Shows and Sales Results

UK Dairy Day Holstein Show 2017
DATE: September 13th, 2017; 9am (4am EST)
LOCATION: Telford, Shropshire, UK
JUDGE: Brian Miller, UK





Show Information

The UK Dairy Day Holstein Show 2017 is set for Wednesday, September 13th from beginning at 9am (4am EST) at the International Centre in Telford, Shropshire, UK. Brian Miller, UK, will serve as official judge of The National Holstein Show. Cowsmo Coverage of all the shows will be provided thanks to the sponsorship of the UK Dairy Day.

View more Cowsmo Coverage of the UK Dairy Day!

 


Championship

Grand Champion
IIlens Atwood Australia (Atwood), Blythbridge Holsteins
Reserve Grand  Champion
Icow Huddlesford Rosann 899 (Bradnick), Icow & Huddlesford Holsteins
Hon Mention Grand Champion
Littlebridge Goldchip Honey  (Gold Chip) J L Miles


Heifer Championship

Champion Heifer
Littlebridge Goldchip Honey  (Gold Chip) J L Miles
Reserve Champion Heifer
Sterndale AS Rae (Aftershock), W J Nadin
Hon Mention Heifer
Firstlook Dreamy Ricki (Golden Dreams)  Firstlook & Jones Holsteins


Junior 2 Year Old born on 1st June 2015 & Later (8)

1. (BO) Sterndale AS Rae (Aftershock), W J Nadin
2. Rocca – DG Abricot (Sid), Firstlook & Jackpot Holsteins
3. (BU) Woodhey Hello Kitty (Lineman), Woodhey Dairies
4. Tregibby Doorman Avis (Doorman), Tregibby Holsteins
5. Davlea Durbin Wattle 2 (Durbin), Davlea Holsteins
6. Rhydsores Dreamweaver Julian (Dreamweaver), A H Wilson
7. Wyndford Brokaw Mrs Melody 6 (Brokaw), M Roberts
8. Panda Blackmagic Fools Gold (Sid), Panda Holsteins

1. (BO) Sterndale AS Rae (Aftershock), W J Nadin


1. (BO) Sterndale AS Rae (Aftershock), W J Nadin

1. (BO) Sterndale AS Rae (Aftershock), W J Nadin


1. (BO) Sterndale AS Rae (Aftershock), W J Nadin

1. (BO) Sterndale AS Rae (Aftershock), W J Nadin


1. (BO) Sterndale AS Rae (Aftershock), W J Nadin

3. (BU) Woodhey Hello Kitty (Lineman), Woodhey Dairies


3. (BU) Woodhey Hello Kitty (Lineman), Woodhey Dairies


Intermediate 2 Year Old born between 1st Jan 15 -31sr may 15 (5)

1. (BU) (BO) Knowlesmere Alf Suzie (Alf), A & J Whittaker
2. Clonpanddin Brokaw Fame (Brokaw) G & I Jones
3. Sterndale Gras Papoose ( Mardi Gras) J L Miles & Sons
4. Newbriks Blueblood 927 (Bookem), A Lawson & Son
5. Nextgen Gold Chip Vanessa (Gold Chip) J H House


Senior 2 Year Old born between 1st May 14 – 31st Dec 14

1. Littlebridge Goldchip Honey  (Gold Chip) J L Miles
2. Firstlook Dreamy Ricki (Golden Dreams)  Firstlook & Jackpot Holsteins
3. Jessyd2cou (Atwood) Blythbridge Holsteins
4. Riverdane Ashlyns Gold (Gold Chip) Evening Hill Farm Limited
5. Carldanton Brokaw Adeen (Brokaw) Riverdane Holsteins/ Carldanton Holsteins
6. Huddlesford Atwood Promis (Atwood) Huddlesford Holsteins
7. Thevalley Sid Amazing (Sid)  G&J Jones, A &J Whittaker & The Valley
8. Wormanby McCutchen Linda (McCutchen 1174) Wormanby Farms
9. Sahara Gold Chip Barbie (Gold Chip), Sahara Holsteins
10. Wormaby Mogul Ruby (Mogul), Wormanby Holsteins


Holstein 3 year old in milk (7)

1. (BU)Knoxton Bradnick Memory (Bradnick) D W & C E Jones
2. (BO) Riverdane Springsteen Explode (Explode) Riverdane Holsteins
3. Davlea Goldsun Lotto (Goldsun) B L Davies & Son
4. Woodmarsh Doorman Zandra (Doorman)
5. Meinel Goldfish Rintje (Goldfish) D W Jones
6. Wormanby Atwood Mahala (Atwood) Wormanby Farms
7. (LP)Wheatenbread Paprika Poppy (Paprika) Oncoland Ltd


Senior 3 year old in milk (8)

1.  (BU)(BO) Davlea Lauthority Hiawatha (Lauhority), B L Davies & Son
2. Riverdane Ex Rosabel (Explode), Riverdane Holsteins
3. Davlea Lauthrority Lulu (Lauthority) B L Davies & Son
4. Peak Dorcy Fran (Dorcy) Y K Bradbury
5. Riverdane Explode Beauty (Explode), Riverdane Holsteins
6. Coxongreen Mogul Zindra (Mogul) T H Roberts & Son
7. Wormanby Destry Olga 52 (Destry), Wormanby
8. My Aallyia (Dempsey) Woodhey Dairies


4 Year Old (10)

1. (BU) BO)Icow Huddlesford Rosann 899 (Bradnick), Icow & Huddlesford Holsteins
2. Warnelview Cup Irene 2 (Stanleycup), Evening Hill Farm
3. Newbriks Lauthority Caye (Lauthority), A Lawson & Son
4. Evening Stanleycup Jenifer (Stanleycup) Evening Hill Farm
5. My Arianna (Goldday), Woodhey Dairies
6. Treetop Alection Vanessa (Alection), J H House
7. My Abba (Artes), Woodhey Dairies
8. Onco-Richman Alison (Richman), Oncoland Ltd
9. Newtonmoss Alchemy Noreen (Alchemy) W J Fisher
10. Ashlea Atwood Lavender (Atwood), Panda Holsteins


5 Year Old (6)

1. (BU)(BO)Logan Sid Edie (Sid), B Yates & Son
2. Easthaugh Audrey 70 (Amazement), Designer Holsteins & L G Brigham
3. Curscombe Windbrook 89 (Windbrook), C R J Bishop
4. Penrikka Dempsey Inka 2 (Dempsey), D W & C E Jones
5. Moorshard Windbrook Alicia (Windbrook), B L Davies & Son
6. Hennikers Reflex Buffy (Reflex), T M Warren


Mature Cow (3)

1. IIlens Atwood Australia (Atwood), Blythbridge Holsteins
2. Feizor Knowledge S Melody 3 (Knowledge), S A Morley & Wormanby Farms
3. Riverdane Talented Rose (Talent), Riverdane Holsteins


Red & White Heifer in Milk (2)

1. (BU) BO) Eastford Atomium Kiwi Red (Atomium), B Yates
2. Arbennig Destry Scarlet Red (Destry) R Williams


Red & White Cow (8)

1. (BU) BO) Wiltor Chipper Rosie Polled Red (Chipper P) D W  & C E Jones
2. Knowlesmere Destry Dream Red (Destry), Andrew & Jane Whittaker & Brent Crothers
3. Sterndale Alchemy Noel Red (Advent), W J Nadin
4. Sterndale Ladd Airy Red (Ladd P) Lynne & Mike Robertson