Shows and Sales Results

Premier National Junior Red & White Show 2016
DATE: September 19th, 2016 at 8am
LOCATION: Harrisburg, PA
JUDGE: Chad Ryan, WI





Premier National Junior Show Sponsors

The Premier National Junior Red & White Show 2016 will begin at 8am on Monday September 19th at the All-American Dairy Show in Harrisburg, PA. Cowsmo will be providing coverage thanks to:

The Equinox Sale
Bulldog Holsteins
Dryhouse Farm
Dunns Pride Holsteins
Ehrhardt Farms Inc.

Klinedell Holsteins
Kozy Kountry Farm
Lady Long Ears Ranch
Pheasant Echoes Farm
Savage Leigh Holsteins
Windsor Manor Holsteins
Windy Knoll View Farm

The Equinox Sale, Sponsors of the Premier National Junior Holstein and Red & White Show Coverage


The Equinox Sale, Sponsors of the Premier National Junior Holstein and Red & White Show Coverage

Bulldog Holsteins, Sponsors of the Premier National Junior Holstein and Red & White Show Coverage


Bulldog Holsteins, Sponsors of the Premier National Junior Holstein and Red & White Show Coverage

Dryhouse Farm, Sponsors of the Premier National Junior Holstein and Red & White Show Coverage


Dryhouse Farm, Sponsors of the Premier National Junior Holstein and Red & White Show Coverage

Dunns Pride, Sponsors of the Premier National Junior Holstein and Red & White Show Coverage


Dunns Pride, Sponsors of the Premier National Junior Holstein and Red & White Show Coverage

Ehrhardt Farms Inc., Sponsors of the Premier National Junior Holstein and Red & White Show Coverage


Ehrhardt Farms Inc., Sponsors of the Premier National Junior Holstein and Red & White Show Coverage

Klinedell Farms, Sponsors of the Premier National Junior Holstein and Red & White Show Coverage


Klinedell Farms, Sponsors of the Premier National Junior Holstein and Red & White Show Coverage

Kozy Kountry Farm, Sponsors of the Premier National Junior Holstein and Red & White Show Coverage


Kozy Kountry Farm, Sponsors of the Premier National Junior Holstein and Red & White Show Coverage

Lady Longears Ranch, Sponsors of the Premier National Junior Holstein and Red & White Show Coverage


Lady Longears Ranch, Sponsors of the Premier National Junior Holstein and Red & White Show Coverage

Pheasant Echoes Farm, Sponsors of the Premier National Junior Holstein and Red & White Show Coverage


Pheasant Echoes Farm, Sponsors of the Premier National Junior Holstein and Red & White Show Coverage

Savage Leigh Holsteins, Sponsors of the Premier National Junior Holstein and Red & White Show Coverage


Savage Leigh Holsteins, Sponsors of the Premier National Junior Holstein and Red & White Show Coverage

Windsor Manor Holsteins, Sponsors of the Premier National Junior Holstein and Red & White Show Coverage


Windsor Manor Holsteins, Sponsors of the Premier National Junior Holstein and Red & White Show Coverage

Windy Knoll View Farm, Sponsors of the Premier National Junior Holstein and Red & White Show Coverage


Windy Knoll View Farm, Sponsors of the Premier National Junior Holstein and Red & White Show Coverage


Junior Champion

Junior Champion
Greenlea AD Avery-Red-ET (Addiction P), 1st Winter Calf, Eric Smith, MD

Reserve Junior Champion
Glad-Ray-K More Wine_ET (Contender), 1st Fall Yearling, Patrick Youse, MD

HM Junior Champion
Ridgedale Raelyn-Red (Raimund), 1st Fall Calf, Cyrus Conard, NY

Glad-Ray-K More Wine_ET (Contender), 1st Fall Yearling, Patrick Youse, MD


Glad-Ray-K More Wine_ET (Contender), 1st Fall Yearling, Patrick Youse, MD

Ridgedale Raelyn-Red (Raimund), 1st Fall Calf, Cyrus Conard, NY


Ridgedale Raelyn-Red (Raimund), 1st Fall Calf, Cyrus Conard, NY

Greenlea AD Avery-Red-ET (Addiction P), 1st Winter Calf, Eric Smith, MD


Greenlea AD Avery-Red-ET (Addiction P), 1st Winter Calf, Eric Smith, MD


Intermediate Champion

Intermediate Champion
Redtag Destry Sneezy-Red-ET (Destry), 1st Sr 3 Year Old, Chase Savage, MD

