World Dairy Expo Red & White Show 2017

October 5th, 2017 @ 1:30pm @ Madison, WI

Judge Chad Ryan, WI & Associate Brian Kelroy, WI
262 Head

Complete Image Galleries are available for you to view, share & purchase photos from The World Dairy Expo International Red & White Show 2017. Thank you to Roll-N-View Farm for their sponsorship of our coverage.
World Dairy Expo Red & White Show 2017

World Dairy-Expo 2017 kicks off on Tuesday, October 3rd and runs through Saturday, October 7th at the Alliant Energy Center in Madison, WI. Cowmso will be there bringing you all the action and excitement, both ringside and around the grounds, thanks to our many sponsors!World Dairy -Expo 2017 kicks off on Tuesday, October 3rd and runs through Saturday, October 7th at the Alliant Energy Center in Madison, WI. Cowmso will be there bringing you all the action and excitement, both ringside and around the grounds, thanks to our many sponsors!World Dairy Expo 2017 kicks off on Tuesday, October 3rd and runs through Saturday, October 7th at the Alliant Energy Center in Madison, WI. Cowmso will be there bringing you all the action and excitement, both ringside and around the grounds, thanks to our many sponsors! World Dairy Expo 2017 kicks off on Tuesday, October 3rd and runs through Saturday, October 7th at the Alliant Energy Center in Madison, WI.

Show Sponsors


The World Dairy Expo International Red & White Show 2017 begins Thursday, October 5 at 1:30 pm with the heifer show. The cow show will conclude on Friday, October 6 at 7:30 am. Judging this year’s show is Chad Ryan, WI, with Associate Brian Kelroy, WI. Thank you to Roll-N-View Farm for their sponsorship of our coverage.

Roll-N-View Farm…Sponsors of the Red & White Show

Junior Champion of Junior Show


Junior Champion of Junior Show
Ms Aol DB Raspberrry Red (Diamondback), 1st Fall Calf, Jaydn Kimball, ME
Reserve Junior Champion of Junior Show
Cleland Defiant Kailene Red (Defiant), 1st Fall Yearling, Grady & Lane Wendorf, WI
HM Junior Champion of Junior Show
MS DB Rockstar Red (Diamondback), 5th Spring Yearling, Lauren Siemers, WI

Junior Champion of Open Show


Junior Champion
Greenlea Ad Annie ET (Addiction P), 1st Winter Yearling, Michael Heath, Will & Mark Iager, MD
Reserve Junior Champion
Ms Aol DB Raspberrry Red (Diamondback), 1st Fall Calf, Jaydn Kimball, ME
HM Junior Champion
Entourage LC Felicia-Red-ET, 2nd Fall Calf, Madison Fisher & Michael Heath, MD

Other Contenders
Rob-Sara Leverage Kay Red (Leverage), 1st Spring Yearling, Eaton Holsteins, Mike Heath & Pat Conroy, NY
Greenlea Ad Avery Red (Addiction P), 2nd Spring Yearling, Clay, Cora, Curtis & Carlie Gunkelman, OH
Maiz N Blu DB Scarlet-ET (Diamondback), 1st Summer Yearling, Triple T, M Mazzaro & Mike Heath, OH

Intermediate Champion of Junior Show


Intermediate Champion of Junior Show
Lichty Acres Htry Fire Red (Heztry), 5th Junior 3yr Old, Hope & Tanner  Morrison, MN
Reserve Intermediate Champion of Junior Show
Kamps-Hollow Acapella Red (LaddP), 11th Senior 3yr Old, Grady & Lane Wendorf, WI
HM Intermediate Champion of Junior Show
Long-Brook Ab Sweety-Red-ET (Absolute), 10th Senior 2yr Old, Victoria Clark, PA

Intermediate Champion of Open Show


Intermediate Champion
Heatherstone Redhot Red (Barnie), 1st Junior 3yr Old, Milk Source Inc., WI
Reserve Intermediate Champion
Miss Pottsdale Dfi Tang Red 9Defiant), 1st Senior 3yr Old, Golden Oaks Farm, IL
HM Intermediate Champion
Greenlea A Care Red ETS (Absolute), 2nd Senior 3yr Old, Pierre Boulet, QC

