Shows and Sales Results

Swiss Expo Holstein Show
DATE: Jan 17, 2015
LOCATION: Lausanne, Switzerland
JUDGE: Stefan Widmer, Switzerland
HEAD SHOWN: 281 head





Photo Galleries

Full Galleries are now online!

Senior Cow Classes HERE
Intermediate Cow Classes HERE
Heifer Classes HERE


Sponsored by Semenzoo

Junior Champion

Junior Champion
Doug Artes Tina (Artes), Nathalie Rey, E Rijneveld, P Conroy, Q Serrabassa

Reserve Junior Champion
Bons-Holsteins Koba 219 (Lauthority), Bons-Holsteins, NL

HM Junior Champion
Nova Ida(Extreme) Scl Novalait, FR


Intermedaite Best Udder

Intermediate Best Udder
Holst Papaux Fever Noella (Fever), Comex Currat-Papaux-Piller, CH
REserve Intermediate Best Udder
Mox Shottle Domenica (Shottle), Francois Chollet, CH


Intermediate Champion

Intermediate Champion
Holst Papaux Fever Noella (Fever), Comex Currat-Papaux-Piller, CH
REserve Intermediate Champion
Holst Papaux Seaver Natalia (Seaver), Comex Currat-Papaux-Piller, CH
HM Intermediate Champion
Valana (Sid), Geac de Wittelsheim, France


Grand Champion

Grand Champion
Decrausaz Iron O’Kalibra (Boss Iron), GS Alliance & Pat Conroy, CH & USA
Reserve Grand CHampion
Galys-Vray (Atwood), M & E Junker,Thomas Staub & AL.BE.RO, CH
HM Grand Champion
Posozaa Goldwyn Sonia (Goldwyn), All beltramino & AlBe Ro & L Bach & Luca F Sarreri, Italy


Senior Best Udder

Senior Best Udder
Carmen OTS (GOldwyn), Scl Ferme D’Autes , France

Reserve Senior Best Udder
Galys-Vray (Atwood), M & E Junker,Thomas Staub & AL.BE.RO, CH


Calf born on or after May 1, 2014 (12)

1. (BO) Ruegruet Aftershock Frisky (Aftershock) Ruegruet Holsteins & Josef Ruttiman, CH
2. Decrausaz Favre O’Kimea (Favre), Dominique & Stephanie Decrausaz, CH
3. Kolly Acme Jonquille (Acme), Fabien Kolly, CH
4. Magnolia Venere (GOldwyn), All. La Magnolia, IT
5. HeKaLu Acme Leila (Acme), Herre & Kramer, CH


Calf born between March 1- April 30 2014 (15)

1. (BO) Bons-Holsteins Koba 219 (Lauthority), Bons-Holsteins, NL
2. Bel Bag2 Mascaleses Violetta (Mascalese), All Beltramino, Bag2, AL.BE.RO, IT
3. Ammann’s Atwood Shania (Atwood), Ammann’s Holsteins, CH
4. La Villaire Seven Kookai (Seven), Jimmy & Cedric Perroud, CH
5. Grand Croix Mascalese Orsola (Mascalese), Perrin Clement & Henneberger Laurent, CH


Calf born Jan & Feb 2014 (17)

1. (BO) Everdes Aftershock Malaisie (Aftershock), Everdes Holstein, CH
2. Morandale Atwood Nina (Atwood), Francois Morand, CH
3. SautySid Olympia (Sid), Marc-Henri Sauty, CH
4. Fahrm Hvezda Fergie (Hvesda), Michel Fahrni, CH
5. La Biollere Atwood Lisette (Atwoo), Benoit Cardinaux, CH


Calf born between Nov 1- Dec 31 2013 (22)

1. Blondin Goldwyn Kosta (Goldwyn), Michel Clement & Sons, CH
2. (BO) Josia (), Demierre Defago, CH
3. Nova Ifty (Fever), SCL Novalait & Duff Holstein, FR
4. Bel Dreams Ulderica (Dreams), Beltramino Holsteins, IT
5. Bel Doorman Upa (Doorman), Beltramino Holsteins,, AL.BE.RO & Quim Serrabassa, IT