Shows and Sales Results

Western National Spring Black & White Show 2014
DATE: May 15 - heifers May 16 - cows
LOCATION: Richmond, UT
JUDGE: Paul Trapp
HEAD SHOWN: 137





Photo Gallery

Photo Gallery Cows here
Photo Gallery Heifers here

Ilander Bxter Alice 315-ET takes the Grand Champion Title of the Junior and Open Show at the Western National Spring Show 2014! Thank you to Judge Paul Trapp for making the trip and judging this incredible show.

Judge Paul Trapp and his wife Sarah Trapp


Judge Paul Trapp and his wife Sarah Trapp


Calm before the Storm

That hour or two, early in the morning before the show, when the cows are eating good and making milk, everyone is sleepy-eyed and enjoying the silence before the mad rush begins is one of those times you just got to appreciate!

Three full sisters by Gold Chip from Washington State


Three full sisters by Gold Chip from Washington State

Pappys Holsteins - Utah


Pappys Holsteins - Utah

Gil-Tex Holsteins out of California


Gil-Tex Holsteins out of California

R-John Holsteins out of California


R-John Holsteins out of California

Utah State University


Utah State University


Junior Champion Junior Show

Junior Champion Junior Show
Hez Destrey Holissa (Destry), Brandon Almeida, CA
Reserve Junior Champion Junior Show
Butlerview GC Glory (Gold Chip), Zadie Harris, UT
Honorable Mention Junior Champion
Lookout Atwood Bahamamama-ET (Atwood), Braden Anderson, ID

Butlerview GC Glory


Butlerview GC Glory

Hez Destrey Holissa


Hez Destrey Holissa

the Final Four


the Final Four

Junior Member Brandon Almeida with his heifer Hez Destery Holissa selected for Junior Champion


Junior Member Brandon Almeida with his heifer Hez Destery Holissa selected for Junior Champion

Judge Trapp selecting his Junior Champion of the Junior Show


Judge Trapp selecting his Junior Champion of the Junior Show

Reserve Junior Champion Junior Show selected


Reserve Junior Champion Junior Show selected

Hez Destrey Holissa and owner Brandon Almeida


Hez Destrey Holissa and owner Brandon Almeida

Butlerview GC Glory and owner Zadie Harris


Butlerview GC Glory and owner Zadie Harris

LtoR: Junior, Reserve and HM Junior Champion Jr Show


LtoR: Junior, Reserve and HM Junior Champion Jr Show


Junior Champion Open Show

Junior Champion Open Show
Dinomi G-Chip May 9609 (Gold Chip), Gil-Tex Holsteins, Nate Goldenberg, CA
Reserve Junior Champion Open Show
Pappys Masterpiece Fame (Masterpiece), Alex Papageorge, UT
Honorable Mention Junior Champion Open Show
Stranshome Gold Annissa-ET (Goldwyn), Mattew Kyle Leak, UT

1st & 2nd Winter Heifers


1st & 2nd Winter Heifers

1st & 2nd Fall Heifers


1st & 2nd Fall Heifers

1st & 2nd Summer Yearlings


1st & 2nd Summer Yearlings

1st & 2nd Spring Yearlings


1st & 2nd Spring Yearlings

1st & 2nd Winter Yearlings


1st & 2nd Winter Yearlings

1st & 2nd Fall Yearlings


1st & 2nd Fall Yearlings

Judge Trapp's final 3


Judge Trapp's final 3

Robert Texiera receiving the Junior Champion Hand Shake from Judge Trapp


Robert Texiera receiving the Junior Champion Hand Shake from Judge Trapp

LtoR: Junior, Reserve, and HM Junior Champions


LtoR: Junior, Reserve, and HM Junior Champions


Intermediate Champion

Intermediate Champion
MS Gil-Tex Sanchez Liz-ET (Sanchez), Gil-Tex, Melvold, Kromberg, CA
Reserve Intermediate Champion
Butlerview Gold Bailey-ET (Goldwyn), Christian Cunningham, CA
Honorable Mention
MS  Miramar Atwood Style-ET (Atwood), Wadeland & Hogge, UT

