Shows and Sales Results

Wisconsin State Red and White Championship Show 2016
DATE: July 29th, 2016 at 9AM
LOCATION: Madison, WI
JUDGE: Molly Sloan, WI
HEAD SHOWN: 100 Head





Complete Image Galleries

Complete Image Galleries are now available for you to view, share & purchase photos from the Wisconsin Championship Red & White Show 2016


Show Sponsors

The Wisconsin State Red and White Championship Show 2016 will take place July 29th at 9am in Madison, WI with Molly Sloan serving as the official judge. Cowsmo coverage of the show is being sponsored by:
Bert-Mar Farms
Dolla-Bilz Holsteins & Jerseys
Duckett Holsteins
Maryland Pride Jerseys
Pfaffsway Farms
Rosedale Genetics Website & Facebook Page
Violet Hill Holsteins

View Complete Cowsmo Coverage of the Wisconsin State Championship Shows 2016

Duckett Holsteins, Sponsors of Cowmso Coverage


Duckett Holsteins, Sponsors of Cowmso Coverage

Rosedale Genetics, Sponsors of Cowmso Coverage


Rosedale Genetics, Sponsors of Cowmso Coverage

Pfaffsway Farms, Sponsors of Cowmso Coverage


Pfaffsway Farms, Sponsors of Cowmso Coverage

Bert-Mar Farms, Sponsors of Cowmso Coverage


Bert-Mar Farms, Sponsors of Cowmso Coverage

Dolla-Bilz Holsteins & Jerseys, Sponsors of Cowmso Coverage


Dolla-Bilz Holsteins & Jerseys, Sponsors of Cowmso Coverage

Maryland Pride Jerseys, Sponsors of Cowmso Coverage


Maryland Pride Jerseys, Sponsors of Cowmso Coverage

Violet Hill Holsteins


Violet Hill Holsteins


Junior Champion Female, Junior Show

Junior Champion Female, Junior Show
Siemers About Greta-Red-ET (All About It), 1st Spring Yearling,  C, J, J, J, C & L Siemers, Newton

 Reserve Junior Champion Female, Junior Show
Lake-Breeze Delight-Red-ET (Destry), 2nd Spring Yearling, Grady & Lane Wendorf, Ixonia

 HM Junior Champion Female, Junior Show
Milk Source Dnt Talia-Red-ET (Defiant), 1st Winter Yearling, Milk Source LLC, Kaukauna


Junior Champion Female

Junior Champion Female
Milk Source L Trouble-Red-ET, 1st Winter Calf, Milk Source, Kaukauna

Reserve Junior Champion Female
MD-Maple-Lawn Sicily-Red-ET (Absolute), 1st Fall Calf,  Peter & Lyn Vail & Budjon Farm, Lomira

HM Junior Champion Female
Siemers About Greta-Red-ET (All About It), C, J, J, J, C & L Siemers, Newton


Intermediate Champion

Intermediate Champion Female
Underwood Dusk Jazz-Red (Dusk), Milk Source LLC, Kaukauna

Reserve Intermediate Champion Female
Miss Apple Snapple-Red (Redburst), Milk Source LLC, Kaukauna

HM Intermediate Champion Female
Milk Source  Barb Love-Red-ET (Barbwire), Milk Source LLC, Kaukauna


Senior & Grand Champion Female, Junior Show

Senior Champion Female, Junior Show
Kamps Hollow Acapela-Red-ET (Ladd P), 2nd Senior 2 year old, Grady & Lane Wendorf, Ixonia
Reserve Senior Champion Female,  Junior Show
Warmka Chris Leah 1441-Red (Gold Chris), 5th Senior 3 year old, Brad & Danielle Warmka, Fox Lake
HM Senior Champion Female, Junior Show

Kaymanor Destry Minnesota-Red (Destry),3rd Junior 3 year old, Ryan Smith, Monticello


Senior Champion

Senior  Female
Crescentmead Swetie Pie-Red (Reed), Milk Source LLC & Grady Wendorf, Kaukana

Reserve Senior Champion Female
Rokey- Benfer R Cutie-Red-ET (Redman), Milk Source LLC, Kaukauna
HM Senior Female
Rosedale Lucky Rose-Red (Perseus), Rosedale Genetics, Oxford


Grand Champion

Grand Champion Female
Underwood Dusk Jazz-Red, 1st Senior 3 year old,  Milk Source LLC, Kaukauna

Reserve Grand Champion Female
Miss Apple Snapple-Red 1st Junior 3 year old, Milk Source LLC, Kaukauna


