Online Coverage

BC Fall Harvest Holstein Show 2014

DATE Oct 16, 2014 9:30am
LOCATION Abbotsford, AB
JUDGE Mike Heath, MD
WATCH LIVE FEED HERE
DOWNLOAD SHOW PROGRAM



Photo Gallery

Holstein heifers here
Holstein cows here



Junior Champion

Junior Champion
Hamming Enforcer Darling (Enforcer P), Hamming Holsteins, BC

Reserve Junior Champion
Westcoast Absolute Ritzy (Absolute-Red-ET), Westcoast Holsteins, BC

HM Junior Champion
MM-T Pockets Lexi-Red (Lotus), Westcoast Holsteins, BC



Intermediate Champion

Intermediate Champion
Morningview Destry Lani (Destry-ET), Westcoast Holsteins, BC
Reserve Intermediate Champion
Sunnyhome Burns Red Reta (Mr Burns), Hamming Holsteins, BC
HM Intermediate Champion
Rietben Seaver Jacuzzi (Seaver-ET), Westcoast Holsteins, BC



Senior Champion

Senior Champion
Stoneden Goldwyn Candace (Goldwyn), Westcoast Holsteins, BC
Reserve Senior Champion
Sicy Allie (Goldwyn), Westcoast Holsteins, BC
HM Senior Champion
Knonaudale Aftershock Krumble (Aftershock-ET), T&L Cattle, BC



Grand Champion

Grand Champion
Stoneden Goldwyn Candace (Goldwyn), Westcoast Holsteins, BC
Reserve Grand Champion
Morningview Destry Lani (Destry-ET), Westcoast Holsteins, BCg
HM Grand Champion
Sunnyhome Burns Red Reta (Mr Burns), Hamming Holsteins, BC



Junior Calf (8)

1. MM-T Pockets Lexi-Red (Lotus), Westcoast Holsteins, BC
2. (BO) Cedarwal McCutchen LOL (McCuthen), Cedarwal Farms, BC
3. Westernrose Bradnick Meloria (Bradnick), Rosegate Dairy, Sunnyhome Farms & Rockymountain Holsteins, BC & AB
4. Lavender McCutchen Candy (McCutchen), Lavender Farms, BC
5. Hamming Numero Uno Darla (Uno), Hamming Holsteins, BC
6. Rockledge Siesta Atwood (Atwood), Willswikk Holsteins, BC
7. Cedarwal Seneca Whatsup (Seneca), Cedarwal Farms, BC
8. Cedarwal Fever Ragamuffin (Fever), Cedarwal Farms, BC



IntermediateCalf (8)

1. (BO) Hamming Enforcer Darling (Enforcer P), Hamming Holsteins, BC
2. Westcoast Doorman Amber (Doorman), Westcoast Holsteins, BC
3. Martiann Fever Keepher 163 (Fever), Martin Hamming, BC
4. Spallvue Brokaw Maggie (Brokaw-ET), Hamming Holsteins, BC
5. Lavender Windbrook Delia (Windbrook), Hamming Holsteins, BC
6. Wikkshaven Atwood Joy (Atwood), Wikkshaven Holsteins, BC
7. Tolamika Goldchip Bella (Gold Chip-ET), T&L Cattle, BC
8. Vandyk-S Windbrook Nativity (Windbrook), Podcrest Holsteins, BC



Senior Calf (6)

1. (BO) Westcoast Absolute Ritzy (Absolute-Red-ET), Westcoast Holsteins, BC
2. Willswikk Brokaw Caroline (Brokaw-ET), Willswikk Holsteins, BC
3. Willswikk Brokaw Rhea (Brokaw-ET), Willswikk Holsteins, BC
4. Hamming Jasper Squirt (Jasper-ET), Hamming Holsteins, BC
5. Lavender Lavanguard Razzel (Lavanguard), Lavender Farms, BC
6. Springbend Fever Dashingly (Fever), T&L Cattle, BC



Summer Yearling (6)

1. (BO) Nicrest Patrick Ace Tassle Red (Loveshack), Nicrest & Elmbridge, BC
2. Frueh Gold Sublime (Goldfish-ET), Willswikk Holsteins & Frueh Farms, BC
3. Hamming Dempsey Terry (Dempsey), Hamming Holsteins, BC
4. Skyhart Damion Bernadette (Damion),T&L Cattle, BC
5. Cedarwal McCutchen Rocky Road (McCutchen 1174-ET), Cedarwal Farms, BC
6. Lucky Meihaven Att Myris (Attitude-Red-ET), J-A-Telford Holsteins, BC



Junior Yearling (5)

