Shows and Sales Results

Wisconsin Championship Show 2014
DATE: July 14, 2014
JUDGE: Norm Nabholz, West Union, IA





Spring Calf, Exhibitors Age 10 & Under (14)

1.In-Red Aladdin Popper-ET(Aladdin),Casey & Billie J Olson, New London
2.Pfaffsway Bltmr Lyrical(Baltimore), Cole Trapp, Taylor
3.Jerland SH Atwood Adeen-ET(Atwood), Jacob, Logan & Madison Harbaugh, Marion
4.Duckett Fever Emmy-ET(Fever), Jordan Lemke, Chilton
5.Duckett Chelios Tiffany(Chelios), Brianna Lemke, Chilton

 


Spring Calf (15)

1.Siemers Brkw Scarlet-Kay-ET(Brokaw),CJJJCL Siemers, Newton
2.L-Shot Aftershock Hazel(Aftershock),Kasey Lois, Burlington
3.In-Red Aladdin Popper-ET(Aladdin),Casey & Billie J Olson, New London
4.Al-ICKX Sanchez Libby-ET(Sanchez),Mckenna & Coltin Coffeen, De Pere
5.Ourway Sanchez Chantilly(Sanchez), Ourway Holsteins, Brooklyn

 


Winter Calf (26)

1.Siemers Defnt Great-Red-ET(Defiant), CJJJCL Siemers, Newton
2.Siemers Wood Ashlynn-ET(Wood), Siemers Holsteins, Newton
3.Stranshome Perses Akayla-ET(Perseus),Claire Van Dyk, New Richmond
4.Siemers Defiant J-Bright-ET(Defiant),CJJJCL Siemers, Newton
5.Hillpine B Anya-ET(Brokaw),Ryan Lauber, Union Grove

 


Fall Calf (26)

1.Ryan-Vu Reginald Emblem(Reginald), Chad & Mark Ryan, Fond du Lac
2.Ryan-Vu Gchip Claudette-ET(Gold Chip), C&M Ryan, C&J Hill & Randy Finke, Fond du Lac
3.Budjon-JK Absolt Duchess-ET(Absolute-Red),Pure Pride Holsteins, Menomonie
4.OCD Atwood Mojo-ET(Atwood),Gus Wind Holsteins, Plymouth
5.Wide-Open Sid Talia(Sid), Charles & Katie Bue, Alma Center

 


Summer Yearling (17)

1.Ryan-Vu Regin Raz A Taz(Reginald), C&M Ryan, Majestic View & Crailoo Dairy Farm, Fond du Lac
2.Petitclerc Windbrk Frimouss-ET(Windbrook), CJJJCL Siemers, Newton
3.Bella-View Braxton Allure(Braxton), Kayla Krueger, Marion
4.Hammertime Goldchip Nana (Mr Chassity Gold Chip), Haley & Ryan Krohlow, Poynette
5.Budjon-JK GldChip Eliora-ET(Gold Chip), Budjon-JK, Lomira

 


Spring Yearling (16)

1.Maple Wood Windhammer Elegance(Windhammer), Jordan & Whitney Ebert
2.Bella-Ridge Gins Beauty-ET(Durham), J, L & M Harbaugh & Adella Loehr
3.Budjon-JK Gchip Ellen-ET(Gold Chip), Budjon Farms & Joel Kietzman
4.Morsan Miss Wonder-ETS(Mascaless), Milk Source LLC
5.Milksource Rain Galoshes(Barnis), Jordyn Ann Kamps

 


Winter Yearling (18)

1.Ryan-Geiger Gwatwd Reaction(Atwood), Jordan & Whitney Ebert, Marion
2.Berryridge Guthrie Nallana(Guthrie), Cassandra & Elizabeth Endres, Waunakee
3.Siemers Sid Scarlett-ET(Sid), CJJJCL Siemers, Newton
4.Budjon-JK Atwd Eware-ETS(Atwood), Budjon Farms & Joel Kietzman, Lomira
5.Cloveredge Dempsey Elenore(Dempsey), Kayla Krahn, Greenleaf

