Shows and Sales Results

Swiss Expo Jersey Show 2017
DATE: January 12th, 2017 at 19h30
LOCATION: Lausanne, Switzerland
JUDGE: Marc-Henri Guillaume, Switzerland
HEAD SHOWN: 51 Head





Complete Image Galleries

Complete Image Galleries are now available for the Swiss Expo Jersey Show, for you to view, share & purchase photos.


Sponsors

The Swiss Expo Jersey Show 2017 will take place in Lausanne, Switzerland on January 12th at 19h30 with Marc-Henri Guillaume, Switzerland serving as the official judge. Cowsmo will be on-hand providing coverage courtesy of  Swissgenetics and Swiss Expo.

Swissgenetics, Sponsors of Cowsmo Coverage of the Swiss Expo


Swissgenetics, Sponsors of Cowsmo Coverage of the Swiss Expo

Swiss Expo, Sponsors of Cowsmo Coverage of the Swiss Expo


Swiss Expo, Sponsors of Cowsmo Coverage of the Swiss Expo

Swissgenetics, Sponsors of Cowsmo Coverage of the Swiss Expo


Swissgenetics, Sponsors of Cowsmo Coverage of the Swiss Expo

Swissgenetics, Sponsors of Cowsmo Coverage of the Swiss Expo


Swissgenetics, Sponsors of Cowsmo Coverage of the Swiss Expo

Swissgenetics, Sponsors of Cowsmo Coverage of the Swiss Expo


Swissgenetics, Sponsors of Cowsmo Coverage of the Swiss Expo

Swissgenetics, Sponsors of Cowsmo Coverage of the Swiss Expo


Swissgenetics, Sponsors of Cowsmo Coverage of the Swiss Expo


Junior Champion

Junior Champion
Razzia (Primero), 1st Categorie 3, AT Giesler, CH
Reserve Junior Champion
Po Mimy (Comerica), 2nd Categorie 3, La Grande Pommeraie, Elevage LBB, Benalteau
HM Junior Champion
Vailonge Tequila Minnie (Tequila), 1st Categoire 4, Jean Pierre & Robert Gobet & ChriPhiFarm, CH


Grand Champion

Grand Champion
Gollettes Izzy Viviane (DJ Izzy), 1st 4yr Old & Older, Corinne, Erhard & Marc Junker, CH
Reserve Grand Champion
Supreme May Pomme D’Api (DJ May), 1st 3yr Old, Patrick Demont, CH
HM Grand Champion
PraderGrens Legacy Kaloua (Legacy), 2nd 4yr Old & Older, Cedric & Monique Pradervand-Rey


Best Udder

Best Udder
Supreme May Pomme D’Api (DJ May), 1st 3yr Old, Patrick Demont, CH
Reserve Best Udder
Gollettes Izzy Viviane (DJ Izzy), 1st 4yr Old & Older, Corinne, Erhard & Marc Junker, CH


Categorie 1 (May & June 2016) (4)

1. Decrausaz Regal Danza J (Regal), Team Bac Meyer/Ph Pittet  &Tiffanie Meyer, CH
2. (BO) Drogens Valentino Jovita (Valentino), Frederic & Benjamin Suard, CH
3. Arethusa Vagabond ET (Showdown), Marcel Nussbaumer, CH
4. Fronalphof Nikon P Begonia (Nikon P), Peter 7 Fabian Betschart, CH


Categorie 2 (Feb –April 2016) (8)

1. Shana (Primero), Bruno Schar, CH
2. Niagra (Nikon P), Majoric Holstein, CH
3. Hotesse (VJ Link), Franz Salzmann & Valerie Jaquier, CH
4. Venedig ET, Simon & Ramona Wiederkehr, CH
5. Supreme Impressio Timelle (Impression), Patrick Demont, CH
6. Heureuse ET (Premier), Jeremie Guex, CH
7. Siegas Marco Polo Valehtina (Marco Polo), Dominic & Peter Sieber, CH
8. Erligen DJ Holmer Holy (Holmer), Christof & Oksana Rotz, CH


Categorie 3 (Dec 2015 & Jan 2016) (7)

1. Razzia (Primero), AT Giesler, CH
2. Po Mimy (Comerica), La Grande Pommeraie, Elevage LBB, Benalteau/Mazure, France
3. Redspy Topeka Tentation (Topeka), Mathhun Spycher, CH
4. Legende ET (Holmer), Jocelyne Pittet, CH
5. Origami (Topeka), Pascal Hirt, CH
6. Luzy (Topeka), Alexander Fritz Hirt, CH
7. Marvelous Oliver P Royal Mercy (Oliver P), Antoniette Frey, CH


Categorie 4 (Jun – Dec 2015) (8)

1. Vailonge Tequila Minnie (Tequila), Jean Pierre & Robert Gobet & ChriPhiFarm, CH
2. Keskontaim du Tombuy (Branson), Gaec duBon Vent & Arthurs Le Blevec, France
3. Galilee (Perform), Marion Biland, CH
4. Bernina (Barnabas), Werner Kenel, CH
5. Ormonts Jer Oliver P Okinawa (Oliver P), Blaise Chablaix, CH
6. Erligen Barnabas Betty (Barnabas), Werner Kenel, CH
7. Added entry 1463
8. Frambois (Perform), Marion Biland, CH


Categorie 5 (Feb-May 2015) (5)

1. Mandoline (Pat), Thierry & Noemie Golay, CH
2. Decrausaz Lix Darwin J (DJ Lix), Team Bac Meyer/ Phillippe &Laurent Pittet
3. Ormonts Jer Oliver P Freye (Oliver P), Francis Guigoz, CH
4. Decrausaz Eclipse P Dynki J (Eclipse P), Guillaume Zwahlen, CH
5. Ottawa (Pat), Marcel Telley, CH


Categorie 6 (Sep 2014 – Jan 2015) (3)

1. Supreme Oliver P Rosaline (Oliver P), Patrick Demont, CH
2. Stebos Lix Luisa (DJ Lix), Christoph Steffen, CH
3. Studerama Blackston Biotta (Blackstone), Alfred Studer, CH


Categorie 7 (Jan –Aug 2014) (5)

1. Erllgen Valentino Vera (Valentino), Werner Kenel, CH
2. Jambiere (VJ Lure), Earl Benaiteau/Elevage LBB & JLD Genetics, France
3. Added 976
4. Nussbaumer Tequila Joseline (Tequila), Mathurin Spycher, CH
5. Redspy Julot JInga (Julot), Mathunn Spycher, CH


Categorie 8 3yr Olds (5)

1. Supreme May Pomme D’Api (DJ May), Patrick Demont, CH
2. Omida (Habit), Pascal Hirt, CH
3. Stebos Zuma Jena (DJ Zuma), Christoph Steffen, CH
4. Miami (Habit), Marcel Telley, CH
5. Kimberley (Tequila), Bruno Schar, CH