Shows and Sales Results

Pennsylvania Spring Holstein Show 2018
DATE: March 30, 2018 at 9am
LOCATION: Harrisburg, PA
JUDGE: Michael Creek, MD






The Complete Image Gallery for the Pennsylvania Spring Holstein Show is now available for you to view, share or purchase photos. Make sure to take advantage of our Spring 25% off site wide Photo Discount! Use coupon code SPRING2018.


Show Information

The Pennsylvania Spring Holstein Show 2018 has now concluded, March 30 in the Northwest Hall of the State Farm Show Building, Harrisburg, PA. Michael Creek, MD, serves as official judge. Senior & Grand Champion today is Clayholm Atwood Esme (Atwood), 1st Aged Cow. Congratulations to Campbell Fun Farms & Alex Claypoole, PA. Thanks to the sponsors of Cowsmo’s coverage:
Stefan Hay Co.
Way-Har Farms
Windy-Knoll-View
Zimhaven Holsteins

Debbie Cornman Studio
Keystone Farm
Dunn’s Pride

Revisit Cowsmo’s Coverage of the 2017 PA Spring Holstein Show


Junior Champion Junior Show

Junior Champion Junior Show
Heart&Soul Gold Runway (Gold Chip), 1st Winter Yearling, Matt Boop & Madison & Hayden Weaver, PA

Reserve Junior Champion Junior Show
Windy-Knoll-View Creamchese (Solomon), 1st Fall Calf, Reese Burdette, PA


Junior Champion Open Show

Junior Champion Open Show
Ran Can Alonzo Cliché-ET (Alonzo), 1st Spring Yearling, Grace Nell, Chris & Jen Hill, Frank Connelly & Tim Merworth, PA

Reserve Junior Champion Open Show
Windy-Knoll-View Poser (Brady), 2nd Spring Yearling, Reese Burdette, PA

HM Junior Champion Open Show
Junior Champion Junior Show
Heart&Soul Gold Runway (Gold Chip), 1st Winter Yearling, Matt Boop & Madison & Hayden Weaver, PA


Intermediate Champion Junior Show

Intermediate Champion Junior Show
Misty-Z Golden Dreams Diana (Golden Dreams), 1st Senior 3 Year Old, Jordan Zimmerman, PA

Reserve Intermediate Champion Junior Show
C-Cove Stanleycup Lakesha (Stanleycup), 2nd Senior 3 Year Old, Molly Cessna, PA


Intermediate Champion Open Show

Intermediate Champion Open Show|
Windy-Knoll-View Caffeine (Sid), 1st Senior 2 Year Old, James & Nina Burdette, PA

Reserve Intermediate Champion Open Show
Sco-Lo-AF Sid Sangria-ET (Sid), 2nd Senior 2 Year Old, Smith Oak Farm LLC, PA


Senior & Grand Champion Junior Show

Senior & Grand Champion Junior Show
Forest Ridge Madge-Red-ET (Absolute), 1st 4 Year Old, Matthew Boop, PA

Reserve Senior & Reserve Grand Champion Junior Show
Ms Andis GW Astra-ET (Goldwyn), 3rd 5 Year Old, Matthew Boop, PA


Senior Champion Open Show

Senior Champion Open Show
Clayholm Atwood Esme (Atwood), 1st Aged Cow, Campbell Fun Farms & Alex Claypoole, PA

Reserve Senior Champion Open Show
Forest Ridge Madge-Red-ET (Absolute), 1st 4 Year Old, Matthew Boop, PA


Grand Champion Open Show

Grand Champion Open Show
Clayholm Atwood Esme (Atwood), 1st Aged Cow, Campbell Fun Farms & Alex Claypoole, PA

Reserve Grand Champion Open Show
Windy-Knoll-View Caffeine (Sid), 1st Senior 2 Year Old,  James & Nina Burdette, PA


Winter Heifer Calf (9)