 


Fall Yearling (11)

1.Siemers Damion Scar-Let-ET(Damion), CJJJCL Siemers, Newton
2.Overland Atwood Liza(Atwood), Milk Source LLC, Kaukauna
3.Willows-Edge Dundee Impulse(Dundee), Hendrik Van Dyke, New Richmond
4.Westphalia Dempsey Erie(Dempsey), Jacob Ulezelski, Plymouth
5.Pfaffsway Sanchez Hot Toddy(Sanchez), Larissa & Olivia Pfaff, Bangor


Junior Champion Bred & Owned, Junior Show

Berryridge Guthrie Nallana(Guthrie), 1st winter yearling, Cassandra & Elizabeth Endres, Waunakee

 


Junior Champions, Junior Show

Junior Champion, Junior Show
Bella-View Braxton Allure(Braxton), 1st jr. summer yearling, Kayla Krueger, Marion

Res. Junior Champion, Junior Show
Berryridge Guthrie Nallana(Guthrie), 1st jr. winter yearling, Cassandra & Elizabeth Endres, Waunakee

HM Junior Champion, Junior Show
Ms Deb Gold Chip Dala-ET(Gold Chip), 2nd jr. summer yearling, Alek Krueger, Wrightstown



Junior Champion, Open Show:
Siemers Defnt Great-Red-ET(Defiant), 1st winter calf, CJJJCL Siemers, Newton

Res. Junior Champion, Open Show:
Mapel Wood Windhammer Elegance(Windhammer), 1st spring yearling, Jordan & Whitney Ebert, Algoma

HM Junior Champion, Open Show:
Ryan-Vu Regin Raz A Taz(Reginald), 1st summer yearling, C&M Ryan, Majestic View & Crailoo Dairy Farm, Fond du Lac


Junior Best Three (2)

1. Ryan-Vu Holsteins, Fond du Lac
2. Siemers Holsteins, Newton


Junior 2-Year-Old (11)

1. Ryan-Vu Sid Molly(Sid), Dylan & Cameron Ryan
2. Sunspark Dempsey Dara(Dempsey), CJJJCL Siemers
3. Shaft-Acres Schz Divine-ET(Sanchez), Beth Nelson
4. Walk-Era Dundee Annelise(Dundee), Alli, Brett, Gracie & Libby Walker
5. GBM Goldchip Aubrey-ET(Gold Chip), Madison, McKenzie & Payton Calvert

 


Senior 2-Year-Old (15)

1. Donnaview Wbrook Ambers-ETS(Windbrook), Milk Source LLC
2. Lottos Atwood Mistletoe(Atwood), Budjon/Vail
3. Siemers Sid Whip 17669(Sid), CJJJCL Siemers
4. Oeh-My Atwood Enso(Atwood), Chase & Willow Oehmichen
5. Smith-Crest-TW Sid Vixy-ET(Sid), Matt & Travis Smith & Anthony Whitehead


Junior 3-Year-Old (7)

1.Dream-Prairie GW Alberta-ET(Atwood), Milk Source, LLC
2.Honeyfield Sanchez Madison(Sanchez), Budjon Farms & Peter and Lyn Vail
3.Nodolfland Gldwn Liberty-ET(Goldwyn), Shane Nodolf
4.Goldfawn Dundee Carlita(Dundee), Abbi Lea Goldenberg and Ryan-Vu
5.Ourway Kite Candy-ET(Kite), Ourway Holsteins

 


Senior 3-Year-Old (17)

1.Rock-N-Hill-II Atwood Crisco(Atwood), Rachel McCullough
2.Elk-Lick Analiese Crissy(Copenhagen), Gunst, Goldenberg & Opsal
3.JM-L-Maples Goldwyn-ET(Goldwyn), Tom Lyon & Jason Mell
4.Butlerview Aftersh April-ET(Aftershock), Ryan Lauber
5.MDF Goldwyn Breezer 40-ET(Goldwyn), Claire Van Dyk

