Online Coverage

Calgary Spring Holstein Show

DATE
LOCATION
JUDGE



Senior Calves (16)
  1. Continental Brax Macy, Continental Holsteins, AB
  2. Lampada Vengence Pepsi, Lampada Holsteins, SK
  3. Robella Benbie Goldwyn Romance, Robella Holsteins & Benbie Holsteins, SK
  4. Robella Braxton Danica, Robella Holsteins, AB
  5. Skycrest Seaver Prairie Chick, Skycrest Holsteins, AB
  6. RockyMountain Braxton Whisper, RockyMountain Holsteins
  7. Morcrest Braxton Maggie,
  8. Skycrest Redliner Prairiefire, Skycrest Holsteins, AB
  9. Crestomere Denzel Liza, Everett Simanton, AB
  10. Southrise Redlilner Hiccup, Bienert Holsteins & Orville Schmidt, AB


Summer Yearling (10)
  1. Vandyk K Gold Preppie (Goldwyn), Kenbert Acres & Jordan Konkel, SK
  2. Gen-I -Beq Beacon Anakim (Beacon), RockyMountain Holsteins, AB
  3. Markwell-I Secure Rainy (secure), Westcoast Holsteins, AB
  4. RockyMountain Iota Solara (AltaIota), RockyMountain Holsteins, AB
  5. Mosnang Alexander Electrify (Alexander), Mosnang Holsteins Ltd., AB
  6. Robella Fever Elegance (Fever), Robella Holsteins, SK
  7. Thornspyc Fever Paisley (Fever), Thornspyc Dairy, AB
  8. Lewisdale Aftershock Amaze (Aftershock), Thornspyc Dairy, AB
  9. Altappel Alexander  Gold (Alexander), Sprucelane Dairies Ltd., AB
  10. Crestomere Atwood Linsay (Atwood), Crestomere Holsteins, AB


Junior Yearling (11)
  1. Mosnang Braxton Invincible (Braxton), Mosnang Holsteins, AB
  2. Skycrest Jasper Pork n Beans (Jasper), Skycrest Holsteins Ltd., AB
  3. Mosnang steady Elina (Steady), Mosnang Holsteins, AB
  4. Krista Golden Dice (Goldwyn), Krista Holsteins, AB
  5. Continental Shottle Stylish (Shottle), Continental holsteins, AB
  6. Crestomere Sanchez Vital (sanchez), Crestomere Holsteins, AB
  7. Southrise Destry Lipple (Destry), Orville Schmidt, AB
  8. Balgonie Avalance Kinsey (Avalance), Balgonie Holsteins, SK
  9. Crestomere Atwood Vixen (Atwood), Crstomere Holsteins, AB
  10. Altaappel Damion Ashlyn (Damion),Sprucelane Dairies Ltd., AB


Intermediate Yearlings (11)
  1. Brummelhuis Sanchez Adora (Sanchez), Ten Brummelhuis Dairy, AB
  2. Thornspyc Alexander Alexis (Alexander), Thornspyc Dairy, AB
  3. Mosnang sterling Rain (Sterling), Mosnang Holsteins, AB
  4. Nicrest Braxton Bumbleberry (Braxton), Wendon holsteins, Zimmer Holsteins, & Dardel Holsteins, AB
  5. Roswitha Aftershock Nancy (Aftershock), Fred Fornwald & Sons, Robella Holsteins, Jordan Konkel & BTown Holsteins
  6. Altaappel Sanchez blossom (Sanchez) Sprucelane Dairies
  7. Therindale Destry Brandy (Destry), Continental Holsteins, AB
  8. Oakparke Armstead Esther (Armstead), Fred Fornwald & Sons Farms Ltd, SK & Jordan Konkel, SK
  9. Stanhope Beauty Radiant (Radiant), Sprucelane dairies Ltd., AB
  10. Mosnang Denzel Lizzy (Denzel), Mosnang Holsteins, AB


Senior Yearlings ( 3)
  1. Starcrest Rhyme Casablanca (Rhyme), Starcrest Holsteins & Wendon Holsteins, AB
  2. Skycrest Damion Nosejob (Damion), Skycrest holsteins, AB
  3. Crestomere Gold Rush (Goldwyn), Crestomere Holsteins, AB