1. McWilliams Attic Delight (Attic), Sam McWilliams, PA
2. Sirwood Rowdy 1438 (Sirwood), Dylan Brantner, PA
3. Kozy Kountry Sid Lively (Sid), Cassie Clark, PA
4. Ms Roll N View Jacoby Dream (Jacoby), Ken & Rhonda Reist, PA
5. Moonshine Crush Sassenach (Crush), Shay Miller, PA
6. Windy-Knoll-View Phizz-ET (Solomon), James Burdette, PA
7. Karen 1439 (Addiction-P), Mark Branter, PA
8. Ms Destiny Lucy-ET (McCutchen), Analise Stover, PA
9. Ayrback Driven P Nova (Drivin-P), Robert Long, PA


Fall Heifer Calf (28)
  1. Windy-Knoll-View Creamchese (Solomon), Reese Burdette, PA
    2. Sweet-Peas Defiant Aja (Defiant), Matthew Pease, PA
    3. Windy-Knoll-View Potatochip (Pretzel), Reese Burdette, PA
    4. Heart&Soul Athena-Red-ET (Awesome), Matthew Boop, PA
    5. J&K-Vue Atwood Glow-ET (Atwood), Gerald & Kathy Boop, PA
    6. This Is It Sid Annie-ET (Sid), Sam McWilliams, PA
    7. MD Carrollton Obygolly (Integral), Michael Bosley & Elizabeth Acel, PA
    8. Sweet Peas Def Afton-ET (Defiant), Denise Pease, PA
    9. S Pine Lawn Atwd Secret-ET (Atwood), Schuler Farms, LLC, PA
    10. S Pine Lawn Atwood Crystal (Atwood), Schuler Farms, LLC, PA

Summer Yearling Heifer (31)

1. Glorianna GChip Party Girl (Gold Chip), Purple Fever Holsteins, PA
2. Heart & Soul JK Dback Gypsy (Diamondback), Matthew Boop, PA
3. Ricecrest Chrome Chevette (Chrome), Daniel Benedict, PA
4. Sweet Peas Def Frosting (Defiant), Lloyd & Denise Pease, PA
5. Windy-Knoll-View Chandelier (Sid), James & Nina Burdette, PA
6. Ms Elletras Solomon Esh-ET (Solomon), Hoover & Hlavaty, PA
7. S-Pine Lawn Meridn Nonsense (Meridian), Schuler Farms, LLC, PA
8. Windy-Knoll-View Phunky-ET (Windbrook), James Burdette, PA
9. Kingsway Doorman Agitate (Doorman), Stuart Hollenshead, PA
10. Ken Joda Diamondback Layla (Diamondback), Ken & Rhoda Reist, PA


Spring Yearling Heifer (29)

1. Ran Can Alonzo Cliché-ET (Alonzo), Grace Nell, Chris & Jen Hill, Frank Connelly & Tim Merworth, PA
2. Windy-Knoll-View Poser (Brady), Reese Burdette, PA
3. Heart&Sourl JK Solmn Glitter (Solomon), Douglas Boop, PA
4. Sweet Peas Defiant Eva (Defiant), Lloyd & Denise Pease, PA
5. S-Pine Lawn Solomon Pie-ET (Solomon), Schuler Farms, LLC, PA
6. Uber Holme Try to Defy Me (Defiant),  Michael, Vanessa, Thomas & Erin Uber, PA
7. Keystone Doorman Jealousy (Doorman), Tim Seipt, PA
8. Lake Effect Justright-Red (Defiant), Daniel Benedict, PA
9. Sweet Peas Gchip Alex-ET (Gold Chip), Denise Pease, PA
10. Brandt-View Archrival Mimi (Archrival), Ken & Rhoda Reist, PA


Winter Yearling Heifer (21)

1. Heart&Soul Gold Runway (Gold Chip), Matt Boop & Madison & Hayden Weaver, PA
2. Endrick Skylar McKenzie-Red (Skyler), McKenzie & Ryleigh Endrick, PA
3. S-Pine Lawn Solomon Sprint (Solomon), Schuler Farms, LLC, PA
4. Ran Can Corvette Chevy-ET (Corvette), Grace Nell, PA
5. Sweet Peas GChip Alibi-ET (Gold Chip), Denise Pease, PA
6. Heart&Soul Atwood Vibe-ET (Atwood), Douglas & Jennifer Boop, PA
7. Savage-Leigh Dman Laurel-ET (Doorman), Henry & Uber, PA
8. Sweet Peas Def Krystal-ET (Defiant), Lloyd & Denise Pease, PA


