Shows and Sales Results

Premier National Guernsey Junior Show 2015
DATE: Sept 14, 2015
LOCATION: Harrisburg, PA
JUDGE: Jeremy Kohler
HEAD SHOWN: 115 Head





Junior Champion

Junior Champion
Village View MM Loli Dee (Magicman), 1st Summer Yearling, Madison Spurrier, PA
Reserve Junior Champion
Topline Fames Jem (Fame), 1st Fall Calf, Emily Fisher, NH


Intermediate Champion

Intermediate Champion
Chupps Hillpoint Fame Alicia-ET (Fame), 1st Junior 3 Year Old, Karli Stoltzfus, PA
Reserve Intermediate Champion
Monument View Adacka Rita (Adacka), 1st Senior 3 Year Old, Hunter Duval, NY


SEnior Champion

Senior Champion
Oakland Double L Lydia (Double L), 1st 4 Year Old, Trisha Covert, PA
Reserve Champion
Warwick Manor Adacka Babe (Adacka), 1st 5 Year Old, Kaila Stoltzfus, PA


Grand CHampion

Grand Champion
Chupps Hillpoint Fame Alicia-ET (Fame), 1st Junior 3 Year Old, Karli Stoltzfus, PA
Reserve Grand Champion & Best Bred & Owned
Monument View Adacka Rita (Adacka), 1st Senior 3 Year Old, Hunter Duval, NY


Spring Calf (16)

1. Willow Brook Pies Tenley (Pies), Jake Booher, PA
2.Warwick Manor Agenda Brooke (Agenda), Kolby Stoltzfus, PA
3. Twelve Pines Yogi Sweetie (Yogi), Twelve Pines, PA
4. GR-Luckyvale Cactus Rose (Cactus), Kathleen Gallagher, NY
5. Topline Pies Debut (Pies), Sydnee Fisher ,NH


Winter Calf (12)

1. Gr-Hcf Bens Dixie (Bengi), Garrett Peters, TN
2. Sniders GR Jury Ambalya (Jury), Allie Snider, PA
3. Ripley Farms Renue C Winnie (REnue), Daniel E Ripley, NY
4. Ripley Farms KR C Raylen-ET (Kringle), Abigail Ripley, NY
5. Topline Judgement Vadalia (Judgement), Emily Fisher, NH


Fall Calf (13)
  1. Topline Fames Jem (Fame), Emily Fisher, NH
    2. HP SH AC Maxim Kate-ET (Maxim), Allie Snider, PA
    3. Trotacre Alstar Hurley-ET (Alstar), Jamie Trotter, PA
    4. Ealy Highland Navajo Jupiter (Navajo), Dalan Ealy, PA
    5. Nicelys Anisas Yogi Bear Annie-ET (Yogi Bear), Caleb Sims, SC

Summer Yearling (10)
  1. Village View MM Loli Dee (Magicman), Madison Spurrier, PA
    2. Oakland Jackpots Papaya (Jackpot), Cole Miller, PA
    3. Aldens Lonestar Dallas (Lonestar), Russell Alden, OH
    4. Monument View Jackpot Roxy (Jackpot), Hunter Duval, NY
    5. Hearts Desire Rebel Paradise (Rebel), Kyle Bonavita, PA

Spring Yearling (12)
  1. Sniders Astro Popstar (Astro),Eion Snider, PA
    2. Trotacre Tiller Hudson-ET (Tiller), Cara Trotter, PA
    3. HCF Tatums Madi (Benji), Mary Beth, TN
    4. Twin Brook Fame Macy (Fame), Grace Marchezak, PA
    5. GR-Ripley Farms Navarro Alto (Navarrro), Caylie Axtell, NY

Winter Yearling (7)

1. Warwick Manor Alymo Pie (Alymo), Karli Stolzfus, PA
2. Monument View Coronet Jules (Coronet), Trey Duval, NY
3. Walnut Ridge Novak Slayer (Novak), Russell Alden, OH
4. AA Walnut Acre Arctic Spruce (Blue Spruce), Ashton Stiles, PA
5. Paradise Acres Mr T Bubbles (Mr T), Nathanael Pifer, PA


Fall Yearling (9)

1. Trotacre Tiller Maelyn-ET (Tiller), Cara Trotter, PA
2. Luckyvale Grumpy Kiss-ET (Grumpy),Kristen Gallagher, NY
3. R-Way Natural Fiesta (Natural), Amber Dietz, OH
4. Rolling Prairie Alstar Barbara (Alstar), Elizabeth Hill, VT
5. Sniders Rebels Ayhem (Rebel), Brooks Snider, PA


Milking Yearling (3)

1. Hi Field Skyfame Kari (Skyfame), Emily Fisher, NH
2. Hi Field Gary Asteroid (Gary), Travis Piper, PA
3. Village View Arrons Angel-TW (Aaron), Macy McDonald-Walason


Junior 2 Year Old (6)
  1. GR-Willow Brook Carter Rami (Carter), Austin D. Minor, PA
    2. Four Winds HP Aaron Deluxe (Aaron), Emily Fisher, NH
    3. Monument View Fame Jubilee (Fame), Trey Duval, NY
    4. Dairyman Hillpoint Mint Precious-ET (Mint), Jamie and Cara Trotter, PA
    5. GR-Ripley Farms Cordell Café (Cordell), Daniel E. Ripley, NY

Senior 2 Year Old (8)

1. Sniders Dallas Banza (Dallas), Chase Cassna, PA
2. Ripley Farms Rivera C Wren (Rivera), Daniel E. Ripley, NY
3. GR-Ripley Farms Rudy Nikki (Rudy), Benjamin Axtell, NY
4. Dogwood Lane Heros Fruitcake (Hero), Paul Myers, MD
5. Paradise Acres Grumpy Nasa (Grumpy) Amberly Spicher, PA


Junior 3 Year Old (2)
  1. Chupps Hillpoint Fame Alicia-ET (Fame), Karli Stoltzfus, PA
    2. Green Slopes Caesar Sonja (Caesar), Macy McDonald-Walason, PA

Senior 3 Year Old (7)
  1. Monument View Adacka Rita (Adacka), Hunter Duval, NY
    2. Trotacre Sensation Toots (Sensation), Jamie and Cara Trotter, PA
    3. Mar Shirl Yogibear Gia (Yogibear), Emma Schnebly, MD
    4. Rocky Hill Yogibear Sydney (Yogibear), Rebekah Leise, PA
    5. Solid Gold Larry Honey (Larry), Brooke Andera, NY

4 Year Old (3)
  1. Oakland Double L Lydia (Double L), Trisha Covert, PA
    2. Trotacre Indian AP Hadley-ET (American Pie), Cara Trotter, PA
    3. GR- Blue Mt. View Grumpy (Grumpy),Mackenzie Blatt, PA

5 Year Old (4)
  1. Warwick Manor Adacka Babe (Adacka), Kaila Stoltzfus, PA
    2. Hi Field Blue Spruce Bella (Blue Spruce), Dylan Miller, PA
    3. Hi Field Atlas Madison (Atlas), Tanner McDonald-Walason, PA
    4. Paradise Acres Mr America Daisy (Mr America), Benjamin Pifer, PA

Aged Cow (3)

1. Paradise Acres Louie Boo (Louie), Nathanael Pifer, PA
2. Hi Field DL Norma (Double L), Macy McDonald- Walason, PA
3. HI Field Big Ben Blossom (Big Ben), Tanner McDonald – Walason, PA


Junior State Herd (1)
  1. PA Guernsey Club