oi Victorian Winter Fair 2014 - Cowsmo Cowsmo
Shows and Sales Results

Victorian Winter Fair 2014
DATE: Friday July 4, 2014
LOCATION: Bendigo Exhibition Centre, Bendigo
JUDGE: Mike Deaver, USA





Fall Calf born after 1/4/14

1. Bluff Glen Meridian Suzie 2414 (Meridian)
2. Bluff Glen Meridian Jedroyal 2445 (Meridian)
3. Rowlands Park Braxton Chevy (Braxton)


Summer calf born 1/1/14-31/3/14

1. Eastview Atwood Surprise (Atwood)
2. Bluechip EV Sweet Apple-Red (Acme)
3. Sun Vale Attitude Jodie (Attitude)


Spring Calf born 1/10/13-31/12/13

1. Bluechip Mrapple Pala-ET-Red
2. Brindabella Aftershock Ella (Aftershock)
3. Beclah Park Ironic Coco


Winter calf born 1/7/13-30/9/13

1. Bluechip Finalcut Marion (Final Cut)
2. Bluechip Alexander Connie (Alexander)
3. Fairvale BC Fever Josie (Fever)


R&W Winter calf born 1/7/13-30/9/13

1. Fleyas Snow Dancer-ET-Red
2. Kayton Ladd P Macie-Red


All Australian Calf Class, heifer born after 5/7/13 handler under 17yrs of age

1. Bluechip Finalcut Marion (Finalcut)
2. Bluechip Alexander Connie (Alexander)
3. Gorbro Damion FC Shimmer (Damion)


R&W All Australian Calf Class, heifer born after 5/7/13 handler under 17yrs of age

1. Kayton Ladd P Macie-Red (Ladd P)


Fall yearling born 1/4/13-30/6/13

1. Brindabella Amazing Mindy (AltaAmazing)
2. Bluechip Goldchip Bonnie (Goldchip)
3. Gatcombe Crossie 418 Ladylike


R&W Fall yearling born 1/4/13-30/6/13

1.  Cherrylock Foxy Roxy


Summer Yearling born 1/1/13-31/3/13

1. Bluechip Windbrook Noni-ET  (Windbrook)
2. Bluechip Damion Beauty-IMP-ET (Damion)
3. Gatcombe PD Treasure


R&W Summer Yearling born 1/1/13-31/3/13

1. Bluechip Contender Sugar-IMP-ET-Red (Contender)
2. Lightning Ridge Attitude Jane 2-Red (Attitude)


Spring yearling born 1/10/12-31/12/12

1.  Bluechip Atwood Whynot (Atwood)
2.  Bluechip Aftershock Connie (Aftershock)


Winter yearling born 1/7/12-30/9/12

1. Cairnhill Braxton Perky ET(Braxton)
2. Bluechip Sid S Whynot (Sid)
3. Bluechip LR Windbrook Dancer-IMP-ET (Windbrook)


R&W Winter yearling born 1/7/12-30/9/12

1. Bluechip LR Windbrook Dancer-IMP-ET-Red (Windbrook)
2. Rusty Red Barbie Rose-Red


2years old heifer dry born 1/1/12-30/6/12

1. Murribrook Goldwyn Tango (Goldwyn)
2.  Sensei Atwood Josy (Atwood)
3. Haven View Braxton Candice (Braxton)


Junior Champions

Junior Champion
Bluechip Finalcut Marion-Peter Hurley & Debbie Palmer
Reserve Junior Champion
Bluechip Windbrook Noni – Bluechip Genetics

R&W Junior Champion
Bluechip LR Windbrook Dancer – Bluechip Genetics and Kailey Dairies (NZ)
R&W Reserve Junior Champion
Bluechip Contender Sugar-IMP-ET – K & R Anderson

Youth Show Junior Champion
Bluechip Alexander Connie -Lincoln Sieben
Youth Show Reserve Junior Champion
Gorbro Damion FC Shimmer -Erica Quinn

Supreme Junior Exhibit
Bluechip Finalcut Marion -Peter Hurley & Debbie Palmer


Junior 2yr old in milk born after 1/1/12

1. Brindabella Windbrook D Nana  (Windbrook)
2. Elmar Reginald Maizie (Reginald)
3. Mitch Bolt B Sweet


R&W Junior 2yr old in milk born after 1/1/12

1. Gorbro Debonair Jodie (Debonair)
2. Hadleigh Artie Cherry


Senior 2yr old in milk born 1/7/11-31/12/11

1. Paringa Windstorm Ezra -best udder
2. Cairnsdale VF Jasper Bazinga
3. Brindabella Atwood Juno


R&W Senior 2yr old in milk born 1/7/11-31/12/11

1. Ryanna Contend Blackrose-ET (Contender)
2. Sun Vale Marlbro Renita


3 yr old in milk born 1/1/11-30/6/11

1. Gorbro Sanchez O Shimmer
2. Hillview Park Alicia Maida
3. Arabella Arrow Win


R&W 3 yr old in milk born 1/1/11-30/6/11

1. Sun Vale Reality Wonka
2. Sun Vale Contender Jodie 2


Senior 3yr old in milk born 1/7/10-31/12/10

1. Murribrook Talent Robina – best udder
2. Elmar Bolton Josephine 8
3. Lightning Ridge Contender Jane 4


R&W Senior 3yr old in milk born 1/7/10-31/12/10

1. Lightning Ridge Contender Jane 4


Intermediate Champions

Supreme Intermediate Exhibit
Paringa Windstorm Ezra – Bluechip Genetics and Phil Malcolm
Intermediate Champion
Paringa Windstorm Ezra – Bluechip Genetics and Phil Malcolm
Reserve Intermediate Champion
Murribrook Talent Robina – MJ Sowter

R&W Intermediate Champion
Lightning Ridge Contender Jane 4-ET – Bluechip Genetics
R&W Reserve Intermediate Champion
Ryanna Contend Blavkrose-ET – Bluechip Genetics and Next Generations Holsteins


1 2