Shows and Sales Results

World Dairy Expo Guernsey Show 2017
DATE: Oct 5, 2017 @ 1:30pm
LOCATION: Madison, WI
JUDGE: Judge Chris Lahmers, OH & Associate Bernie Heisner, IL






Complete Image Galleries from the World Dairy Expo are available for you to view, share & purchase photos!

Guernsey heifer show
Guernsey Cow show
Guernsey Candids


Show Sponsors

The World Dairy Expo Guernsey Show 2017 begins Wednesday, Oct 4 at 1:30 pm with the heifer show. The cow show will start at 7:30 am on Thursday, Oct 5. Judge Chris Lahmers, OH, and Associate Bernie Heisner, IL, will sort this the classes. Thank you to our sponsors for this year’s show:

Peter Vail Registered Dairy Cattle…Sponsors of the Ayrshire, Guernsey & Milking Shorthorn Shows
Snider Homestead Farm…Sponsors of the Guernsey Show
Springhill Farm Guernseys…Sponsors of the Guernsey Show
Misty Meadows Guernseys…Sponsors of the Guernsey Show

Peter Vail Registered Dairy Cattle...Sponsors of the Guernsey, Ayrshire & Milking Shorthorn Shows


Peter Vail Registered Dairy Cattle...Sponsors of the Guernsey, Ayrshire & Milking Shorthorn Shows

Snider Homestead Farm...Sponsors of the Guernsey Show


Snider Homestead Farm...Sponsors of the Guernsey Show

Springhill Farm...Sponsors of the Guernsey Show


Springhill Farm...Sponsors of the Guernsey Show

Misty Meadows Guernseys...Sponsors of the Guernsey Show


Misty Meadows Guernseys...Sponsors of the Guernsey Show


Junior Champion of the Junior Show

Junior Champion of the Junior Show
Nicleys HP GG Cordell Anne-ETV(Cordell), 1st Fall Calf, Hillpoint, D Basse & M Miller

Reserve Champion of the Junior Show
Knapps Kringle Tappy-ET (Kringle), 2nd Winter Yearling, Landree Fraley, PA

HM Junior Champion of the Junior Show
Langcrest Cordell Mary (Cordell), 3rd Spring Yearling, Bryce Birk, IN


Junior Champion

Junior Champion
Nicleys HP GG Cordell Anne-ETV(Cordell), 1st Fall Calf, Hillpoint, D Basse & M Miller

Reserve Junior Champion
Gr-Dix Lee Royce Starskittles (Royce), 1st Fall Yearling, Justin & Daniel Chupp, OK

Honourable Mention
Rocky Hill Pies Sweetdream (Pie), 2nd Fall Yearling, Rocky Hill Farm, PA


Intermediate Champion of the Junior Show

Intermediate Champion of the Junior Show
Adams Creek Ap Bianca-ETV (Pie), 1st Junior 2 Year Old, Alyssa Nuttleman, WI

Reserve Intermediate Champion of the Junior Show
Prairie Moon L Abriella-ET (Levi), 2nd Senior 2 Year Old, Landon & Leslie Sivesind, IA

HM Intermediate Champion of the Junior Show
Knapps Kojack Tambret-ET (Kojack), 3rd Junior 2 Year Old, Landen Knapp, IA


Intermediate Champion

Intermediate Champion
Adams Creek Ap Bianca-ETV (Pie), 1st Junior 2 Year Old, Alyssa Nuttleman, WI

Reserve Intermediate Champion
Millborne HP Kringle Tara (Kringle), 1st Senior 2 Year Old, PM Miller, Hillpoint Partners, P Vail, CT

HM Intermediate Champion
Knapps Spider Bank On Me-ET (Spider), 2nd Junior 2 Year Old, Landen Knapp, IA


Senior Champion of the Junior Show

Senior Champion of the Junior Show
H Broke Showtime Taytor (Showtime), 5th 4 Year Old, Dana & Madison Sickles, IA

Reserve Senior Champion of the Junior Show
Knapps Best Buy Tarina (Best Buy), 8th 4 Year Old, Alexis & Frederick Williams, MN

HM Senior Champion of the Junior Show
(1st Jr) Knapps Mentor Tamboret (Mentor), 7th 6 Year Old, Landen Knapp, IA


Grand Champion of the Junior Show

Grand Champion of the Junior Show
Adams Creek Ap Bianca-ETV (Pie), 1st Junior 2 Year Old, Alyssa Nuttleman, WI

