Online Coverage

Royal Winter Fair National Holstein Show 2012

DATE November 8, 2012 - 2pm & November 9, 2012 - 7:30am
LOCATION Royal Winter Fair - Toronto, Canada
JUDGE Callum McKinven, QC
WATCH LIVE FEED HERE



Junior Calf (28)

1. Gerbaten Alexander Evie (Alexander), Gerbarton & Ryan Morril
2. Cobequid Goldwyn Danny (Goldwyn), Cobequid Holsteins & Kevin & Jay Doeberiener & Rhondell Meyer, NS
3. Cherry Crest Lavanguard Roz (Lavangaurd), Mountain Ridge Farm & Caitlin Jampen
4. Phoenixholm Dazzler Allison (Altadazzler), Salem Holsteins, ON
5. Valleyville Alexander Chief (Alexander), Martin Croft & Piggot Farms & Aaron Eaton, NY, ON
6. Camphols Braxton Margarita (Braxton), Ferme L. Campbell & Fils, QC
7. Gilperro Amili Fever (Fever), Gilles Perreault & Real-It Holstein, QC
8. Rotaly Windbrook Hilda (Windbrook), Ferme Rotaly, QC
9. Aija Goldwyn Evita (Goldwyn), Bradley Cates & Aaron Eaton, NY
10. Rokeyroad Atwood Renew (Atwood), Kevin Doeberiener & Sandy Dale Farms & Starmark, OH



Intermediate Calf

1. Petticlerc Goldwyn Sidney (Goldwyn), Ferme Jean-Paul Petticler, QC
2. Welsh-Edge Fever Huggable (Fever), J Lloyd & D Packard & L&D Pease, G Cacciola, PA
3. Sunspark Windbrook Extra (Windbrook), Milksource, WI
4. Winright Sid Elegance (Sid), Brian Enright, ON
5. Kingsway Lauthority All In (Lauthority), Kingsway Farms & Jason Mell, ON
6. Cobequid Goldwyn Bayonet (Goldwyn), Pierre Boulet & Kevin Doeberiener, QC & OH
7. Purple Fever Dempsey Sam (Dempsey), Steve Morrill & Co-Vale & Eaton Holsteins, NY
8. High Point Rox Delight (Windbrook), High Point Farms, ON
9. Kouwenberg Windbrook 1769 (Windbrook), Elmer Weeks, PEI
10. Cotopierre Reginald Fresia (Reginald), Ferme Cotopierre, QC

 



Senior Calf (30)

1. MD-Dun Loafin Lauth Elli-ET (Lauthority), Michael Heath & David Pyment, MD
2. Fusion Passion Poison (Dempsey), Ferme JP Peticlerc & Fils, QC
3. Comestar Model Larrica Goldwyn (Goldwyn), Comestar Holstein, QC
4. Idee Goldwyn Livia (Goldwyn), Kingsway & T&L & Sunnyvale & Matt Forestall, ON & BC
5. Velthius Jasper Janice (Jasper), Velthius Farms Ltd., ON
6. Signature Fevered Pitch (Fever), Signature Holsteins, ON
7. Lorneva Braxton Dolly (Braxton), Werry Bros. & Almet Farms Ltd., ON
8. Jacobs Jordan Babe (Jordan), Ferme Jacobs Inc., QC
9. Pettitclerc Goldwyn Anouk (Goldwyn),  Ferme Jean-Paul Petitcler, QC
10. Frater Sid Paris (Sid), Ferme Frejour Inc., QC



Summer Yearling (20)

