Online Coverage

World Dairy Expo Ayrshire Show 2014

DATE Sept 30 @ 7:30am-International Ayrshire Show & Oct 1 @ 7:00pm-Ayrshire World Event Sale
LOCATION Madison, WI
JUDGE Lead Judge: David Wallace, Beloit, Wis. Associate Judge: Gary Bowers, Coaticook, Quebec
WATCH LIVE FEED HERE



Photo Gallery

To view Photo Galleries click here



Junior Champions

Junior Champion of Open Show
Onword Mordicus Ali (Mordicus), Jonna B Schutte, IA
Reserve Junior Champion
Des Praires Peugest (DReamer0, Stephen McDonald, IL
HM Junior Champion
LNT Doublwhammys Missy (Doublwhammy), Fall Yearling, Elizabeth Forsting, WI

 



Junior Champion of Junior Show

Junior Champion of Junior Show
Paragon Acres TS Kinetic (Burdette), Summer Yearling, Adam Buckemeyer, NY
Reserve Junior Champion of Junior Show
LNT Doublwhammys Missy (Doublwhammy), Fall Yearling, Elizabeth Forsting, WI
HM Junior Champion of Junior Show
Hawver Crest Shirley Sue (Bradock), Spring Yearling, Ashley Hawvermale, OH



Intermediate Champion

Intermediate Champion 
Lone Birch Wham Dallas(Doublwhammy), Emily Paquette, Gabriel Blaisdell & Lone Birch Aryshires, MA (1st Sr 3-Year Old)

Reserve Intermediate Champion
Vieux Village Balti Destinee(Charleston), Florent, Vicky & Bianca Foley, QC (1st Sr 2-Year Old)

HM Intermediate Champion
Yellow Briar Penquin(Presley), John Stephens,ON (1st Sr 3-Year Old)

 



Senior Champion of Junior Show

Senior & Grand Champion
Garnet-Lane Avenger Poinsettia (Avenger-ET), Cassandra Plummer, MD (4 Year Old)
Reserve Senior & Grand Champion
Magic-Meadows BBBK Alexus (Kellog), Brittney Hill, VT (Aged Cow)



Senior Champion of Open Show

Senior Champion
Vieux Village C Daimond (Charleston), Florent, Vicky & Bianca Foley, QC (5 Year Old)
Reserve Senior Champion
Sharwards Calimero Megan (Calimero), Megan Syndicate, IA (100,000lb Production Cow)

 



Grand Champions

Grand Champion
Vieux Village C Daimond (Charleston), Florent, Vicky & Bianca Foley, QC (5 Year Old)

Reserve Grand Champion
Lone Birch Wham Dallas (Doublwhammy-ET), Emily Paquette, Gabriel Blaisdell & Lone Birch Aryshires,  MA (Senior 3-Year Old)

HM Grand CHampion
Sharwards Calimero Megan (Calimero), Megan Syndicate, IA (100,000lb Production Cow)



Spring Calf (24)

1. Legacy Land D Wham Journey (Doublewhammy), Zachary Woodis, MA
2. Family Af Ayr Dare to Dream (Gentlman), Mark & Becky Brown & Cheyenne Hughey, WI
3. Covey P&A Reality Jazzy (Reality), P&A Ayrshires T, S, K, C & C Kruse, IA
4. Rivervalley BB Rockstar (Kellog), Hill, VT
5. Mill Valley Gunner Maggie (Gunner), J&D Greiwe, T, L & B Greiwe & G, G, & M Hageman, OH
6. Forest Prak Rockstar Selena (Rockstar), Monica Streff & Abby Charapate, WI
7. SL Acres Homerun its Outta Here (Homerun), Starlight Acres Q Scott &J Schaefer, MN
8. Canoe Ridge Dbl Barrle Preston (Barrel), Cody Zidlicky & Canoe Ridge Dairy, IA
9. JCC Poker Zena (Poker), Joscelyn & Calbe Elliott, KY



