Western National Spring Holstein Show 2016
May 19th-20th, 2016 @ Richmond, UT
Pat Conroy, INThe Western National Spring Holstein Show 2016 took place May 19th-20th in Richmond, UT. Judge Pat Conroy selected UTAG Gutrie Zeezler as his Senior & Grand Champion, while Butlerview Door Camilla-ET was the Intermediate Champion and Cross-Wake More Annalyse as his Junior Champion.
Western National Spring Holstein Show 2016
The Western National Spring Show 2016 will take place during the 1o1st Richmond Black & White Days May 17th-20th in Richmond, UT, with Pat Conroy, IN serving as the official judge. The weekend will feature a Junior Show, Red & White Show, Judging Conference, Sale and the Western National Spring Holstein Show.
The Western National Spring Show 2016 will take place during the 1o1st Richmond Black & White Days May 17th-20th in Richmond, UT, with Pat Conroy, IN serving as the official judge. The weekend will feature a Junior Show, Red & White Show, Judging Conference, Sale and the Western National Spring Holstein Show.
The Western National Spring Show 2016 will take place during the 1o1st Richmond Black & White Days May 17th-20th in Richmond, UT, with Pat Conroy, IN serving as the official judge. The weekend will feature a Junior Show, Red & White Show, Judging Conference, Sale and the Western National Spring Holstein Show.
Junior Champion
Junior Champion
Cross Wake More Annalyse-ET (Moregold), 1st Winter Yearling, Graisson Schmidt & Mandy Brazil
Reserve Junior Champion
Pappys Doorman Rousey-ET (Doorman), 1st Fall Calf, Pappys Farm LLC
HM Junior Champion
Pappys Goldwyn Reese (Goldwyn), 1st Fall Yearling, Pappys Farm LLC
Junior Show Junior Champion
Junior Show Junior Champion
Ms Giltex Atwood Candi-ET (Atwood), 2nd Summer Yearling, Gianni Cozzitorto
Junior Show Reserve Junior Campion & Best Junior Bred & Owned
Whey-Mat Brokaw Alise (Brokaw), 1st Jr Owned Fall Yearling, Kael Leak
Junior Show HM Junior Champion
Ms Cache Valley Ruby Rue-TW (Rubens), 2nd Junior Owned Fall Yearling, Xander Harris
Junior Champion-Red Show
Junior Champion-Red Show
Oakfield Def Selena-Red-ET (Defiant), 1st Fall Calf, David & Dustin Espindula
Reserve Junior Champion-Red Show
Leak-Bros Rngldr Rissa-Red (Ringleader-Red), 1st Winter Calf, Jordan & Matt Leak
HM Junior Champion-Red Show
Vermehlia Cantina-Red-ET (Prodigy), 2nd Fall Calf, Cranehill Genetics
Junior Show Junior Champion-Red Show
Junior Show Junior Champion-Red Show
Ms Ladd Susie-Red-ET (Ladd-P), 3rd Summer Yearling, Donavan Miguel
Junior Show Reserve Junior Champion-Red Show
Doubletree Devas Shaily-Red (Destrave), 2nd Fall Yearling, Coltyr, Kayd, Slayter, Syree & Taryn Goss
Red & White Intermediate Champion
Red & White Intermediate Champion
Mel-Tina Action Lacy-Red (Action), 1st Junior 2 Year Old, Teixeira & Medeiros
Reserve & White Reserve Intermediate Champion
Doubletree Apple-Ace-Red (Apple Jack), Double Tree Dairy
HM Red & White Intermediate Champion
Westcoast Absolute Roulett-Red (Absolute), 1st Senior 2 Year Olds, Triple Crown Genetics & Josh Wright
Junior Show Intermediate Champion
Junior Show Intermediate Champion
Cache-Valley Damion Lilly (Damion), 1st Jr Owned Sr 2 Year Old, Zaidie Harris