1. Co-Vale Fever Camila – ET (Fever), Pigott Farms & Co-Vale & Martincroft, ON & NY
2. Blefast Goldwyn Lasenza (Goldwyn), Belfast Holstein Enr & Mary Inn Holstein, QC
3. Brismer Damion Jasmine (Damion), Ferme Bri-Mer Inc., QC
4. MS Duckett Federal Suzie – ET (Federal), Extondale Farms Ltd. & Tween Bays Farm Inc.
5. Kostka Steady Dinamite ET (Steady), Jeff Butler, IL
6. Binalee Final Shock (Final Cut), Binalee Holsteins & Century Star Holsteins
7. Petticlerc Sid Sunkiss (Sid), Ferme Jean-Paul Petitcler, QC
8. Pierstein Alexander Ooh La La (Alexander), Pierre Boulet, QC
9. Kingsway Fever Cow Bell (Fever), Kingsway Farms, ON
10. MS Goldies Excite ET (Braxton), Jamie & Petra Black & D&H Meier & Mike Maloney, NY



Junior Yearling (22)

1. Sharp Acres ST Jessy (Showtime), Clarkvalley Holsteins & Ronald C Werry & Casscrest Holsteins, ON
2. Benrise Spirte Diamond (Spirte), Benschop Farms, ON
3. Jacobs Atwood Lilly Boy (Atwood), Ferme Jacobs, QC
4. Crestbrooke Gap Torrie ET (Palermo), Crestbrooke Holstein & Jersey,
5. Jaslyn Aftershock Avila (Aftershock), Patrice Fontaine, QC
6. Crestomere Sanchez Vital (Sanchez), Carlyn Jerseys, ON
7. BVK Atwood Ana ET (Atwood), Ferme Jean-Paul Petitcler & Parker G Hardy, QC
8. Marcon Goldwyn Casila (Goldwyn), Ferme H Marcoux & Fils & Ferme Boulet Inc., QC
9. Milibro Magnetism Rosemacy (Magnetism), Ferme Milibro Inc., QC
10. Morsan Atwood Burka (Atwood), Monsang Holsteins Ltd. & Jamie Farrell & Daniel Martin & Marbrae Holsteins, AB & ON



Intermediate Yearling (12)

1. Petitclerc Alexander Amycale (Alexander), Ferme Jean-Paul Petitcler, QC
2. Kingsway Sanchez Armadillo (Sanchez), Kingsway Farms & Jason David Mell, ON
3. Springway Sassy Rae (Sanchez), Brandon Kooyman & Joe Hoffman, BC
4. Milibro Roy Roselay (Jordan), Ferme Du Biron Inc & Ferme Milibro Inc. & Maxime Montplaisir, QC
5. Valleyville Braxton Stella (Braxton), Maplewood, ON
6. Co-Vale Dundee Jemma ET (Dundee), Co-Vale Holsteins LLC & Bradley Cates, NY
7. Kingsway Sanchez Alpaca (Sanchez), Ronald C Werry & Derek Lee & Cassandra Werry, ON
8. Winright Jasper Baby Doll (Jasper), Brian Joseph Enright, ON
9. Delcreek Lil Miss Muffet (Sanchez), Peter Rylaarsdam, ON
10. Beldavid Dundee Rye (Dundee), Ferme M.C.F. Inc., QC



Senior Yearling (12)

1. Kingsway Sanchez Magician (Sanchez), JM Valley Holstein & Cormdale Holstein & Donald Dubois & France Lemeux & Ferme Jendro Inc., QC & ON
2. Crovalley Knowledge Akika (Knowledge), Crovalley Holsteins, ON
3. Birkentree Goldwyn Cadee (Goldwyn), Old Acres Farm & Clarkvalley Holsteins, ON
4. Pelletrat Jasper Ginger (Jasper), Jeff Butler & Dusty&Nicole Schirm, IL
5. Quinndale Tear It Up Alex (Alexander), Quinndale Holsteins
6. Petitclerc Goldwyn Spady (Goldwyn), Ferme Jean-Paul Petitcler, QC
7. Hodglynn Dynasty Licorice (Sanchez), Hodglynn Holsteins & Little Star Holsteins, ON
8. Trefle Angola Goldwing (Goldwyn), Jeff Butler & Durrer Dairy & Frank & Diane Borba, IL
9. Signature Gold Keyna (Goldwyn), Glenholme Holsteins & Signature Holsteins & Todd Edwards, ON
10. Comestar Jasper Alanys (Jasper), Comestar Holstein, QC



