Shows and Sales Results

Vancouver Island Holstein Show 2013
DATE: July 19, 2013
JUDGE: Markus Hehli, AB
HEAD SHOWN: 95 head





Junior Champion

Video of Grand Champion Jacobs Goldwyn Ilora Cow here

Junior Champion
Hamming Sid Darla (Sid), T&L Cattle Ltd., BC
Reserve Junior Champion
Wedgwood WH Camomile (Windhammer), Stanhope-Wedgwood & Silvermaple Holsteins, BC
HM Junior Champion
Willswikk Augustus Debbie (Augustus), Willswikk Holsteins, BC

 

4-H Calf Champions L-R HM ChristianTaylor, Res Matthew Brandsma Grand Rachel Bakker


4-H Calf Champions L-R HM ChristianTaylor, Res Matthew Brandsma Grand Rachel Bakker

Emcee Bob Massie, SuzanneCuthbert, Judge Markus Hehli


Emcee Bob Massie, SuzanneCuthbert, Judge Markus Hehli

Former Emcee now Pooper-Scooper Tars Cheema


Former Emcee now Pooper-Scooper Tars Cheema

HM Junior Champion - Willswikk Augustus Debbie


HM Junior Champion - Willswikk Augustus Debbie

Judge Hehli Selects Junior Champion


Judge Hehli Selects Junior Champion

Judge Markus Hehli


Judge Markus Hehli

Junior Champion - Hamming Sid Darlia


Junior Champion - Hamming Sid Darlia

Junior Champion - Hamming Sid Darlia 4-HChampion Poelman Sid Brenna


Junior Champion - Hamming Sid Darlia 4-HChampion Poelman Sid Brenna

Junior Champions


Junior Champions

Junior Group of 3 - Willswikk


Junior Group of 3 - Willswikk

Junior Top 5 - Cedarwal Little Miss Stanley


Junior Top 5 - Cedarwal Little Miss Stanley

Junior Top 5 - Serli Goldwyn Cari


Junior Top 5 - Serli Goldwyn Cari

Junior Top 5


Junior Top 5

Reserve Junior Champion - Wedgwood WH Camomile


Reserve Junior Champion - Wedgwood WH Camomile


Grand Champions

Grand Champion
Jacobs Goldwyn Ilora (Goldwyn), Westcoast Holsteins, BC
Reserve Grand Champion
Stanhope Lorel Goldwyn (Goldwyn), Stanhope-Wedgwood, BC
HM Grand Champion
Carlar Goldwyn Tiara (Goldwyn), Stanhope-Wedgwood, BC

 

Grand Champion


Grand Champion

HM Grand Champion


HM Grand Champion

Grand Champions


Grand Champions

Reserve Grand Champion


Reserve Grand Champion

Morsan Miss Represented in top 5 lineup


Morsan Miss Represented in top 5 lineup

Springway Sassay Rae in Top 5 lineup


Springway Sassay Rae in Top 5 lineup

top 5 lilneup


top 5 lilneup


Winter Calf (15)

1. Wedgwood WH Camomile (Windhammer), Stanhope-Wedgwood & Silvermaple Holsteins, BC
2. Westcoast Braxton Taylor (Braxton), Westcoast Holsteins, BC
3. Stanhope Alexander Trixie (Alexander), Stanhope-Wedgwood, BC


Senior Calf (17)

1. Serli Goldwyn Cari (Goldwyn), T&L Cattle & Sunny Vale Farm Ltd., BC
2. Cedarwal Little Miss Stanley (Stanleycup), Sunny Vale Farm Ltd., BC
3. Hez Goldsun Hester (Goldsun), T&L Cattle Ltd., BC


Summer Yearling (7)

1. Hamming Sid Darla (Sid), T&L Cattle Ltd., BC
2. Poelman Sid Brenna (Sid), Sunny Vale Farm Ltd., BC
3. Petitclerc Goldwyn Alcatraz (Goldwyn), Westcoast Holsteins, BC


Winter Yearling (3)

1. Rhein Sid Lonestar (Sid), T&L Cattle Ltd., BC
2. Stanhope Presence Dempsey (Dempsey), Stanhope-Wedgwood, BC
3. Rainyridge Jordan Em (Jordan), Silvermaple Holsteins, BC


Senior Yearling (3)

1. Saanwood Goldwyn Tiara (Goldwyn), Viewfield Farms Ltd., BC
2. Stanhope Shakira Redliner (Redliner), Stanhope-Wedgwood, BC
3. Willswikk Camden Devious (Camden), Willswikk Holsteins, BC


Junior Group of Three

1. Willswikk Holsteins, BC
2. Viewfield Farms Ltd., BC


Junior 2 Year Old (5)

1. Littleholme Asteroid Bird (Asteroid), Westcoast Holsteins, BC
2. Willswikk Duplex Dion (Duplex), Willswikk Holsteins, BC
3. Phoenix Attic Jumanji (Attic), Sunny Vale Farm Ltd., BC


Senior 2 Year Old (11)

1. Springway Sassy Rae (Sanchez), Westcoast Holsteins, BC
2. Morsan Miss Represented (Alexander), Stanhope-Wedgwood, BC
3. Idee Sanchez Laurel (Sanchez), T&L Cattle Ltd., BC


Junior 3 Year Old (6)

1. Wedgwood Raven Duplex (Duplex), Stanhope-Wedgwood, BC
2. Hammingview Goldwyn Marty (Goldwyn), Silvermaple Holsteins, BC
3. Stanhope Trix Sanchez (Sanchez), Stanhope-Wedgwood, BC


Senior 3 Year Old (3)

1. Willswikk Laramee Alaina (Laramee), Willswikk Holsteins, BC
2. Wedgwood Pepper Jasper (Jasper), Stanhope-Wedgwood, BC
3. Willswikk Jasper Delta (Jasper), Willswikk Holsteins, BC


4 Year Old (8)

1. Jacobs Goldwyn Ilora (Goldwyn), Westcoast Holsteins, BC
2. Morsan Jasper Tiffany (Jasper), Stanhope-Wedgwood, BC
3. Wedgwood Prism Goldwyn (Goldwyn), Stanhope-Wedgwood, BC


5 Year Old (5)

1. Stanhope Lorel Goldwyn (Goldwyn), Stanhope-Wedgwood, BC
2. Carlar Goldwyn Tiara (Goldwyn), Stanhope-Wedgwood, BC
3. Wilnore Bonzai Sandra (Bonzai), T&L Cattle Ltd., BC


Mature Cow (4)

1. Poelman Roy Savannah (Roy), Willswikk Holsteins, BC
2. Wedgwood Dellia Jordan (Roy), Stanhope-Wedgwood, BC
3. Markwell-I Durham Regal (Durham), Willswikk Holsteins, BC


Special Awards

Best Island Bred Cow
Stanhope Lorel Goldwyn (Goldwyn), Stanhope-Wedgwood, BC

Total Performance Cow
Stanhope Lorel Goldwyn (Goldwyn), Stanhope-Wedgwood, BC

Best Udder in Show
Jacobs Goldwyn Ilora (Goldwyn), Westcoast Holsteins, BC

Breeders Herd
1. Stanhope-Wedgwood, BC
2. Willswikk Holsteins, BC

Premier Breeder
Willswikk Holsteins, BC

Premier Exhibitor
Stanhope-Wedgwood, BC

 

Premier Breeder & Exhibitors


Premier Breeder & Exhibitors