Shows and Sales Results

Trois-Rivières Holstein Show
DATE: July 9th, 2017
LOCATION: Trois-Rivières, QC
JUDGE: Jack Lomeo, NY






The Complete Image Gallery from the Trois-Rivières Holstein Show is now available for you to view, share & purchase photos.

Trois-Rivières Holstein Cows here
Trois-Rivières heifers here



The Trois-Rivières Holstein Show 2017 is set for Sunday, July 9th in Trois-Rivières, QC with Jack Lomeo, NY serving as the official judge. Cowsmo Coverage of the show is being sponsored  the Trois-Rivières Show.


Junior Champion

Junior Champion

Petitclerc Atwood Secret (Atwood), 1st Intermediate Calf, Ferme Jean-Paul Petitclerc & Fils Inc

Reserve Junior Champion

Jacobs Doorman Emergency (Doorman), 1st Intermediate Yearling, Ferme Cerpolait S.E.N.C

HM Junior Champion

Weeberlac Doorman Summit (Doorman), 1st Senior Calf, Brian Joseph Enright, Maxime Petitclerc, Andreane Blouin


Intermediate champion

Intermediate Champion
Pierstein Cicero Time Out (Cicero), 1st Senior 3yr Old,  Ferme Jacobs Inc

Reserve Intermediate Champion
Jacobs Absolute Angel (Absolute), 1st Senior 2yr Old, Joe Demierre, Mathieu Chartrand & Kelly Hardy

HM Intermediate Champion
Jacquard Sid Baya (Sid),  2nd Senior 3yr Old, Ferme Fortale Holstein Inc, Ferme Intense Inc


Grand Champion

Grand Champion
Pierstein Cicero Time Out (Cicero), 1st Senior 3yr Old, Ferme Jacobs Inc

Reserve Grand Champion
Cavanaleck Dempsey Bozica (Dempsey), 1st 5yr Old, Ferme Yvon Sicard, Pierre Boulet

HM Grand Champion
Lafontaine After Amazing Seven (Aftershock), 2nd 5yr Old, Ferme Lafontaine, Ferme Yvon Sicard


Junior Calf (11)
  1. Petitclerc Solomon Aloha (Solomon), Ferme Jean-Paul Petitclerc & Fils Inc
  2. Petitclerc Solomon Annice (Solomon), Ferme Jean-Paul Petitclerc & Fils Inc
  3. Cerpolait Dempsey Tequila (Dempsey), Ferme Cerpolait S.E.N.C
  4. Laforstar Betsy Solomon (Solomon), Laforce Holstein Inc
  5. Jobert Alligator Camay Lea (Alligator), Ferme Jobert
  6. Shearoad Cindrdoor Pina Colada (Cinderoor), Yves Montplaisir
  7. Pelrick Elektra Cinderdoor (Cinderdoor), Richard Pelletier
  8. Jacobs Sid Bitia (Sid), Ferme Jacobs Inc
  9. Jacobs Goldwyn Elixir (Goldwyn), Ferme Jacobs Inc
  10. Mauricienne Avalanche Anadie (Avalanche), Ferme J.M. Cossette & Fils Inc

Intermediate Calf (13)

1.Petitclerc Atwood Secret (Atwood), Ferme Jean-Paul Petitclerc & Fils Inc

  1. Jacobs Solomon Louisa (Solomon), Ferme Jacobs Inc
  2. Jacobs Gold Chip Di Maria (Gold Chip), Ferme Arolene Inc, Ferme Intense Inc, Ferme Jacobs Inc
  3. Jacobs Solomon Lauren (Solomon), Ferme Jacobs Inc
  4. Nalo Atwood Alpha (Atwood), Allstar Gen, Ferme Gerald Bernard & Fils Inc
  5. Petitclerc Armani Superbe (Armani), Ferme Jean-Paul Petitclerc & Fils Inc
  6. Beaver Ray Cdr Midnight Dream (), Ferme Yvon Sicard, Pierre Boulet
  7. Jacobs Reginald Eli (Reginald), Ferme Jacobs Inc, Ferme Kamlake
  8. Monyka Smurf Blessy (Smurf), Yves Montplaisir
  9. Sicy Doorman Felicia (Doorman), Ferme Yvon Sicard

