Shows and Sales Results

Ontario Summer Holstein Show
DATE: July 27, 2018
LOCATION: Lindsay, ON
JUDGE: Adam Liddle, NY





Complete Image Gallery

The Complete Image Gallery from the Ontario Summer show is now available for you to view, share and purchase photos.

Holstein heifers HERE
Holstein Intermediate Cows HERE
Holstein Senior Cows HERE
Showmanship classes HERE


Live Feed Link

Live Feed Link here

Show Program 2018 Summer show


Sponsors

The Ontario Summer Show 2018 will be held in Lindsay, ON, July 27, 2018, with Adam Liddle, NY, judging. LIVE VIDEO, photos and results will be available thanks to our generous sponsor Kubota.


Junior Champion of 4-H Show

Junior Champion of 4-H Show
Crovalley Solomon Sparkle (Solomon), 2nd Senior Calf, Aleah Farms Ltd., Ava Doner (4H), Gerardo & Jose
Reserve Junior Champion of 4-H Show
Intense Devour Pomlili (Devour), 3rd Intermediate Calf, Evan Stanley & Pretty River Holsteins, ON
HM Junior Champion of 4-H Show
Oakfield Avalanche Liberty (Avalanche), 2nd Junior Calf, Keaton Phoenix (4-H), ON


Junior All Ontario Junior Champion

Junior Ontario Junior Champion
Oakfield Callen Radiant ET (Callen), 6th Senior Calf, Starrise Holsteins, ON (Jess Wales)
Junior Ontario Reserve Junior Champion
Intense Devour Pomlili (Devour), 3rd Intermediate Calf, Evan Stanley & Pretty River Holsteins, ON
Junior Ontario HM Junior Champion
Corrcroft Doorman Kristie (Doorman), 2nd Summer Yearling, Colon & Karen Leach, David Leach (4H), ON


Best Bred & Owned of Junior Show

Best Bred & Owned Junior Champion
Glennholme Mario Merciless (Mari), Glennholme Holsteins, Kingsway Farms & Millen Farms, ON


Junior Champion

Junior Champion
Craigcrest Rubies Smarty Pants (Goldwyn), 1st Winter Yearling, Lyndon Stewart & Associates Inc., ON
Reserve Junior Champion
Xcaret Gold Chip Aria (Gold Chip), 1st Senior Yearling, Tim Hoese & Kate Heeren, Trent Valley Holsteins & Werrhurst Holsteins, ON
HM Junior Champion
Mapel Wood Doorman Dancer (Doorman), 1st Intermediate Calf, Clarkvalley Holsteins & Pierre Boulet, ON


Intermediate Champion

Intermediate Champion
Kingsway Goldwyn Lip Balm (Goldwyn), 1st Sr 3yr Old, Glamourview, MD
Reserve Intermediate Champion
Kingsway Doorman Wanda (Doorman), 2nd Sr 3yr Old, Velthuis Farm, ON
HM Intermediate Champion
MS Smith Oak PW D Maggie ET (Doorman), 1st Sr 2yr Old, Clarkvalley,  London Dairy & Aaron Eaton, ON

Other Contenders
Alzfinch Zelgodis Taci (Selgadis), 1st Jr 3yr Old, Trent Valley Holsteins, ON


Best Bred & Owned Champion

Best Bred & Owned of Champion
Kingsway Sanchez Armadillo (Sanchez), 3rd Mature Cow, Kingsway Farm, ON


Grand Champion

Grand Champion
Willows-Edge Atwood Faith-ET (Atwood), 1st 4yr Old, Velthuis Farms Ltd., ON)
Reserve Grand Champion
Kingsway Goldwyn Lip Balm (Goldwyn), 1st Sr 3yr Old & Intermediate Champion, Glamourview, MD
HM Grand Champion
Phoenix Baxter Geometry (Baxter), 1st Production Cow, High Point Farms, ON


Junior Calf (31)

1. Mapel Wood Doorman Dancer (Doorman), Clarkvalley Holsteins & Pierre Boulet, ON
2. (1st 4-H) Oakfield Avalanche Liberty (Avalanche), Keaton Phoenix (4-H), ON
3. (BO) Malic Lotus Elydia (Lotus), Ferme Malic, QC
4. OCD Jordy Lamba Red (Jordan), Barclay Phoenix & Oakfield Holsteins, ON
5. Phoenixholm Loaded Della (Loaded), Carl Phoenix & Family (Clara Phoenix 4H), ON
6. Gleann Gracie A (Avalanche), Beckholm Holsteins, ON
7. Claircrest Solomon Satin (Solomon), Clair E Petherick, ON
8. Mount Elm Black Fingerprint (Blake), Neil & Bryan Anderson, ON
9. Lilyking Quality So Lovely (Solomon), Agriber Societa Agricola SRL, Beckridge Holsteins, Lilyking Farm & Quality Holsteins, ON
10. Claircrest Solomon Sensation (Solomon), Clair E Petherick, ON