Junior Breeder's Herd (7)

1. Kingsway Farms, ON
2. Ferme Petitclerc, QC
3. Ferme Jacobs, QC
4. Ferme Milibro, QC
5.Cobequid Farms, PEI
6. Crovalley Holsteins, ON
7. Delcreek Holsteins, ON




Junior Champion – MD-Dun-Loafin Lauth Elli ET (Lauthority), Michael Heath & David Pyment, MD
Reserve Junior Champion – Petitclerc Alexander Amycale (Alexander), Ferme Jean-Paul Petitclerc, QC
Honourable Mention – Sharp Acres ST Jessy (Showtime), Clarkvalley Holsteins & Ronald C Werry & Casscrest Holsteins, ON




Premier Exhibitor of the Junior Show
1. Ferme Jean-Paul Petitclerc, QC
2. Kingsway & Jason Mell, ON
3. Ferme Jacobs, QC




Premier Sire of the Junior Show
1. Goldwyn
2. Sanchez
3. Alexander



Milking Yearling (21)

1. R-E-W Happy Go Lucky ET (Goldwyn), Jeff Butler & Joe, Amber, Jeff & Terry Price, IL
2. BU – Dougal Lea Goldwyn Danita (Goldwyn), Gencom Holsteins, QC
3. Charwill Attic Marcy (Attic), Gencom Holsteins, QC
4. BBO – Jacobs Atwood Courage (Atwood), Ferme Jacobs Inc., QC
5. Blondin Alexander Mariska (Alexander), Ferme Blondin, QC
6. Blondin Supreme Ruby (Supreme), Ferme Blondin, QC
7. Brackleyfarm Chelios Cheerio (Chelios), Milk Source LLC, WI
8. Myosotis Damion Dollys (Damion), Clement Ostiguy & Sylvie & Desnette Holstein  & Deslacs Holstein, QC
9. Greenlark Roses Wanda (Windhammer), Donnanview Farms Ltd., Ferme Gillete Inc., ON
10. Ernest-Anthony Testify ET (Atticus), Crasdale Farm, PEI



Junior 2 Year Old (27)

1. BVK Atwood Arianna ET (Atwood), Jeff Butler & Frank & Diane Borba & Ponderosa, IL
2. Roquet Jasmine Sanchez (Sanchez), Gen-Com Holstein Ltd., QC
3. Rockymountain Goldwyn Winnie (Goldwyn), Monsang Holsteins Ltd. & Orville Schmidt & Rockymountain Holsteins & Wendon Holsteins, AB
4. Jacobs Atwood Melody (Atwood), Ferme Jacos Inc., QC
5. Phoenix Gogo Sanchez (Sanchez), Ferme Blondin, QC
6. Petitclerc Goldwyn Flamigo (Goldwyn), Ferme Jean-Paul Petitclerc, QC
7. Mel-Rob Sanchez Milly (Sanchez), Gen-Com Holstein Ltd., QC
8. Stonyway Aftershock Nahana (Aftershock), Pierre Boulet & Ferme Fortale Holstein, QC
9. Ralma-RH Manoman Banjo ET (Manoman), Morsan Farms Ltd., AB
10. Stanhope Laureen Sanchez (Sanchez), Stanhope Dairy Farm Ltd. & Wedgewood Holsteins & Image Holsteins, BC



Senior 2 Year Old (23)

1. BBO & BU – Butz-Butler Gold Barbara ET (Goldwyn), Jeff Butler & Don Berry, IL
2. Valleyville Rae Lynn (Sanchez), Quality Holsteins & Granja Ponderosa & Al-Be-Ro Land & Cattle, ON
3. Huntcliff Goldwyn Nani (Goldwyn), Ludwig Farms, IL
4. Porpo Goldwyn Barby (Goldwyn), Ferme Blondin, QC
5. Crater Indiana Goldwyn (Goldwyn), Gen-Com Holstein Ltd., QC
6. Pencroft Jasper Nisha ET (Jasper), Ferme Blondin & Hodglynn Holsteins, QC & ON
7. Aingers Advent Bambi, (Advent), Ferme Blondin, QC
8. Eastriver A Shock Nettie (Aftershock), Ferme Jacos Inc., QC
9. Belmoral Alexander Peach (Alexander), Milk Source LLC, WI
10. Kingsway Goldwyn Abba Dabba (Goldwyn), Kingsway Farms & Jason David Mell