Senior Calf (9)
  1. Weeberlac Doorman Summit (Doorman), Brian Joseph Enright, Maxime Petitclerc, Andreane Blouin
  2. Jacobs Beemer Lifting (Beemer), Ferme Jacobs Inc
  3. Cerpolait Doorman Twitter (Doorman), Ferme Cerpolait S.E.N.C
  4. Jacobs Dempsey Lady (Dempsey), Ferme Jacobs Inc, John & Connor Colganados Genetics Llc
  5. Monyka Doorman Tyrap (Doorman), Yves Montplaisir
  6. Sicy Mccutchen Leanne (McCutchen), Ferme Yvon Sicard, Ghyslain Demers
  7. Lysem Jacoby Integrity (Jacoby), Ferme Lysem S.E.N.C
  8. Cerpolait Jacoby Remix (Jacoby), Ferme Cerpolait S.E.N.C
  9. Ricagri Doorman Lailla (Doorman), Yves Montplaisir

Summer Yearling (5)
  1. Petitclerc Sid Shania (Sid), Ferme Jean-Paul Petitclerc & Fils Inc
  2. Monyka Doorman Oups (Doorman), Yves Montplaisir
  3. Sicy Brokaw Litchi (Brokaw), Ferme Yvon Sicard, Julien Sicard
  4. Monyka Accurate Bombay (Accurate), Yves Montplaisir
  5. Madystar Dodge Shark (Dodge), Madystar Holstein

Junior yearling (6)
  1. Jacobs Goldwyn Lely (Goldwyn), Ferme Jacobs Inc
  2. Trefle Shannon Doorman (Doorman), Ferme Des Trefles Inc, Ferme Tomshipe Senc
  3. Boaview Mccutchen Layla (Mccutchen), Gordon Boa
  4. Cerpolait Seaver Aima (Seaver), Ferme Cerpolait S.E.N.C
  5. St-Jacob Blake Hez-Et (Blake), Ferme Levasseur, Ferme Lysem S.E.N.C, Ghyslain Demers
  6. Monyka Goldchip Sensation (Goldchip), Yves Montplaisir

Intermediate yearling (4)
  1. Jacobs Doorman Emergency (Doorman), Ferme Cerpolait S.E.N.C
  2. Cerpolait Brokaw Anastasia (Brokaw), Ferme Cerpolait S.E.N.C
  3. Petitclerc Dooman Dove (Doorman), Ferme Jean-Paul Petitclerc & Fils Inc
  4. Monyka Goldchip Sensass (Goldchip), Yves Montplaisir

Senior yearling (2)
  1. Sicy Doorman Bea (Doorman), Ferme Yvon Sicard, Mathieu Chartrand & Kelly Hardy
  2. Cerpolait Beemer Rolling Stone (Beemer), Ferme Cerpolait S.E.N.C

Junior Breeders Herd (4)

1. Petitclerc
2. Jacobs
3. Cerpolait
4. Monyka


Junior Breeder Awards

Junior Breeder
Ferme Jacobs Inc (Jacobs)

Runner Up Junior Breeder
Ferme Jean-Paul Petitclerc & Fils Inc (Petitclerc)

Junior Exhibitor
Ferme Cerpolait S.E.N.C

Runner Up Junior Exhibitor
Ferme Jean-Paul Petitclerc & Fils Inc
Junior Sire
Val-Bisson Doorman

Runner Up
Walnutlawn Solomon


Junior 2 Year Old (4)
  1. Craila Nc Doorman Luxury (Doorman), Ferme Fortale Holstein Inc, Jm Valley Holstein, Pierre Boulet, Stephane Gendreau
  2. Petitclerc Doorman Anastasia (Doorman), Ferme Jean-Paul Petitclerc & Fils Inc
  3. Petitclerc Sid Souky (Sid), Ferme Jean-Paul Petitclerc & Fils Inc
  4. Gleann Gold Chip Reunion (Goldchip), Meilleur Pis

