Shows and Sales Results

Utah State Holstein Show 2018
DATE: April 27th, 2018
LOCATION: Ogden, UT
JUDGE: Jamie Black, NY





Image Gallery

Complete Image Gallery for the Utah State Holstein Show can be found HERE


Show Information

The Utah State Holstein Show 2018 will take place in Ogden, UT on April 27th and will be judged by Jamie Black, NY. Cowsmo Coverage, including a LIVE FEED, sponsored by the Utah Holstein Association.

Watch the LIVE FEED

 

Utah Holstein Association, Sponsors of Cowsmo Coverage of the Utah State Shows


Utah Holstein Association, Sponsors of Cowsmo Coverage of the Utah State Shows

Utah Holstein Association, Sponsors of Cowsmo Coverage of the Utah State Shows


Utah Holstein Association, Sponsors of Cowsmo Coverage of the Utah State Shows




Junior Champion

Junior Champion
Liddleholm Dback Thunder (Diamondback), Pappys Farms LLC, UT
Reserve Junior Champion
Kuk-Lan Brady Jamie (Brady), Kendey & Dallas Mickleson & Kayd, Taryn, Slayter Coltyr & Syree Goss, CO
HM Junior Champion
Pappys Goldwyn Risky (Goldwyn), Pappys Farms LLC, UT


Intermediate Champion

Intermediate Champion
Butter-Dell Atwood Britt-ET (Atwood), Kent & Daniel Buttars, UT
Reserve Intermediate Champion
Pappys Doorman Rose-ET (Doorman), Pappys Farms LLC, UT
HM Intermediate Champion
Utag Kade Hope (Kade), Utah State Univeristy, UT


Grand Champion

Senior & Grand Champion
Cache-Valley GC Jazzy Girl (Gold Chip), Harris Dairyland, UT
Reserve Senior & Reserve Grand Champion
Utag Windbrook Eclipse (Windbrook), Utah State University, UT
HM Senior & HM Grand Champion
Doubletree Gold Kelly-ET (Gold Chip), Doubletree Dairy, UT


Winter Calf (6)

1. Brownking Defiant Meg (Defiant), Michael Brown, UT
2. Pappys Cinderdoor Violet (Cinderdoor), Pappys Farms LLC, UT
3. Butter-Dell Cinderdoor Jane (Cinderdoor), Kent & Daniel Buttears, UT
4. Utag Lincoln Ellie (Lincoln), Utah State University, UT
5. Butterholm Beemer Rosie (Beember), Kent & Daniel Buttars, UT
6. Ms Eskdale Crush Chazon (Crush), Joe Schumann, UT


Fall Calf (10)

1. Pappys Goldwyn Risky (Goldwyn), Pappys Farms LLC, UT
2. Whey-Mat Gold Chip JessieJo (Gold Chip), Matt Leak, UT
3. Ms Eskdale Crush Amchan-ET (Crush), John Conrad, UT
4. Cache-Valley Brokaw Dezire (Brokaw), Harris Dairyland, UT
5. Ms Eskdale Cotton Roulette (Cotton), Jon Schumann, UT
6. Ocean-View Shedaisy-ET (Atwood), Glenn Mickelson, UT7. Lin-Ro Atwood Iris-ET (Atwood), Wade Yardley, UT
8. Heart-O-Rose Gchip Snaple (Gold Chip), Justin Jenson, UT
9. Rope-Em Crush Alyssa (Crush), Kayd, Taryn, Slayter Coltyr & Syree Goss, CO
10. Pappys Dmndback Cherry (Diamondback), Matt Leak, UT


Summer Yearling (4)

1. Liddleholm Dback Thunder (Diamondback), Pappys Farms LLC, UT
2. Doubletree Diamond Cassidy (Diamondback), Bill Wright & Blair Mickelson, UT
3. Eskdale Meridian Bonbon-ET (Meridian), John Conrad, UT
4. Oakfield Solomon Hayden-ET (Solomon), John Conrad, UT


Junior Yearling (4)

1. Eskdale McCutchen Bounty (McCutchen), John Conrad, UT
2. Butter-Dell Diam Ivy-Red (Diamondback), Kent & Daniel Buttars, UT
3. Pappys Diamondback Rustic (Diamondback), Pappys Farms LLC, UT
4. Cache-Valley Shot Dimple (Shot), Xander Harris, UT
5. Miss Brook Hollow Suzee Q (Diamondback), Joshua Wright, ID
6. Eskdale Meridian Swell (Meridian), Jon Schumann, UT
7. Doubletree Blake Spencer (Blake), Doubletree Dairy, UT
8. TTM Doorman 1259-ET (Doorman), Wadeland South Dairy LLC, UT
9. Rasberry Damaris Reign (Damaris), Kate Call, UT
10. Utag Sid Chic (Sid), Utah State University, UT


Winter Yearling (8)