Reserve Grand Champion of the Junior Show
H Broke Showtime Taytor (Showtime), 5th 4 Year Old, Dana & Madisonn Sickles, IA


Senior Champion

Senior Champion
Springhill Mentor Jazzy-ET (Mentor), 1st 4 Year Old, Springhill, OH

Reserve Senior Champion
Lantz Farm Preppy Indy (Preppy), 1st 6 Year Old, Melinda Rushing, OK

HM Senior Champion
Coulee Crest Carter Georgia (Carter), 2nd 6 Year Old, Kevin Stoltzfus, PA


Grand Champion

Grand Champion
Springhill Mentor Jazzy-ET (Mentor), 1st 4 Year Old, Springhill, OH
Reserve Grand Champion
Lantz Farm Preppy Indy (Preppy), 1st 6 Year Old, Melinda Rushing, OK

HM Grand Champion
Adams Creek Ap Bianca-ETV (Pie), 1st Junior 2 Year Old, Alyssa Nuttleman, WI


Spring Calves (20)

Spring Calves (20)
1. (B&O) Knapps K Tambi Winner-ETV (Pies), Landen Knapp, IA
2. Rutter Bros Top Notch Cali-ETV (Top Notch), Kelly J Johnson, PA
3. (1st Jr) Prairie Moon C Betsy (Copper), Grave E Howe, IA
4. (2nd Jr) Fudges Alex Molly (Marcus), Sydney Willingham, KY
5. Sniders HP GG Kringle Bobbie-ETV (Kringle), Lauren McDonald, WI
6. Coulee Crest Regis Juliet-ETV (Regis), Friendship Farm, NY
7. Springhill Pies Unveil-ETV (Pies), Springhill, OH
8. Prairie Moon Wunder (Primetime),Rex Ferris, WA
9. Gurn Z MMeadow Pistoll Jadene (Pistoll), Julie Orchard, WI
10. Valley Gem Daniel Coupe (Daniel), Valley Gem Farm, WI


Winter Calves (23)

1. (B&O) Warwick Manor LS Sky-ET (Star), Kolby Stolzfus, PA
2. Gr-Valley Gem A Idol Indya (Idol), Valley Gem Farm, WI
3. Crown J HP Lucifer Jedi (Lucifer), Hillpoint Partners & Josey Morris, WI
4 .Knapps Rol Take Me Home-ETV (Levi), Valley Gem, J Dorn and K Schuler
5. Knapps HP GG Pies Tessa-ET (Pies), John, Bonnie & Lucas Ayars
6. (1st Jr) Green Slopes A1 Melanie (A1), Macy Walason, PA
7. Springhill Spider Jabrill-ETV (Spider), Springhill, OH
8. Ry-sar Copper Katrina-ET (Copper), Rex Ferris, WA
9. Knapps Rol Top The Class-ETV (Levi), Landen Knapp, IA
10. Knapps Primetime Joker (Primetime), Darlene Moser, IN


Fall Calves (24)

1. (1st Jr) Nicleys HP GG Cordell Anne-ETV (Cordell), Hillpoint, D Basse & M Miller
2. Oakland Tobys Halania (Toby) Jamie Trotter, PA
3. (2nd Jr) Guernsey Grove HP Almost Dusk-ETV (Kringle), Josey Morris & Brittany Renn, WI
4. (B&O) Knapps Tambi-Pies-ETV (Pies), Kanden Knapp, IA
5. Valley Gem PC Lonestar Disney-ETV (Lone Star), Larry & Deb Lakey, WI
6. Valley Gem Nevers Haven (So Good), Valley Gem Farm, WI
7. Warwick Manor Alymo Shaylin (Alymo), Chase Meyer, IL
8. Knapps Regis Tamaris-ETV (Regis), Justin & Daniel Chupp, OK
9. Misty Meadows Fworks Silhouette-ETV (Fireworks), Beth Anne Clark, PA
10. Lang Haven AP Nashville Flash (Pie), Kyle & Ryan Erickson, WA


Summer Yearling (22)

