Shows and Sales Results

Pennsylvania Holstein Spring Show
DATE: March 22, 2013
LOCATION: Harrisburg, PA
JUDGE: Pat Conroy, Angola, IN
HEAD SHOWN: 213





Winter Calf (9)

1. Laimore Damion Diva Drama (Damion), Janet Ludwig
2. Plum Line Alexander Vail (Alexander), Plum Line Holsteins
3. Penn-Gate Finelli-Red (Picolo), Annalise Stover


Fall Calf (26)

1. Heart&Soul DD Reminisce-ET (Dundee), Matthew Boop
2. Vt Pond View GW Diamond-ET (Goldwyn), Lloyd & Denise Pease
3. Windy-Knoll-View Phazam (Fever), James & Nina Burdette


Summer Yearling (29)

1. S Pine Lawn Guthrie Veronica (Guthrie), Schuler Farms LLC
2. Plum-Line Sanchex Krispy (Sanchez), Patrick Carey
3. Sweet-Peas Gldsun Maggie-ET (Goldsun), Lloyd & Denise Pease


Spring Yearling (22)

1. Mases Manor Lookout Imprety (Lookout), Jeff & Nicole Ansel
2. JB SG Goldsun Dedria (Goldsun), Bendig & Cornman
3. Lylehaven Durham Chasity-ET (Durham), Lloyd & Denise Pease


Winter Yearling (19)

1. Windy-Knoll-View Pantene (Pley), Reese Burdette
2. Welsh Edge Fever Huggable (Fever), Pease, Packard, Lloyd & Cacciola
3. Conno Q Sanchez Flirt (Sanchez), Leighton Meals


Fall Yearling (22)

1. Windy-Knoll-View Cinderella (Everest), James & Nina Burdette
2. Linden Loch Jasper Patsy (Jasper), Rebecca Shaw
3. MS Liliee Looking Good (Braxton), Loren & Helen Zimmerman


Junior Champion of the Junior Show

Junior Champion of the Junior Show
Plum-Line Sanchez Krispy (Sanchez), 1st Summer Yearling, Patrick Carey

Reserve Junior Champion of the Junior Show
Linden Loch Jasper Patsy (Jasper), 1st fall yearling, Rebecca Shaw


Junior Champion of the Open Show

Junior Champion
Windy-Knoll-View Pantene (Pley), 1st Winter Yearling, Reese Burdette

Reserve Junior Champion
Welsh Edge Fever Huggable (Fever), 2nd Winter Yearling, Pease, Packard, Lloyd & Cacciola

HM Junior Champion
S Pine Lawn Guthrie Veronica (Guthrie), 1st Summer Yearling, Schuler Farms LLC


Junior Best Three Females (4)

1. Windy-Knoll-View
2. Heart & Soul Holsteins
3. Sweet Peas Holsteins


Dry Cows (2)

1.  JB SG Jasper Deana (Jasper), Bendig & Cornman
2. Dale Pride Metro Fern (Hi Metro), Dale Hostetter


Unfresh Junior 2 Year Old (14)

1. Vacolait Damion Italia-ET (Damion), Heim, Hoover, Seipt & Hlavaty
2. Heart&Soul CS Roxanne-ET (Spirte), Matthew Boop
3. Heart&Soul GS Reveal-ET (Spirte), Douglas & Jennifer Boop


Junior 2 Year Old (5)

1. BVK Atwood Abbie-ET (Atwood), Lloyd & Denise Pease
2. Pennwood Goldwyn Tamale-ET (Goldwyn), Elizabeth Stoltzfus
3. Pennwood Goldwyn Tobacco-ET (Goldwyn), Elizabeth Stoltzfus


Senior 2 Year Old (15)

1. Windy-Knoll-View Proconi (Contender), James & Nina Burdette
2. Bo Joy Jordan Warley (Roy), Robert Wagner
3. Pennwood Sanchez Madalyn (Sanchez), Singing Brook Farms


