Online Coverage

WCLE Saskatoon Holstein Show 2012

DATE
LOCATION
JUDGE



Intermediate Calf (6)
  1. Lampada Vengence Ellen (Vengence), Fred Fornwald & Sons Farms Ltd., SK
  2. Matvale Vangogh Cami (Van Gogh), Art Prium, SK
  3. Alley fever jodi (Fever), Albert Leyenhorst, SK
  4. DenHaan Dare Mimi (Dare), Kielstra Holsteins Inc, SK


Senior Calf (10)
  1. Lampada Vengence Pepsi (Vengence), Fred Fornwald & Sons Farms, SK
  2. Kenbert Seaver Dilly (Seaver), Kenbert Acres, Roneamar Farms Ltd & Mazylake Holsteins, SK & AB
  3. kenbert Braxton Beauty (Braxton), Fred Fornwald & Sons Farms Ltd, Kenbert Acres, Robella Holsteins & J William Wikkerink Farms Ltd., SK & BC
  4. Tolamkia Iota Beyonce (AltaIota), Kenbert Acres, Allye Holsteins & Armond Lavoie, SK


Summer Yearling (11)
  1. Van DYk K Gold Preppe (Goldwyn), Kenbert Acres & Jordan Konkel, SK
  2. Balgonie Jasper Erin (Jasper), Balgonie Holsteins, SK
  3. Baumann Kampman Cheryl (Kampman), Baumann Holsteins, SK
  4. Chris Aide Secure rose (Secure), Chris Aide Holsteins, SK


Junior Yearling (8)
  1. Kenbert Sanchez Enchilda (Sanchez), Kenbert Acres, SK
  2. Benbie Goldwyn Leilsl (Goldwyn), Benbie Holsteins, SK
  3. Balgonie Damion Schnapps (Damion), Balgonie Holsteins, Jordan Konkel, SK
  4. Zessen Shottle Oreio (Shottle) Vanzessen Dairy INc, SK


Intermediate Yearling (3)
  1. Roswitha Aftershock Nancy (Aftershock), Balgonie Holsteins Ltd. , Fred Fornwald & Sons Farms & Robella Holsteins, Sk
  2. Balgonie Atwood Ice Berg (Atwood), Kevin Vanzessen, SK
  3. Kenbert Sanchez Fantastic (Sanchez), Kenbert Acres, SK


Senior Yearling (3)
  1. Kenbert Stallion Roulette (Stallion), Kenbert Acres, SK
  2. Alley Shottle Atlanta (Shottle), Alley Holsteins, SK
  3. Chris Adie Diablo Renile (Diablo), Chris-Adie Holsteins, SK


Junior Champions

Junior Champion
Lampada Vengence Pepsi (Vengence), Fred Fornwald & Sons Farms, SK

Reserve Junior Champion
Kenbert Stallion Roulette (Stallion), Kenbert Acres, SK

HM Junior Champion
Lampada Vengence Ellen (Vengence), Fred Fornwald & Sons Farms Ltd., SK

Judge Kyles reasons:
Nice group of heifers we have out here in this lineup.  In the heifer show so far, nice group of heifers and alot of work that goes on at home to get these heifers ready. Junior Champion 4 heifers, length, extension head and neck, overall depth and balance and feet and legs.  Alot of maturing to do this time of year and abit tough to know what to do.  Our Junior Champion will be our Senior calf. She has alot of style and overall balance, flow of parts, openess of rib, length of body and style throughout. The Senior Yearling will be your reserve.  She is a big strong heifer with alot of substance and strength and she uses her maturity to place over the HM, our December calf.  I think this calf has a great future ahead of her and she has the length and depth and openness of rib to beat out the really nice Summer Yearling.



2 Year Old (3)
  1. Kenbert Sanchez Star (Sanchez), Kenbert Acres, SK
  2. Alley Altaarmstead Connect (AltaArmstead), Alley Holsteins, SK
  3. Salem Sovereign Diablo (Sovereign), Baumann Holsteins & Robert Crowe, SK & MB


3 Year Old (3)
  1. Benbie Goldwyn Betsie (Goldwyn), Benbie Holsteins, SK
  2. Benbie Goldwyn Sadie (Goldwyn), Benbie Holsteins, SK
  3. Markwell-I Lou Sweetheart (Lou), Kenbert Acres, SK


Intermediate Champions

Intermediate Champion
Benbie Goldwyn Betsie (Goldwyn), Benbie Holsteins, SK

Reserve Intermediate Champion
Benbie Goldwyn Sadie (Goldwyn), Benbie Holsteins, SK

HM Intermediate Champion
Kenbert Sanchez Star (Sanchez), Kenbert Acres, SK

Judges Comments:
not alot in these classes these could have stood a fair bit of competition.  Nice well attached udders, 1st place 3 year old, long and dairy angular, legnth about fore udder that brings her ahead of the 2nd place 3 year old.  HM 2 year old, not taking anythign away but lacks abit of snuggness about her fore udder and dairyness to beat out this pair of 3 year Olds.



4 Year Old (3)
  1. Pinehaven Modest Margret (Modest),Baumann Holsteins, SK
  2. Gelnridge mr Burns Magic (Mr Burns), Chris-Aidie Holsteins, SK
  3. Lampada Sovereign Naomy (Sovereign), Baumann Holsteins, SK


5 Year Old (4)
  1. Huntsdale Shottle Crusade (Shottle), Benbie Holsteins, SK
  2. PDF Dundee Laurent (Dundee), Balgonie Holsteins & Prairie Diamond Farm, SK
  3. Neuday Lheros Giggles 9Lehers), Baumann Holsteins & Ford Dairies, SK
  4. Alley Jkob Jojo (Jakob), Alley Holsteins, SK


Mature Cow (2)
  1. Lampada talent Nirvana (talent), Baumann Holsteins, SK
  2. Glenridge CBA Rhythm (Allen), Buamann Holsteins, Glenridge Holsteins, Sk


Grand Champions

Grand Champion
Huntsdale Shottle Crusade (Shottle), Benbie Holsteins, SK

Reserve Grand Champion
PDF Dundee Laurent (Dundee), Balgonie Holsteins & Prairie Diamond Farm, SK

Judges Comments:
Grand Champion I have our 2 Intermediate champions and our two 5 year olds and have alot of quality and will go on to do well.  1st place 5 year old alot of quality strength and openness, length about fore udder, carries high and above hawks.  Reserve 2nd 5 year old, alot of quality and openness and nice mammary system and both these cows use their volume of udder to beat out the intermediate Champions today.



Premier Breeder & Exhibitor

Kenbert Acres, SK



WCLE Junior Show (8)
  1. Mirjam Kielstra, SK
  2. Jan Kielstra, SK
  3. Chelsea van Rootselaar, SK


WCLE Intermediate Showman (5)
  1. Jack Flaman, SK
  2. Julianne Lavoie, SK
  3. Kevin Vanzessen, SK


WCLE Senior Showman (3)
  1. Danielle Saelman, SK
  2. Logan Leyenhorst, SK
  3. Michael Flaman, SK


WCLE Grand Champions

Grand Champion Junior Show
Ziessen Shottle Oreo (Shottle), Vanzessen Dairy, Danielle Saelman

Reserve Grand Champion Junior Show
Bramvile Blackstone Vendettta (Blackstone), Friends of Velvet, Cassandra Knoiuse, SK







error: Content is protected !!