1. (B&O) Valley Gem Kojacks Dynamo-ETV (Kojack), Valley Gem Farm, WI
2. HP SH AC Pie Kamryn-ETV (Pie), Hillpoint, Daniel Basse, Morey Miller, WI
3. Warwick Manor Senator Braylin (Senator), Kaila, Karli & Kolby Stoltzfus, PA
4. (1st Jr)Coulee Crest Lonestar Nikki-ET (Lone Star), Mikayla Lepke, WI
5. Knapps Fame Tambi-Wild-ETV (Fame), Landen Knapp, IA
6. (2nd Jr) Knapps Rol Tea Kettle (Levi), Landen Knapp, IA
7. Land Of Living LS Frosting (Lone Star), John & Bonnie Ayars & Dr Kenny Manion, OH
8. Knapps HP Regis Tissue-ETV (Regis), Scott Weisensel, WI
9. Style Crest Alstar Carmel (Alstar), Fowler & Katie Branstetter, KY
10. Coulee Crest Lonestar Nina-ET (Lone Star), Springhill & Dan Basse, OH


Spring Yearling (19)

1. (B&O) Empire Lone Star Sansa Stark (Lone Star), Tim & Megan Schrupp, MN
2. Knapps A Pie Tambi-Lex (Pie), Landen Knapp, IA
3. (1st Jr) Langcrest Cordell Mary (Cordell), Bryce Birk, IN
4. Empire Lone Star Honda (Lone Star), Tim & Megan Schrupp, MN
5. Nicleys Anisas Ace-ETV (Pie), E & K Nicley, L Tormoehlen, B Potter, K Hughes, IN
6. Donnybrook Cordell Jippy (Cordell), L & T McDonald & A & K Nuttleman, WI
7. Springhill A Pie Jingo-ETV (Pie), Springhill, OH
8. (2nd Jr) Millborne HP Alymo Finally-ETV (Alymo), Finally Syndicate, WI
9. Coulee Crest Pies Hannah (Pies), Emma Weisensel, WI
10. Hartdale Kringle Omelet (Kringle), Connor Hartmann, IL


Winer Yearling (15)

1. (B&O) Springhill Kojack Unique-ETV (Kojack), Springhill, OH
2. (1st Jr) Knapps Kringle Tappy-ET (Kringle), Landree Fraley, PA
3. Guernsey Grove HP Almost Dawn-ETV (Activate) Duane & Jodi Boyer, WI
4. Knapps Primetime Candy Jo (Primetime), Landen Knapp, IA
5. (2nd Jr) HCF Kriminal Cassidy (Kriminal), Mary Beth & Callie Collette, TN
6. Springhill Kojack Uno-ETV (Kojack), Alyssa Ince & Faith Ling, MO
7. H Broke Levi Razzle (Levi), Dana & Madison Sickles, IA
8. Adams Creek Garrett Larissa (Garrett), David Medick, IA
9. Empire Harleys Fame Hattie-ETV (Fame), Tim & Megan Schrupp, MN
10. Prairie Cream Caspian Avalon (Caspian), Kimberly & Kevin Lakey, WI


Fall Yearling (8)

1. Gr-Dix Lee Royce Starskittles (Royce), Justin & Daniel Chupp, OK
2. (B&O) Rocky Hill Pies Sweetdream (Pie), Rocky Hill Farm, PA
3. Knapps Kringle Tally-ET (Kringle) Ray & Kay Lindsey & Kevin Stoltzfus, PA
4. HP SH AC Rebel Kaitlin-ETV (Rebel), Chase Cessna, PA
5. Prairie Cream Top Notch Prim-ETV (Top Notch), Larry & Deb Lakey, WI
6. Lang Haven Prada Atta Kid (Prada), Kirstie Langrehr, WI
7. Lang Haven Alann Sweets (Alann), Kirstie Langrehr, WI
8. (1st Jr) Summitridge Lonestar Jamisen (Lone Star), Kyle & Ryan Erickson, WA


Junior Best Three Females

1. Landen Knapp, IA
2. Kevin & Dina Stoltzfus, PA
3. Valley Gem Farm, WI
4. Tim & Megan Schrupp, MN
5. Beth Anne Clark, PA
6. Kimberly & Kevin Lakey, WI
7. Daniel Sivesind, IA


Milking Yearling (2)

Milking Yearling
1. Knapps A Pie Sassy-ETV (Pie), Landen Knapp, IA
2. Gurn Z Meadow Tropic Moonrise (Judgement), Julie Orchard, WI


Futurity (5)

1. Knapps Kojack Tambret (Kojack), Landen Knapp, IA
2. (BU) Knapps Regis Tamrick (Regis), Landen Knapp, IA
3. Warwick Manor Sexy Sorority (Senator), Karli Stoltzfus, PA
4. Lavon Farms Novak Rattle (Novak), Aubree, Aiden & Alaina Topp, OH
5. Hartdale Mentor Coconut (Mentor), Lauren Robison & Braden Hartmann, IL