Intermediate calf (32)

1. (BO) Malic Lotus Evrest (Lotus), Ferme Malic, QC
2. Dalmeny Jacoby Dynasty (Jacoby), Dalmeny Holsteins, Michael & Monique Bols, & Redtag Genetics, ON
3. (1st 4-H), Intense Devour Pomlili (Devour), Evan Stanley & Pretty River Holsteins, ON
4. Velthuis Atwood Passion (Atwood), Velthuis Farms Ltd., ON
5. Crovalley Slater Devon (Slater), Crovalley Holsteins, ON
6. Harvdale Addiction Marble (Addiction P), Ashley Harvey, ON
7. Bobasyl Everlasting Legacy (Solomon), Clair E Petherick, ON
8. Farrow Control Twisted Tea (Control), Far-row Holsteins, ON
9. Hickoryacres Lightning Strike (Lightning), Hickoryacres Farms, ON
10. Ryla Dude Sadie (Dude), Ryla Holsteins, ON


Senior Calf (25)

1. Oakfield Cinder Roslyn (Cinderdoor), Grand Slam, ON
2. (1st 4-H) Crovalley Solomon Sparkle (Solomon), Aleah Farms Ltd., Ava Doner (4H), Gerardo & Jose Gonzalez, Howard Doner & Select Farm & Export Services Inc., ON
3. Goulait High octane Elsa (High Octane), Ferme Marlau, Howes Holsteins Inc., & Weavercroft Farms Ltd., ON
4. Kampy Corvette Gretchen (Corvette), Aleah Farms, Kingsway & Werrhurst, ON
5.Mount Elm Incredibull J Spot (Incredibull), Neil & Bryan Anderson, ON
6. Oakfield Callen Radiant ET (Callen), Starrise Holsteins, ON
7. Beslea Solomon Gonna Betcha (Solomon), Belsea Farms LTd., ON
8. Malic Lotus Elie (Lotus), Ferme Malic, QC
9. (2nd 4-H) Kingsway Doorman Tingle (Doorman), (Jessica Sils 4-H) Kingsway Farms, ON
10. Royal Lynn Gold Chip Canteen (Gold Chip), Royal Lynn holsteins & Calmac Holsteins, ON


Summer Yearling (13)

1. Claircrest Solomon Chipolte (Solomon), Clair E Petherick, ON
2. (1st 4-H & 1st Ontario) Corrcroft Doorman Kristie (Doorman), Colon & Karen Leach, David Leach (4H), ON
3. (2nd 4-H) Ryla Solomon Chloe (Solomon), Ryla Holsteins (Connor Parish 4-H), ON
4. Claircrest doorman Classic (Doorman), Clair E Petherick, ON
5. Vale-O-Skene Brady Rosie (Brady), Vale-O-Skene Holsteins, ON
6. Dandyland Sid Abigail (Sid), Holywell Holsteins (Matt Lange 4-H), ON
7. Mapel Wood Doorman Locket (Doorman), Mapel Wood Farms (Kyle Meek 4-H), ON
8. Ronbeth Sid Nasella (Sid), Ronbeth Holsteins, ON
9. Vale-O-Skene Diamond Gemma (Diamondback), Gary Troup, Matias Holsteins, Prospect Holsteins & Vale-O-Skene Holsteins, ON 10. Kingsway Doorman Amuse (Doorman), Kingsway & Straitside, ON


Junior Yearling (12)

1. Glennholme Mario Merciless (Mari), Glennholme Holsteins, Kingsway Farms & Millen Farms, ON
2. Ms Maple-Downs AS Gwen ET (Aftershock), Clarkvalley & Dalton Faris, ON
3. Ronbeth Solomon Sunset (Solomon), Grand Slam Holsteins, Ronbeth Holsteins & Showstyle Genetics, ON
4. Crovalley Brokaw Amigo (Brokaw), Allarway Holsteins & Sunny Terrace Holsteins, ON
5. Knollray Doorman Lustre (Doorman), Knollray Holsteins, ON
6. (1st 4-H) Valmar Airlift Emma (Airlift) Allarway Holsteins, ON (Nolan Allardyce 4H)
7. Prettyriver Doorman Delilah (Doorman) Evan Stanley & Pretty River Holsteins, ON
8. Farrow Shotgun Bentley, (Shotgun), Far-Row Holsteins, ON
9. Vale-O-Skene Brady Lulu (Brady), Brownsonlea Farm, ON
10. Walkhavern Doorman Zadie (Doorman), Walkhavern Farms Ltd., ON