Ferme Yvon Sicard


Senior 2 Year Old (9)
  1. (Bu) Jacobs Absolute Angel (Absolute), Joe Demierre, Mathieu Chartrand & Kelly Hardy
  2. Extondale Goldwyn Lily (Goldwyn), Ferme Yvon Sicard
  3. Jacobs Absolute Beigette (Absolute), Ferme Jacobs Inc
  4. Fortale Absolute Red Sabrine (Absolute), Ferme Fortale Holstein Inc
  5. Lysem Gc Boreale (Goldchip), Ferme Lysem S.E.N.C
  6. Petitclerc Golddust Sweetie (Golddust), Ferme Jean-Paul Petitclerc & Fils Inc
  7. Wilsoncrest Mooie (Mollie)), Ferme Levasseur
  8. Lindale Goldwyn Susan-ET (Goldwyn), Ferme Augure, Ferme Yvon Sicard, Patricia Auger
  9. Mauricienne Acrobat Faydie (Acrobat), Ferme J.M. Cossette & Fils Inc

Junior 3 Year Old (6)
  1. (Bu) Jacobs Windbrook Dania (Windbrook), Ferme Jacobs Inc
  2. Captel Hatbox Lice (Hatbox), Ferme Rouval Inc
  3. Jacobs Windbrook Daylight (Windbrook), Ferme Jacobs Inc
  4. Jacobs Brawler Istaro (Brawler), Ferme Jacobs Inc
  5. Petitclerc Atwood Atlas (Atwood), Ferme Jean-Paul Petitclerc & Fils Inc
  6. Tomshipe Gold Chip Visa (Gold Chip), Ferme Tomshipe Senc

Senior 3 Year Old (7)
  1. (Bu) Pierstein Cicero Time Out (Cicero), Ferme Jacobs Inc
  2. Jacquard Sid Baya (Sid), Ferme Fortale Holstein Inc, Ferme Intense Inc
  3. Jacobs Windbrook Aimo (Windbrook), Ferme Jacobs Inc
  4. Canco Mccutchen Broka (Mccutchen), Ferme Yvon Sicard
  5. Canhope Windbrook Benvey (Windbrook), Ron Canning
  6. Geg Fever Primadonna (Fever), Ferme Levasseur
  7. Jacobs Windbrook Aiman (Windbrook), Ferme Jacobs Inc

4 Year Old
  1. Petitclerc Gold Saltalamacchia (Goldwyn), Ferme Jean-Paul Petitclerc & Fils Inc
  2. (Bu) Jacobs Windbrook Rory (Windbrook), Ferme Jacobs Inc
  3. Jacobs Gold Chip Bio (Goldchip), Ferme Jacobs Inc
  4. Cerpolait Dude Judith (Dude), Ferme Cerpolait S.E.N.C
  5. Petitclerc Alexander Albany (Alexander), Ferme Jean-Paul Petitclerc & Fils Inc
  6. Tomshipe Lauthority Roxy (Lauthority), Ferme Tomshipe Senc

5 Year Old (7)
  1. (Bu) Cavanaleck Dempsey Bozica (Dempsey), Ferme Yvon Sicard, Pierre Boulet
  2. (Bo) Lafontaine After Amazing Seven (Aftershock), Ferme Lafontaine, Ferme Yvon Sicard
  3. Petitclerc Windbrook Alibaba (Windbrook), Ferme Jean-Paul Petitclerc & Fils Inc

4.Petitclerc Goldwyn Anouk (Goldwyn), Ferme Jean-Paul Petitclerc & Fils Inc

  1. Budjon-Vail Dominique-Et (Destry), Ferme Arolene Inc, Ferme Intense Inc, Ferme Jacobs Inc
  2. Robella Goldwyn Edgeley (Goldwyn), Ferme Jean-Paul Petitclerc & Fils Inc
  3. Tomshipe Sid Sidney (Sid), Ferme Tomshipe Senc

Aged Cow (4)
  1. (Bu) Jacobs Goldwyn Lisamaree (Goldwyn), Ferme Jacobs Inc
  2. Morsan Gold Taffy (Goldwyn), Ferme Cerpolait S.E.N.C
  3. Jacobs Minister Aima (Minister), Ferme Jacobs Inc

4. Jacobs Sanchez Jolianne (Sanchez), Ferme Fortale Holstein Inc, Ferme Intense Inc, Pierre Boulet


Breeders Herd (3)

1. Ferme Jacobs
2. Ferme Jean Paul Petitclerc et Fils


Breeder & Exhibitor Awards

Premier Breeder & Exhibitor
Ferme Jacobs Inc (Jacobs)

Runner Up Premier Breeder & Exhibitor
Ferme Jean-Paul Petitclerc & Fils Inc (Petitclerc)

Premier Sire
Braedale Goldwyn
Runner Up Premier Sire|
Val-Bisson Doorman