Shows and Sales Results

UK Livestock Event 2014 – Brown Swiss Show
DATE: Wednesday 2nd July 2014
LOCATION: NEC, Birmingham, UK
JUDGE: Jim Westaway
HEAD SHOWN: 26





Photo Gallery

Brown Swiss photo gallery here



For the second year running Soulseat Jublend Beatrice took the Brown Swiss supreme for Robert and Sheila McColm, who milk 90 Brown Swiss alongside 20 Holsteins at Stranraer. Last year the third calver also went on the take the exhibitor bred inter-breed and the overall reserve inter-breed titles as well as being breed champion at UK Dairy Expo.
Jonny Lochhead from Mouswald, Dumfries, stood reserve with Kedar TD Reia, a third calver, which is projected to give 11,500kg in this lactation. She was breed champion at UK Dairy Expo in March and also in 2012.


Brown Swiss Champion

Champion
Soulseat Jublend Beatrice, Robert & Shelia McColm

Reserve Champion
Kedar TD Reia, J M Lochhead

Honourable Mention
Sedgemoor Zaster Trulla, RK and SG Miller & Sons

RtoL Champion Soulseat Jublend Beatrice and Reserve Kedar TD Reia


RtoL Champion Soulseat Jublend Beatrice and Reserve Kedar TD Reia

The Brown Swiss Championship line up


The Brown Swiss Championship line up

Fist Punch for Championship!


Fist Punch for Championship!

Soulseat Jublend Beatrice with Robert McColm


Soulseat Jublend Beatrice with Robert McColm

LtoR Champion, Reserve and Hon. Mention


LtoR Champion, Reserve and Hon. Mention



Junior Champion
Sedgemoor Zaster Trulla, RK and SG Miller & Sons

Reserve Junior Champion
Soulseat Jackpot Dee, Robert and Shelia McColm

Honourable Mention
Kedar Snickerdee, Lochhead and Sons

 


Class 1 – Calf Under 12 months (6)

1.Kedar Rhapsody, T Lochhead and Sons
2.Farrick Jongleur Ellie ET, J & C West
3.Quarry Golden Boy Mara, A & C Davies
4.Farrick Ennis, J & C West
5.Soulseat Rocky Roseanna, Robert and Shelia

 


Class 2 – Maiden Heifer (6)

1.Sedgemoor Vigor Trulla, RK and SG Miller and Sons
2.Kedar Calvin Sanchia Maria, T Lochhead and Sons
3.Kedar SGB Cinderella, T Lochhead and Sons
4.Hollysprings Emergancy Taffy, RE and JS Jones
5.Farrick Atlantic Lemone, J & C West

 


Class 3 – In Calf Heifer (5)

1.Soulseat Jackpot Dee, Robert and Shelia McColm
2.Kedar Snickerdee, T Lochhead and Sons
3.Farrick Bloom Lara, J & C West
4.Quarry Jongleur Sian, A & C Davies
5.GS Alliance Jongleur Ashley, J & C West

 


Class 4 – Heifer in Milk (3)

1.Sedgemoor Zaster Trulla, RK and SG Miller & Sons
2.GS Alliance Tau Arkansas, J M Lochhead
3.Quarry Explosion Liz 3, A & C Davies

 

Bex Channing makes her way into the class


Bex Channing makes her way into the class

Brian Miller and Judge Jim Westaway


Brian Miller and Judge Jim Westaway

Brian Miller with the winning entry in the Brown Swiss heifer class


Brian Miller with the winning entry in the Brown Swiss heifer class


Class 5 – Cow in Milk, having had 2 or 3 calves (3)

1.Soulseat Jublend Beatrice, Robert & Shelia McColm
2.Kedar TD Reia, J M Lochhead
3.Soulseat Event Candy, Robert & Shelia McColm

 

Kedar TD Reia 2nd placed cow


Kedar TD Reia 2nd placed cow

Soulseat Jublend Beatrice winning the Junior Cow in Milk class


Soulseat Jublend Beatrice winning the Junior Cow in Milk class

Soulseat Jublend Beatrice at the top of the line up


Soulseat Jublend Beatrice at the top of the line up


Class 6 - Cow in Milk, having had 4 or more calves (3)

1.Kedar Becks Karolin, J M Lochhead
2.Soulseat Zola Marion, Robert & Shelia McColm
3.Kedar Scipo Fabiane, J M Lochhead