Senior Champion of Junior Show


Senior Champion of Junior Show
Redtag Destyr Sneezy Red (Destry), 5th 4yr Old, Chase Savage, MD
Reserve Senior Champion of Junior Show
Crescentmead Swetie Pie Red (Reed), 5th 5yr Old, Milk Source & Grady Wendorf, WI
HM Senior Champion
Four Hills RB Jess Red (REdburst), 10th 4yr Old, Britney Hill, VT

Grand Champion of Junior Show


Grand Champion of Junior Show
Redtag Destyr Sneezy Red (Destry), 5th 4yr Old, Chase Savage, MD
Reserve Grand Champion of Junior Show
Crescentmead Swetie Pie Red (Reed), 5th 5yr Old, Milk Source & Grady Wendorf, WI
HM Grand Champion
Lichty Acres Htry Fire Red (Heztry), 5th Junior 3yr Old, Hope & Tanner Morrison, MN

Senior Champion of the Open Show


Senior Champion
Meadow Green Abso Fanny-ET (Absolute), 1st Aged Cow, Triple T, T& L Cattle, Berry, F&D Borba & F&C Borba, OH
Reserve Senior Champion
Miss Apple Snapple Red-ET (Redburst), 1st 4yr Old, Milksource, WI
HM Senior Champion
Strans_Jen D Tequila Red (Director), 2nd Aged Cow, Milk Source LLC., WI

Grand Champion of Open Show


Grand Champion
Meadow Green Abso Fanny-ET (Absolute), 1st Aged Cow, Triple T, T& L Cattle, Berry, F&D Borba & F&C Borba, OH
Reserve Grand Champion
Heatherstone Redhot Red (Barnie), 1st Junior 3yr Old, Milk Source Inc., WI

HM Grand Champion
Miss Apple Snapple Red-ET (Redburst), 1st 4yr Old, Milksource, WI

Spring Calf (24)


1. Entourage LC A Fiona ET (Addiction P), Eaton Holsteins & Mike Heath, NY
2. Duckett Dback Leta Red (Diamondback), Leslie & Linda Bruchey, MD
3. (BO) Southern-Hills DB Milky-Red (Diamondback), Hannah Griffith, OH
4. Siemers Avch Greeler Red (Avalanche), J, J, C & L Siemers, WI
5. Milk & Honey Maribel Red (Awesome), Glad Ray Farm & Chad Umbel, MD
6. Miss Icy Hot Red (Defiant), Triple T, Mike Heath & Will Iager, MD
7. L Maples Dfnt Cassey Red (Defiant), Tom Lyon, WI
8. Ms Hillpine Knockout Red (Absolute), J, Z, J & D Stransky & Ryan Lauber, MN
9. Greenlea Ad Aruba Red (Addiction P), Tom Sherven, WI
10. Apple Pis Astonish Red (Defiant), Apple Partners LLC., WI

Winter Calf (21)


1. (BO) Rocklan-ZBW M Paris Red (Malone), Kevin & Barb Ziemba, NY
2. (1st Jr) Ladinodale Avaln Alyna Red (Avalanche), Matthew & Elizabeth Gunst, WI
3. Shiloh-USA Avd Diane Red (Avalanche), Jonathan & Alicia Lamb, NY
4. Shiloh USA Avh Diva Red (Avalanche), Shiloh Dairy LLC., WI
5. (2nd Jr) Ms Director Lottie Red (Director), Tristen Hans Ostrom & Grady & Lane Wendorf, WI
6. (3rd Jr) Dayspring Dimond Jingle Red (Diamondback), Caleb McGee, PA
7. Gleann Braemore Avalanche Red (Avalanche), Miles, Macray & Madison Price, IL
8. Oakland View Larmana Red (Okalif), Katelyn Taylor, PA
9. Opsal Diamndbck Madison Red (Diamondback), Joseph Troy Opsal, WI
10. Schluter Sierra Lee Red (Diamondback), Olivia Schluter & Daulton Neuhaus, IL

