Shows and Sales Results

Wisconsin Spring Red & White Show 2017
DATE: April 28th, 2017 at 10am
LOCATION: Madison, WI
JUDGE: Paul Trapp, WI





Complete Image Galleries

Complete Image Galleries are now available for the Wisconsin Spring Red & White Show 2017, for you to view, share & purchase photos.


Show Sponsors & Schedule

The Wisconsin Spring Red & White Show 2017 will get underway at 10am on Friday, April 28th at the Alliant Energy Center in Madison, WI with Judge Paul Trapp, WI sorting the classes. Cowsmo Coverage is being provided by Milksource, Budjon-Vail, Scenic Edge Holsteins, Dolla-Bilz Holsteins & Jerseys and Violet Hill Holsteins.

Milksource Genetics Website and Facebook Page
Budjon-Vail Website
and Facebook Page
Dolla-Bilz Holsteins & Jerseys

Scenic Edge Holsteins
Violet Hill Holsteins

Revisit Cowsmo Coverage of the 2016 Wisconsin Dairy Showcase

 

Milksource Genetics, sponsors of the Wisconsin Dairy Showcase Coverage


Milksource Genetics, sponsors of the Wisconsin Dairy Showcase Coverage

Budjon-Vail, sponsors of the Wisconsin Dairy Showcase Coverage


Budjon-Vail, sponsors of the Wisconsin Dairy Showcase Coverage

Dolla-Bilz Holsteins & Jerseys, sponsors of the Wisconsin Dairy Showcase Coverage


Dolla-Bilz Holsteins & Jerseys, sponsors of the Wisconsin Dairy Showcase Coverage

Scenic Edge Holsteins, sponsors of the Wisconsin Dairy Showcase Coverage


Scenic Edge Holsteins, sponsors of the Wisconsin Dairy Showcase Coverage

Violet Hill Holsteins, sponsors of the Wisconsin Dairy Showcase Coverage


Violet Hill Holsteins, sponsors of the Wisconsin Dairy Showcase Coverage


Junior Champion – Junior Show

Junior Champion – Junior Show
Glad-Ray-K Bw Aleen-Red (Barbwire), 1st fall calf,  Brianne, Brooklyn & Reid Vandoske, Cleveland, WI
Reserve Junior Champion – Junior Show
Flower-Brook Coral-Red-ET (Avalanche), 2nd fall calf,  Kaleb, Cole & Carter Kruse, Dyersville, IA
HM Junior Champion – Junior Show
Forest-Ridge Absl March-Red (Absolute), 2nd spring yearling, Jacob, Logan & Madison Harbaugh, Marion, WI


Junior Champion – Open Show

Junior Champion – Open Show
Siemers Dft Gifted-Red-ET (Defiant), 1st spring yearling, J, J, C & L Siemers, Newton, WI
Reserve Junior Champion – Open Show
Glad-Ray-K Bw Aleen-Red (Barbwire), 1st fall calf,  Brianne, Brooklyn & Reid Vandoske, Cleveland, WI
HM Junior Champion – Open Show
Siemers Lotus Jubba-Red-ET (Lotus), 1st fall yearling, J, J, C & L Siemers, Newton, WI


Intermediate Champion

Intermediate Champion
Miss Pottsdale DFI Tang-Red (Defiant), 1st Sr 3YR Old, Golden Oaks, IL

Reserve Intermediate Champion
Ms-Aol Cntndr Rookie-Red –ET (Contender), 1st Jr 3YR Old, Reid Stransky & T&L Cattle LTD, MN

Honorable Mention Intermediate Champion
Ms-Aol Cntndr Review-Red-ET (Contender), 2nd Jr 3YR Old, Pierce, Abby, Kaylee & Luke Fairbanks, IA


Senior & Grand Champion Female

Senior & Grand Champion Female, Best Udder
Strans-Jen-D Tequila-Red-ET (Director), 1st Aged Cow, Milk Source LLC, WI

Reserve Senior & Reserve Grand Champion Female
Underwood Dusk Jazz-Red (Dusk), 1st 4YR Old, Milk Source LLC, WI