Junior Champions R&W

Junior Champion R&W
Markwell-I Secure Rainy (secure), Westcoast Holsteins, AB

Reserve Junior Champion R&W
Skycrest Redliner Prairiefire, Skycrest Holsteins, AB

HM Junior Champion R&W
Southrise Redlilner Hiccup, Bienert Holsteins & Orville Schmidt, AB

Judge’s Comments on the Junior Championship R&W
3 quality calves, long angular, big tall. The summer yearling uses her length of frame and correctness through neck to place over the Senior Calf over the tall angular heifer that uses her rib to beat out the 2nd SEnior R&W calf



Junior Champions B&W

Junior Champion B&W
Starcrest Rhyme Casablanca (Rhyme), Starcrest Holsteins & Wendon Holsteins, AB

Reserve Junior Champion
Vandyk K Gold Preppie (Goldwyn), Kenbert Acres & Jordan Konkel, SK

HM Junior Champion
Continental Brax Macy, Continental Holsteins, AB

Judge’s Comments on the Junior Championship B&W
Terrific heifer show, high quality breeders have done well to get ready for early in year.  These heifers are all long in the neck and have flatness of bone and width throughout.  My Junior and reserve Champion have a pattern of balance, open and sweep to rib, tremendous pair of heifers.  Senior yearling uses her width over the winning Summer Yearling.  The Summer Yearling uses her overall depth of body to beat out the ultra dairy winning senior calf.



Peewee Class (3)


Junior Showmanship (3)
  1. Piercen Hunt
  2. Owen Hunt
  3. Hayley Hunt


Intermediate Showmanship (6)
  1. Katelyn Crest
  2. Henriet VandeBrake
  3. Carson Klugkist
  4. Nils Haeni
  5. William VandeBrake
  6. Chance Hofstra


Senior Showmanship (4)
  1. Margriet Appel
  2. Metty VandeBrake
  3. Sarah Chant
  4. Jan VandeBrake


2-Year-Old (8)
  1. Kenbert Sanchez Brillance (sanchez), Fred Fornwald & Sons Farms Ltd., Kenbert Acres, robella Holsteins, J WilliamWikkerink, SK, BC
  2. Skycrest Sanchez Applepie (Sanchez), Skycrest Holsteins Ltd., AB
  3. Kenbert Sanchez Star (Sanchez), Kenbert Acres, SK
  4. RF Sanchez Madonna (Sanchez), Continental Holsteins, AB
  5. Mosnang Shottle wichita (Shottle), Mosnang Holsteins & Markus Hehli, Ab
  6. Balgonie Terrason Quiz (Terrason), Balgonie Holsteins Ltd, Jordan Konkel & Fred Fornwald & Sons Farms Ltd., SK
  7. Crestomere Sanchez Bobble (Sanchez), Crestomere Holsteins, AB
  8. Altappel Stormatic Carnival (Stormatic), AMA Holsteins, AB


Junior 3 Year Old (5)
  1. Clearvalley Gold Rewind (Goldwyn), wendon Holsteins, Dardel Holsteins, D Zimmer & LuckyHill Dairy Ltd., AB
  2. RockyMountain Jayz Dance (AltaJayz), Ron Churchill & RockyMountain Holsteins, AB
  3. Continental Demolish Taffy (Demolish), Continental Holsteins, AB
  4. Crestomere Gold Becky (Goldwyn), Crestomere Holsteins, AB
  5. Erinwood Harvest Destiny (jasper), Continental Holsteins & Carolyn Haynes, AB


Senior 3 Year Old ()
  1. RF Blackforest BGJ melinda (gold Jules), Continental Holsteins, AB
  2. Haddington HM retro Danica (Retro), wendon Holsteins, Zimmer Holsteins & Dardel Holsteins, AB
  3. Deken Diva Jasper (Jasper), Southrise Holsteins, AB
  4. Robella Sovereign Lucky (Sovereign), Robella Holsteins, Sk
  5. Marsfield Goldwyn Evelyn (Goldwyn), Skycrest Holsteins, AB
  6. Lovhill Goldwyn Skedaddle (goldwyn), Skycrest Holsteins, AB
  7. Erinbrett WG Rliner Sierra (Redliner), Fred Fornwald & Sons farms Ltd., Robert crowe, Robela Holsteins, Wilsongrove Holsteins, Benbie Holsteins & Mike Flaman, SK
  8. Benbie Jasper mabelle (Jasper), Fred Fornwald & Sons Farms Ltd. & Robella Holsteins, Sk
  9. Morsan Pronto Dun Doris (pronto), Dr Gordon Atkins, AB