Spring Calves, Exhibitors Under 10 Years (4)

1. Crescentmead Dunk Donut-Red (Dunkin), Grady & Lane Wendorf & Kenton Parish, Ixonia
2. Krull Apple Delight-Red (Apple Jack), Carley Krull, Lake Mills
3. Scenic-Vale Defiant Cami-Red (Defiant), Cole, Ava, Campbell & Royce Booth, Plymouth
4. Siemers Jubile-Queen-Red-ET (Defiant), B, B & Reid Vandoske, Cleveland


Spring Calves

1. Ms Addiction Jealousy-Red (Addiction P), Highlife & Graisson Schmidt, Black River Falls
2. Forest Ridge Absl March-Red (Absolute), Loehr & Harbaugh, Marion
3. Klinedale Cont Ann-Red-ET (Contender), C, J, J, J, C & L Siemers, Newton
4. Swanee-Lee A Lap Dance-Red (Armani), Jason Swanson, Capron, IL
5. Sabofarm Folkfare-Red-ET (Armani), Robert Sabo, Green Bay
6. Crescentmead Dunk Donut-Red (Dunkin), Grady & Lane Wendorf & Kenton Parish, Ixonia


Winter Calves (10)

1. Milk Source L Trouble-Red-ET (Lotus), Milk Source LLC, Kaukauna
2. Bella-On-Q Lots of Lov-Red-ET (Lotus), Harbaugh & Zimmerman
3. Mauk-E-Way Dft Kylie-Red-ET (Defiant), Cole, Ava, Campbell & Royce Booth, Plymouth
4. Kamps Hollow Twister-Red (Soloman), Jordyn Kamps, Belmont
5. Duchess O Kal Lacy-Red (O’Kalif), Mike & Julie Duckett, Rudolph
6. Gildale A Jack Truffles-Red (Apple Jack), Nicole Wright, Johnson Creek


Fall Calves

1.  MD-Maple-Lawn Sicily-Red-ET (Absolute), Peter & Lyn Vail & Budjon Farm, Lomira
2.  Siemers Lotus Jubba-Red -ET (Lotus), Siemers Holsteins, Newton
3.  Siemers Lotus Jubah-Red -ET (Lotus), C, J, J, J, C & L Siemers, Newton
4.  Cleland Defiant Kailene-Red (Defiant), Cole, Ava, Campbell & Royce Booth, Plymouth
5.  Lake Breeze  Def Careful-Red (Defiant), Bonnie Van Dyk, New Richmond
6.  Heatherstone Aria-Red (Malone), Heatherstone Enterprises, Baraboo


Summer Yearlings

1.  Crescentmead Sweet Pea-Red (Redneck), Milk Source & Grady Wendorf, Ixonia
2.  Milk Source A Trinket-Red-ET (Absolute), Milk Source LLC, Kaukauna
3.  Cow-Palace Apple Trixie-Red (Apple Jack), San-Ron Holsteins, Sheboygan
4.  Nobland Defiant Erica-Red (Defiant), Ainsley Noble, Lancaster
5.  Crescentmead DF Tink-Red (Addiction P), Wendorf & Nickels, Ixonia
6.  St-Yle-SA Kylie-Red (Armani), Stephanie Aves, Belmont


Spring Yearlings

1.  Siemers About Greta-Red-ET (All About It), C, J, J, J, C & L Siemers, Newton
2.  Lake-Breeze Delight-Red-ET (Destry), Grady & Lane Wendorf, Ixonia
3.  Milgene Just Be Cuz-Red-ET (Armani), Ben Buske, Brownsville
4.  Booth-Haven Lady In-Red-ET (Addiction P), Cole, Ava, Campbell & Royce Booth, Plymouth
5.  Dorsland Talula-Red-ET (1st Class), Wide Open Holsteins & Highlife-LP Farms, Alma Center
6.  Golden Rose Bwire Cloud-Red (Barbwire), Jessica & Nicole Pralle, Humbird


Winter Yearlings

1.  Milk Source Dnt Talia-Red-ET (Defiant), Milk Source LLC, Kaukauna
2.  Sunspark Armani Disco-Red (Armani), Brown-Star Farm, Gillett
3.  Lyn-Vale Cherry Wine-Red-ET (Absolute), Cole, Ava, Campbell & Royce Booth, Plymouth
4.  Forest Ridge A Mopsy Red-ET (Armani), Harbaugh & Loehr, Marion
5.  2nd-Look Bwire 12567-Red-ET (Barbwire), Kayli, Kalista, Kaianne & Kaydence Hodorff, Eden
6.  Milk Source Dfnt Lava-Red-ET (Defiant), Brittni Gomm, Seymour