Winter Calf (30)

1. (BO) Vieux Village C Jay (Charleston), Vicky & Bianca Foley, QC
2. (1st Jr) Covey P&A Reality Joelle (Reality), P&A Ayrshires, IA
3. Maple Dell Poker Diamond (Poker), Morgan Murray, MD
4. Miss Palmyra Dreamer Gretchen (Dreamer), Stephen McDonald, IL
5. Legacy Lane D Wham Joan (Whammy), Zachary Woodis, MA
6. (2nd Jr) Covey PA Reality Janette (Reality), Mackenzie Ullmer & Ricahrd Franta, WI
7. Family Af Ayr Burdette Destiny (Burdette), Alexis Diemel & Kirstin Allen, WI
8. R-Lyn Dreamer Joy (Dreamer), Katie E Shultz, PA
9. G-Force Just Cindy (Real Justice), Tim, Mary & Katie Gillette, WI
10. Mackinson Sumtotal Macy (Sum Total), Mike & Julie Hemp, IL



Fall Calf (25)

1. Family Af Ayr L Mdison (Lancelot), Mark & Becky Brown & Cheyenne Hughey, WI
2. Old Bankston Misdeamenor (Gibbs), Hannah Hallubrton, TN
3. (BO) Honor Roll Traveller Tacey (Traveler), Harold Deering, VT
4. Daltondale Maxum Start (Maxum), Bear-Ayr Farm, NE
5. Ski Pal De Nero Phanta (De Nero), Ski Pal ayrshires, IA
6. Watch-Hill Duncan Rita (Duncan), Scott Davenport & Alan Sharer, CT
7. Palmyra Berkely P Ruth (Berkley), Palmyra Farm, MD
8. 1st Jr) Jereczek Burdette 212 (Burdette), Kenzie Emery, WI
9. (2nd Jr) Hawver –Crest Dreamin of Kisses (Dreamer), Ashley Hawvermale, OH
10. Old Bankston Gibbs Shotski (Gibbs), Old Bankston Ayrshires, IA

 



Summer Yearling (19)

1. Des Prairies Peugest, (Dreamer), Stephen McDonald, IL
2. (1st Jr) Paragon-Acres Tsb Kinetic, (Burdette), Adam Buckenmeyer, NY
3. CICI’s Dozer Carly, (Dozer), Carley & Charlie Richards, Hunter & Peyton Offer, WI
4. Yellow Briar Jennet, (), Jeff & Marilyn Stephens, ON
5. Stillmore Pretty Inga (Pretty Boy), Steve Searles, MN
6. P&A Free Beer Gold Rush (Free Beer), P&A Ayrshires, IA
7. Mil-Valley Supreme Whisper (Supreme), J&D Greiwe, T,L & B Greiwe & G, G & M Hageman, OH
8. Nauta lochinvar Panellie (Lochinvar), Eric Womble, TN



Spring Yearling (9)

1. (1st Jr & BO) Hawver Crest Shirley Sue (Bradock), Ahsley Hawvermale, OH
2. Hi-Ayr View March Madness (Free Beer), Kristi DInderman, IL
3. Lazy M Whammy Summer SHandy (Doublewhammy), Michael Meier, WI
4. De La Plain Dreamer Shilling (Dreamer), Ferme De La Plaine, QC
5. De La Plaine Dreamer Sterling (Dreamer), Monica Streff & Tyler Boyer, WI
6. (2nd Jr), Old Bankston Prime Jackie (Prime), Old Bankston, IA
7. Lazy Ma Whammy Sumemr HSandy (Doublewhammy), Caitlyn Cull, WI
8. Grand-View Burdett Derby (Burdettte), Tim Busch & Ric Sievert, WI
9. Good-Vue Dreamers Bliss (Dreamer) Matthew Hanson, MN



Winter Yearling (8)

