Shows and Sales Results

Wisconsin State Fair Holstein Show 2016
DATE: August 13th-14th, 2016
LOCATION: West Allis, WI
JUDGE: Jeff Brown, OH
HEAD SHOWN: 47 Head





Junior Champion

Junior Champion
Jacobs Goldwyn Buttershot (Goldwyn), 1st Fall Yearling, Tim & Barb Natzke, Fond du Lac, WI

Reserve Junior Champion
Kentville Blake Genevieve (Blake), 1st Fall Calf, Tim & Barb Natzke, Fond du Lac, WI

HM Junior Champion
Ryan-Crest Sid Equator (Sid), 1st Summer Yearling, Tim & Barb Natzke, Fond du Lac, WI


Intermediate Champion

Intermediate Champion
Ernest-Anthony Sid Amelia (Sid), 1st Place Futurity, Troy Wendorf, Ixonia, WI

Reserve Intermediate Champion
Hilrose Hero Raelynn (Hero), 1st Senior 3 Year Old, Jeff Brantmeier, Hilbert, WI


Senior Champion

Senior Champion
Miss Summer Song-ET (Windbrook), 1st 4 Year Old, Todd Wendorf, Ixonia, WI

Reserve Senior Champion
Crescentmead on Broadway (Talent), 1st Aged Cow, Todd Wendorf, Ixonia, WI


Grand Champion

Grand Champion
Miss Summer Song-ET (Windbrook), 1st 4 Year Old, Todd Wendorf, Ixonia, WI

Reserve Grand Champion
Ernest-Anthony Sid Amelia (Sid), 1st Place Futurity, Troy Wendorf, Ixonia, WI


Spring Calves (10)

1. KnH Endres Dempsey Oh No (Dempsey), Mikayla Endres, Lodi, WI
2. Ms Silks Archrival Sassy-ET (Archrival), Tessa & Stella Schmocker, Whitewater, WI
3. Oakfield Dback Dreamy-ET (Diamondback), Cindy Krull, Lake Mills, WI


Winter Calves (7)

1. Crestbrooke A Cabernet-ET (Archrival), Tim & Barb Natzke, Fond du Lac, WI
2. Ms Beautys Bet On It-ET (Dundee), Tammy Voegeli, Arlington, WI
3. Straussdale IM Adorable (McCutchen), Mariah Strauss, Waterloo, WI


Fall Calves (6)

1. Kentville Blake Genevieve (Blake), Tim & Barb Natzke, Fond du Lac, WI
2. Sabor-CH Goldchip Sprinkle (Gold Chip), Amy Koenig, New Franken, WI
3. Ocean-View Brokaw Sawyer (Brokaw), Todd Wendorf, Ixonia, WI


Summer Yearlings (8)

1. Ryan-Crest Sid Equator (Sid), Tim & Barb Natzke, Fond du Lac, WI
2. Met-TV-BP Dundee Daisey-ET (Dundee), Tessa & Stella Schmocker, Whitewater, WI
3. OCD AC Rachel McAdams-ET (Gold Chip), Jessica Telfer, Fort Atkinson, WI


Spring Yearlings (3)

1. Ms Oeh-My Beemer Passion (Beemer), Christine Oehmichen, Abbotsford, WI
2. Zehrview EV Crageous Cutie (Acme), Tessa & Stella Schmocker, Whitewater, WI
3. R-M Atwood Brenda (Atwood), Schwendimann Farms, Hartford, WI


Fall Yearlings (1)

1. Jacobs Goldwyn Buttershot (Goldwyn), Tim & Barb Natzke, Fond du Lac, WI


Junior 2 Year Old (1)

1. Crecentmead Win Rachel (Windbrook), Mariah Strauss, Waterloo, WI


Senior 2 Year Olds (3)

1. WISCIT Sanchez Secret (Sanchez), Cory Weigel, Platteville, WI
2. Robrook Windbrook Myleigh (Windbrook), Tim & Barb Natzke, Fond du Lac, WI
3. South Break Lad Laycee (Ladd P), Schwendimann Farms, Hartford, WI


Junior 3 Year Olds (1)

1. Miss Summer Moonshine (Sanchez), Todd Wendorf, Ixonia, WI


Senior 3 Year Olds (5)

1. Hilrose Hero Raelynn (Hero), Jeff Brantmeier, Hilbert, WI
2. Hilrose Dempsey Patty-ET (Dempsey), Jeff Brantmeier, Hilbert, WI
3. Milkinaire Windhammer Aer (Windhammer), Vanna Herrmann, Green Bay, WI


4 Year Olds (1)

1. Miss Summer Song-ET (Windbrook), Todd Wendorf, Ixonia, WI


Aged Cows (1)

1. Crescentmead on Broadway (Talent), Todd Wendorf, Ixonia, WI






error: Content is protected !!