Reserve Intermediate Champion
Arsenel Redb Destiny-Red-ET (Redburst), 2nd Sr 3 Year Old, Gavin Bewley, PA

HM Intermediate Champion
Forest-Ridge Madge-Red-ET (Absolute), 1st Sr 2 Year Old, Matthew Boop, PA


Senior Champion

Senior Champion
Ridgedale-T Raichu-Red (Talent), 1st Production Cow, Cyrus Conard, NY

Reserve Senior Champion
Jerland SH Godiva-Red-ET (Perseus), 1st 4 Year Old, Jacob Kline, PA

HM Senior Champion
Arsenel Cndtndr Dizzy-Red-ET (Contender), 1st 5 Year Old, Patrick Youse, MD


Grand Champion

Grand Champion
Ridgedale-T Raichu-Red (Talent), 1st Production Cow, Cyrus Conard, NY

Reserve Grand Champion
Redtag Destry Sneezy-Red-ET (Destry), 1st Sr 3 Year Old, Chase Savage, MD

HM Grand Champion
Jerland SH Godiva-Red-ET (Perseus), 1st 4 Year Old, Jacob Kline, PA

Ridgedale-T Raichu-Red (Talent), 1st Production Cow, Cyrus Conard, NY


Ridgedale-T Raichu-Red (Talent), 1st Production Cow, Cyrus Conard, NY


Spring Calves (22)

1. PA-Lyn-Leigh Rosey-Red (Heztry), Colton & Kaleigh Hartman, PA
2. Show-Mar Krackle 1400-Red (Topgun), Dylan Brantner, PA
3. Welk-Acres Armani Cammie-Red (Armani), Jarrett Welk, PA
4. Jericho-Dairy Bambi-Red (Awesome), Gavin Bewley, PA
5. Cherry-Lor Awe Rippy-Red (Awesome), Cael Hembury, PA
6. Kulp-Dale Pro Sheba-Red (Prodigy), Mason Richmond, NY


Winter Calves (22)

1. Greenlea AD Avery-Red-ET (Addiction P), Eric Smith, MD
2. Smith-Hollow O Showgirl-Red (O’Kalif), Taylor Wolfe, PA
3. Del-Frie-Acres AD Ruthy-Red (Addiction P), Joseph Thomsen, NY
4. Londondale Apjack Sally-Red (Applejack), Jordan London, PA
5. Cherry-Lor ABS Lilah-Red-ET (Absolute), Cael Hembury, PA
6. Oakland Defiant 6632-Red (Defiant), Patrick Youse, MD


Fall Calves (14)

1. Ridgedale Raelyn-Red (Raimund), Cyrus Conard, NY
2. Greenlea ADD Sadie-Red-ET (Addiction P), Breckin Welsh, MD
3. Shoresbrook ABS TaTa-Red (Absolute), Katelyn Nolt, PA
4. Pamprd Acres Allie-Red-ET (Defiant), Atley Miller, MD
5. Roll-N-View Camilla-Red-ET (Defiant), Sara Kennedy, PA
6. Roll-N-View Abs Honeydo-Red (Absolute), Jacobs Geiser, PA


Summer Yearlings (18)

1. McWilliams AB Nonsense-Red (Absolute), Renee Pierick, PA
2. Shoresbrook Add Lethal-Red (Addiction P), Chase Cashell, PA
3. Ri-Val-Re Apples-P-Red-ET (Addiction P), Katelyn Neff, PA
4. Pheasant Echos Diez-Red-ET (Redneck), Trinity Miller, MD
5. Mount Elm C P Snowcone-Red-ETS (Crown P), Caden Hudson, PA
6. Interflame Ally-Red-ET (Altitude), Victoria Clark, PA


Spring Yearlings (11)

1. Ms Addiction Sophie-Red (Addiction P), Sara Kennedy, PA
2. Kulp-Dale Armani Elsa-Red-ET (Armani), Mekel Chard, NJ
3. Pheasant Echos C Powder-Red (Crown P), Atley Miller, PA
4. Ovaltop Barbwire Spark-Red (Barbwire), Ashley Wolfe, NY
5. Dryhouse-M Prince Pippy-Red (Prince), Paul Yoder, PA
6. Ms Armanis Rhyme-Red (Armani), Chase Hostetter, PA


Winter Yearlings (9)