HM Senior Champion & Best Bred & Owned
Kamps-Hollow Asenora-Red-ET, 1st 5YR Old, Jordyn Kamps, WI

Honorable Mention Grand Champion Female
Miss Pottsdale DFI Tang-Red, 1st Sr 3YR Old, Golden Oaks, IL


Winter Calves (10)

1. Ms Director Lottie-Red-ET (Director), Crescentmead and Milksource LLC, Kaukauna, WI
2. Milksource Lvrg Tina-Red-ET (Leverage), Milksource Genetics, LLC, Kaukauna, WI
3. Shiloh-USA Avh Diana-Red-ET (Avalanche), Tim, Barb & Kyle Natzke, Fond du Lac, WI
4. Willows-Edge Bw Pipes-Red (Barbwire), Rhett, Shanelle, Wyatt & Garett Borth, Ellsworth, WI
5. Rosedale Latina Rose-Red (Advent), David Petersheim, Viroqura, WI
6. Lyons-DL Velvet-Red (Malone), Michael Lyons, Castalia, IA


Fall Calves (14)

1. Glad-Ray-K Bw Aleen-Red (Barbwire), Brianne, Brooklyn & Reid Vandoske, Cleveland, WI
2. Flower-Brook Coral-Red-ET (Avalanche), Kaleb, Cole & Carter Kruse, Dyersville, IA
3. Moo-Lawn Lever Action-Red (Leverage), Lindsey Lepke, Viroqua, WI
4. Firstglance Ava Denali-Red (Avalanche), Kyle Hanson, St. James, MN
5. Flower-Brook Cordell-Red-ET (Avalanche), Andrew Stuewe, Hamburg, MN
6. Unlimited L Laura-Red (Ladd-P), Skyler Buman, Brian Coyne & Patrick Crave, Waterloo, WI


Summer Yearling (9)

1. Hilrose Db Allie-Red-ET (Diamondback), Jim & Marvin Schluter, Gifford, IL
2. Milksource Arman Carrot-Red (Armani), Milksource LLC, Kaukauna, WI
3. Ms Rosedale Prettr U-Red-ET (Diamondback), Lavender Farms, QC
4. Rosedale Weep Nomore-Red-ET (Diamondback), Rosedale Genetics, Oxford, WI
5. Milksource Applejack-Red-ET (Director), Milksource LLC, Kaukauna, WI
6. Cleland Valanch Ada-Red-ET (Avalanche), Joey Opsal, Blue Mounds, WI


Spring Yearling Heifer (10)

1. Siemers Dft Gifted-Red-ET (Defiant), J, J, C & L Siemers, Newton, WI
2. Forest-Ridge Absl March-Red, Jacob, Logan & Madison Harbaugh, Marion, WI
3. Rob-Sara Awe Lovelee-Red-ET (Awesome), Budjon & Vail, Lomira, WI
4. Flower-Brook Destiny-Red-ET (Lotus), Andrew Stuewe, Hamburg, MN
5. Larochelle Raptown Shadow (Raptown), Pfaffsway, Highlife-LP & Jodee Brooke, Alma Center, WI
6. Ms Db Rockstar-Red-ET (Diamondback), Lauren Siemers, Newton, WI


Winter Yearling Heifer (2)

1. Siemers Awesome Great-Red (Awesome), J, J, C & L Siemers, Newton, WI
2. Ziems Awesome Royalty-Red-ET (Awesome), Ziems Farms and Tim & Leah Ziemba, Cambridge, WI


Fall Yearling Heifer (6)

1. Siemers Lotus Jubba-Red-ET (Lotus), J, J, C & L Siemers, Newton, WI
2. Macland Ts Juliet A-Red-ET (Armani), Culbertson, McFarland and T-Spruce, Elgin, MN
3. Kamps-Hollow Trisha-Red-ET (Doorman), Reggie & Krysty Kamps, Darlington, WI
4. Rosedale Prettyfancy In-Red (Armani), Joey Opsal & Karlee Ketelboeter, Blue Mounds, WI
5. Sorg-Land Redneck Party-Red (Redneck), Taylor & Kelsey Riedel, Mazomanie, WI
6. Sunkist Heztry Ali-Red (Heztry), Montana Sarbacker & Garrett Dahlk, Verona, WI