Intermediate Champion
Intermediate Champion
Butlerview Door Camilla-ET (Doorman), 1st Sr 2 Year Old, Triple Crown Genetics, Mitch Hockett & Josh Wright
Reserve Intermediate Champion
Double Tree Gold Chip Anna (Gold Chip), 1st Sr 3 Year Old, Doubletree Dairy
HM Intermediate Champion
Christhill Windhammer Molly (Windhammer), 2nd Sr 3 Year old, L&L Pires Dairy
Junior Show R&W Grand Champion
Junior Show R&W Grand Champion
Ms Ladd Susie-Red-ET (Ladd-P), Spring Yearling, Donavan Miguel
Junior Show R&W Reserve Grand Champion
Doubletree Devas Shaily-Red (Destrave), Fall Yearling, Coltyr, Kayd, Slayter, Syree & Taryn Goss
R&W Senior Champion
R&W Senior Champion
Canyon Breeze R Dew-Red (Redliner), 1st 4 Year Old, Gilbert Teixeira & MB Luckylady Farm
R&W Reserve Senior Champion
MS TCG-JP Radiant-Red-ET (Destry), 2nd 4 Year Old, Joseph K. Panter & Triple Crown Genetics
R&W Honorable Mention Senior Champion
Ruann R Conquest 14459-Red (Reality), 1st 5 Year Old, Stephen & Patrick Maddox
R&W Grand Champion
R&W Grand Champion
Canyon Breeze R Dew-Red (Redliner), 1st 4 Year Old, Gilbert Teixeira & MB Luckylady Farm
R&W Reserve Grand Champion
Mel-Tina Action Lacy-Red (Action), 1st Junior 2 Year Old, Teixeira & Medeiros
R&W Honorable Mention Grand Champion
MS TCG-JP Radiant-Red-ET (Destry), 2nd 4 Year Old, Joseph K. Panter & Triple Crown Genetics
Junior Show Senior Champion
Junior Show Senior Champion
How-EL-Acres Jas Tina-ET (Jasper), 5 Year Old, Coltyr, Kayd, Slayter, Syree & Taryn Goss
Junior Show Reserve Senior Champion
Cache-Valley Laramee 2295 (Laramee), Zaidie Harris
Junior Show Grand Champion
Junior Show Grand Champion
How-EL-Acres Jas Tina-ET (Jasper), 5 Year Old, Coltyr, Kayd, Slayter, Syree & Taryn Goss
Junior Show Reserve Grand Champion
Cache-Valley Damion Lilly (Damion), 1st Jr Owned Sr 2 Year Old, Zaidie Harris
Senior Champion
Senior Champion
UTAG Gutrie Zeezler (Guthrie), 1st 4 Year Old, Utah State University
Reserve Senior Champion
Vandyk-K Parliament (Advent), 1st 5 Year Old, Matthew Kyle Leak
HM Senior Champion
Ms Giltex Sanchez Liz-ET (Sanchez), 2nd 5 Year Old, Gilbert Teixeira, Virgil Krongberg & Ken Melvold
Grand Champion
Grand Champion & Champion Bred & Owned
UTAG Gutrie Zeezler (Guthrie), 1st 4 Year Old, Utah State University
Reserve Grand Champion
Butlerview Door Camilla-ET (Doorman), 1st Sr 2 Year Old, Triple Crown Genetics, Mitch Hockett & Josh Wright
HM Grand Champion
Vandyk-K Parliament (Advent), 1st 5 Year Old, Matthew Kyle LeakRed & White Junior 2 Year Olds (1)
1. Mel-Tina Action Lacy-Red (Action), Teixeira & Medeiros
Winter Calves-Red (2)
1. Leak-Bros Rngldr Rissa-Red (Ringleader-Red), Jordan & Matt Leak
2. Balland PRST Leesa-Red (Pursuit), Donald Ball
Winter Calves (10)
1. Roll-N-View Bradnick EMV (Bradnick), Cranehill Genetics
2. Leak-Bros Rngldr Rissa-Red (Ringleader-Red), Jordan & Matt Leak
3. Triplecrown Archrival 231-ET (Archrival), Triple Crown Genetics
4. Pappys Doorman Rose-ET (Doorman), Pappys Farm LLC
5. Ms Caraibes Arch Chamber-ET (Archrival), Jeremiah Lungwitz, Doubletree Dairy & Blair Mickelson
Fall Calves-Red (5)
1. Oakfield Def Selena-Red-ET (Defiant), David & Dustin Espindula
2. Vermehlia Cantina-Red-ET (Prodigy), Cranehill Genetics