Fall Calf (24)


1. (1st Jr) Ms Aol DB Raspberrry Red (Diamondback), Jaydn Kimball, ME
2. Entourage LC Felicia-Red-ET, Madison Fisher & Michael Heath, MD
3. Borderview Luchesse Red (Addiction P), Amelia Sammelinger, OH
4. Flowerbrook Corena Red (Avalanche), M, M, & M Price & C Cunningham, IL
5. (BO) Earincliffe Stelbro Raneta-Red (Absolute), Earincliffe & London-Df
6. Milksource Dimnd Dee Red (Diamondback), Annette Kay Ostrom, WI
7. Entourage LC Fire Red (Hypnotic), Steve R Olt, KY
8. Glad-Ray K BW Aleen Red (Barbwire), Brianne, Brooklyn & Reid Vandoske, WI
9. Flower-Brook Coral Red (Avalanche), Kaleb, Cole & Carter Kruse, IA
10. Flower-Brook Cordell-Red-ET (Avalanche), Andrew Stuewe, MN

Summer Yearling (20)


1. Maiz N Blu DB Scarlet-ET (Diamondback), Triple T, M Mazzaro & Mike Heath, OH
2. (BO) Savage-Leigh Classy Red (Diamondback), Connor Savage, MD
3. Sunny-Valley Dbk Flash Red (Diamondback), Wayne R Debuhr, WI
4. MS Rosedale Prettr U Red (Diamondback), Lavender Farms Ltd, BC
5. Reyncrest Ltng Radella Red (Lightning), Reyncrest Farm, NY
6. Milksource Arman Carrot Red (Armani), Milk Source LLC., WI
7. Wall-ST Malone Electra=Red (Malone), Jeffery Winton & Allan & Joana Merrill, NY
9. (1st jr) Holly D Adons Redvelvet Red (Adonis), Nicholas, Katherine & Clara Thompson, MN
8. Willows Edge Rainmaker Red (Barnie), Bonnie Van Dyk, WI
10. Tiger-Lilly Apple Eye (Leverage), Eaton Holsteins, Abe Light, Pat Conroy & Jamie Black, NY

Spring Yearling (25)


1. Rob-Sara Leverage Kay Red (Leverage), Eaton Holsteins, Mike Heath & Pat Conroy, NY
2. (BO) Siemers DFT Gifted Red (Defiant), J, J, C & L Siemers, WI
3. Rob-Sara Awe Lovelee Red (Awesome), Budjon Farms & Peter & Lyn Vail, WI
4. Vanderway Temnorth Defint Lynx (Defiant), Beckholm Holsteins, ON
5. (1st Jr) MS DB Rockstar Red (Diamondback), Lauren Siemers, WI
6. (2nd Jr) Crescentmead Dukn Donut Red (Dunkin), Grady & Lane Wendorf, WI
7. Sweetview Avalanche Mitsou (Avalanche), Lookout, Sweetview & Brett Richter, QC
8. Rietben Lotus Mya (Lotus), Rietveld Dairies Ltd., AB
9. Ms Addiction Jealousy Red (Addiction P), Wolf & Heath, OH
10. Sellcrest D Cheeto-Red (Dunkin), Steven R Olt, KY

Winter Yearling (14)