Junior Best Three (2)

1. Siemers Holsteins, Newton, WI
2. Milksource Genetics LLC, Kaukauna, WI


Unfresh Two-Year-Old (1)

1. Lyons-Dl Atwell Reba-Red (Atwell), Michael Lyons, Castalia, IA


Junior Two-Year Old

1. Milksource Dft Lexus-Red-ET (Defiant), Crescentmead & Milksource LLC, WI
2. Deslacs Absolute Alkina-Red-ET (Absolute), Peter & Lyn Vail & Budjon, WI
3. Flower-Brook PB Haley-Red, Andrew Stuewe, MN
4. Lyons-Dl Atwell Sassy-Red (Atwell), Carly Ann Lyons, IA


Senior Two-Year Old (8)

1. Blondin Armani Stella Arto-Red, Michael & Laura Rammer, WI
2. St-Jacob Bring It On-Red (Licorice), Joseph Mast & Norman Nabholtz, IA
3. Overland Aj Graffiti-Red ( Apple Jack), McKenna & Coltin Coffeen, WI
4. Lyons-Dl Mses Shortcake-Red (Destry), Michael Lyons, IA
5. Flower-Brook Gladys-Red-ET, Andrew Stuewe, MN
6. Nehls-Valley Chiko-Red-Tw (Defiant), Matt & Travis Smith & Seth Nehls


Junior Three Year Old (3)

1. Ms-Aol Cntndr Rookie-Red –ET (Contender), Reid Stransky & T&L Cattle LTD, MN
2. Ms-Aol Cntndr Review-Red-ET (Contender), Pierce, Abby, Kaylee & Luke Fairbanks, IA
3. Lichty-Acres Htry Fire-Red (Destry), Hope & Tanner Morrison, WI


Senior Three Year Old (7)

1. Miss Pottsdale DFI Tang-Red, Golden Oaks, IL
2. Siemers Defnt Great-Red-ET (Defiant), J,J,C&L Siemers, WI
3. Miss Hot Mama-Red-ET (Armani), M&T Smith, Majestic, Shore, Connery & Crailoo, WI
4. Peicrest Adon Popsicle-Red (Adonis), Gregg Peirick, WI
5. Miss Simply Hot-Red-ET (Sympatico), Grady & Lane Wendorf, WI
6. Ziems-Emer Rb Libby-Red-ET (Redburst), Ziems Farms, WI


Four Year Old (4)

1. Underwood Dusk Jazz-Red (Dusk), Milk Source LLC, WI
2. Frozenes-LP Contdr Lark-Red (Contender), Crescentmead & Milksource LLC, WI
3. Colganados D Avianca-Red-ET, Colgandos Genetics, LLC & Carlos Felipe Rey, WI
4. Heatherstone Rhinestone-Red (Always), Chase Holschach, WI


Five Year Old (7)

1. Kamps-Hollow Asenora-Red-ET, Jordyn Kamps, WI
2. Paulinn PSC Meme 919-TW, Arnie, Ashley & Andy Gruenes, WI
3. Ourway Redliner Spots-Red (Redliner), Ourway Holsteins, WI
4. Jimdandy Bw Glimmer-Red (Barbwire), McKenna & Coltin Coffeen, WI
5. Flower-Brook Geno-Red, Andrew Stuewe, MN
6. Lyons-Dl Chger Twizzler-Red (Charger), Michael Lyons, IA


Six Year Old (3)

1. Strans-Jen-D Tequila-Red-ET (Director), Milk Source LLC, WI
2. Probert C Bree-Ella-Red (Contender), Kate Smith, WI
3. Dajeda Advent Wonder-Red (Advent) Jason Richardson & Leane Dammen, WI


Best 3 Females
  1. Lyons DL, IA

Premier Breeder & Exhibitor

Flower-Brook, Andrew Stuewe, Hamburg, MN






error: Content is protected !!