1. Pappys Doorman Texas (Doorman), Pappys Farms LLC, UT
2. Utag Goldwyn Zee (Goldwyn), Utah State University, UT
3. Ty-D Dempsey Lovemmy (Dempsey), Matt Leak, UT
4. WRW Amaldo Soda (Amaldo), Kayd, Taryn, Slayter Coltyr & Syree Goss, CO
5. Westcoast Solomon Raquelle (Solomon), Joshua Wright, ID
6. Apple-PTS Sid Arika-ET (Sid), Wade Yardley, UT
7. Utag Brady Elequent (Brady), Utah State University, UT
8. Ms R-John Archrvl Brandy-ET (Archrival), Wade Yardley, UT


Fall Yearling (4)

1. Kuk-Lan Brady Jamie (Brady), Kendey & Dallas Mickleson & Kayd, Taryn, Slayter Coltyr & Syree Goss, CO
2. Pappys Heztry Frosting (Destry), Matt Leak, UT
3. Pappys Chelios Rapunzel (Chelios), Pappys Farms LLC, UT
4. Pyramid Doorman Lyric-ET (Doorman), Wade Yardley, UT


Junior Breeders Herd (4)

1. Pappys Farms LLC, UT
2. John Conrad – EskDale Dairy, UT
3. Utah State University, UT
4. Kent & Daniel Buttars, UT


Junior 2 Year Old (4)

1. Leak Archrival Ripple (Archrival), Jordan Leak, UT
2. Eskdale McCutchen Damsel (McCutchen), John Conrad, UT
3. Ms Knott-Run Atwood 2709-ET (Atwood), Wade Yardley & Michael Brubacker, UT
4. Pappys McCutchen Reanna (McCutchen), Pappys Farms LLC, UT


Senior 2 Year Old (10)

1. Pappys Doorman Rose-ET (Doorman), Pappys Farms LLC, UT
2. Utag Kade Hope (Kade), Utah State Univeristy, UT
3. Whey-Mat Ralf Fergie (Ralf), Matt Leak, UT
4. Brownking Delta Sirrena (Delta), Michael Brown, UT
5. Doubletree Chip Kenna-ET (Gold Chip), Doubletree Dairy, UT


Junior 3 Year Old (3)

1. Pappys Atwood Bella-ET (Atwood), Pappys Farms LLC, UT
2. Bridgerland Gold Chip Addie (Gold Chip), Kyle Anderson, UT
3. Butlerview Wincity-ET (Windbrook), M&M&M Price D&K Mickelson, UT


Senior 3 Year Old (5)

1. Butter-Dell Atwood Britt-ET (Atwood), Kent & Daniel Buttars, UT
2. Leak-Bros Chelios Daisy (Chelios), Matt Leak, UT3. Pappys Atwood Betsy-ET (Atwood), Pappys Farms LLC, UT
4. Utag Chelios Ellie (Chelios), Utah State Univeristy, UT
5. MS Eskdale AB Lyndyl-Red-ET (Absolute-Red), John Conrad, UT


4 Year Old (5)

1. Utag Atwood Elevate (Atwood), Utah State Univeristy, UT
2. Stranshome Gold Annissa-ET (Goldwyn), Matt Leak, UT
3. Eskdale Heztry Alamode (Heztry), John Conrad
4. Bridgerland Freeze Delta (Freeze), Kyle Anderson, UT
5. Pappys GC Princess Rae-ET (Gold Chip), Pappys Farms LLC, UT


5 Year Old (3)

1. Doubletree Gold Kelly-ET (Gold Chip), Doubletree Dairy, UT
2. Pappys Atwood Felma (Atwood), Pappys Farms LLC, UT
3. Mow-Ten-Vue Dempsey Pandora (Dempsey), Doubletree Dairy, UT


Aged Cows (5)

1.  Cache-Valley GC Jazzy Girl (Gold Chip), Harris Dairyland, UT
2. Utag Windbrook Eclipse (Windbrook), Utah State University, UT
3. Eskdale Goldsun Divinity-ET (Goldsun), John Conrad, UT
4. Pappys Emphasis Velvet (Emphasis), Pappys Farms LLC, UT
5. Utag Effort Chintz (Effort), Utah State University, UT


Production Cow (1)

1. Pappys Goldwyn Natasha-ET (Goldwyn), Pappys Farms LLC, UT


Produce of Dam (2)

1. Pappys Farms LLC (Markwell Durham Rave)
2. John Conrad (Eskdale Destry Lady-ET)


Senior Best 3 Females (3)

1. Utah State University, UT
2. Pappys Farms LLC, UT
3. John Conrad – EskDale Dairy, UT


Breeders Herd (3)

1. Utah State University, UT
2. Pappys Farms LLC, UT
3. John Conrad – EskDale Dairy, UT


Premier Breeder

Pappys Farms LLC, UT


1 2