4-Year Old (6)
  1. Crestomere Lou Victoria (Lou), Crestomere Holsteins, AB
  2. Robella Reg Macy (Reginald), Robella Holsteins & Fred Fornwald & Sons Farms Ltd., SK
  3. Continental Champion Emerald (Champion), Continental holsteins, AB
  4. Skycrest Lou Lipsmacker (Lou), Skycrest Holsteins, AB
  5. Mosnang Lightning Bolt (Lightning), Mosnang Holsteins, AB
  6. Continental Baxter Martigras (Baxter), Tom DeWaal Jr., BC


5-Year-Old (9)
  1. Wendon Dundee Divina (Dundee), Wendon Holsteins, AB
  2. Lakefield Winston Jet (Winston), Continental Holsteins, Ab
  3. Lakefield Dundee Janice (Dundee), Continental Holsteins, AB
  4. Continental Drake Rosily (Drake), Continental Holsteins, AB
  5. Lampada Stardust Sierra (Stardust), Fred Fornwald & Sons & T&L Cattle, Derek Shellenberg, SK
  6. Turtle Mountain Terra Tiddles (Terrason), Fred Fornwald & Sons Farms Ltd., Laurie & Donna Harp, Brian & Ivor Llewellyn, SK, MB
  7. Juniper Advent Scarlet (Advent), Continental Holsteins & Tom DeWaal Jr., AB & BC
  8. Mosnang Alberta Golde (Goldwyn), Mosnang Holsteins, AB
  9. Lampada Allegro Black Betty (Allegro), Donohoe Farms Ltd., & Fred Fornwald & Sons Farms Ltd., SK


Mature Cow (6)
  1. CRF lheros Rudolph Pete Joel (Lheros), Wendon Holsteins, AB
  2. Continental Kite Sabrina (Kite), Continental Holsteins, AB
  3. Westpride Rhyme Raina (Ryhme), Crestomere Holsteins, AB
  4. Skycrest Mailing Lifesaver (Mailing), Skycrest Holsteins, AB
  5. Donovan SS Sue (Sept Storm), Fred Fornwald & Sons Farms & Jordan Konkel, SK
  6. Brummelhuis Morty Janny (Morty), Ten Brummelhuis Dairy, AB


Grand Champions R&W

Grand Champion R&W
Erinbrett WG Rliner Sierra (Redliner), Fred Fornwald & Sons farms Ltd., Robert crowe, Robella Holsteins, Wilsongrove Holsteins, Benbie Holsteins & Mike Flaman, SK

Reserve Grand Champion R&W
Juniper Advent Scarlet (Advent), Continental Holsteins & Tom DeWaal Jr., AB & BC

Judge’s Comments on the Grand Championship R&W
These red cows are big framey cows. I will use my young cow for champion.  She is cleaner all the way through with more quality to her mammary system then the older cow.



Grand Champions

Grand Champion
Crestomere Lou Victoria (Lou), Crestomere Holsteins, AB

Reserve Grand Champion
Wendon Dundee Divina (Dundee), Wendon Holsteins, AB

HM Grand champion
Lakefield Winston Jet (Winston), Continental Holsteins, A

Judge’s Comments on the Grand Championship
It has been a real honor to be invited here to judge this show. Those who have not come will have to come loaded for bear to beat some of these cows.  These are great cows in their own rights.  Cows out here leanest, dairyness, mammary system and tracking a great set of feet and legs.  My 4 year old has been milking for over 9 months and has an exceptional mammary system. She usese her width of rear udder to place over the winning 5 year old that came out of an exceptional class of cows.



Breeders Herd (4)
  1. ContinentalHolsteins
  2. Skycrest Holsteins


Progeny of Dam (1)
  1. Crestomere Holsteins


Premier Breeder

Skycrest Holsteins



Premier Exhibitor

Continental Holsteins