1st & 2nd Junior Two Year Olds


1st & 2nd Junior Two Year Olds

1st & 2nd Senior Two Year Olds


1st & 2nd Senior Two Year Olds

1st & 2nd Junior Three Year Olds


1st & 2nd Junior Three Year Olds

1st & 2nd Senior Three Year Olds


1st & 2nd Senior Three Year Olds

Butlerview Gold Bailey-ET


Butlerview Gold Bailey-ET

Butlerview Gold Bailey-ET


Butlerview Gold Bailey-ET

MS Gil-Tex Sanchez Liz-ET


MS Gil-Tex Sanchez Liz-ET

Judge Trapp and his associate assessing the contenders


Judge Trapp and his associate assessing the contenders

decisions, decisions, decisions...


decisions, decisions, decisions...


Senior & Grand Champion Junior Show

Senior & Grand Champion Junior Show
Ilander Bxter Alice 315-ET (Baxter), Tony Garcia, CA
Reserve Senior & Reserve Grand Champion Junior Show
Bridgerland Final Cut Tilly (Final Cut), Braiden Anderson, ID


Grand Champion Open Show

Senior & Grand Champion
Ilander Bxter Alice 315-ET (Baxter), Tony Garcia, CA
Reserve Senior & Reserve Grand Champion
Four-Hills Asp Joan 2954-ET (Aspen), Double Tree Dairy & Haven Maid Dairy, UT
Honorable Mention Grand Champion 
MS Giltex Sanchez Liz-ET (Sanchez), Gil-Tex, Kronberg, Melvold, CA
Honorable Mention Senior Champion
Paulo-Bro-SP Shari-Red-ET (Advent), Christian Cunningham, CA

Contenders for Grand Champion


Contenders for Grand Champion

Ilander Bxter Alice 315-ET


Ilander Bxter Alice 315-ET

Four-Hills Asp Joan 2954-ET


Four-Hills Asp Joan 2954-ET

MS Giltex Sanchez Liz-ET


MS Giltex Sanchez Liz-ET

Senior Champion


Senior Champion

Reserve Grand Champion


Reserve Grand Champion

Honorable Mention Senior Champion, Paulo-Bro-SP Shari-Red


Honorable Mention Senior Champion, Paulo-Bro-SP Shari-Red

1st & 2nd Four Year Olds


1st & 2nd Four Year Olds

1st & 2nd 5 Year Olds


1st & 2nd 5 Year Olds

1st & 2nd Aged Cows


1st & 2nd Aged Cows

1st & 2nd 150,000ob cows


1st & 2nd 150,000ob cows

Senior Champion Contenders


Senior Champion Contenders

Senior Champion Contenders


Senior Champion Contenders

Senior Champion Contenders


Senior Champion Contenders

Senior Champion Contenders


Senior Champion Contenders


Winter Heifer Calves (12)

1. Bella-Rosa Believable Pamela (Believable), Michael Davis, CA
2. Butter-Dell Ani Icon-Red ET (Armani), Butter-Dell, UT
3. Cache-Valley Gold Shot 2827 (Golden Shot), Dan Gilbert, ID
4. R-John Aftershock Belinda et (Aftershock), Christian Cunningham – 1st JR, CA
5. UTAG GW Atwood Patch (Atwood), Utah State University, UT


Fall Heifer Calves (14)

1. Stranshome Gold Annissa-ET (Goldwyn), Mattew Kyle Leak, UT
2. Sunspark Ladd Appelicious-Red (Ladd-P), Wadeland Dairy & Justin Hogge, UT
3. R-John Atwood Elie (Atwood), Rocco Cunningham, CA
4. Butlerview ATW Whiskey-ET (Atwood), Triple Crown Genetics & Josh Wright
5. MS Smartys Rockstar-ET (Aftershock), Triple-T, Heath, H&C VanExel, CA