1. Greenlea Ad Annie ET (Addiction P), Michael Heath, Will & Mark Iager, MD
2. Greenlea Ad Avery Red (Addiction P), Clay, Cora, Curtis & Carlie Gunkelman, OH
3. Clayholm Bozeman Milly Red (Bozeman), Glamourview – Iager & Walton, MD
4. Camphols Absolute Charity Red (Absolute), Lookout & Frank & Diane Borba, MD
5.(BO) Siemers Awesome Great Red (Awesome), J, J, C & L Siemers, WI
6. Milksource DT Amazon Red (Defiant), Grady & Lane Wendorf, WI
7. (1st Jr) Lyn-Vale AJ Paisley Red (Apple Jack), Cole, Ava, Campbell & Royce Booth, WI
8. Landstad Defiant Snickers Red (Defiant), Haily< Allsion Jack & Chloe Zemichke, WI
9. Smith-Hollow O Showgirl Red (Okalif), Taylor Wolfe, PA
10. Kamps-Hollow Twister Red (Solomon), Jordy A Kamps, WI

Fall Yearling (4)


1. (1st Jr) Cleland Defiant Kailene Red (Defiant), Grady & Lane Wendorf, WI
2. Ms TriKoebel Oglamour Red (Okalif), Greta & Tera Koebel & Kelly Epperly, MI
3. (BO) Sorg-Land Redneck party Red (Redneck), Taylor J & Kelsey M Riedel, WI
4. (2nd Jr) Fishersons Dejavu Hoo Red (Dejavue) Rachel Hefel, IA

Premier Awards of Junior Show


Premier Sire
Mr D Apple Diamondback
Premier Breeder
Milksource Genetics LLC., WI Premier Exhibitor
Siemers Holsteins, WI

Best 3 Junior Females (2)


1. Siemers Holsteins, WI
2. Flowerbrook Holsteins, MN

Milking Yearling (15)


1. (BO & BU) Ms Apple Andringa Red (Defiant), G Alpheus Stoltzfus, PA
2. Macland TS Juliet A Red (Armani) Grady & Lane Wendorf, WI
3. Siemers Lotus Jobba Red (Lotus), J, J, C & L Siemers, WI
4. Ratliff App 4 Fiesta Red (Adonis), Ron & Christy Ratliff Trustees, KS
5. DJ-Purpride Infra Red (Defiant), C&J Hill, C Umble & F&D Borba, MD
6. MD_Maple Lawn Sicily Red (Absolute), Westcoast Holsteins, BC
7. Heatherstone Aria Red (Malone), Heatherstone Enterprises Inc., WI
8. Roswitha Destry Natalie (Destry), Roswitha Holsteins, MB
9. Ms Stranshome Giorgi Red (Armani), Kingsway & Lake Prairie Holsteins, ON
10. MS Trikoebel OK Greta Red (Okalif), Greta & Tera Koebel & Kelly Epperly, MI

Junior 2 Year Old (16)


1. (BU) Oakfield A Shampagne Red (Armani), Westcoast Holsteins, BC
2. Kawartha Armani Memory (Armani), Ferme Blondin, R Villeneuve & Riverdown, QC
3. (BO) Lookout Olympian Allstar (Olympian), Lookout & Glaustar, QC
4. Milksource Dft Lexus Red (Defiant), Cresentmead & Milksource LLC., WI
5. Lyn-Vale Raina Red (Absolute), William A Schultz III, WI
6. Ms Apple Annetta Red (Ladd P), Mike Deaver, WI
7. Dorsland Twinklke P Red ET (Kingboy), Emma, Sara Wyatt & Claire Dorshorst, WI
8. Jas K Tisha Red (Capital Gain), Jason J Kearns, WI
9. Siemers About Greta Red (About it), J, J, C & L Siemers, WI
10. Willow-Marsh Moulnrouge Red (Licroice), Westcoast Holsteins, BC

Senior 2 Year Old (16)


1. (BU) Budjon-Vail Hz Lacey-Red-ET (Heztry), Cooper Galton, NY
2. Sunnyside Candy Heztry Red (Heztry), Candy Syndicate, CA
3. (BO) Westcoast Defiant Addison (Defiant), Westcoast Holsteins, BC
4. Willows Edge Real Mink Red (Reality), Bonnie Van Dyk & Kyle Knutson, WI
5. Cherry-Lor Abs Lilly Red (Absolute), Cael Hembury, PA
6. Cleland RB Admimgly Red (Redburst), Jason Cleland, WI
7. Flower-Brook Gladys-Red-ET, Flower-Brook Registered Holsteins, MN
8. Pavany Axford Shyna Red (Axford), Joseph L & Ellen A Haner, NY
9. Holbric Spa Jolly Red (Spa), Curtis, Evelyn & Agnes Griffen, MN
10.(1st Jr) Long-Brook Ab Sweety-Red-ET (Absolute), Victoria Clark, PA