1. Barclay Fever Mara (Fever), John Sunder, BC
2. Lookout Empire Shadow Red (Empire), Jason Prinse, BC
3. (BO) Elmbridge Lkout Burst of Rain (Redburst),Nicrest & Elmbridge & Lookout Holsteins, BC
4. Jolibois Fashion Ladd P (Ladd P-Red-ET), Nicrest & Elmbridge, BC
5. Wedgwood Alchemy Molly (Alchemy-ET), Hamming Holsteins, BC



Intermediate Yearling (6)

1. (BO) Westcoast Ladd Aspen (Ladd P), Westcoast Holsteins, BC
2. Fairisle Meridian Bentley (Meridian-ET), T&L Cattle, BC
3. Cedarwal Windbrook Lakota (Windbrook), Cedarwal Farms, BC
4. Nicrest Winners Boisenberry Gillette Winners), Nicrest & Elmbridge, BC
5. Hammingview L G Mistletoe (Lavanguard), Hammingview Farms, BC
6. Willswikk Dempsey Rose (Dempsey), Willswikk Holsteins, BC



Senior Yearling (4)

1. (BO) Willswikk Fever Delanna (Fever), Willswikk Holsteins,BC
2. Hammingview Windbrook Montie (Windbrook), Hammingview Farms, BC
3. Elmbridge Fever Dory (Fever), Nicrest & Elmbridge, BC
4. Tolamika Lauthority Bella (Lauthority), J-A-Telford Holsteins, BC



Group of 3 (5)

1. Hamming Holsteins, BC
2. Westcoast Holsteins, BC
3. Willswikk Holsteins, BC
4. Lavender Farms, BC
5. Cedarwal Farms, BC



Premier Breeder & Exhibitor Jr Show

Premier Breeder
Willswikk Holsteins, BC
Runner Up
Hamming Holsteins, BC

Premier Exhibitor
Hamming Holsteins, BC
Runner Up
Westcoast Holsteins, BC



Milking Yearling (4)

1. Serli Goldwyn Cari (Goldwyn), T&L Cattle & Sunny Vale Farm, BC
2. Willswikk Goldwyn Dorothy (Goldwyn), Willswikk Holsteins, BC
3. CBS Grand Rhyme Lilly (Rhyme-ET),Blue Bell Dairy, BC
4. Vandyk-S Brokaw Attison (Brokaw-ET), J-A-Telford Holsteins, BC



Junior 2 Year Old (6)

1. Goldenset Dempsey Ariel (Dempsey), Willswikk Holsteins & Bert Tuytel, BC
2. Velthuis Goldchip Blingbling (Gold Chip-ET), Rosegate Dairy, BC
3. (BO) Tolamika Faithfuls Farah (Sid-ET), T&L Cattle, BC
4. Skycrest Atwood Lovebug (Atwood), Westcoast Holsteins, BC
5. Willswikk Augustus Debbie (Augustus), Willswikk Holsteins, BC
6. Nicrest Patrick Ace Tidbit (Sid-ET), Nicrest & Elmbridge, BC



Senior 2 Year Old (3)

1. Rietben Seaver Jacuzzi (Seaver-ET), Westcoast Holsteins, BC
2. (BO) CBS Blitzing Winnie (Blitz-ET), Charlie & Lorraine Thomson, BC
3. Springbend Aftershock Danica (Aftershock-ET), T&L Cattle, BC



Junior 3 Year Old (2)

1. Willswikk Duplex Dion (Duplex-ET), Wikkshaven Holsteins, BC
2. (BO) Hamming Atwood Claira (Atwood), Hamming Holsteins, BC



Senior 3 Year Old (4)

1. Morningview Destry Lani (Destry-ET), Westcoast Holsteins, BC
2. Sunnyhome Burns Red Reta (Mr Burns), Hamming Holsteins, BC
3. Willswikk Goldywn Angela (Goldwyn), Willswikk & Bert Tuytel, BC
4. Serli Braxton Cindi (Braxton), T&L Cattle, BC



4 Year Old (2)

1. Knonaudale Aftershock Krumble (Aftershock-ET), T&L Cattle, BC
2. Elmbridge Sanchez Sparkle (Sanchez), Nicrest & Elmbridge, BC



5 Year Old (3)

1. Sicy Allie (Goldwyn), Westcoast Holsteins, BC
2. Willswikk Shottle Deidre (Shottle), Wikkshaven Holsteins, BC
3. Kenlorne Creek Laura (Oak Creek), T&L Cattle, BC



Mature Cows (2)

1. Stoneden Goldwyn Candace (Goldwyn), Westcoast Holsteins, BC
2. (BO) Daridelite Goldwyn Deena (Goldwyn), Hamming Holsteins & Chris Dewitt, BC



Breeders Herd (1)

1. Willswikk Holsteins, BC



Senior Best Bred & Owned

Willswikk Goldwyn Angela (Goldwyn), Willswikk HOlsteins & Bert Tuytel, BC