Shows and Sales Results

Stratford Championship Jersey Show – 2016
DATE: September 19, 2016
LOCATION: Stratford, ON
JUDGE: Jamie Black
HEAD SHOWN: 90





Junior Champion

Junior Champion
Alexvale Gloribeas Gezundheit (Veno), 1st Summer Yearling, Alexvale and Pleasant Nook, ON

Reserve Junior Champion
Bridon Timber Peach (Timber), 1st Senior Calf, Bridon Farms, ON

Honourable Mention Junior Champion
Alexvale Vivitar Goodielicious (Vivitar), 1st Intermediate Calf,  Alexvale, ON


Champion 4-H Calf

Champion 4-H Calf
Alexvale Gloribeas Gezundheit (Veno), 1st Summer Yearling, Alexvale and Pleasant Nook, ON. 4-H for Hanna Dallaire

Reserve Champion 4-H Calf
Bridon Timber Peach (Timber), 1st Senior Calf, Bridon Farms, ON. 4-H for Denise Sayles

Honourable Mention 4-H Calf
Golden Meadow David Kigger (David), 1st Junior Calf, Ken Hutcheson, ON. 4-H for Alicia Bastiasen


Grand Champion

Grand Champion
Pleasant Nook Tequila Daiquiri (Tequila), 1st 4 Yr Old, Rob and Julie Eby, ON

Reserve Grand Champion
Charlyn Impression Bindy (Impression), 1st Junior 2 Yr Old, Charlyn Farms, ON

Honourable Mention Grand Champion
Bri-Lin Karaballa Salvia (Karbala), 1st Junior 3 Yr Old, Brian and Linday Raymer, ON


Best Udder Of Show

Best Udder of the Show
Pleasant Nook Tequila Daiquiri (Tequila), Rob and Julie Eby, ON


Junior Calf (10)

1. Golden Meadow David Kigger (David), Ken Hutcheson, ON
2. Sleegerholm Gunman Jager Myste (Gunman), Mike Sleegers, ON
3. Charlyn Showdown Estatic (Showdown), Charlyn Farms, ON
4. Glenholme Excitation Tiffany (Excitation), Robert and Bruce Mellow, ON
5. Pleasant Nook Maximum Velocity (Velocity), Rob and Julie Eby, ON


Intermediate Calf (9)

1. Alexvale Vivitar Goodielicious (Vivitar), Alexvale, ON
2. Paullyn Firepower Rabecka (Firepower) Paul Hill, ON
3. Aland Perfect Ryker (Ryker), Alan and Julie Cunnington, ON
4. Golden Getaway Exotica (Getaway), Glen and Sheila Burgess, ON
5. Rich Valley Ajv Orly 307 (Velocity), Rob and Julie Eby, ON


Senior Calf (17)

1. Bridon Timber Peach (Timber), Bridon Farms, ON
2. Glenholme Excitation Charlie (Excitation), Robert and Bruce Mellow, ON
3. Charlyn Tequila Bella (Tequila), Trevor and Tammy Hill, ON
4. Charlyn Andreas Bett (Andreas), Charlyn Farms, ON
5. Charlyn Tequila Emmie (Tequila), Charlyn Farms, ON


Summer Yearling (6)

1. Alexvale Gloribeas Gezundheit (Veno), Alexvale and Pleasant Nook, ON
2. Glenholme Touch of Brandy (Branson), Robert and Bruce Mellow, ON
3. Paullor Austen Jaycee (Austen), Paul and Lorraine Franken, ON
4. Golden Tequila Loreli (Tequila), Glen and Shelia Burgess, ON
5. Charlyn Perennial Nitecap (Colton), Charlyn Farms, ON


Junior Yearling (5)

1. Pleasant Nook Gonna Getcha (Velocity), Rob and Julie Eby, ON
2. Jones V Drop It Like Its Hot (Virtuoso), Brent Sayles, ON
3. Paullor Austen Roulette (Austen), Paul and Lorraine Franken, ON
4. Maker Defiance Mayo-P (Defiance), Maker Jerseys, ON
5. Paullor Giller Amaretto (Giller), Paul and Lorraine Franken, ON


Intermediate Yearling (2)