Junior 3 Year Old (18)


1. (BU) Heatherstone Redhot Red (Barnie), Milk Source Inc., WI
2.(PA) Ms Aol Cntndr Revive Red (Contender), Pierce, Abby, Kaylee & Luke Fairbanks, IA
3. Legend-Maker Defi Gypsy Red (Defiant), Mike & Julie Duckett & Craigcrest, WI
4. (BO) Demmers Absolute Mar Red (Absolute), Demmer Farms, MN
5.(1st Jr) Lichty Acres Htry Fire Red (Heztry), Hope & Tanner Morrison, MN
6. Reyncrest RB LOca Red (Redburst) Reyncrest Farm, NY
7. (2nd Jr) Cherry-Lor Ladd Ripple Red (Ladd P), Douglas Boop & Cael Hembury, PA
8. Sunny-Valley Fiona Red (Armani), Wayne R Debuhr, WI
9. Cleland Abstly Awesome Red (Absolute), Jason Cleland, WI
10. Ms-AOL Contnder Rooke Red (Contender), Grady & Lane Wendorf, WI

Senior 3 Year Old (18)


1. (BU) Miss Pottsdale Dfi Tang Red 9Defiant), Golden Oaks Farm, IL
2. Greenlea A Care Red ETS (Absolute), Pierre Boulet, QC
3. (BO) Parkvue Absolute Rap Red (Absolute), Jason, Jordan Thomas & Adam Liddle, NY
4. Westcoast Absolute Amber (Absolute), Westcoast Holsteins, BC
5. Siemers Dfnt Jstar Red (Defiant), J, J, C & L Siemers, WI
6. Leawood Spice Girl ET (Absolute), Grady & Lane Wendorf, WI
7. Peicrest Adon Popsicale Red (Adonis), Gregg Peirick, WI
8. (PA) Tiger Lily Absol Lara Red (Absolute), Lily Marshman, NY
9. Wedgwood Absolute Topsy (Absolute), Skyhart Farms, WA
10. Stranshome Heztry Nali Red (Heztry), Fred Fornwald & Sons Farms Ltd., SK

4 Year Old (18)


1. (BU) Miss Apple Snapple Red-ET (Redburst), Milksource, WI

2. Eastwest LJ Destry Mckeena (Destry) Pierre Boulet, QC
3. Lookout Elmbridge Likely-Red (Director), Westcoast Holsteins, BC

4. (BO)  Westcoast Absolute Amber (Absolute), Westcoast Holsteins, BC
5. (1st Jr), Redtag Destyr Sneezy Red (Destry), Chase Savage, MD
6. Colganodos D Avianca Red (Destry), Colganados Genetics LLC & Carlos Felipe Rey, IL
7. Heatherstone Rhinestone Red (Always), Chase M Holschbach, WI
9. Frozenes LP Contender Lark Red (Contender), Crescentmead & Milk Source LLC., WI
8. Miss Apple Aria ET (Alchemy), Deaver & Woodmansee, WI
10. Four Hills RB Jess Red (REdburst), Britney Hill, VT

5 Year Old (10)


1. (BU & PA) L-Maples Hvezda Valli Red (Hvezda), Budjon Farms & Peter & Lyn Vail, NY

