Shows and Sales Results

Wisconsin State Ayrshire Show
DATE: July 30, 2012
LOCATION: Marshfield, WI
JUDGE: Bob Hagenow, Poynette, WI





Junior Showmanship

1. (Overall) Alexis Demel
2. Serenity Heike
3. Lily Charapatta


Intermediate Showmanship

1. (Overall) Austin Nauman
2. Bridget Cleven
3. Dana Jensen


Senior Showmanship

1. Kristin Allen
2. Abbie Jensen
3. Jackie Breuch


Spring Calf

1. Le-An Burdette Kelly (Burdette), Le-An Farm
2. JDH Lilly (Sawyer), Julia Heiman
3. Halls Ross Nativity (Ross), Tyler Boyer


Winter Calf

1. Halls Griggs Shazzy (Griggs), Tyler Boyer & Kristin Allen
2. Moy-Ayr Potter Dimples (Potter), Moy-Ayr Farm, S, P, R& E Schmidt
3. Oxyoke Victor Blanco (Victor), Oxyoke Dairy


Fall Calf

1. Park-View Colors BBBK Jill (Kellogg), Garrett & Kelly Holewinski
2. Daltondale Dozer Shamrock (Dozer), Monica Streff
3. Grand-View Burdette Fancy (Burdette), Grand-View Ayrshires, Tim Busch


Summer Yearling

1. Le-Mann Ramius Phoebe (Ramius), Monica Streff & Kristin Allen
2. Grand-View Smtotal Goodies-ET (Sum Total), Grand View Ayrshires
3. Moy-Ayr Hammer Mittens (Hammer), Moy-Ayr Farm


Spring Yearling

1. Grand-View Calimero DEA-ET (Calimero), Alex Sievert
2. Moy-Ayr Ambush Miss May (Ambush), Moy-Ayr Farm
3. Daltondale Hannibal Roxy (Hannibal), Daltondale Farm


Winter Yearling

1. Mackison Jackson Devine-ET (Jackson), Monica Streff
2. Moy-Ayr Billick Lynda (Billick), Moy-Ayr Farm
3. Grand-View DW Dew Drop (Dozer), Alex Sievert


Fall Yearling

1. Maplecrest Tuxedo Silk (Tuxedo), Kristin Allen & Al & Kathy Silverhorn
2. O’Malley Soldier Lilly, Mitchell & Katie O’Malley
3. J-Land Poker Lacey (Poker), Elizabeth Forsting



Junior Champion of the Junior Show
Grand-View Calimero DEA-ET (Calimero), 1st Spring Yearling, Alex Sievert
Reserve Junior Champion of the Junior Show
Maplecrest Tuxedo Silk (Tuxedo), 1st Fall Yearling, Kristin Allen & Al & Kathy Silverhorn
HM Junior Champion of the Junior Show
Le-Mann Ramius Phoebe (Ramius), 1st Summer Yearling, Monica Streff & Kristin Allen



Junior Champion
Mackison Jackson Devine-ET (Jackson), 1st Winter Yearling, Monica Streff
Reserve Junior Champion
Park-View Colors BBBK Jill (Kellogg), 1st Fall Calf, Garrett& Kelly Holewinski
HM Junior Champion
Daltondale Dozer Shamrock (Dozer), 2nd Fall Calf, Monica Streff


Junior 2 Year Old

1. (BU) Don Haven BBK Tipsy (Kellogg), Damion & Kiley Ullmer
2. Halls P&A Poker Julie (Poker), Moy-Ayr Farm
3. 7 Oaks HL Ramius Jolene (Ramius), 7 Oaks Dairy


Senior 2 Year Old

1. Le-An Trident Aloha (Trident), Le-An Farm
2. (BU) Gherland Lincoln Mum (Lincoln), Elizabeth Forsting
3. Des Prairies Toossy (Ideostar), Damion & Kiley Ullmer


Junior 3 Year Old

1. (BU) Moy-Ayr Sarge Lollipop (Sarge), Moy-Ayr Farm
2. Old-Bankston Poker Mystery-ET (Poker), Damion & Kiley Ullmer
3. Family-Af-Ayr Hammer Doodles (Hammer), Meadowdale Farm, Carley & Charlie Richards


Senior 3 Year Old

1. (BU) Chapel Hill Ayrs Raven Pepper (Ramius), Chapel Hill Ayrs Farm
2. Ronn-Ayr Norman Giddy (Normandin), Foggy Valley
3. 4-JAB Poker Laney (Poker), 4-JAB Genetics



Intermediate Champion
Moy-Ayr Sarge Lollipop (Sarge), 1st Junior 3 Year Old, Moy-Ayr Farm
Reserve Intermediate Champion
Don Haven BBK Tipsy (Kellogg), 1st Junior 2 Year Old, Damion& Kiley Ullmer


4 Year Old

1. (BU) Moy-Ayr Le-An BBBK Lava-ET (Kellogg), Le-An Farm
2. Moy-Ayr Le-An BBBK Legacy (Kellogg), Moy-Ayr Farm
3. Palmyra Poker GiGi-ET (Kellogg), 7 Oaks Dairy


5 Year Old

1. (BU) Meadowdale BBK Mandy-ET (Kellogg), Meadowdale Farm, Carley & Charlie Richards
2. Valu-Ayr Burdette Jewel (Burdette), Valu-Ayr
3. Valu-Ayr Kellybuck Sally Lee (Kellybuck), Valu-Ayr& Katelyn Crothers


Aged Cow

1. (BU) Moy-Ayr Laro Lacey-ET (Laro), Moy-Ayr Farm
2. Oak Valley Lovely Allysa (Wilton), Paul & Janet Hetke
3. Chapel Hills Ayr B Brenna (Bonanza), Chapel Hill Ayr Farm



Senior & Grand Champion & Best Udder of the Junior Show
Meadowdale BBK Mandy-ET (Kellogg), 1st 5 Year Old, Meadowdale Farm, Carley & Charlie Richards
Reserve Senior & Reserve Grand Champion of the Junior Show
Oak Valley Lovely Allysa (Wilton), 1st Aged Cow, Paul & Janet Hetke
HM Senior & Grand Champion of the Junior Show
Gherland Lincoln Mum (Lincoln), Elizabeth Forsting



Senior Champion
Moy-Ayr Laro Lacey-ET (Laro), 1st Aged Cow, Moy-Ayr Farm

Grand Champion & Best Udder
Moy-Ayr Sarge Lollipop (Sarge), 1st Junior 3 Year Old, Moy-Ayr Farm
Reserve Grand Champion
Don Haven BBK Tipsy (Kellogg), 1st Junior 2 Year Old, Damion & Kiley Ullmer






error: Content is protected !!