 



Intermediate Champion Female, Junior Show
Rock-N-Hill-II Atwood Crisco(Atwood), 1st Sr 3-Year Old, Rachel McCullough

Res. Intermediate Champion Female, Junior Show
Butlerview Aftersh April-ET(Aftershock), 2nd Sr. 3-Year Old Jr., Ryan Lauber

 



Intermediate Champion Female, Open Show
Rock-N-Hill-II Atwood Crisco(Atwood-ET), 1st Sr 3-Year Old, Rachel McCullough

Res. Intermediate Champion Female, Open Show
Ryan-Vu Sid Molly(Sid), 1st Jr. 2-Year Old, Dylan & Cameron Ryan

HM Intermediate Champion Female, Open Show
Donnaview Wbrook Ambers-ETS(Windbrook) 1st Sr. 3-Year Old, Milk Source LLC

 


4-Year-Old (12)

1.Vedderlea Goldwyn Esther(Goldwyn), Milk Source LLC
2.Birdview Dynasty Demi-ET(Goldwyn). Heatherstone Enterprises, Inc.
3.MS Ken Dren Sanchez Feather (Gen-Mark Stmatic Sanchez), Milk Source LLC
4.Macha Regeanne Brake(Brake), Luke Hopkins
5.Rietben Jayz Bermuda(Jayz), Brynn Kasten & Casey Pfaff

 


5-Year-Old (7)

1.Blondin Goldwyn Subliminal-ETS(Goldwyn), Budjon/Vail
2.Miss Goldwyn Barbados(Goldwyn), Wide Open Holsteins
3.Pineylawn Jasper Bethany(Jasper), Heatherstone Enterprises, Inc.
4.Brookhill Goldwyn Cecile(Goldwyn), Heatherstone Enterprises, Inc.
5.Rosedale Maggie Mae(Advantage-Red), Jenna M. Langer


6-Year-Old & Older (6)

1.Milksource Goldwyn Africa-ET(Goldwyn), Budjon Farms & Peter and Lyn Vail
2.Macpes Fortune Koquine-ET(Fortune), Milk Source LLC
3.Kamps-Hollow Weigland AJ-ET(Jasper), Ryan & Troy Weigel
4.McCarthy Dundee Amanda(Dundee), Gary McCarthy
5.Willows-Edge Bolton Flicker(Bolton), Hendrik W. Van Dyk


150,000-lb. Cow (7)

1.Hylite SS Alasandra(September Storm), Andy Sell
2.Siemers Dundee Hilda(Dundee), Jordan Siemers
3.Rose-Lyn S Storm Cypress(September Storm), Tori J. Evert
4.Swiss Acres Morris Ubi D-Red(Morris-Red), Nick Schuster
5.Bri-Mel-Acres Avt Arika-Red(Advent-Red-ET), Heatherstone Enterprises, LLC



Senior Champion Bred & Owned, Junior Show
Willows-Edge Laurin Minion(Laurin) Claire Van Dyk



Senior Champion Female, Junior Show
Macha Rejeanne Brake(Brake),4 Year Old, Luke Hopkins

Res. Senior Champion Female, Junior Show
Wales Vibe Calamity(Vibe), 4 Year Old, Kara & Chloe Vosters HM

Senior Champion Female, Junior Show
Rosedale Maggie Mae(Advantage-Red), 5 Year Old, Jenna Langer



Grand Champion Female, Junior Show
Rock-N-Hill-II Atwood Crisco(Atwood-ET), 1st Sr 3-Year Old, Rachel McCullough

Res. Grand Champion Female, Junior Show
Macha Rejeanne Brake(Brake),4 Year Old, Luke Hopkins

HM Grand Champion Female, Junior Show
Wales Vibe Calamity(Vibe), 4 Year Old, Kara & Chloe Vosters

 


1 2




error: Content is protected !!