2.  Crazy For Contend Dacia Red (Contender), Kenny R Coppini, OR
3. (BO) MS TriKoebel Glamour Red (Contender), Gret & Tera Koebel & Kelly Epperly, MI
4. Milksource Dty Tammy Red (Destry), Grady & Lane Wendorf, WI
5. Crescentmead Swetie Pie Red (Reed), Milk Source & Grady Wendorf, WI
6. (2nd Jr) Rokey-Benfer R Cutie Red (Redmn), Royce & Regan Demmer, IA
7. (3rd Jr) Ourway Redline Spots Red (Redliner), Shanell Borth, WI
8. Lake-Praire Alison Red (Advent), Chase Warren & Levi Banowetx, WI
9. Scratchwell Raenne Red (Rooney), William A Scott, MO
10. Jimdandy BW Glimmer Red (Barbwire), Mckenna & Coltin Coffeen, WI

Aged Cow (11)


1. Meadow Green Abso Fanny-ET (Absolute), Triple T, T& L Cattle, Berry, F&D Borba & F&C Borba, OH
2. Strans_Jen D Tequila Red (Director), Milk Source LLC., WI
3. Rosedale Lucky Rose Red (Perseus), Oakfield Corners Dairy, NY
4. Ms D Apple Danielle Red (Destry), Chip Savage & Amanda Kennedy, MD
5. KHW Regmnt Apple A2 Red (Regiment), F&C Borba, F&D Borba, Genosource & T&R Simon, WI
6. Westliberty Absolute Satin Red (Absolute), Robella, Lucky Hill & Wendon Holsteins, AB
7. Ms Glamours Destini (Destry), Ourway Holsteins, WI
8. Farnear TBR American Red (Destry), Olivia Telgmann, IL
9. SCHA TJ Cntnder Shawna Red (Contender), Ryan Griffin, MN
10. (BO) Northwind Destry Lisa Red (Destry), James, Lynette, Cheryl & Scott Miller, MN

125,000 lb (7)


1. Lookout Advent Flicka Red (Advent), John & Sara Carpenter, VT
2. (BO & BU) Hillrose Advent Anna Red (Advent), Josepah Brantmeier, WI
3. (PA) Probert C Bree Ella Red (Contender), Kate Smith, WI
4. Long-Brook RL Sweetie PI Red (Redliner), Marshaman Farms & Hembury Farms, NY
5. (1st Jr) Kleinsview Destin Velvet Red (Destin), Taylor R Klein, WI
6. (2nd Jr) Ainger Advent Jessa-Red (Advent), Britney Hill, VT
7. Foltzbrook Advent Janie Red (Advent), Kaydn Gibson, Dakota Thompson & Jordan Elmore, KY

Best 3 Females (7)


1. Lookout, QC
2, Apple Partners LLC, IL

3. Heatherstone Enterprises, Inc., WI

4. J, J, C & L Siemers, WI

5. Wayne R. DeBuhr, WI

6. Holbric Holsteins, IL

7. Jim & Vicky Cleland, WI

Produce of Dam


    1. Mike Deaver, WI 2. J, J, C & L Siemers, WI
    2. Pierce, Abby, Kaylee & Luke Fairbanks, IA
    3. J, J, C & L Siemers, WI

    5. Wayne R. DeBuhr, WI 6. Holbric Holsteins, IL

Dam & Daughter (7)


  1. John Marshman, NY
  2. Grady & Lane Wendorf, WI
  3. Jonathan Hill, VT
  4. Greta & Tera Koebel and Kelly Epperly, MI
  5. Jeff Brantmeier, WI
  6. Lookout and Glaustar, QC
  7. Wayne R. DeBuhr, WI

Best Bred & Owned of Junior Show


Bred & Owned of Junior Show
Four Hills RB Jess Red (REdburst), 10th 4yr Old, Britney Hill, VT

Best Bred & Owned of Open Show


Bred & owned of the Open Show
Parkvue Absolute Rap Red (Absolute), 3rd Senior 3yr Old, Jason, Jordan Thomas & Adam Liddle, NY

Premier Awards


Premier Breeder
Apple Partners, WI

Premier Exhibitor
Crescentmead, WI

Premier Sire
Absolute

State Herd
1. Wisconsin
2. Quebec
3. Maryland
4. Minnesota