1. Paullyn Eclipse Raylyn P (Eclipes-P), Paul Hill, ON
2. Charlyn JK Shimmer (Jade Keeper), Charlyn Farms, ON


Senior Yearling (3)

Senior Yearling

1. Edgelea Tequila Sheraton (Tequila), Joel Bagg and Carol Ruta, ON
2. Audibel Hot Money Nickie (On the Money), Casee Robinson, ON
3. Locust Edge Tequila Wishful Wo (Tequila), Les and Darlene Sharpe, ON


Milking Yearling (1)

1. Bridon K Suspend (Kuros), Bridon Farms, ON


Junior 2 Year Old (8)

1. Charlyn Impression Bindy (Impression), Charlyn Farms, ON
2. Pleasant Nook Premier Miss Me (Premier), Rob and Julie Eby, ON
3. Golden Tequila Kashondra (Tequila), Glen and Shelia Burgess, ON
4. Bri-Lin Vitality Siri (Vitality), Bryan Weldrick, ON
5. Glenholme Axel Clara (Axel), Bridon Farms, ON


Senior 2 Year Old (4)

1. (BU) Paullor Verbatim Answer (Verbatim Response), Paul and Lorraine Franken, ON
2. Golden Irwin Dazzel (Irwin), Glen and Shelia Burgeess, ON
3. Royality Ridge Chavez Finn (Chavez), Rob and Julie Eby, ON
4. Bridon Val Silk (Valentino), Bridon Farms, ON


Junior 3 Year Old (10)

1. (BU) Bri-Lin Karaballa Salvia (Karbala), Brian and Linday Raymer, ON
2. Glenholme Impressionable Trait (Impression), Robert and Bruce Mellow, ON
3. Bridon T Time (Tequila), Bridon Farms, ON
4. Rich Valley GG Adalida 241 (Governor), Rob and Julie Eby, ON
5. Avonlea Premier Keep The Faith (Premier), Pleasant Nook, ON


Senior 3 Year Old (3)

1. (BU) Bridon Rocket Amuse (Rocket), Bridon Farms, ON
2. Maughlin Tequila Carolina (Tequila), Glen and Shelia Burgess, ON
3. Bri-Lin Action Meredith (Action), Brian and Linda Raymer, ON


4 Year Old (6)

1. (BU) Pleasant Nook Tequila Daiquiri (Tequila), Rob and Julie Eby, ON
2. Pleasant Nook Action Posh (Action), Rob and Julie Eby, ON
3. Charlyn Colton Eve (Colton), Charlyn Farms, ON
4. Paullor Vivitar Ramble (Vivitar), Paul and Lorraine Franken, ON
5. Pleasant Nook Vincent Cupcake (Vincent), Rob and Julie Eby, ON


5 Year Old (3)

1. Pleasant Nook Action Frisky (Action), Rob and Julie Eby, ON
2. Pleasant Nook TVT Miss Emma (Tequila), Rob and Julie Eby, ON
3. Bridon Headline Vice (Headline), Bridon Farms, ON


Mature Cow (3)

1. (BU) Pleasant Nook Happy Birthday (Iatola), Rob and Julie Eby, ON
2. Bridon Iatola Polish ET (Iatola), Bridon Farms, ON
3. Meadow Lynn Legacy Lorraine (Legacy), Jenny Butcher and Wes Kuntz Butcher, ON


Breeders Herd (5)

1. Charlyn Farms
2. Bridon Farms
3. Pleasant Nook Farms
4. Glen and Sheila Burgess
5. Brian and Linda Raymer


Junior Herd

1. Alexvale Farms
2. Charlyn Farms
3. Robert and Bruce Mellow


Showmanship

Junior Showmanship
1. Denise Sayles
2. Keeton Jones
3. Emma Lewis

Senior Showmanship
1. Erica Sayles
2. Tiffany Lenselink
3. Micaela Hill

Champion Showperson
Erica Sayles

Reserve Champion Showperson
Tiffany Lenselink


Premier Breeder And Exhibitor

Premier Breeder and Exhibitor
Pleasant Nook Farms, ON

Runner Up Premier Breeder and Exhibitor
Bridon Farms, ON






error: Content is protected !!