Fall Yearlings

1.  Overland AS Graffiti-Red (Apple Jack), Coltin & McKenna Coffeen, DePere
2.  Duckett Armani Luck-Red-ET (Armani), Melissa Sprecher, Sauk City
3.  Added entry – 805
4.  Mil-R-Mor Audacity-Red-ET (Reality), Garrett Dahlk, Verona
5.  Anyday Hercules Trixy-Red (Hercules), Hams Holsteins, Reedsburg


Junior Best 3 Females
  1. Milksource
  2. Siemers

Junior 2 Year Olds

1.  Milk Source  Barb Love-Red-ET (Barbwire), Milk Source LLC, Kaukauna
2.  Rynearson Rainy Razzy-Red (Armani), Don Rynearson, Watertown
3.  Legend Maker Larson Giz-Red-ET (Larson), Levash Holsteins, Brillion
4.  Ms AOL Contender Rookie-Red (Contender), Milk Source LLC, Kaukauna
5.  Added Entry – 1012
6.  Sunny-Valley Foxy-Red-ET (Heztry), Wayne DeBuhr, Sun Prairie


Senior 2 Year Olds

1.  (BU) Miss Hot Mama-Red-ET (Armani), Smith, Majestic View, Kueffner & Crailoo, Watertown
2.  Kamps Hollow Acapela-Red-ET (Ladd P), Grady & Lane Wendorf, Ixonia
3.  Scientific Holiday Rae-Red (Redburst), Molly Sarbacker, Belleville
4.  Callis Crown Royale-Red-ET (Action), Richard & Julie Vomastic, Pulaski

 


Junior 3 Year Olds

1.  (BU) Miss Apple Snapple-Red (Redburst), Milk Source LLC, Kaukauna
2.  Ms Roll N View Althea-Red-ET (Special Effect), Milk Source LLC, Kaukauna
3.  Kaymanor Destry Minnesota-Red (Destry), Ryan Smith, Monticello
4.  Kamps Hollow Des Accent-Red (Destry), Brooks Hendrickson, Belmont


Senior 3 year Olds

1.  (BU) Underwood Dusk Jazz-Red (Dusk), Milk Source LLC, Kaukauna
2.  Milk Source Redbrst Alma-Red (Redburst), Milk Source LLC, Kaukauna
3.  Rosedale Rumor Has It-Red-ET (Redburst), Rosedale Genetics, Oxford
4.  Milk Source Aly Limit-Red-ET (Always), Milk Source LLC, Kaukauna
5.  Warmka Chris Leah 1441-Red (Gold Chris), Brad & Danielle Warmka, Fox Lake
6.  Cleland Bwire Korine-Red-ET (Barbwire), Jim & Vicky Cleland, Clinton


Four Year Olds

1.   Crescentmead Swetie Pie-Red (Reed), Milk Source LLC & Grady Wendorf, Kaukana
2.   Rokey- Benfer R Cutie-Red-ET (Redman), Milk Source LLC, Kaukauna
3.   Milk Source DTY Tanya-Red-ET (Destry), Cathryn & Christopher Gunst, Pine River
4.   Greenlea Adv Ace-Red-ET (Advent), Steven Nelson, Cambridge
5.   Sunny Valley D Fortune-Red (Destry), Wayne DeBuhr, Sun Prairie
6.   Cleland Cntdr Ashle-Red-ET (Contender), Jason Cleland, Clinton


Five Year Olds

1.  Rosedale Lucky Rose-Red (Perseus), Rosedale Genetics, Oxford
2.  Paulsoncrest Stormy-Red (Deuce), Paulsoncrest, Columbus
3.  Added Entry 1506
4.  Probert C Bree-Ella-Red (Contender), Kate Smith, Watertown


Aged Cow

1. Hilrose Advent Anna-Red-ET (Advent), Joe Brantmeier, Sherwood
2. St-Yle-SA Kenzee-Red (Contender), Stephanie Aves, Belmont


125,000 lb. Cows

1. Dupasquier Contender WH-Red-ET (Contender), Heatherstone Enterprises, Baraboo
2. Ms Hack Ella Rae-Red-ET (September Storm), Hackmann, Parsons & Smith, Watertown


1 2




error: Content is protected !!