Shows and Sales Results

UK Dairy Expo 2014 Milking Shorthorn Show
DATE: March 8, 2014
LOCATION: Carlisle, UK
JUDGE: Mark Rueth, Oxford, WI, US
HEAD SHOWN: 18





Grand Champion & Best Udder

Grand Champion
Marleycote Princess Jill 31

Reserve Grand Champion
Marleycote Songstress 17

Best Udder
Marleycote Princess Jill 31

Marleycote Princess Jill 31 Grand Champion Shorthorn


Marleycote Princess Jill 31 Grand Champion Shorthorn

Best Udder of Shorthorn show Marleycote Princess Jill 31


Best Udder of Shorthorn show Marleycote Princess Jill 31

LtoR HM, Reserve & Champion


LtoR HM, Reserve & Champion

Marleycote Princess Jill 31 with handler John McLean


Marleycote Princess Jill 31 with handler John McLean


Junior Champion

Junior Champion
Shaunlea Geri 2, (Red Razzle), S Dixon, Co Durham
Reserve Junior Champion
Mossrigg Barrington Iris, (Blizzard) J M & J Fisher, Penrith
HM Junior Champion
Shaunlea Geri 3, (Supreme), S Dixon, Co Durham

Junior Champion Shaunlea Geri 2


Junior Champion Shaunlea Geri 2


Special Awards

Premier Breeder Award
GG Baynes & Son

Premier Exhibitor Award
GG Baynes & Son

Premier Sire of Show
Churchroyd Victor


Maiden Heifer (5)

1. Shaunlea Geri 3, (Supreme), S Dixon, Co Durham
2Marleycote Peggy 38, (Outback), GG Baynes & Son, Hexham
3. Kidstones Gentle 3, (Prince) A E Wilkes, North Yorks

Some of the line up


Some of the line up

The winning entry Shaunlea Geri 3


The winning entry Shaunlea Geri 3


In Calf Heifer (3)

1. Shaunlea Geri 2, (Red Razzle), S Dixon, Co Durham
2. Mossrigg Barrington Iris, (Blizzard) J M & J Fisher, Penrith
3. Churchroyd Telluria Flower 8, (Prince), IRG Collins & Partners, West Yorks

Preliminary line up


Preliminary line up

Shaunlea Geri 2, the winning entry


Shaunlea Geri 2, the winning entry

Final line up


Final line up

Sweet victory


Sweet victory


2 Year Old (3)

1. (B&O) (BU) Marleycote Songstress 17 (Burdette), GG Baynes & Son, Hexham
2. Churchroyd Lady Rose 18 (Victor), Collins & Partners IRG, West Yorks
3. Kidstones Lady Laura 13 (General Jack), A E Wilkes, North Yorks

final line up


final line up

Winning entry Marleycote Songstress 17


Winning entry Marleycote Songstress 17

Marleycote Songstress 17


Marleycote Songstress 17


3 YearOld (5)

1. (BU)Marleycote Princess Jill 31 (Rampage), Mclean Family, Coleraine, NI
2. (B&O) Churchroyd Pamela 15 (Victor),  IRG Collins & Partners, West Yorks
3. Marleycote Patricia 11th (Empire),G G Baynes & Son, Hexham

The final line up


The final line up

Top of the class


Top of the class

John McLean who brought cows from Northern Ireland leading out Marleycote Princess Jill 31


John McLean who brought cows from Northern Ireland leading out Marleycote Princess Jill 31

Marleycote Princess Jill 31


Marleycote Princess Jill 31


Senior Cow (2)

1. Churchroyd Heather 43 (Atom),  IRG Collins Partners, West Yorks
2. Marleycote Petal 108th (Rampage) G G Baynes & Son, Hexham

Churchroyd Heather 43 (Atom), IRG Collins Partners


Churchroyd Heather 43 (Atom), IRG Collins Partners






error: Content is protected !!