Junior 3 Year Old (9)

1. Windy-Knoll-View Poconos-ET (Goldwyn), James & Nina Burdette
2. VT Pond View Gold Luka-ET (Goldwyn), Lloyd & Denise Pease
3. Pennwood Goldwyn Rockette-ET (Goldwyn), Collin Stoltzfus


Senior 3 Year Old (8)

1. Windy-Knoll-View Patrice-ET (Goldwyn), James & Nina Burdette
2. Dar Dale Pendleton Dallas (Pendelton), Daphne Lang
3. Pennwood Zenith Klever (Zenith), Don & Joanne Stoltzfus


Intermediate Champion of the Junior Show

Intermediate Champion of the Junior Show
Pennwood Goldwyn Rockette-ET (Goldwyn),1st Junior 3 Year Old, Collin Stoltzfus

Reserve Intermediate Champion of the Junior Show
Heart&Soul SS Rosette-ET (September Storm), 1st Senior 2 Year Old, Matthew Boop


Intermediate Champion of the Open Show

Intermediate Champion
Windy-Knoll-View Poconos-ET (Goldwyn), 1st Junior 3 Year Old, James & Nina Burdette

Reserve Intermediate Champion
Windy-Knoll-View Patrice-ET (Goldwyn), 1st Senior 3 Year Old, James & Nina Burdette


4 Year Old (14)

1. Raggi Goldwyn Atlee-ET (Goldwyn), Lloyd & Denise Pease
2. Windy-Knoll-View Pollyanna (Laramie), James & Nina Burdette
3. Heart&Soul C Me Im Radiant (Contender), Douglas & Jennifer Boop


5 Year Old (9)

1. J&K Vue Goldwyn Glamour-ET (Goldwyn), Gerald & Kathy Boop
2. Pennwood Dundee Turnip (Dundee), Elizabeth Stoltzfus
3. Heart&Soul Allgnc Riske (Alligiance), Matthew Boop


Aged Cow (7)

1. Valleys-End Leeder Emily (Leeder), Valleys-End, Mark Hough
2. Shady Row Dundee Daphne (Dundee), Coy Campbell
3. Rolling Spring Janelle, Charles Bean


150,000 Lbs, Cow (4)

1. Heart&Soul Reggie Regina-ET (Reggie), Douglas Boop
2. Hillmont Durham Lyndi (Durham), Luther Hillegas
3. Jobo Mr. Sam 3548 (MR Sam), Jobo Holstein Farm LLC


Senior & Grand Champion of the Junior Show

Senior & Grand Champion of the Junior Show
Shady Row Dundee Daphne (Dundee), 1st Aged Cow,  Coy Campbell

Reserve Senior & Grand Champion of the Junior Show
Pennwood Dundee Turnip (Dundee), 1st 5 Year Old, Elizabeth Stoltzfus


Senior Champion of the Open Show

Senior Champion of the Open Show
Raggi Goldwyn Atlee-ET (Goldwyn), 1st 4 Year Old, Lloyd & Denise Pease

Reserve Senior Champion of the Open Show
J&K Vue Goldwyn Glamour-ET (Goldwyn), 1st 5 Year Old, Gerald & Kathy Boop


Grand Champion of the Open Show

Grand Champion
Windy-Knoll-View Poconos-ET (Goldwyn), 1st Junior 3 Year Old, James & Nina Burdette

Reserve Grand Champion of the Open Show
Raggi Goldwyn Atlee-ET (Goldwyn), 1st 4 Year Old, Lloyd & Denise Pease


Best Three Females (4)

1. Windy-Knoll-View
2. Pennwood Farms
3. Rolling Spring


Premier Breeder & Exhibitor

Windy-Knoll-View


Produce of Dam (2)

1. Elizabeth Stoltzfus
2. Luc E Star Holsteins


Dam & Daughter (4)

1. Elizabeth Stoltzfus
2. Coy Campbell
3. Cornman & Bendig






error: Content is protected !!