farms & Peter Vail, WI
  8. Ouriver Goldwyn Blitz (Goldwyn) J Phoenix, J Phoenix & J Lowry, ON
  9. Cobequid Goldwyn Leno (Goldwyn), Ferme Yvon Sicard & Ghyslain Demers QC
  10. Ludwigs DG Goldwyn Ellie (Goldwyn), Ludwig Farms, IL


Senior 3 Year Old (20)
  1. (BU) Cookview Goldwyn Monique (Goldwyn), Jeff Butler & Joe & Amber Price, IL
  2. (BO) Whittier Farms Jasp Kinetic (Jasper), Todd Whittier, MA
  3. Midlee Roy Sparkling (Roy), Gen-Com Holsteins Ltd., QC
  4. Siemers Goldwyn Goldie (Goldwyn), Jordan & Whitney Ebert, WI
  5. RF Goldwyn Halona (Goldwyn), Milksource Genetics Inc. WI
  6. Craigcrest Rubies Gold Rejoice (Goldwyn), Craigcrest Holsteins, ON
  7. Earlen Goldwyn Secret (Goldwyn), Mike & Sheryl Deaver, WI
  8. Blondin Minister Soullie (Mr Minister) Milksource Genetics LLC, WI
  9.  Lake-Prairie Kite Anika (Kite), Joseph, Zach, Jerome & Darian Stransky, MN
  10. Savage-Leigh Gold Lona (Goldywn), Christopher Savage, MD


Judge Heaths Comments

Site to see these four are peas in a pod. I like looking at these like I love looking at good looking women. These all fit extremely well together, milking yearling has balance to a tee, great legs, great rear udder, I think she likes it out here. The senior 2 year old has extreme length and extension not a lot of holes great legged, great mammary system. Senior 3 year old she has one o the most awesome cages I have ever seen in a cow. She has great openness and slope of rib and great mammary system. This 2nd three year old has great length of body, length of fore udder style and balance.

This Senior 3 year old will be your Intermediate Champion.  Need I say more, she is that good don’t need to say anything else, the 2 year old follows her to a tee , she could look like the senior 3 year old next year, then the milking yearling in another couple of years she could that same kind of cow.




Intermediate Champion
Cookview Goldwyn Monique (Goldwyn), Jeff Butler & Joe & Amber Price, IL

Reserve Intermediate Champion
Butz-Butler Gold Barbara (Goldwyn), Budjon Farms & Peter Vail, WI

HM Intermediate Champion
R-E-W Happy Go Lucky (Goldwyn), Jeff Butler, IL







error: Content is protected !!