1. Cherry-Lor ABS Lilly-Red-ET (Absolute), Cael Hembury, PA
2. Oakfield Bro Firefx-Red-ET (Axford), Victoria Clark, PA
3. Lar-Wen Armani 225-Red (Armani), Delanee Cessna, PA
4. Pamprd-Acres AJ Mia-Red-ET (Applejack), Natalie Youse, MD
5. Kul-Wave Fifi-Red-ET (Carson), Analise Stover, PA
6. MD-Delight Add Reese-Red-ET (Addiction P), Gabe Dell, MD


Fall Yearlings (5)

1. Glad-Ray-K More Wine_ET (Contender), Patrick Youse, MD
2. Budjon-Vail HZ Lacey-Red-ET (Heztry), Natalie Youse, MD
3. Seldomrest-Tallahasse-Red (Picolo), Elizabeth Acel, PA
4. Gem-Rock King Gingerale (King), Ainsley Sellers, PA
5. Locust-Ayr Debonair Halo-Red (Debonair), Kalli Schwenk, PA


Dry Cow (1)

1. R-Crown-Hill-Farm Apple-Red (Destin), Hannah Robinson, PA


Milking Yearlings (3)

1. Glad-Ray-K Mor Shots-Red-ET (Contender), Michayla Stahl, PA
2. Eu-Joy Colt P Adele-Red (Colt P), Faith Wolfe, PA
3. Red-Mill LM Rhyme-Red (Man P), Joseph Schrenkel, PA


Junior 2 Year Olds

1. Jerland SH Gladiolus-Red-ET (Armani), Ellie Feaga, MD
2. Cherry-Lor Ladd Ripple-Red (Ladd P), Cael Hembury, PA
3. Klinedell Brbwire Reese-Red (Barbwire), Jacob Kline, PA
4. Long-Brook Clas Cass-Red-ET (Classic), Jacob Copenhaver, PA
5. Garnet-Lane LouP Macy-P-Red (Lou P), Kyle Plummer, MD
6. Sun-Far Ladd-P Tealeaf-Red (Ladd P), Landree Fraley, PA


Senior 2 Year Olds

1. Forest-Ridge Madge-Red-ET (Absolute), Matthew Boop, PA
2. Liddleholme-BRT Dees-Red-ET (Contender), JD Brown II, VA
3. Country Path AB Hunter-Red (Absolute), Katelyn Nolt, PA
4. Penn-Dell Lou-Velvet-Red (Lou P), Kristen House, PA


Junior 3 Year Olds

1. Vale-High D Prince-Red 5015 (Prince), Mekel Chard, NJ
2. Klinedell BW Abigail-Red-ET (Barbwire), Jacob Kline, PA
3. JDeep-Valley Annabell-Red (Advent), Jacob Geiser, PA
4. Stumpland Ladd Qubo P-Red (Ladd P), Kristin Johns, PA
5. Glenmild D Prince Betty-Red (Prince), Caden Hudson, PA


Senior 3 Year Olds

1. Redtag Destry Sneezy-Red-ET (Destry), Chase Savage, MD
2. Arsenel Redb Destiny-Red-ET (Redburst), Gavin Bewley, PA
3. Oakland View H Champ-Red-ET (Heztry), Katelyn Nolt, PA
4. Sutton Alchemy Elf (Alchemy), Westminster, MD
5. Greenlea GW Milly-Red-ET (Barbwire), Hayden Weaver, PA
6. Greenlea Secure Ban-Red (Secure), Stephanie Younker, PS


4 Year Olds

1. Jerland SH Godiva-Red-ET (Perseus), Jacob Kline, PA
2. Scarlet Summer Martini-Red (Barbwire), Alexander Burleigh, PA
3. Reeds-Creek A Jasper-Red-ET (Attitude), Hannah Heagy, PA


5 Year Olds

1. Arsenel Cndtndr Dizzy-Red-ET (Contender), Patrick Youse, MD
2. Kulp-Dale Reality Alice-Red (Reality), Rebecca Davis, PA
3. Jade-Ko-Reg Razzberry-Red (Advent), Kodi Georgetti, PA
4. Shoresbrook Max Pansy-Red (Maxwell), Glenn Barnes, PA
5. Boiled Owl Alando Sunny-Red (Alando), Morgan Eslary, PA


Production Cows (4)

1. Ridgedale-T Raichu-Red (Talent), Cyrus Conard, NY
2. Oakvale Advnt Cinnabar-Red (Advent), Olivia Finke, OH
3. Valleyriver Jup Rudy-Red (Jupiter), Landree Fraley, PA
4. Plenty Good Son Inky-Red (Son), Millena Bashore, PA






error: Content is protected !!