Shows and Sales Results

Royal Welsh 2014 Interbreed Classes
DATE: Wednesday 23rd July 2014
LOCATION: Builth Wells, Wales





Supreme Champion Dairy Cow

Champion: (Holstein) Castellhyfryd Sprite Rosina (Spirte) Simon Davies
Reserve: (Jersey) Bluegrass Excitation Prissy Polly (Excitation) Mr W J P Wilson

Reserve Supreme-Bluegrass Excitation Prissy Polly being led by Hefin Wilson


Reserve Supreme-Bluegrass Excitation Prissy Polly being led by Hefin Wilson

The Breed champions competing for Supreme


The Breed champions competing for Supreme

The Ayrshire Champion-Rhos Aber Reality being led by Phil Reed


The Ayrshire Champion-Rhos Aber Reality being led by Phil Reed

The Jersey Champion-Bluegrass Excitation Prissy Polly


The Jersey Champion-Bluegrass Excitation Prissy Polly

Celebrating success!


Celebrating success!

Simon Davies with Castelhyfryd Sprite Rosina- winning the Supreme Champion


Simon Davies with Castelhyfryd Sprite Rosina- winning the Supreme Champion

The Holstein Champion and Supreme-Castellhyfryd Sprite Rosina


The Holstein Champion and Supreme-Castellhyfryd Sprite Rosina

The beautiful setting and glorious weather at the 2014 Royal Welsh


The beautiful setting and glorious weather at the 2014 Royal Welsh

Castellhyfryd Sprite Rosina- walking her way to the Supreme title


Castellhyfryd Sprite Rosina- walking her way to the Supreme title

Bluegrass Excitation Prissy Polly -Reserve Supreme


Bluegrass Excitation Prissy Polly -Reserve Supreme


Supreme Champion Heifer

Champion: (Holstein) Sahara Windy Tessie (Windbrook) Sahara Holsteins
Reserve: (Ayrshire) Hunnington Fragy 16, (Manella), P & S Williams & C & L Window

The Jersey Heifer Champion Glanmor Fantom Scary Scream


The Jersey Heifer Champion Glanmor Fantom Scary Scream

The Brown Swiss Heifer Champion Elite WR Lovely


The Brown Swiss Heifer Champion Elite WR Lovely

Sahara Windy Tessie being placed by Michael Yates


Sahara Windy Tessie being placed by Michael Yates

Hunnington Fragy 16- The Ayrshire heifer Champion with James Lawrie on the strap


Hunnington Fragy 16- The Ayrshire heifer Champion with James Lawrie on the strap

The contenders for Supreme Heifer Champion


The contenders for Supreme Heifer Champion

LtR Supreme & Reserve Heifer Champions


LtR Supreme & Reserve Heifer Champions

Sahara Windy Tessie- Supreme Heifer CHampion


Sahara Windy Tessie- Supreme Heifer CHampion

Hunnington Fragy 16-Reserve Supreme Heifer Champion


Hunnington Fragy 16-Reserve Supreme Heifer Champion

Michael Yates with sponsor (L) and Judge James Warren (R)


Michael Yates with sponsor (L) and Judge James Warren (R)


Interbreed Production & Inspection (5)

1. (H)Wyndford Mr Sam Margy, (Mr Sam), Wilfred Maddocks Ltd
2. (H) Pisgah Meg 30, (Atlas), A H Wilson & Son
3. (J) Bluegrass Heritages Lovely Lady, (Heritage), W J P Wilson

The overall winner-Wyndford Mr Sam Margy


The overall winner-Wyndford Mr Sam Margy

The line up as judged on inspection


The line up as judged on inspection

Winner of the Inspection and 3rd Overall-Bluegrass Heritages Lovely Lady


Winner of the Inspection and 3rd Overall-Bluegrass Heritages Lovely Lady

Denis O'Neill on the strap with Judge James Warren (L) and sponsors (R)


Denis O'Neill on the strap with Judge James Warren (L) and sponsors (R)


Interbreed Pairs

Champion Pair (Holstein)
Castelhyfryd Sprite Rosina & Wyndford Gold Erle
Reserve Champion Pair (Jersey)
Bluegrass Excitation Prissy Polly & Tregibby Excitation Panama

Both sired by Bridon Excitation, the Jerseys were Reserve


Both sired by Bridon Excitation, the Jerseys were Reserve

The Holsteins winning the Interbreed pairs competition


The Holsteins winning the Interbreed pairs competition

The award presentation


The award presentation


Interbreed Team of Five

1. Holsteins
2. Jerseys

The Jersey team of 5


The Jersey team of 5

The Ayrshire Team of 5


The Ayrshire Team of 5

The winning team of 5- the Holsteins


The winning team of 5- the Holsteins

All breeds compete in the Team of 5


All breeds compete in the Team of 5

The Holstein Team of 5 won


The Holstein Team of 5 won

Standing in Reserve-The Jerseys


Standing in Reserve-The Jerseys


Interbreed Future Pairs

Champion Pair (Jersey)
Tregibby Panama Tequila & Future Dreams Tequilas Veronica
Reserve Champion Pair (Ayrshire)
Willholme Challenger Amanda & Willholme Burdette Pansy

LtoR James Lawrie & Stuart Williams with the Ayrshire pai


LtoR James Lawrie & Stuart Williams with the Ayrshire pai

The Champion pair were the Jerseys


The Champion pair were the Jerseys

Arwyn Wilson & James Evans with Champion Pair


Arwyn Wilson & James Evans with Champion Pair


Exhibitor Bred Pairs

Champion (Ayrshire)
Gwynnog Duncan Linnet & Gwynnog Dreamer Punch
Reserve (Brown Swiss)
Elite Goldmine Breeze & Elite Jongleur Liz

The line up


The line up

The winning pair of Exhibitor bred Ayrshires


The winning pair of Exhibitor bred Ayrshires

Standing in Reserve were the Brown Swiss and the Blues brothers!


Standing in Reserve were the Brown Swiss and the Blues brothers!


Exhibitor Owned Team of three

Champion (Jersey)
W J P Wilson-Tregibby
Reserve (Holstein)
Wilfred Maddocks Ltd – Wyndford

The Jersey team from Tregibby


The Jersey team from Tregibby

The Holstein team from Wyndford


The Holstein team from Wyndford

The line up of Exhibitor groups


The line up of Exhibitor groups

The winning Jersey Group of three from Tregibby


The winning Jersey Group of three from Tregibby

The Champion group of 3 from Tregibby


The Champion group of 3 from Tregibby

Standing in Reserve were the Wyndford group of 3


Standing in Reserve were the Wyndford group of 3






error: Content is protected !!