1. (BO) Onword Mordicus Ali (Mordicus), Jonna B Schutte, IA
2. Sco-Lo Reality Mystique (Reality), Michael Maier, WI
3. Vieux Village C Jazz (Charleston), Vicky, Florent, Bianca Foley, QC
4. JCC Showstar Vera (Showstar), Joscelyn Elliott, KY
5. Hi Ayr View FB Ravish (Free Beer), Jordan Oellerich, IL
6. Le-An Ramius Diva (Ramius), Daniel Kelly, WI
7. Wingerts Burdett Diva (Burdette), Trent J Wingert Jr., IL
8. Edgebrook Ti-Star Patience (Tri Star), Magie & Emma Mathews, OH



Fall Yearling (15)

1. (BO & 1st JR) LNT Doublwhammys Missy (Doublwhammy), Elizabeth Forsting, WI
2. GrandView Doubwhammy Raisin(Doublwhammy), Timothy H & Katie Busch, WI
3. Stein =Bush Reality Dazzle (Reality), Ann Lerum & Tammy Voegeli, W
4. Ski Pal Hersheys Kit Kat (Calimero), Ski Pal Ayrshires, IA
5. Diamond Ridge H Helen (Hammer), Gabe Blaisdell, Amy Woodis, William Kelly III, MA
6. Stillmore-Lexy Free B Mauni (Free Beer), STillmore Catle Company,MN
7. Grand-View HP Burdett Dove (Burdette), ShannonVanderlaan, OK
8. Sunny Acres Mattie (Burdette), Siermers, Schmidt, Peters, Wolf, WI
9. Glen mar -Dale Burdett Becky (Burdette), Becky L Brown & Cheyene Hughey, WI
10. Family Af Ayr Maxum Barbie (Maxum), Family Af Ayr Farm ,IL



Milking Yearling (7)

1. Moy-Ayr Hammer Lavish (Hammer), Steven, Pauline, Rebecca & Emily Schmidt Delavan, WI
2. Vieux Village C Lacey (Charleston), Florent Foley, Piopolis, QC
3. Hall’s Burdette Ha-Ha (Burdette), Britney, Megan, Johnny & Bradley Hill Britol, VT
4. Palmayra Tri-Star LH Rella-ET, (Tri-Star) Palmarya Farm Hagerstown, MD
5. Covey-P&A Harmony Jazz-ET (Harmony) P&A Ayrshires – T,S,K,C & C Kruse Dyersville, IA
6. Palmarya Dreamer R Ginger, (Dreamer) Kayla Lenhart (Lease) & Palmyra Farm, Hagerstown, MD
7. Old-Bankston Big Boom, ()Old-Bankston



Junior 2 Year Old (22)

1. (BO) P&A J Crosby Rhianna (C Jack), P&A Ayrshires, IA
2. De La Plaine Burdette Bling (Burdette), Ferme Jean Philippe Charest & Ferme De La Plaine, QC
3. (1st Jr) Good-Vue Dream Vanessa (Dreamer), David, Matthew & Steven Hanson, MN
4. Family Af Ayr Dynao Delaney (Loto Dyno), Sarah Borchardt, IL
5. (BU) Sunny Acres CA Ginger (Class Act), Greg & Andrew Evans, NY
6. Briar-Berry Poker Macy (Poker), Aubry W Andrews III &Suanna Camacho, RI
7. (2nd Jr) SL acres Burdette Italy (Burdette), Elizabeth, Brtiney & Megan Hill, VT
8.K-Bar Bee Miss Priss (Kelvin), Kailey Barlow, KY
9. Meadowdale Ben Marsha (Benevola), Chirs, Janice, Carley & Charlie Richards, WI
10. Bear-Ayr Burdette Ray (Burdettte), Bear-Ayr Farm, NE



Senior 2-Year Old (20)