Junior 3 Year Old (21)

1. BU – Robrook Goldwyn Cameron (Goldwyn), Gen-Com Holstein Ltd., QC
2. Blondin Goldwyn Subliminal – ETS (Goldwyn), Budjon Farms & Peter Vail, WI 3. Drumlee Mischief Denison (Denison), Ferme Blondin & Butz-Hill Holstein, QC
4. Liberty PGA Damion Lazzie (Damion), Morsan Farms Ltd., AB
5. BBO – Ouriver Goldwyn Blitz (Goldwyn), Ouriver Holsteins & Hodglynn Holsteins, ON
6. Eastside Gold Offering (Goldwyn), Maplekeys Farms, ON
7. Cobequid Goldwyn Leno (Goldwyn), Pierre Boulet & Ferme Yvon Sicard & Ghyslain Demers & Mark Butz, QC
8. Boulet Goldwyn Chaly Rose (Goldwyn), Pierre Boulet & Ferme Arthur Lacroix Ltee & Ferme Boulet Inc., QC
9. Jacobs Goldwyn Valana (Goldwyn), Ferme Jacobs Inc., QC
10. Coti Goldwyn Camay (Goldwyn), Pierre Boulet, QC



Senior 3 Year Old (17)

1. Cookview Goldwyn Monique (Goldwyn), Jeff Butler & Joe & Amber Price, IL
2. BU – Dubeau Jasper December (Jasper), Gen-Com Holsteins Ltd., QC
3. Earlen Goldwyn Secret (Goldwyn), Michael & Sheryl Deaver, WI
4. BBO – Quality Gold Danzi (Goldwyn), Quality Holsteins, ON
5. Craigcrest Rubies Gold Rejoice (Goldwyn), Craigcrest Holsteins, ON
6. Blondin Minister Soulie (Minister), Milk Source LLC, WI
7. Comestar Mickolie Jasper (Jasper), Comestar Holsteins & Les Entreprises Dominique, QC
8. Midlee Roy Sparkling (Roy), Gen-Com Holstein Ltd., QC
9. Happyday Jayz Sunday ET (Jayz), Jamie & Petra Black & D&H Meier & Michael Heath, NY
10. RF Blackforest BGJ Melinda (Jules), Ferme Laitiere Rayon D’Or & Joel Lepage & Ferme Jendro Inc., QC




Intermediate Champion
Cookview Goldwyn Monique (Goldwyn), Jeff Butler & Joe & Amber Price, IL
Reserve Intermediate Champion
Robrook Goldwyn Cameron (Goldwyn), Gen-Com Holstein Ltd., QC
Honourable Mention
Butz-Butler Gold Barbara ET (Goldwyn), Jeff Butler & Don Berry, IL



4 Year Old (26)

1. BBO – Macpes Fortune Koquine (Fortune), Marcel Martin & Real Belanger, QC 2. Bourgival Goldwyn Oriel (Goldwyn), Pierre Boulet, QC
3. Eby016 PSS Trinity (Sep. Storm), Pleasant Nook Farm, ON
4. Co-Vale Zenith Darla (Zenith), Co-Vale Holstein LLC, NY
5. BU – Roggua Dundee Evelyne (Dundee), Ferme Yvon Sicard & Ghyslain Demers, QC
6. Bonaccueil Goldwyn Rosalind (Goldwyn), A&R Boulet Inc., QC
7. Jacobs Jasper Abella (Jasper), Ferme Jacobs, QC
8. PDF Goldwyn Highball (Goldwyn), Robella Holsteins & Fred Fornwald & Sons Farms Ltd., SK
9. Banaccueil Camee Final Cut (Final Cut), Comestar Holsteins & Ponderosa Holsteins, QC
10. Hartveld Windbrook Jewel (Windbrook), Morsan Farms Ltd., AB