Fall Yearling Heifer (16)

1. Windy-Knoll-View Palazzi-ET (Sid), Borba & Burdette, PA
2. S-Pine Lawn Diamdbk Laramie (Diamondback), Schuler Farms, LLC, PA
3. Ms Woodedg Door Trifecta-ET (Doorman), Victoria Clark, PA
4. Oakfield Archrival Dina (Archrival), Jeffrey & Gayle Benedict, PA
5. Misty Z Recharge Button (Recharge), Dale Zimmerman, PA
6. Schoo Dailey Dempsey Ava (Dempsey), Bednarski & McWilliams, PA
7. Luck-E Crush Oakley (Crush), Lauren Eslary, PA
8. True View Dempsey Electrify (Dempsey), Jonathan Beiler, PA


Junior Best Three Females (6)

1. Windy-Knoll-View Holsteins
2. Heart&Soul Holstiens
3. Schuler Farms LLC
4. Sweet Peas Holsteins
5. Show Mar Holsteins
6. Moonshine Holsteins


Unfresh Jr. 2 Year Old (10)

1. King-Lane G Chip Prophet-ET (Gold Chip), Autumn Albright, PA
2. Kul-Wave Defiant Finley (Defiant), Analise Stover, PA
3. Mic-Ali Atwood Awesome (Atwood), Sara Haag, PA


Junior 2 Year Old (5)

1. (BU) Golden Oaks Lucky Charm (Doorman), Shelly Jonas, PA
2. Pennwood Doorman T Rex-ET (Doorman), Elizabeth Stoltfus, PA
3. McWilliam Door Chloe-ET (Doorman), Sam McWilliams, PA


Senior 2 Year Old (11)

1. Windy-Knoll-View Caffeine (Sid), James & Nina Burdette, PA
2. 2. Sco-Lo-AF Sid Sangria-ET (Sid), Smith Oak Farm LLC, PA
3. Brook-Corner Door Welsh-ET (Doorman), Brook-Corner Holsteins, PA


Junior 3 Year Old (3)

1. C-Cove Sid Leona (Sid), Cessna Brothers, PA
2. Luck-E Olympian Asalia-ETS (Olympian), Rierdan Reyan, PA
3. True-View Louisville Essa (Louisville), K. Devan Zimmerman, PA


Senior 3 Year Old (11)

1. Misty-Z Golden Dreams Diana (Golden Dreams), Jordan Zimmerman, PA
2. C-Cove Stanleycup Lakesha (Stanleycup), Molly Cessna, PA
3. Keystone Corvette Panther (Corvette), Keystone Farm, PA


4 Year Old (11)

1. Forest Ridge Madge-Red-ET (Absolute), Matthew Boop, PA
2. Betty Pottsdale Morey Aruba (Money), Zimmerman, Heffner & Claypoole, PA
3. Windy-Knoll-View Process-ET (Contender), James & Nina Burdette, PA


5 Year Old (6)

1. Foxmont-J Goldwyn Dena-ET (Goldwyn), Jenna Fox, PA
2. Savage-Leigh Acme Lay Tri (Acme), Comstock, Overly & Claypoole, PA
3. Ms Andis GW Astra-ET (Goldwyn), Matthew Boop, PA


Aged Cow (8)

1. Clayholm Atwood Esme (Atwood), Campbell Fun Farms & Alex Claypoole, PA
2. Carpsdale J Haven Sensation (Haven), Randell & Meredith Shores, PA
3. Windy-Knoll-View Pandego-ET (Goldwyn), James Burdette, PA


125,000lb. Cow (3)

1. Sho-Mar Scrambled 1308 (Final Cut), Dylan Branter, PA
2. Walk-Le Damion Bella (Damion), Walk-Le LLC, PA
3. Walk-Le Cold Queenberry (Kenyon), Walk-Le LLC, PA


1 2