Shows and Sales Results

Wisconsin State Ayrshire Show
DATE: July 30, 2012
LOCATION: Marshfield, WI
JUDGE: Bob Hagenow, Poynette, WI






Junior Showmanship

1. (Overall) Alexis Demel

2. Serenity Heike

3. Lily Charapatta

Intermediate Showmanship

1. (Overall) Austin Nauman

2. Bridget Cleven

3. Dana Jensen

Senior Showmanship

1. Kristin Allen

2. Abbie Jensen

3. Jackie Breuch

Spring Calf

1. Le-An Burdette Kelly (Burdette), Le-An Farm

2. JDH Lilly (Sawyer), Julia Heiman

3. Halls Ross Nativity (Ross), Tyler Boyer

Winter Calf

1. Halls Griggs Shazzy (Griggs), Tyler Boyer & Kristin Allen

2. Moy-Ayr Potter Dimples (Potter), Moy-Ayr Farm, S, P, R& E Schmidt

3. Oxyoke Victor Blanco (Victor), Oxyoke Dairy

Fall Calf

1. Park-View Colors BBBK Jill (Kellogg), Garrett & Kelly Holewinski

2. Daltondale Dozer Shamrock (Dozer), Monica Streff

3. Grand-View Burdette Fancy (Burdette), Grand-View Ayrshires, Tim Busch

Summer Yearling

1. Le-Mann Ramius Phoebe (Ramius), Monica Streff & Kristin Allen

2. Grand-View Smtotal Goodies-ET (Sum Total), Grand View Ayrshires

3. Moy-Ayr Hammer Mittens (Hammer), Moy-Ayr Farm

Spring Yearling

1. Grand-View Calimero DEA-ET (Calimero), Alex Sievert

2. Moy-Ayr Ambush Miss May (Ambush), Moy-Ayr Farm

3. Daltondale Hannibal Roxy (Hannibal), Daltondale Farm

Winter Yearling

1. Mackison Jackson Devine-ET (Jackson), Monica Streff

2. Moy-Ayr Billick Lynda (Billick), Moy-Ayr Farm

3. Grand-View DW Dew Drop (Dozer), Alex Sievert

Fall Yearling
1. Maplecrest Tuxedo Silk (Tuxedo), Kristin Allen & Al & Kathy Silverhorn

2. O’Malley Soldier Lilly, Mitchell & Katie O’Malley

3. J-Land Poker Lacey (Poker), Elizabeth Forsting

Junior Champion of the Junior Show

Grand-View Calimero DEA-ET (Calimero), 1st Spring Yearling, Alex Sievert

Reserve Junior Champion of the Junior Show

Maplecrest Tuxedo Silk (Tuxedo), 1st Fall Yearling, Kristin Allen & Al & Kathy Silverhorn

HM Junior Champion of the Junior Show

Le-Mann Ramius Phoebe (Ramius), 1st Summer Yearling, Monica Streff & Kristin Allen

Junior Champion

Mackison Jackson Devine-ET (Jackson), 1st Winter Yearling, Monica Streff

Reserve Junior Champion

Park-View Colors BBBK Jill (Kellogg), 1st Fall Calf, Garrett& Kelly Holewinski

HM Junior Champion

Daltondale Dozer Shamrock (Dozer), 2nd Fall Calf, Monica Streff

Junior 2 Year Old

1. (BU) Don Haven BBK Tipsy (Kellogg), Damion & Kiley Ullmer

2. Halls P&A Poker Julie (Poker), Moy-Ayr Farm

3. 7 Oaks HL Ramius Jolene (Ramius), 7 Oaks Dairy

Senior 2 Year Old

1. Le-An Trident Aloha (Trident), Le-An Farm

2. (BU) Gherland Lincoln Mum (Lincoln), Elizabeth Forsting

3. Des Prairies Toossy (Ideostar), Damion & Kiley Ullmer

Junior 3 Year Old

1. (BU) Moy-Ayr Sarge Lollipop (Sarge), Moy-Ayr Farm

2. Old-Bankston Poker Mystery-ET (Poker), Damion & Kiley Ullmer

3. Family-Af-Ayr Hammer Doodles (Hammer), Meadowdale Farm, Carley & Charlie Richards

Senior 3 Year Old

1. (BU) Chapel Hill Ayrs Raven Pepper (Ramius), Chapel Hill Ayrs Farm

2. Ronn-Ayr Norman Giddy (Normandin), Foggy Valley

3. 4-JAB Poker Laney (Poker), 4-JAB Genetics

Intermediate Champion

Moy-Ayr Sarge Lollipop (Sarge), 1st Junior 3 Year Old, Moy-Ayr Farm

Reserve Intermediate Champion

Don Haven BBK Tipsy (Kellogg), 1st Junior 2 Year Old, Damion& Kiley Ullmer

4 Year Old

1. (BU) Moy-Ayr Le-An BBBK Lava-ET (Kellogg), Le-An Farm

2. Moy-Ayr Le-An BBBK Legacy (Kellogg), Moy-Ayr Farm

3. Palmyra Poker GiGi-ET (Kellogg), 7 Oaks Dairy

5 Year Old

1. (BU) Meadowdale BBK Mandy-ET (Kellogg), Meadowdale Farm, Carley & Charlie Richards

2. Valu-Ayr Burdette Jewel (Burdette), Valu-Ayr

3. Valu-Ayr Kellybuck Sally Lee (Kellybuck), Valu-Ayr& Katelyn Crothers

Aged Cow

1. (BU) Moy-Ayr Laro Lacey-ET (Laro), Moy-Ayr Farm

2. Oak Valley Lovely Allysa (Wilton), Paul & Janet Hetke

3. Chapel Hills Ayr B Brenna (Bonanza), Chapel Hill Ayr Farm

Senior & Grand Champion & Best Udder of the Junior Show

Meadowdale BBK Mandy-ET (Kellogg), 1st 5 Year Old, Meadowdale Farm, Carley & Charlie Richards

Reserve Senior & Reserve Grand Champion of the Junior Show

Oak Valley Lovely Allysa (Wilton), 1st Aged Cow, Paul & Janet Hetke

HM Senior & Grand Champion of the Junior Show

Gherland Lincoln Mum (Lincoln), Elizabeth Forsting

Senior Champion

Moy-Ayr Laro Lacey-ET (Laro), 1st Aged Cow, Moy-Ayr Farm

Grand Champion & Best Udder

Moy-Ayr Sarge Lollipop (Sarge), 1st Junior 3 Year Old, Moy-Ayr Farm

Reserve Grand Champion

Don Haven BBK Tipsy (Kellogg), 1st Junior 2 Year Old, Damion & Kiley Ullmer