Shows and Sales Results

Royal Welsh 2014 Ayrshire Show
DATE: Tuesday 22nd July 2014
LOCATION: Builth Wells, Wales
JUDGE: Blaise Tomlinson, Loughborough, England





Champion Ayrshire

Champion Ayrshire: Rhos Aber Reality, (Reality), Phillip Reed
Reserve Champion: Hunnington Fragy 16, (Manella) P & S Williams

The Ayrshire contenders for Championship


The Ayrshire contenders for Championship

RtoL Champion & Reserve


RtoL Champion & Reserve

The 2014 Champion Ayrshire Rhos Aber Reality


The 2014 Champion Ayrshire Rhos Aber Reality

Reserve Champion was the heifer Hunnington Fragy 16


Reserve Champion was the heifer Hunnington Fragy 16

Smartmove Calimero Ruby one of the contenders


Smartmove Calimero Ruby one of the contenders


Champion Heifer

Champion Heifer: Hunnington Fragy 16, (Manella) P & S Williams
Reserve Champion Heifer; Gwynnog Burdette Emerald

Judge Tomlinson tapping out the Champion Heifer Hunnington Fragy 16


Judge Tomlinson tapping out the Champion Heifer Hunnington Fragy 16

LtoR Champion & Reserve Champion Heifers


LtoR Champion & Reserve Champion Heifers

Hunnington Fragy 16 the 2014 Heifer Champion for the Ayrshires


Hunnington Fragy 16 the 2014 Heifer Champion for the Ayrshires


Class 1 (4) Maiden Heifer under 18 months of age

1. Willholme Challenger Amanda, (Challenger), P & S Williams
2. Gelli Garedig Rio Judy, (Brazil), R P & K J Granville
3. Willholme Burdette Pansy, (Burdette), P G, S G A , S G T Williams
4. Rhos Remington Bella, (Remington), Phillip Reed

Willholme Challenger Amanda 1st in the maiden heifer class


Willholme Challenger Amanda 1st in the maiden heifer class


Class 2 (3) Heifer in Calf

1. Gwynnog Burdette Emerald, (Burdette), W R & M Thomas
2. Gelli Garedig Pudsey, (Pure Gold), R P & K J Granville
3. Hayford Oblique May, (Oblique), H & H Jones

Gwynnog Burdette Emerald leading off in 1st


Gwynnog Burdette Emerald leading off in 1st


Class 3 (5) Heifer in Milk

1. (BU)Hunnington Fragy 16, (Manella) P & S Williams
2. Gwynnog Dreamer Punch, (Dreamer), G R & S Thomas & Son
3. Pam Ayrs Classic Hawaii, (Classic), P & S Williams
4. Hayford Journeyman Pale Girl, (Journeyman), H & H Jones
5. Gwynnog Duncan Linnet, (Duncan), G R & S Thomas & Son

Hunnington Fragy 16, standing at the top


Hunnington Fragy 16, standing at the top

Hunnington Fragy 16, looking the picture


Hunnington Fragy 16, looking the picture


Class 4 (3) Cow in Calf

1. Halmyre Urr Jinks 427, (Pinsent), G R & S Thomas
2. Willholme Jack Pansy, (Jake Red), P G, S G A , S G T Williams
3. Hayford Mandella Sunflower, (Mandella), H & H Jones

Just relaxing


Just relaxing

Watching it all happen


Watching it all happen


Class 5 (6) Junior Cow in Milk having had two or three calves

1. Rhos Aber Reality, (Reality), Phillip Reed
2. Smartmove Calimero Ruby, (Calimero), P & S Williams
3. Millford Heather Honey 52, (Savil), G R & S Thomas & Son
4. Haresfoot Jurist Missy, (Jurist), Phillip Reed
5. Gwynnog Brazen Linnet, (Brazen), G R & S Thomas & Son

LtoR 1st & 2nd


LtoR 1st & 2nd

Smartmove Calimero Ruby in 2nd


Smartmove Calimero Ruby in 2nd

Rhos Aber Reality winning the Junior cow in milk class


Rhos Aber Reality winning the Junior cow in milk class


Class 6 (2) Senior Cow in Milk having had four or more calves

1. Haresfoot Simply Red Pamela, (Simply Red), Phillip Reed
2. Pam Ayrs Lotta Rosie, (Lot), P & S Williams

Phillip Reed with his winning entry Haresfoot Simply Red Pamela


Phillip Reed with his winning entry Haresfoot Simply Red Pamela