1.Vieux Village Balti Destinee(Charleston), Florent, Vicky & Bianca Foley, QC
2.Ski-Pal L G Kalina(Greg), Glamourview-Iager & Walton, MD
3.Family Af-Ayr M Dorian(Medalist), Family Af-Ayr Farm, IL
4.Paragon-Acres Reality Kendall(Reality), Adam Buckenmeyer, NY
5.Diamond-Ridge Scott Hendricks(Scot), Gabe Blaisdell, Amy Woodis, William Kelly III, MA
6.Nauta Rasmius Peanut Butter(Ramius), Eric Womble, TN
7.Emerald Farms Poker Sweething(Poker), Kassady, Taylor, Cody & Corey Jodrey, OH
8.Covey-P&A Reality Jamaica-ET(Reality), P&A Ayrshires, T, S, k, C & C Kruse, IA
9.Four-Hills C Aby 3748-ET (n/a sire), Brittney Hill, VT
10.Hall’s Griggs Shazzy(Griggs), Kristin Allen & Tyler Boyer, WI

– See more at: http://dairyshowsonline.com/2014/InternationalAyrshireShow/Senior2YearOld/#sthash.45Bm0QBy.dpuf



Futurity (12)

1. Grand-View Calimero Dea-ET (Calimero), Tim BUsch & Rick Sievert
2. Palmrya Ragimore EV Gigi (Burdette), Palmyra E, Els, Ragimore Trust & B. Volschenk, MD
3. Palmyra Reality R Ginger-ET (Reality), Palmyra Farm, MD
4. Dalton Duffy Addy (Duffy), Daltondale Farms – John Dalton
5. Family Af-Ayr Duncan Denise (Duncan), Family AF-Ayr Farm
6. Maplecrest Tuxedo Silk (Tuxedo), Kristin Allen & Al & Cathy Silverthorn, WI
7. Palmayra Ramius T Geneva (Ramius), Palmayra Farm & MIke & Micheal Creek, MD
8. G-Force Reality Gina (Reality), Tim, Mary & Katie Gillette, WI
9. Daltondale BBK Kayley (Kellogg), Dalton & Bear-Ayr Farm, John Dalton & Donna Mertz
10. Maplecrest Potter Gold Medal (Potter), Kristin Allen & Al & Cathy Silverthorn



Junior 3-Year Old (13)

1.Grand-View Calimero Dea-ET(Calimero), Tim Busch & Rick Sievert, WI
2.Palmyra Ragimore EV Gigi(Burdette), Palmyra, Els, Ragimore & Volschenk, MD
3.Sunny Acres Imperial’s Kaleigh(Imperial), Douglas Evans, NY
4.Mowrys Burdette Summer(n/a sire), Jordan Helsley, PA
5.Hi-Ayr-View Burdette Andie-ET(Burdette), Kristi Dinderman & Lisa Oellerich, IL
6.De La Plaine Remington Wing-ET(Remington)Kurt Wolf, John Cannon & Mike Maier, IA
7.Daltondale Duffy Addy (Duffy), Daltondale Farms, John Dalton, WI
8.Four-Hillds Abush Sammy 3559(Ambush), Britney & Bradley Hill, VT
9.Family Af-Ayr Duncan Denise(Duncan), Family Afy-Syr Farm, IL
10.Mackinson Jackson Darcy-ET(Jackson), Matthew & Mary Mackinson, IL



Senior 3-Year Old (14)

1.Lone Birch Wham Dallas(Doublwhammy), Emily Paquette, Gabriel Blaisdell & Lone Birch Aryshires, MA
2.Briar Penquin(Presley), John Stephens, ON
3.Sunny Acres Harmony’s Sugar (n/a sire) Rachel Evans, NY
4.Bricker Farms Raven Cadillac(Raven), Old Bankston Ayrshires, John Cannon & Michael Maier, IA
5.Palmyra Reality Ginger-ET(Reality), Palmyra Farm, MD
6.Sunny-Acres CC Lola(Charleston), Eric Lang & Jason & Kayla Steinlage, IA
7.Maplecrest Tuxedo Silk(Tuxedo), Kristin Allen & Al & Cathy Silverthorn, WI
8.Duncan Poker Madea(Poker), Rachel Duncan, OH
9.Family Afy-Ayr P Kym(Pretige), Tyler Fisher, IA
10.G-Force Reality Gina(Reality), Tim, Mary & Katie Gillette, WI