3. Yard-O-Ute Georgett-Red-ET (Malone), Matthew Kyle Leak
4. Miss A2 Aly-Red-ET (Prodigy), Skyhart Farms
5. Ruann Dorinda 54804-Red-ET (Carson), Stephen & Patrick Maddox
Fall Calves (22)
1. Pappys Doorman Rousey-ET (Doorman), Pappys Farm LLC
2. Giltex Doorman Bev-ET (Doorman), John Chapman
3. Butter-Dell Aftershock Winn (Aftershock), Kent & Craig Buttars
4. Yard-O-Ute DM Ellie-ET (Doorman), Wade Yardley
5. Oakfield Def Selena-Red-ET (Defiant), David & Dustin Espindula
Summer Yearlings-Red (3)
1. Ruann Addi Bonnie 50492-Red (Addiction-P), Stephen & Patrick Maddox
2. Triplecrown-JW Ring-Red-ET (Redburst), Triple Crown Genetics & Josh Wright
3. Ms Ladd Susie-Red-ET (Ladd-P), Donavan Miguel
Summer Yearlings (14)
1. Pappys Goldwyn Raindrop-ET (Goldwyn), Pappys Farm LLC
2. Ms Giltex Atwood Candi-ET (Atwood), Gianni Cozzitorto
3. Skykomish Corvette Jane (Corvette), Michael & Jessica Oliver
4. Sco-Lo Contrast Ricochet-ET (Contrast), Espindula & Dores
5. Wendon Doorman Mirlot (Doorman), Christian Cunningham, Miles Macray & Madison Price
Spring Yearlings (10)
1. Spallvue Brokaw Ice Cream (Brokaw), T&L Cattle & Brandon Kooyman
2. Claquato Armani Sun Daze (Armani), Gary Werner Young
3. Calori-D RS Armani Rylee (Armani), Rebekah & Stephen Mast
4. Ms Giltex Atwood Maui (Atwood), Teixeira & Goldenburg
5. Cache-Valley Brkw Halli-ET (Brokaw), Matthew Kyle Leak
Winter Yearlings-Red (1)
1. Ruann Constance 466398-Red-ET (Ladd-P), Stephen & Patrick Maddox
Winter Yearlings (11)
1. Cross Wake More Annalyse-ET (Moregold), Graisson Schmidt & Mandy Brazil
2. KUK-Lan Goldwyn Jody-ET (Goldwyn), Doubletree Dairy
3. Benbie Atla5G Miley (Alta5G), T&L Cattle & Brandon Kooyman
4. Dappleholm Armani Maverick (Armani), Casey, Chase & Chloe VanderEyk
5. BBM Kingboy Adela-ET (Kingboy), Teixeira & Silveira III
Fall Yearlings-Red (2)
1. Ms Eskdale Abs Luna-Red-ET (Absolute), Eskdale Dairy
2. Doubletree Devas Shaily-Red (Destrave-Red), Coltyr, Kayd, Slayter, Syree & Taryn Goss
Fall Yearlings (11)
1. Pappys Goldwyn Reese (Goldwyn), Pappys Farm LLC
2. KUK-Lan Atwood Joesy-ET (Atwood), Doubletree Dairy
3. Boisblanc Sid Venus (Sid), Joe & Amber Price, Josh Wright & John Andersen
4. Ms Eskdale Abs Luna-Red-ET (Absolute), Eskdale Dairy
5. On-Cloudnine BRKW 181-ET (Brokaw), Casey, Chase & Chloe VanderEyk
Junior Best 3 Females (6)
1. Pappys Farm LLC
2. Whey-Mat Holsteins
3. Harris Dairyland
Premier Breeder-Heifer Show
Premier Breeder-Heifer Show
Pappys Farm LLC
Red & White Junior 2 Year Olds (1)
1. Mel-Tina Action Lacy-Red (Action-Red), Robert Teixeira & Melvin Medeiros
Junior 2 Year Olds (5)
1. Pappys Goldwyn Raveann-ET (Goldwyn), Pappys Farm LLC
2. Mel-Tina Action Lacy-Red (Action), Teixeira & Medeiros
3. Ruann G W At Ellie 42714-ET (Atwood), Stephen & Patrick Maddox
4. Jacobs Windbrook Avery (Windbrook), James Manni
5. Mardelen McCutchen Lianne (De-Su Bkm McCutchen)
Red & White Senior 2 Year Olds (3)
1. Westcoast Absolute Roulett-Red (Absolute), Triple Crown Genetics & Josh Wright
2. Yard-O-Ute Amistad Cece-Red (Amistad), Wade Yardley
3. Wedgwood Abslte Topsy-Red-ET (Absolute), Skyhart Farms
Senior 2 Year Olds (11)
1. Butlerview Door Camilla-ET (Doorman), Triple Crown Genetics, Mitch Hockett & Josh Wright