Summer Yearling Class (12)

1. MS Deb Gold Chip Duce-ET (Gold Chip), Eskdale Dairy, UT
2. Doubletree Dew Kirsten (Dew), Doubletree Dairy, UT
3. Whey-Mat Fremont Dayzi (Fremont), Matthew Kyle Leak, UT
4. Will-Tattoo Windbrook Tia (Windbrook), A&W Iager, A&L Vanexel, CA
5. Pappys Ravewood Tornado (Ravewood), Alexis Papageorge, UT

MS Deb Gold Chip Duce-ET


MS Deb Gold Chip Duce-ET

Doubletree Dew Kirsten


Doubletree Dew Kirsten

Whey-Mat Fremont Dayzi


Whey-Mat Fremont Dayzi

Pappys Ravewood Tornado


Pappys Ravewood Tornado

Pappys Ravewood Tornado


Pappys Ravewood Tornado

MS Deb Gold Chip Duce-ET


MS Deb Gold Chip Duce-ET

MS Deb Gold Chip Duce-ET


MS Deb Gold Chip Duce-ET


Spring Yearlings (13)

1. Pappys Masterpiece Fame (Masterpiece), Alex Papageorge, UT
2. Lookout Empire Shadow-Red (Empire), Jason Prinse, BC
3. Butlerview GC Glory (Gold Chip), Kade Harris, UT
4. Leak Bros Braxton Denali (Braxton), Clint Gentillion, UT
5. Cache Valley Heztry Luxi (Heztry), Kade Harris, UT


Winter Yearling Heifer Class (10)

1. Dinomi G-Chip May 9609 (Gold Chip), Gil-Tex Holsteins, Nate Goldenberg, CA
2. Silvermaple Windhammer Camille-ET (Windhammer), Christian Cunningham, CA
3. Pappys Ravewood Vanilla (Ravewood), Pappys Farms LLC, UT
4. Yard-O-Ute Rainy Lexus (Barnie), Wade Yardley, UT
5. Savage-Leigh Thority Dasher (Lauthority), Matthew Kyle Leak, UT

Silvermaple Windhammer Camille-ET


Silvermaple Windhammer Camille-ET

Silvermaple Windhammer Camille-ET


Silvermaple Windhammer Camille-ET

Dinomi G-Chip May 9609


Dinomi G-Chip May 9609

Dinomi G-Chip May 9609


Dinomi G-Chip May 9609

Dinomi G-Chip May 9609


Dinomi G-Chip May 9609

Pappys Ravewood Vanilla


Pappys Ravewood Vanilla

Pappys Ravewood Vanilla


Pappys Ravewood Vanilla

Yard-O-Ute Rainy Lexus


Yard-O-Ute Rainy Lexus


Fall Yearling Class (10)

1. Doubletree Chelios Mycala (Chelios), Doubletree Dairy, UT
2. Hez Destrey Holissa (Destry), Brandon Almeida, CA
3. Stranshome GW Anthurium-ET (Goldwyn), Mattie Kael & Trey Leak, UT
4. Tirplecrown Brax Paisley-ET (Braxton), Triple Crown Genetics, ID
5. Cache-Valley Damion Lilly (Damion), Kade Harris, UT


Junior Two Year Old (9)

1. MS Chelsae Wndbrk Charla-ET (Windbrook), Wade Yardley, ID
2. Knott-Run Redlinerash-Red (Redliner), Knott-Run Holsteins – B&O
3. Canyon Breeze Atwod Alexia (Atwood), Steve Gillins, UT
4. UTAG Windbrook Exlipse (Windbrook), Utah State University, UT
5. Giltex Attic Rae (Attic), Gil-Tex Holsteins, CA

MS Chelsae Wndbrk Charla-ET