Four-Year Old Cow (16)

1.Onword Wilton April(Wilton), P&A Ayrshires, T, S, K, C & C Kruse, IA
2.Vieux Village C Calie(Charleston), Florent, Vicky & Bianca Foley, QC
3.Garnet-Lane Avenger Poinsettia(Avenger), Cassandra Plummer, MD
4.G-Force Sarge’s Ivory(Sarge), Tim, Mary & Katie Gillette, WI
5.Gherland Lincoln Mum(Lincoln), Elizabeth Forsting, WI
6.Daltondale Captain Rosid-ET(Captain), Bear-Ayr Farm, Donna, Casey & Hailey Mertz, NE
7.Hidden-Acres Bianca(Soldier), Aaron Lancaster, Ron Boon & Andy Lancaster, WA 8.Rosayre BB Flip(Kellog), Terrace Bank, Double A Murray Family, QC
9.Daltondale Hammer Rosebud(Hammer), Katie, Tom & Keely Agnew, WI
10.Vieux Village C. Trixie (n/a sire) Florent Foley,  QC



Five-Year Old Cow (10)

1.Vieux Village C Daimond(Charleston), Florent, Vicky & Bianca Foley, QC
2.River-Valley Poker Bonjovi(Poker), E, B, M, B & J Hill, VT
3.Cottrells Hannibal Midnitemoon(Hannibal), Aubrey Andrews III & Susanna Comacho, RI
4.Sunny Acres TSB Silk(Burdette), Gregory Evans, NY
5.Four-Hills Tdent Snoopy 2634(Trident), Britney & Bradley Hill, VT
6.Moy-Ayr Sarge Lollipop(Sarge), Steven, Pauline, Rebecca & Emily Schmidt, WI
7.Family Af-ASyr Poker Damage-ET(Poker),
Family Af-Ayr Farm, IL
8.Good-Vue Pokers Roxi(Poker), Michael, Linda, David, Matthew & Steven Schmidt, WI
9.Wingert’s Avenger Silky(Avenger), Jazmin Wingert,  IL
10.Stamark-Farm Hope Floats(Sakic), Nick & Grant Randle, IN



Six-Year-Old & Over Cow (11)

1.Bar-Vue BBK Goldy-ET(Kellog), P&A Ayshires, T, S, K, C & C Kruse, IA
2.Magic-Meadows BBBK Alexus(Kellog), D&N Schirm, B. Hill & G. Schmidt,VT
3.Lagace BB Modestar(Kellog), Ferme Lagace & Fils Inc., QC
4.G-Froce Lawrence Toni(Lawrence), Tim, Mary & Katie Gillette, WI
5.Good-Vue Pokers Glimmer(Poker), Michael, Linda, David, Matthew & Steven Hansor, MN
6.Family Af-Ayr Calimero Dyanmo(Calimero), Family-Af-Ayr Farm, IL
7.G-Force Sarge’s Haley(Sarge), Tim, Mary, & Katie Gillette, WI
8.River-Valley Salute Deedra(Salute), D&N Schirm, B. Hill & G. Schmidt,VT
9.Forest-Park Burdette’s Lucy(Burdette), Christopher Vomastic, WI
10.Mueller’s BBBK Calista(Kellog), Leanne Vanderlaan & Dakota Hall, OK



100,000lb Production Cow (2)

1.Sharwards Calimero Megan(Calimero), Megan Syndicate, IA
2.Hall’s Ruben Faith(Ruben), Shannon Vanderlaan & Dakota Hall, OK