Junior 2 Year Old (9)

1. (1st Jr, B&O, BU) Adams Creek Ap Bianca-ETV (Pie), Alyssa Nuttleman, WI
2. Knapps Spider Bank On Me-ET (Spider), Landen Knapp, IA
3. (2nd Jr) Knapps Kojack Tambret-ET (Kojack), Landen Knapp, IA
4. Knapps Regis Tamrick-ETV (Regis), Landen Knapp, IA
5. Warwick Manor Sexy Sorority (Senator), Karli Stoltzfus, PA
6. Adams Creek Activate Macyn (Activate), L & T McDonald & A & K Nuttleman, WI
7. Hartdale Mentor Coconut (Mentor), Lauren Robison & Braden Hartmann, IL
8. Nicleys Comets Mentor Macy-ET (Mentor), E & M Grams & A & N Anderson, MN
9. Kadence Action Snow (Action), Kadence Farm, WI


Senior 2 Year Old (12)

1. (B&O, BU) Millborne HP Kringle Tara (Kringle), PM Miller, Hillpoint Partners, P Vail, CT
2. (1st Jr) Prairie Moon L Abriella-ET (Levi), Landon & Leslie Sivesind, IA
3. (2nd Jr) Knapps Apie Today (Pie), Landen Knapp, IA
4. Lavon Farms Novak Rattle (Novak), Aubree, Aiden & Alaina Topp, OH
5. Land Of Living L Rustic (Loyalty), John & Bonnie Ayars & Sons, ,OH
6. Trotacre Alstar Hurley (Alstar), Jamie S Trotter, PA
7. HP AC GG Kringle Morisa-ET (Kringle), Benjamin Kronberg & Kate Nuttleman, WI
8. HP AC GG Kringle Mystic-ET (Kringle), Adams Creek, Dan Basse & City Slickers, WI
9. Donnybrook Jacket Jody (Jacket), Kami Schuler, WI
10. Tru-Lan Goliath Ali-ET (Goliath), Lacey Nelson, MN


Junior 3 Year Old (8)

1. (B&O) South Lane Prada Legacy (Prada) South Lane Farm, IA
2. (1st Jr & BU) Maplehurst Gary Rosetta (Gary) Alexis Williams, MN
3. (2nd Jr) Hi Guern View Titan Jubilant-ET (Titan) Kaylee Koss, IA
4. Vallet Gem Apie Marquette-ET (Pie), Valley Gem Farm, WI
5. Misty Meadows Rebel Suite (Rebel), Beth Anne Clark, PA
6. Springhill Laredo Jubilee-ET (Laredo), Springhill, OH
7. Rutter Bros Alymos Cupcake-ET (Alymo), Kelly J Johnson, PA
8. Kadence Pie Sugar (Pie), Kadence Farm, WI


Senior 3 Year Old (5)

1. (B&O, BU) Knapps Top Notch Harlow (Notch), Landen Knapp, IA
2. Sniders Gary Anjolee (Gary), B Potter, E & K Nicley & B Gable, IN
3. Knapps Fayette Tambaya (Fayette), Landen Knapp, IA
4. Up The Creek Aarons Satin (Aaron), Karen Anderson-Johnson, MN
5. Four Winds Tiller Charmer-ET (Tiller), Traci Nelson & Andy Nelson, MN


4 Year Old (13)

1. (B&O & BU) Springhill Mentor Jazzy-ET (Mentor), Springhill, OH
2. Flambeau Manor Fame Sheba-ET (Fame), Jesse Dom, WI
3. Knapps Toolite Regis Trista-ET (Regis), Landen Knapp, IA
4. Flambeau Manor RO Laurel-ET (Royal Oak), Gary Van Doom, WI
5. (1st Jr) H Broke Showtime Taytor (Showtime), Dana & Madisonn Sickles, IA
6. Tru Lan Aaron Dellia (Aaron), Casey & Traci Nelson, MN
7. Bass Val Lynndell Lyndsi-ET (Lynndell), Ryan C Bass, WI
8. (2nd Jr) Knapps Best Buy Tarina (Best Buy), Alexis & Frederick Williams, MN
9. Coulee Crest Fame Leelah-ET (Fame), Coulee Crest LLC, WI
10. Clehtin Farm B Henrietta, Kalia, Karli & Kolby Stoltzfus, PA


1 2