5 Year Old (12)

1. BU – Wendon Goldwyn Allie (Goldwyn), Ferme Laitiere Rayon D’Or, QC
2. BBO – Bonaccueil Maya Goldwyn (Goldwyn), Drolet & Fils & Ferme Jacobs Inc. & Ty-D Holsteins & A&R Boulet Inc., QC
3. Tween Bays Sara Goldwyn (Goldwyn), Gen-Com Holstein Ltd., QC
4. Whitaker Stormatic Rae ET (Stormatic), Craig Walton
5. Friesia Goldwyn Lainey (Goldwyn), Belfontaine Genetics, QC
6. Quality Goldwyn Flansco (Goldwyn), Quality Holsteins & The Ahedo Family & La Tra Alberto Medina, ON
7. Boulet Toystory Cathleen (Toystory), Ferme Boulet Inc., QC
8. Kingsway Dundee Drum Stick (Dundee), Kingsway Farms & Trentward Farms, ON
9. Windybrook Blitz Egg (Blitz), Pierre Boulet, QC
10. MS Dundee Belinda ET (Dundee), Jeff Butler, IL



Mature Cow (7)

1. BU – RF Goldwyn Hailey (Goldwyn), Gen-Com Holstein Inc., QC
2. BBO – Ebyholme Goldwyn Marcia (Goldwyn), Brian Eby & Pleasant Nook Holsteins, ON
3. Boulet Goldwyn Chalou (Goldwyn), Pierre Boulet & Ferme Boulet Inc. & Ferme Vilmer Inc., QC
4. Loyalyn Goldwyn June (Goldwyn), Pierre Boulet, QC
5. Applevue Goldwyn Gina (Goldwyn), Ferme Rolandale Enr, QC
6. Shylane Jasper Harriet (Jasper), Ferme Blondin, QC
7. Donfield Diana (Dundee), Donfield Farms Ltd., MB



Longtime Production Class (6)

1. BU & BBO – Starbrite Lyster Lyndsay (Lyster), Starbrite Holsteins & Hodglynn Holsteins, ON
2. Goldenflo Lheros Bubble Gum, Pierre Boulet, QC
3. Maple Holme B F Cinderella, (Freelance), Glennholme Holsteins & Signature Holsteins, ON
4. Sandy-Valley SHT Delashi ET (Shottle), Pierre Boulet, QC
5. Meadow Green Jeany Outside (Outside), Ferme Blondin, QC
6. Donfield Rosie Goldwyn (Goldwyn), Donfield Farms, MB



Breeder's Herd (7)

1. Quality Farms, ON
2. Ferme Jacobs, QC
3. Ferme Boulet, QC
4. Ferme Bonnaccueil, QC
5. Rocky Mountain Holsteins, AB
6. Kingsway Farms, ON
7. Donfield Farms Ltd., MB



Premier Sire

1. Goldwyn
2. Sanchez
3. Jasper



Premier Breeder

1. Ferme Jacobs, QC
2. Ferme Blondin, QC
3. Ferme Petitclerc, QC



Premier Exhibitor

1. Gen-Com Holstein Ltd., QC
2. Ferme Blondin, QC
3. Pierre Boulet, QC



Production Award

Goldenflo Lheros Bubble Gum (Lheros), Pierre Boulet, QC




Grand Champion – RF Goldwyn Hailey (Goldwyn), Gen-Com Holstein Ltd., QC
Reserve Champion – Ebyholme Goldwyn Marcia (Goldwyn), Brian Eby & Pleasant Nook Holsteins, ON
Honourable Mention – Cookview Goldwyn Monique (Goldwyn), Jeff Butler & Joe & Amber Price, IL