2. Ms Gold Barbara Brisk-ET (Doorman), Triple Crown Genetics, Mitch Hockett & Josh Wright
3. Stranshome Gold Annissa-ET (Goldwyn), Matthew Kyle Leak
4. Butter-Dell Sid Serena (Sid), Dallin Buttars
5. Westcoast Absolute Roulett-Red (Absolute), Triple Crown Genetics & Josh Wright
Red & White Junior 3 Year Olds (1)
1. Doubletree Apple-Ace-Red (Apple Jack), Double Tree Dairy
Junior 3 Year Olds (4)
1. Pappys Atwood Felma (Atwood), Alex J. Papageorge
2. Doubletree Apple-Ace-Red (Apple Jack), Double Tree Dairy
3. Cache-Valley Gold Shot 2768 (Gold Shot), Harris Dairyland
4. Dan-Maur CB After Coffee (Aftershock), Chris Baginski
Red & White Senior 3 Year Old (1)
1. Butter-Dell Desarae-Red-ET (Destry), Kent, Robyn & Paul Buttars
Senior 3 Year Olds (13)
1. Double Tree Gold Chip Anna (Gold Chip), Doubletree Dairy
2. Christhill Windhammer Molly (Windhammer), L&L Pires Dairy
3, Double Tree Gold KellyET (Gold Chip), Doubletree Dairy
4. Ruann Sleeman Silva 25080 (Sleeman), Stephan & Patrick Maddox
5. Wadeland Bradnick Jaylee (Bradnick), Wadeland South Dairy LLC
Red & White 4 Year Olds (2)
1. Canyon-Breeze R Dew-Red (Redliner), Gilbert Teixeira & MB Luckylady Farm
2. Ms TCG-JP Radiant-Red-ET (Destry), Joseph K. Panter & Triple Crown Genetics
4 Year Olds (9)
1. UTAG Guthrie Zeezler (Guthrie), Utah State Univerity
2. Coredale Alloy Evelyne (Alloy), L&L Pires Dairy & Daniel J. Martin
3. Canyon-Breeze R Dew-Red (Redliner), Gilbert Texeira & MB Luckylady Farm
4. Ms TCG-JP Radiant-Red-ET (Destry), Joseph K. Panter & Triple Crown Genetics
5. UTAG Redliner Esther (Redliner), Utah State University
Red & White 5 Year Olds (1)
1. Ruann R Conquest 14459-Red (Reality), Stephen& Patrick Maddox
5 Year Olds (11)
1. Vandyk-K Parliament (Advent), Matthew Kyle Leak
2. Ms Giltex Sanchez Liz-ET (Sanchez), Gilbert Teixeira, Virgil Kronberg & Ken Melvold
3. Ruann Brax Paige 10597 (Braxton), Stephen & Patrick Maddox
4. Canyon Breeze AF Arelett-ET (Aftershock), Steven Gillins
5. Ruann R Conquest 14459-Red (Reality), Stephen& Patrick Maddox
Red & White Aged Cows (1)
1. Ballands Jazzs Sophie-Red (Jazzman), Meredith Ball
Aged Cows (8)
1. UTAG Spearmint Zoe (Spearmint), Utah State University
2. Pappys Goldwyn Natasha-ET (Goldwyn), Pappys Farm LLC
3. Giltex Atwood Bounce-TW (Atwood)< Gilbert Teixeira
4. Canyon Breeze At Reason (Atwood), Steven Gillins
5. UTAG-Effort Kayann (Effort), Utah State University
150,000 Pound Cows (6)
1. County-Home Morty Sandy (Morty), Doubletree Dairy
2. Eskdale Pronto Montage (Pronto), Eskdale Dairy
3. Doubletree Roy Billie-ET (Roy), Utah State University
4. Cache-Valley Laramee 2295 (Laramee), Zaidie Harris
5. Pappys Ryan Felma (Ryan), Alex J. Papageorge
Senior Best 3 Females (7)
1. Utah State University
2. Ruann Dairy
3. Doubletree Dairy
Breeders Herd of Five Females (4)
1. Pappys Farm LLC
2. Utah State University
3. Eskdale Dairy
Produce of Dam (3)
1. Pappys Farm LLC
2. Utah State University
3. Jarom & Staci Nelson
Progeny Class (2)
1. Utah State University
2. Pappys Farm
Grand Performer
Cache Valley Laramee 2294 (Laramee), 4th Age Cow, 150,000 Pound Cow, Zaidie Harris
Premier Breeder
Pappys Farm LLC
Premier Exhibitor
Utah State University